Постанова № 74995126, 21.06.2018, Апеляційний суд Львівської області

Дата ухвалення
21.06.2018
Номер справи
442/3207/16-ц
Номер документу
74995126
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 442/3207/16-ц Головуючий у 1 інстанції: Хомик А.П.

Провадження № 22-ц/783/7398/17 Доповідач в 2-й інстанції: ОСОБА_1І.

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 червня 2018 року м.Львів

Справа № 442/3207/16-ц

Провадження № 22-ц/783/7398/17

Апеляційний суд Львівської області в складі:

головуючого Приколоти Т.І.,

суддів Мікуш Ю.Р., Павлишина О.Ф.,

секретар Іванова О.О.

з участю ОСОБА_2, ОСОБА_3В, ОСОБА_4

розглянув апеляційну скаргу ОСОБА_2

на рішення Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області, ухвалене у м. Дрогобичі 20 листопада 2017 року (суддя Хомик А.П.)

у справі

за позовом ОСОБА_2 до Дрогобицького міського виробничого відділу Львівської регіональної філії державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» Державного агентства земельних ресурсів України, ОСОБА_5, Дрогобицької міської ради про скасування реєстрації кадастрового плану, зобов’язання вилучити з електронної кадастрової карти м.Дрогобича реєстраційні дані про реєстрацію кадастрового плану, скасування відомостей про реєстрацію в державному реєстрі речових прав на нерухоме майно земельної ділянки, скасування рішення сесії Дрогобицької міської ради,-

встановив:

Позивач звернувся до суду з позовом про скасування реєстрації кадастрового плану №4610600000:01:02:0223; зобов’язання Дрогобицького виробничого відділу «ЦДЗК» вилучити з електронної кадастрової карти м. Дрогобича реєстраційні дані про реєстрацію кадастрового плану №4610600000:01:02:0223 з цільовим призначенням для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку у м. Дрогобичі на вулиці І. Франка, 9, виданого ОСББ « Злагода-2»; скасування відомостей про реєстрацію в державному реєстрі речових прав на нерухоме майно №398374146106 земельної ділянки площею 0,0817 га з цільовим призначенням для будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку, внесені реєстраційною службою Дрогобицького міськрайонного управління юстиції 27 червня 2014 року; скасування рішення сесії Дрогобицької міської ради №514 від 6 березня 2012 року про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСББ «Злагода-2» (ОСОБА_6) площею 700 кв.м. на вулиці І. Франка, 9 для обслуговування багатоквартирного житлового будинку. В обґрунтування позову посилається на те, що неприпустимий вплив та незручності внаслідок дій мешканців будинку №9 на вулиці І. Франка у м. Дрогобичі Львівської області проявились в тому, що через їхню присадибну ділянку організовано цільовий рух автомобілів. Близько 10 кв.м. їхньої території було перетворено у стоянки для автомобілів з засипанням колотим щебенем; від руху автомобілів виникав значний шум й запилення; знищено газони колесами їх автомобілів; ворота на їхню присадибну ділянку були постійно відкритими; внаслідок чого невідомі люди розгулювали по подвір’ї; відбувалось засмічення їхньої території, яку вони змушені були прибирати; біля восьми – дев’яти років відводяться стічні води з ринви прибудови до будинку №9 та прилеглої до нього території під фундамент будинку, що призвело до його зволоження, змокріння стін, появи плісняви і грибка у підвалах та на першому поверсі, оскільки такого до того не було. Вважає, що мешканці будинку №7 – члени ОСББ « Гармонія-А» з набуттям права власності на житлові приміщення в даному будинку набули право користування елементами зовнішнього благоустрою, до якого відноситься земельна ділянка за адресою: м. Дрогобич вул. І. Франка, 7, яка передана на баланс ОСББ « Гармонія-А» згідно акту приймання – передачі від 1 лютого 2016 року. Стверджує, що під час приватизації мешканцями будинку квартир було законно набуто право спільного користування земельною ділянкою, однак через дії службових осіб Дрогобицького міського виробничого відділу ЦДЗК та осіб, які свідомо подавали неправдиві відомості при виготовлені технічної документації проекту землеустрою ОСББ «Злагода-2» порушується право користування земельною ділянкою мешканців будинку №7 через зміну меж та розмірів згаданої вище земельної ділянки. Згідно з проектом землеустрою, до складу якого повинен входити і кадастровий план на земельну ділянку площею 0,0817 га за №4610600000:01:02:0223, виготовленого у кінці 2013 року Дрогобицьким міським виробничим відділом Львівської регіонально філії Центру ДЗК та погоджений відділом Держземагенства у Дрогобичі на замовлення ОСББ «Злагода-2», було віднесено значну частину території ( 10, 20-1, 20-2, 22, 22-1), що належить будинковолодінню №7 на вулиці І. Франка у м. Дрогобичі. Наслідком цього є неприпустимі впливи від діяльності мешканців будинку №9. Вказаного кадастрового плану не було подано і немає у відділі містобудування і архітектури ДМР, відділі земресурсів ДМР, матеріалах комісії з питань регулювання земельних відносин ДМР та матеріалах сесії ДМР від 4 квітня 2014 року. Окрім того, до кадастрового плану у 2013 році без жодних на це підстав було внесено зміни, відповідно до яких змінено цільове призначення половини прибудинкової території, хоча не існує жодного проекту землеустрою щодо зміни цільового призначення цієї частини прибудинкової території будинку №7 на вулиці ОСОБА_7, у землі загального користування з додатковим проїздом. Таким чином, через протиправні дії, як замовників проекту, так і безпосереднім діям відповідача на кадастровому плані ОСББ « Злагода-2» було подано в описі меж сусідньої прибудинкової території « Землі загального користування з додатковим проїздом», хоча це не підтверджено жодною документацією чи проектом, оскільки ці землі відносяться до будинковолодіння №7 на вулиці І. Франка у м. Дрогобичі. Вважає, що дані порушення полягають в тому, що кадастровий план, виданий у 2013 році ОСББ « Злагода-2», не є правовим документом і не дає підстав для вилучення половини прилеглої земельної ділянки. А саме, відсутній проект землеустрою для облаштування проїзду до будинку №9 по вул. Франка, немає жодного рішення органу місцевої влади щодо вилучення частини земельної ділянки зі зміною її цільового призначення для облаштування проїзду, не внесено змін у план забудови м. Дрогобича, Генплан м. Дрогобича та квартальний план №123. Такий кадастровий план як офіційний документ з цільовим призначенням «для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку» м. Дрогобич, вул. І. Франка,9, виданий ОСББ « Злагода-2», сфальсифікований у 2013 році службовими особами ДМВВ Львівської регіональної філії ЦДЗК, активно використовується мешканцями цього будинку і сторонніми особами для систематичних порушень прав мешканців будинку.

Рішенням Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області від 20 листопада 2017 року відмовлено узадоволенні позову.

Рішення суду оскаржив ОСОБА_2 Зазначає, що оскаржуване рішення є незаконним, необґрунтованим, прийнятим з порушенням норм матеріального та процесуального права. Просить рішення суду скасувати та ухвалити нове рішення про задоволення позову. Вважає, що під час виготовлення кадастрового плану ОСББ «Злагода 2» не було дотримано процедури встановлення в натурі на місцевості меж земельної ділянки та обмежень використання земельної ділянки. Видача кадастрового плану є нікчемною, що виключає її законність. Вказує, що з приводу незаконних дій відповідача зі свідомого підроблення змісту офіційного документа – кадастрового плану №4610600000:01:02:0223 земельної ділянки ОСББ «Злагода» (вул. І. Франка,9, м. Дрогобич), він звертався у правоохоронні органи, а також у Львівську регіональну філію ЦДЗК. Такими органами йому дані відповіді, які не відповідають дійсним обставинам справи. Незаконна передача в користь ОСББ « Злагода-2» частини території, яка надана у використання будинковолодінню №7 по вул. І.Франка у м. Дрогобичі розміром 28х28,60м та 31,10х30,60м, загальною площею 875,88 кв.м, призвела до незаконного позбавлення прав землекористувачів будинковолодіння №7, на вулиці І.Франка у м. Дрогобичі та порушення прав добросусідства. Стверджує, що ОСББ « Злагода -2» на підставі незаконно оформленого кадастрового плану виготовило технічну документацію та зареєструвало 27 червня 2014 року у реєстраційній службі Дрогобицького міськрайонного управління юстиції відомості про реєстрацію речових прав на нерухоме майно №398374146106 земельної ділянки 0,0817 га з цільовим призначенням для будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку, внесені реєстраційної службою Дрогобицького міськрайонного управління юстиції 27 червня 2014 року.

Заслухавши суддю-доповідача, учасників справи, перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги; колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу належить відхилити.

Відповідно до вимог ст.ст. 3, 4 ЦПК України у чинній на час ухвалення оскаржуваного рішення редакції, ст.ст. 15, 16 ЦК України кожна особа має право в порядку, встановленому законом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів у визначений законом спосіб.

На підставі ст.ст.10-11, 58-61 ЦПК України кожна сторона зобов’язана довести належними та допустимими доказами ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Відповідно до ст. 213 ЦПК України рішення суду повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, яким суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства, вирішив справу згідно із законом. Рішення вважається обґрунтованим, якщо воно ухвалене на основі повно і всебічно з’ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Згідно зі ст. 214 ЦПК України під час ухвалення рішення суд вирішує такі питання: 1) чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються вимоги і заперечення, та якими доказами вони підтверджуються; 2) чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження; 3) які правовідносини сторін випливають із встановлених обставин; 4) яка правова норма підлягає застосуванню до цих правовідносин.

Відповідно до ч.1 ст. 13 ЦПК України у чинній на даний час редакції суд розглядає справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

На підставі ст.ст. 76-81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень належними, допустимими, достовірними та достатніми доказами, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно зі ст. 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Судове рішення має відповідати завданням цивільного судочинства.

Відповідно до ст. 264 ЦПК України під час ухвалення рішення суд вирішує такі питання: 1) чи мали місце обставини (факти), якими обґрунтовуються вимоги і заперечення, та якими доказами вони підтверджуються; 2) чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження; 3) які правовідносини сторін випливають із встановлених обставин; 4) яка правова норма підлягає застосуванню до цих правовідносин; 5) чи слід позов задовольнити або в позові відмовити; а також питання щодо розподілу судових витрат, допуску рішення до негайного виконання, скасування заходів забезпечення позову.

Встановлено, що ОСОБА_2 є співвласником квартири №3 у будинку №7 на вулиці І. Франка, у м. Дрогобичі Львівської області на підставі свідоцтва про право власності на квартиру від 28 листопада 1996 року, виданого Дрогобицьким міським бюро з приватизації державного житлового фонду.

Відповідно до акту приймання-передачі від 1 лютого 2016 року згаданий житловий будинок передано з балансу КП «ЖЕО ДМР» на баланс ОСББ «Гармонія-А».

Рішенням Дрогобицької міської ради від 6 березня 2012 року №514 ХУІ сесії шостого скликання вирішено надати згоду на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, зокрема за п. 1.7 – ОСББ «Злагода-2» земельну ділянку площею 700 кв.м на вулиці І. Франка,9, для обслуговування багатоквартирного житлового будинку.

Встановлено, що рішенням Дрогобицької міської ради від 25 жовтня 2013 року №1139 за п. 5 вирішено продовжити термін дії п. 1.3. рішення міської ради №552 від 22 березня 2012 року «Про надання дозволу на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок» для вчинення необхідних дій, пов’язаних з розробленням проекту землеустрою на термін, що не перевищує 6 місяців, з дня прийняття цього рішення, зокрема : 5.1. ОСББ «Злагода-2» ( ОСОБА_6), земельну ділянку площею 700 кв.м. на вул. Франка,9, для обслуговування багатоквартирного житлового будинку. За п. 9. Фізичній та юридичним особам, вказаних у п.п. 2,3,5,6 цього рішення звернутися до суб’єкта господарювання, що є виконавцем робіт з землеустрою, згідно із законом, для розроблення проекту землеустрою. Розроблення проекту землеустрою проводити у відповідності до вимог чинного земельного законодавства.

На виконання цього рішення у 2013 році за заявою ОСББ « Злагода-2» - Дрогобицьким міським відділом Львівської регіональної філії центру ДЗК розроблено проект щодо відведення земельної ділянки ОСББ « Злагода-2» для обслуговування багатоквартирного житлового будинку за адресою м. Дрогобич, вулиця І. Франка, 9, Львівської області з кадастровим номером 4610600000:01:002:0223, який погоджено уповноваженими органами.

Згідно з рішенням Дрогобицької міської ради від 4 квітня 2014 року №1312 вирішено затвердити матеріали з виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, зокрема: п.1.10. ОСББ « Злагода-2» ( ОСОБА_6), земельну ділянку площею 817 кв.м на вулиці ОСОБА_7, з цільовим призначенням для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку, господарських будівель і споруд ( присадибна ділянка).

Рішенням Дрогобицької міської ради від 4 квітня 2014 року №1313 затверджено технічну документацію щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості та передачу у власність за п. 2.10. ОСББ «Злагода-2» земельної ділянки площею 817 кв.м для обслуговування багатоквартирного будинку.

Рішенням Дрогобицької міської ради від 17 лютого 2017 року №599 внесено зміни у пункт 5 рішення міської ради від 25 жовтня 2013 року №1139 «Про продовження терміну дії рішень міської ради» у зв’язку з допущеною опискою, а саме : 1.1. замість слів у пункті 5 «Продовжити термін дії п.1.3. рішення міської ради №552 від 22 березня 2012 року» слід читати «Продовжити дії п.1.27 рішення міської ради №514, від 6 березня 2012 року».

Відповідно до Інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно №35685127 від 31 березня 2015 року спірна земельна ділянка належить на праві приватної власності ОСББ «Злагода-2», що зареєстровано 27 червня 2014 року державним реєстратором Реєстраційної служби Дрогобицького міськрайонного управління юстиції Львівської області, номер запису 6208288.

Відповідно до ст.116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.

Порядок і процедура передачі земельної ділянки у власність громадянинові встановлена ст. 118 цього Кодексу.

Частиною 7 вказаної статті ЗК України встановлено, що Рада міністрів Автономної Республіки Крим, районна, Київська чи Севастопольська міська державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об’єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних утворень, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян особами, які мають відповідні дозволи (ліцензії) на виконання цих видів робіт, у строки, що обумовлюються угодою сторін.

Відповідно до ч.8 ст. 118 ЗК розроблений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки подається Комісії з розгляду питань, пов’язаних з погодженням документації із землеустрою.

Комісія надає відповідному органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування свій висновок щодо погодження проекту або відмови у його погодженні. У разі відмови у погодженні проект повертається заявнику у зазначений у цій частині строк.

Підставою відмови у погодженні проекту може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів.

У разі якщо проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки підлягає обов’язковій державній експертизі землевпорядної документації, погоджений проект подається Комісією до відповідного органу земельних ресурсів для здійснення такої експертизи.

Відповідно до ч.9 ст. 118 ЗК України Рада міністрів Автономної Республіки Крим, районна, Київська чи Севастопольська міська державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов’язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом – після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.

Відповідно до ч.ч. 10, 11 ст. 118 ЗК України, у разі відмови органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення заяви без розгляду питання вирішується в судовому порядку.

Статтею ст.50 Закону України «Про землеустрій» визначено, що проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок складаються у разі зміни цільового призначення земельних ділянок або формування нових земельних ділянок; проекти землеустрою погоджуються та затверджуються в порядку, встановленому ЗК України.

Відповідно до ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їх невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

Статтею ст. 393 ЦК України передбачено, що акт органу місцевого самоврядування, який не відповідає закону і порушує права власника/користувача за його позовом визнається незаконним та скасовується.

Системний аналіз наведених норм права дає підстави вважати, що ними встановлені підстави, порядок, строки передачі земельної ділянки у власність громадян та органи, уповноважені розглядати ці питання. Вони передбачають, зокрема, що для передачі земельної ділянки у власність зацікавлена особа звертається до відповідних органів із заявами для отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та для надання її у власність, за результатами розгляду яких визначені в статті 118 ЗК органи приймають одне з відповідних рішень. Отримання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не означає позитивного рішення про надання її у власність в подальшому.

Судом встановлено, що орган місцевого самоврядування, при прийнятті оскаржуваного позивачем рішення №514 від 6 березня 2012 року, яким передбачено лише надання дозволу на розроблення проекту землеустрою, не вийшов за межі своїх повноважень. Судом не встановлено порушень процедури, та інших порушень закону.

Позивач не вказує чим саме порушені його права саме цим рішенням, оскільки на підставу для його скасування посилається на фактичні обставини, які виникли після його прийняття і стосуються технічної сторони виготовленого та затвердженого проекту землеустрою відведення земельної ділянки.

Суд першої інстанції прийшов до вірного висновку, що не виявлено порушень закону, в тому числі вимог статті 118, 116 Земельного Кодексу, які б були підставою для визнання прийнятого радою рішення незаконним. Не встановлено таких порушень прав і дійсних інтересів позивача вказаним рішенням, які б тягли за собою скасування даного рішення.

Повноваження Дрогобицького міського виробничого відділу Львівської регіональної філії державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» визначені Законом «Про державний земельний кадастр» та Порядком ведення Державного земельного кадастру передбачено виключні підстави для скасування державної реєстрації земельної ділянки, і у даному випадку таких підстав не встановлено.

Окрім того, встановлено, що ОСББ «Злагода 2» відповідно до оспорюваної реєстрації прав на земельну ділянку, є набувачем таких. Однак ОСББ «Злагода 2» не є стороною у справі.

Відповідно до ч.1 ст.30 ЦПК України у чинній на час ухвалення оскаржуваного рішення редакції сторонами у цивільному процесі є позивач і відповідач. Зі змістуст. ст. 33, 36, 119 ЦПК України вбачається, що на позивача покладено обов’язок визначати відповідача у справі. При цьому суд при розгляді справи має виходити із складу осіб, які залучені до участі у справі позивачем. Якщо позов пред’явлено не до тієї особи, яка має відповідати за позовом, суд повинен відмовляти у задоволенні позову.

На підставі аналізу наявних у справі доказів суд першої інстанції вірно встановив, що реєстрація земельної ділянки з присвоєним їй кадастровим номером та реєстрація права власності відповідача на вказану земельну ділянку, здійснені на підстав чинних рішень Дрогобицької міської ради – від 4 квітня 2014 року №1312 та №1313, тому відсутні підстави для скасування вказаних реєстраційних записів. Право власності ОСББ «Злагода-2» за принципом презумпції правомірності і дійсності правочинів є дійсним, набуте ним на законних підставах, і тому його реєстрація вважається законною. Принаймні в межах даної цивільної справи жодної з підстав для скасування реєстрації права власності на вказану земельну ділянку позивач не довів в межах визначених і заявлених ним позовних вимог.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, які не спростовуються доводами апеляційної скарги.

Підстави для скасування рішення суду відсутні.

Керуючись п.1 ч.1 ст. 374, ст.ст. 375, 381-384, 388-391 ЦПК України, суд,-

п о с т а н о в и в :

Залишити рішення Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області від 20 листопада 2017 року без змін, а апеляційну скаргу ОСОБА_2 без задоволення.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття.

Касаційна скарга на судове рішення подається протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення безпосередньо до Верховного Суду.

Повне судове рішення складено 26 червня 2018 року.

Головуючий

Судді