
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 595/1408/17Головуючий у 1-й інстанції Содомора Р.О. Провадження № 22-ц/789/617/18 Доповідач - Ткач О.І.Категорія -
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 червня 2018 року м. Тернопіль
Апеляційний суд Тернопільської області в складі:
головуючого - Ткач О.І.
суддів - Бершадська Г. В., Гірський Б. О.,
розглянув в письмовому провадженні апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Бучацької районної державної адміністрації на рішення Бучацького районного суду від 13 квітня 2018 року, яке ухвалено суддею Содоморою Р.О., повний текст якого складено 18.04.2018 року в цивільній справі № 595/1408/17 за позовом Управління праці та соціального захисту населення Бучацької районної державної адміністрації Тернопільської області до ОСОБА_1 про відшкодування зайво нарахованої державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї-
ВСТАНОВИВ:
1. Короткий зміст та підстави позовних вимог.
1.1. У вересні 2017 року Управління праці та соціального захисту населення Бучацької районної державної адміністрації Тернопільської області (далі Управління) звернулося до ОСОБА_1 із вищевказаним позовом, посилаючись на те, що рішенням УПтСЗН відповідачці була призначена щомісячна соціальна допомога малозабезпеченій сім'ї. В результаті перевірки проведеної Управлінням Західного офісу Держаудитслужби у Тернопільській області було встановлено що відповідачкою приховано інформацію про доходи та майновий стан, а саме те, що у період з 28.05.2016 року по 16.08.2016 року та з 07.10.2016 р. по 31.01.2017 р. вона перебувала за межами України і не могла здійснювати догляд за особою, яка досягла 80 років.
2. Короткий зміст рішення суду першої інстанції.
2.1. Рішенням Бучацького районного суду від 13.04.2018 року у позові Управління праці та соціального захисту населення Бучацької районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про стягнення неправомірно отриманої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ї — відмовлено.
2.2. Судове рішення мотивовано тим, що позивач не довів наявність зловживання зі сторони відповідачки та подання нею недостовірних даних, що є підставою для повернення коштів.
2.3. Сам по собі факт тимчасового виїзду за кордон не може свідчити про недобросовісність з боку ОСОБА_1 у догляді за особою, яка досягла 80 річного віку.
3. Короткий зміст апеляційної скарги.
3.1. В апеляційній скарзі Управління праці та соціального захисту населення Бучацької районної державної адміністрації просить рішення суду скасувати та ухвалити нове, яким задовольнити їх позовні вимоги в повному обсязі.
3.2. Свої вимоги апелянт мотивує тим, що суд першої інстанції дав невірну оцінку факту перебування відповідачки за межами України, тому постановив незаконне рішення в контексті того, що відповідачка зобов'язана була здійснювати догляд за особою, яка досягла 80 років.
4. Аргументи учасників справи.
4.1. 22.06.2018 року представник відповідачки ОСОБА_1 подав відзив на апеляційну скаргу.
4.2. Відповідачка просить рішення суду першої інстанції залишити в силі оскільки відсутні підстави того, що вона поступила недобросовісно, та докази про те, що вона отримала додаткові прибутки за час перебування за межами України.
4.3. Факт перебування за кордоном протягом трьох місяців не свідчить про зміну місця проживання відповідачки.
4.4. Жоден із законодавчих актів не пов'язує тимчасове перебування особи за кордоном з правом отримання допомоги.
5. Обставини справи.
5.1. Підставою вимог Управління зазначило пункт 28 Порядку призначення і виплати соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, посилаючись на те,що відповідачці призначена допомога як малозабезпеченій сім'ї, в якій працездатна особа здійснює догляд за особою, яка досягла 80 річного віку.
5.2. Будь-яких доказів про те, що у сім'ї ОСОБА_1 є особа, яка досягла 80-річного віку, або ж що їй призначена допомога як особі, що здійснює догляд за такою особою, позивач до матеріалів справи не долучив.
5.3. З матеріалів справи вбачається, що 29.08.2016 року та 03.02.2017 року ОСОБА_1 звернулась із заявами про призначення їй соціальної допомоги як малозабезпеченій сім'ї, поставивши про це відмітку у графі 2 (а.с. 8,13) та одночасно заповнивши декларацію про доходи.
5.4. Із декларацій відповідачки про доходи та майновий стан, які долучені до справи вбачається, що склад сім'ї відповідачки складається із неї та трьох неповнолітніх дітей (а.с.7-11). Дохід сім'ї складається лише із соціальної допомоги ОСОБА_1, яка призначена УПтСЗН.
5.5. Згідно рішення УПтСЗН ОСОБА_1 призначено державну соціальну допомогу як малозабезпеченій сім”ї за періоди з 01.08.2016 року по 31.01.2017 року та з 01.02.2017 року по 31.07.2017 рік (а.с. 2).
6. Позиція апеляційного суду.
6.1.Оцінка аргументів учасників справи та висновків суду першої інстанції:
6.2. Згідно з частинами першою, другою та п'ятою статті 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
6.3. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.
6.4. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
6.5. Судове рішення вищевказаним вимогам відповідає, виходячи з наступного.
6.6. Умови призначення і виплати малозабезпеченим сім'ям державної соціальної допомоги, передбачені Законом України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" №1768-ІІІ ( надалі Закон №1768-ІІІ) від 01 червня 2000 року та Постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям" № 250 від 24 лютого 2003 року ( надалі Порядок).
6.7. Відповідно до абзацу другого статті 1 Закону №1768 соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям - це щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, який залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї.
6.8. Згідно ст. 4 Закону №1768 для надання соціальної допомоги подається заява про призначення соціальної допомоги, документ, що посвідчує особу, довідка про склад сім'ї, декларація про доходи та майно осіб, довідка про наявність земельного паю та довідка встановленої форми про безпосередню участь особи в антитерористичній операції.
6.9. Соціальна допомога призначається з місяця звернення, якщо протягом місяця подано всі необхідні документи.
6.10. Рішення про призначення соціальної допомоги чи про відмову в її наданні приймається місцевою державною адміністрацією протягом десяти календарних днів і наступного після його прийняття дня надсилається уповноваженому представнику малозабезпеченої сім'ї.
6.11. Згідно з пунктами 2, 3 Порядку соціальна допомога призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім'ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї.
6.12. За пунктом 6 Порядку для призначення соціальної допомоги уповноважений представник сім'ї подає органу праці та соціального захисту населення, зокрема, декларацію про доходи та майно (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї).
6.13 З аналізу наведених норм права вбачається, що надання державою допомоги малозабезпеченій сім'ї здійснюється на підставі даних про доходи сім'ї, якщо він є нижчим від прожиткового мінімуму для сім'ї.
6.14. Будь-яких вимог, щодо надання особою даних щодо перетину кордону України Закон №1768 та Порядок не вимагає, тому інформація УСБУ про виїзд ОСОБА_1 за межі України не може бути підставою, без наведення доказів про отримання особою доходів, для стягнення з неї виплаченої державної соціальної допомоги.
6.15. Сам факт перебування ОСОБА_1 за межами України не впливає на право отримання відповідачкою допомоги малозабезпеченійї сім'ї, оскільки позивачем не доведено отримання нею додаткових прибутків,що покращують матеріальне становище її сім'ї.
7. Висновки за результатами розгляду апеляційної скарги:
(1) Щодо суті апеляційної скарги
7.1. Відповідно до статті 375 ЦПК- “Суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права."
7.2. Суд апеляційної інстанції вважає апеляційну скаргу необґрунтованою та залишає її без задоволення, а рішення Бучацького районного суду від 13 квітня 2018 року- без змін.
8. Щодо розподілу судових витрат.
8.1. Згідно до ст. 382 ЦПК України в резолютивній частині постанови, суд апеляційної інстанції повинен зазначити розподіл судових витрат, понесених у зв'язку з переглядом справи у суді апеляційної інстанції.
8.2. Враховуючи те, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, відповідно судовий збір за розгляд справи в суді апеляційної інстанції покладається на позивача в межах суми ним понесеної.
Керуючись ст.ст. 367, 369, 374, 375, 384, 382, 389 ЦПК України, суд апеляційної інстанції ,-
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Бучацької районної державної адміністрації — залишити без задоволення.
Рішення Бучацького районного суду від 13 квітня 2018 року - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню.
Головуюча О.І. Ткач
Судді Б.О. Гірський
ОСОБА_2