
Справа № 522/10006/17
Провадження № 2-а/522/767/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 червня 2018 року Приморський районний суд м. Одеси у складі:
Головуючого – судді Чернявської Л.М.
При секретарі судового засідання Ткаченко О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Одеси адміністративну справу за позовом ФОП ОСОБА_1 до Управління розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради, за участю третьої особи Приморської районної адміністрації Одеської міської ради про визнання дій протиправними та зобов?язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ФОП ОСОБА_2 звернулась 31 травня 2017 року до суду з позовом до Управління розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради, за участю третьої особи Приморської районної адміністрації Одеської міської ради, в якому просить визнати протиправними дії Управління розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради щодо відмови ФОП ОСОБА_3 в укладенні договору на право тимчасового користування місцем для розташування елементів вуличної торгівлі, за адресою: м. Одеса, сквер Старобазарний, яка оформлена листом №0113/55/0 від 31.01.2017 року. Також просить зобов?язати Управління розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради укласти з ФОП ОСОБА_4 договір на право тимчасового користування місцем для розташування елементів вуличної торгівлі, за адресою: м. Одеса, сквер Старобазарний, відповідно до заяви №Ф1-8680-ю/л від 25.01.2017 року.
Мотивує свої вимоги тим, що 17.01.2017 року ФОП ОСОБА_2 звернулась до Приморської РА ОМР з заявою про можливість розміщення елемента вуличної торгівлі – лотка з реалізації безалкогольних напоїв за адресою: м. Одеса, сквер Старобазарний. Листом-рішенням №01-11/1/6 від 20.01.2017 року Приморська РА ОМР визнала можливим розміщення такого елемента вуличної торгівлі – лотка з реалізації безалкогольних напоїв ФОП ОСОБА_1 за адресою: м. Одеса, сквер Старобазарний, площею 10 кв.м., з режимом роботи з 08:00 години до 22:00 години, на період одного року з дня укладення договору на право тимчасового користування місцем для розташування елементу торгівлі. 25 січня 2017 року позивач звернулась до Центру надання адміністративних послуг ОМР Управління розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради з заявою №Ф1-8680-ю/л про укладення договору на право тимчасового користування місцями для розташування елементів вуличної торгівлі (ЕВТ) в сквері Старобазарний. Однак, 31.01.2017 року відповідачем надано позивачеві відповідь №0113/55/0 про неможливість укладення будь-яких договорів за адресою м. Одеса, сквер Старобазарний. Рішення відповідача вмотивоване забороною здійснення на території зелених насаджень будь-якої діяльності, що не пов?язана з виконанням покладених на них завдань і загрожує збереженню цих територій, а саме проведення господарської і підприємницької діяльності без погодження документації у встановленому законом порядку, із посиланням на пп. 3.2.1 Правил благоустрою території міста Одеси, затверджених рішенням ОМР від 23.12.2011 року № 1631-VI. Також відповідачем зазначено, що у зв?язку з розробкою проекту благоустрою території Старобазарного скверу з упорядкуванням зеленої зони, об?єктів торгівлі та місць паркування, розміщення об?єктів торгівлі на території Старобазарного скверу не передбачено, а тому укладення з Уповноваженим органом будь-яких договорів на право тимчасового користування місцем для розташування ЕВТ за даною адресою є неможливим. Позивач вважає, що дії відповідача щодо відмови в укладенні вказаного договору здійснені за відсутності законних підстав та з перевищенням повноважень відповідача.
Провадження по справі відкрито 01 червня 2017 року.
17 серпня 2017 року відповідачем подані заперечення на позов, якими Управління розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради позов не визнає, посилаючись на те, що відповідно до п. 1.4 Правил розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності в м. Одесі, затверджених рішенням Одеської міської ради від 09.10.2013 року № 3961-VI, Управління розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради є уповноваженим органом, визначеним Одеською міською радою для регулювання діяльності з дотримання фізичними та юридичними особами вказаних Правил, а відповідно до п. 2.1 Правил, укладає договори з власниками (користувачами) тимчасових споруд на право тимчасового користування місцями для розташування тимчасових споруд та елементів торгівлі, а тому відмовляючи позивачеві в укладенні договору, відповідач не вийшов за межі своїх повноважень. При цьому, зазначено, що відповідачем за вказаною позивачем адресою розміщення елементу торгівлі, раніше вже укладено договір з іншим суб?єктом підприємницької діяльності, а наявність в одному місці низки підприємців, які здійснюють схожу діяльність, негативно позначається на стан довкілля та зеленої зони.
Відповідно до Закону України від 03 жовтня 2017 року N 2147-VIII Кодекс адміністративного судочинства України викладено у новій редакції, який набрав чинності з 15.12.2017 року.
Згідно п. 10 ч.1 Перехідних Положень (розділ VІІ) справи, провадження яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу адміністративного судочинства України (Законом України від 3 жовтня 2017 року N 2147-VIII), розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
17 січня 2018 року представником позивача подано відповідь на відзив, за якою позивач наголошує, що в свої запереченнях відповідач не довів законності оскаржуваного рішення, а самі заперечення є формальними, так як ніяких спростувань висновків Приморської РА ОМР, яка фактично дозволила позивачеві розміщення елемента вуличної торгівлі в Старобазарному сквері, відповідач не навів та не намагався перевірити наміри позивача щодо такого розташування. А оскільки, пунктами 13.9 та 13.10 Правил розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності в м. Одесі, затверджених рішенням Одеської міської ради від 09.10.2013 року № 3961-VI, встановлено обов?язок відповідача укласти із заявником договір на право тимчасового користування місцем для розміщення ЕВТ, у разі отримання листа райадміністрації про можливість розміщення такого елемента торгівлі, то відмова позивачеві в укладенні даного договору свідчить про не виконання відповідачем, покладених на нього обов?язків.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав, просив задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав, просив відмовити у його задоволенні, надав суду копію протоколу доручень, наданих під час наради від 15.12.2016 року щодо питань благоустрою Старобазарного скверу та прилеглих до нього вулиць, на підтвердження того, що проект благоустрою Старобазарного скверу з упорядкуванням зеленої зони, об?єктів торгівлі, місць паркування, тощо зі строком виконання до 20.01.2017 року до цих пір знаходиться в стадії розробки.
Третя особа, в судове засіданні не з?явилась, викликана, про поважність причин не явки суд не повідомила.
Суд, дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, вважає позов таким, що не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
17.01.2017 року ФОП ОСОБА_2 звернулась до Приморської РА ОМР з заявою про можливість розміщення елемента вуличної торгівлі – лотка з реалізації безалкогольних напоїв за адресою: м. Одеса, сквер Старобазарний.
Листом-рішенням №01-11/1/6 від 20.01.2017 року Приморська РА ОМР визнала можливим розміщення такого елемента вуличної торгівлі – лотка з реалізації безалкогольних напоїв ФОП ОСОБА_1 за адресою: м. Одеса, сквер Старобазарний, площею 10 кв.м., з режимом роботи з 08:00 години до 22:00 години, на період одного року з дня укладення договору на право тимчасового користування місцем для розташування елементу торгівлі.
25 січня 2017 року позивач звернулась до Центру надання адміністративних послуг ОМР Управління розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради з заявою №Ф1-8680-ю/л про укладення договору на право тимчасового користування місцями для розташування елементів вуличної торгівлі (ЕВТ) в сквері Старобазарний.
Однак, 31.01.2017 року відповідачем надано позивачеві відповідь №0113/55/0 про неможливість укладення будь-яких договорів за адресою м. Одеса, сквер Старобазарний.
Рішення відповідача вмотивоване забороною здійснення на території зелених насаджень будь-якої діяльності, що не пов?язана з виконанням покладених на них завдань і загрожує збереженню цих територій, а саме проведення господарської і підприємницької діяльності без погодження документації у встановленому законом порядку, із посиланням на п.п. 3.2.1 Правил благоустрою території міста Одеси, затверджених рішенням ОМР від 23.12.2011 року № 1631-VI. Також відповідачем зазначено, що у зв?язку з розробкою проекту благоустрою території Старобазарного скверу з упорядкуванням зеленої зони, об?єктів торгівлі та місць паркування, розміщення об?єктів торгівлі на території Старобазарного скверу не передбачено, а тому укладення з Уповноваженим органом будь-яких договорів на право тимчасового користування місцем для розташування ЕВТ за даною адресою є неможливим.
Позивач вважає, що дії відповідача щодо відмови в укладенні вказаного договору здійснені за відсутності законних підстав та з перевищенням повноважень відповідача.
Відповідно до п.п. 1.1., 1.2. Правил розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності в м. Одесі, затверджених рішенням Одеської міської ради від 09.10.2013 року № 3961-VI, правила розміщення тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для провадження підприємницької діяльності у м. Одесі (далі – Правила) розроблені на підставі Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», статті 28 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», Закону України «Про благоустрій населених пунктів», Наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства № 244 від 21.10.2011р «Про затвердження Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності» та врегульовує питання розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності (далі – ТС) та елементів вуличної торгівлі (далі – елементи торгівлі) на території міста Одеси. Правила регулюють відносини між органами місцевого самоврядування та суб’єктами господарювання, незалежно від форм власності, які виникають в процесі розміщення та експлуатації тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності та елементів торгівлі.
Відповідно до п.1.4 Правил, управління розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради, виконавчий орган Одеської міської ради, визначений Одеською міською радою є уповноваженими органами для регулювання діяльності з дотримання фізичними та юридичними особами Правил розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності у місті Одесі.
Відповідно до п. 2.1 Правил, уповноважений орган, зокрема, укладає договори з власниками (користувачами) ТС на право тимчасового користування місцями для розташування ТС, а також елементів торгівлі у випадках, передбачених цими Правилами.
Відповідно до п. 15.1 Правил, заходи з контролю за дотриманням фізичними та юридичними особами вимог, встановлених законодавством у сфері встановлення, розміщення та експлуатації ТС та елементів торгівлі, здійснюється Уповноваженим органом в межах відповідно покладених на нього повноважень, завдань та функцій в порядку, встановленому цими Правилами.
Відповідно до п. 13.1 Правил,встановлення та розміщення елементів торгівлі здійснюється на підставі позитивної відповіді у вигляді листа – рішення та договору на право тимчасового користування місцями для розташування елементів торгівлі, який укладається з Уповноваженим органом.
Відповідно до пунктів 13.4-13.10 Правил, договір на право тимчасового користування місцями для розташування елементів торгівлі укладається між Уповноваженим органом та Заявником.
Заявник, який має намір встановити елемент торгівлі, звертається до відповідної районної адміністрації Одеської міської ради з заявою про можливість розміщення елемента торгівлі до якої додається фотофіксація місця розташування з привязкою до місцевості та інформація про тип, розміри та спосіб розміщення елемента торгівлі, а також реквізити замовника (найменування, П.І.Б., адреса, контактна інформація та таке інше). У разі надання заяви фізичною особою – підприємцем, або юридичною особою додатково надається витяг або виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
Підставами для відмови у розміщенні елементу торгівлі є: подача неповного пакету документів, зазначених в п. 13.5. цих Правил; в поданих документах виявлено недостовірну інформацію. Зазначені підстави не є вичерпними.
Відповідність намірів щодо місця розташування елемента торгівлі положенням діючого законодавства, державним стандартам та актам органів місцевого самоврядування м. Одеси визначає відповідна районна адміністрація Одеської міської ради, яка протягом десяти робочих днів з дня подання зазначеної заяви та доданих до неї документів зобов’язана письмово листом - рішенням проінформувати Заявника щодо можливості розміщення елемента торгівлі на запропонованому місці, або надати мотивовану відмову щодо реалізації намірів розміщення елемента торгівлі та повернути всі подані ним документи.
Відповідна районна адміністрація Одеської міської ради письмово інформує Уповноважений орган про видачу Заявнику листа – рішення про можливість розміщення елемента торгівлі або про відмову в реалізації намірів розміщення елемента торгівлі протягом 2-х робочих днів з дня прийняття відповідного рішення.
У разі отримання листа – рішення, яке є дійсним протягом тридцяти календарних днів із дня реєстрації заяви про можливість розміщення елементів торгівлі, Заявник в межах зазначеного строку звертається до Уповноваженого органу через управління надання адміністративних послуг із заявою про укладання договору на право тимчасового користування місцем для розташування елемента торгівлі.
На підставі вказаних в п. 13.5. Правил документів між Уповноваженим органом та Заявником в розумний строк, який не може перевищувати строк дії листа – рішення, укладається договір на право тимчасового користування місцем для розташування елемента торгівлі.
З огляду на вказані норми, суд встановив, що Управління розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради, в силу наданих йому вказаними Правилами повноважень, є тим органом, який приймає остаточне рішення щодо укладання чи відмови в укладанні договору з заявником (в даному випадку ФОП ОСОБА_2В.) на право тимчасового користування місцями для розташування ТС, а також елементів торгівлі у випадках, передбачених цими Правилами.
При цьому, отримання заявником листа – рішення відповідної районної адміністрації про можливість розміщення елемента торгівлі, є обов?язковим процедурним кроком для виникнення у заявника права на укладення вказаного договору.
Однак, наявність листа – рішення відповідної районної адміністрації про можливість розміщення елемента торгівлі, не зобов?язує уповноважений орган (в даному випадку - Управління розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради) до укладання такого договору, а є лише підставою для цього, з обов?язковим врахуванням уповноваженим органомповноти пакету документів, зазначених в п. 13.5. цих Правил які подані заявником; достовірності інформації, вказаної заявником в документах, тощо, так як підстави для відмови у розміщенні елементу торгівлі не є вичерпними.
В зв?язку з цим, суд доходить висновку, що Управління розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради діяло в рамках повноважень, відмовляючи позивачеві в укладенні вказаного договору.
Крім того, відмовивши позивачеві в укладенні вказаного договору, відповідач мотивував це забороною здійснення на території зелених насаджень будь-якої діяльності, що не пов?язана з виконанням покладених на них завдань і загрожує збереженню цих територій, а саме проведення господарської і підприємницької діяльності без погодження документації у встановленому законом порядку, із посиланням на п.п. 3.2.1 Правил благоустрою території міста Одеси, затверджених рішенням ОМР від 23.12.2011 року № 1631-VI, та тим, що у зв?язку з розробкою проекту благоустрою території Старобазарного скверу з упорядкуванням зеленої зони, об?єктів торгівлі та місць паркування, розміщення об?єктів торгівлі на території Старобазарного скверу не передбачено, а тому укладення з Уповноваженим органом будь-яких договорів на право тимчасового користування місцем для розташування ЕВТ за даною адресою є неможливим.
Також, відповідач послався на те, що за вказаною позивачем адресою розміщення елементу торгівлі, відповідачем вже укладено договір на розміщення ЕВТ з іншим суб?єктом підприємницької діяльності, а наявність в одному місці низки підприємців, які здійснюють схожу діяльність, негативно позначається на стан довкілля та зеленої зони.
Суд встановив, що станом на дату відмови позивачеві в укладенні вказаного договору, розробка проекту благоустрою території Старобазарного скверу з упорядкуванням зеленої зони, об?єктів торгівлі та місць паркування, розміщення об?єктів торгівлі на території Старобазарного скверу не була завершена, а тому правових підстав для укладання такого договору у відповідача не було.
Крім того, відповідач, як уповноважений орган на здійснення контролю за відповідністю намірів позивача щодо місця розташування елемента торгівлі положенням діючого законодавства, мав сумніви щодо здійснення торгівлі у зоні зелених насаджень без пошкодження цих зелених насаджень.
Таким чином, суд доходить висновку, що Управління розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради надало позивачеві відповідь №0113/55/0 про неможливість укладення будь-яких договорів за адресою м. Одеса, сквер Старобазарний, на законних підставах та в межах своїх повноважень, а тому у задоволенні позову ФОП ОСОБА_1 належить відмовити.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 241-246, 250КАС України,
ВИРІШИВ:
Відмовити ФОП ОСОБА_3 у задоволенні позову до Управління розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради про визнання протиправними дій Управління розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради щодо відмови ФОП ОСОБА_3 в укладенні договору на право тимчасового користування місцем для розташування елементів вуличної торгівлі, за адресою: м. Одеса, сквер Старобазарний, яка оформлена листом №0113/55/0 від 31.01.2017 року; про зобов?язання Управління розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради укласти з ФОП ОСОБА_4 договір на право тимчасового користування місцем для розташування елементів вуличної торгівлі, за адресою: м. Одеса, сквер Старобазарний, відповідно до заяви №Ф1-8680-ю/л від 25.01.2017 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга на рішення суду подається через Приморський районний суд м. Одеси протягом тридцяти днів з дня з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено та підписано 27 червня 2018 року.
Суддя Л.М. Чернявська
25.06.2018