
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 754/13319/17 Суддя (судді) першої інстанції: Грегуль Олег Васильович
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 червня 2018 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді: Чаку Є.В.,
суддів: Файдюка В.В.,Коротких А.Ю.
за участю секретаря Муханькової Т.В.
представника позивача - ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду апеляційну скаргу представника ОСОБА_3 на рішення Деснянського районного суду м.Києва від 27 березня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Пухівської сільської ради Броварського району Київської області про визнання протиправними дій суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_3 звернувся до суду з адміністративним позовом до Пухівської сільської ради Броварського району Київської області, у якому просив визнати протиправним та скасувати рішення відповідача від 25 травня 2017 року № 609-ХV-VІІ про відмову в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, площею: 0,25 га по вул. Набережній у с.Пухівка та зобов'язати відповідача надати такий дозвіл у строк не пізніше одного місяця від набранням законної сили рішення суду та в порядку і в спосіб, передбачений ст. 118 Земельного Кодексу України.
Рішенням Деснянського районного суду м.Києва від 27 березня 2017 року у задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з таким судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення Деснянського районного суду м.Києва від 27 березня 2017 року та прийняти нову постанову, якою задовольнити позов. На думку апелянта, рішення суду першої інстанції прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи та дослідивши докази, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, а рішення суду частковому скасуванню, з наступних підстав.
Як убачається з матеріалів справи, 11 травня 2017 року ОСОБА_3 звернувся до Пухівської сільської ради Броварського району Київської області із клопотанням про надання дозволу на розробку документації із землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, площею: 0,25 га по АДРЕСА_1 Броварського району Київської області.
25 травня 2017 року рішенням Пухівської сільської ради Броварського району Київської області № 609-ХV-VІІ, позивачу відмовлено в наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею: 0,25 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, яка розташована по вул. Набережній у селі Пухівка в зв'язку з тим, що вказана на картографічному матеріалі земельна ділянка згідно Генерального плану села зарезервована для громадського центру.
Не погодившись з таким рішенням відповідача, позивач звернувся до суду.
З приводу даних спірних правовідносин, колегія суддів апеляційної інстанції вважає за необхідне звернути увагу на наступне.
Згідно зі ст.116 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
До повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб (ст. 12 Земельного кодексу України).
Відповідно до п. «г» ч. 1 ст. 121 Земельного кодексу України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах - не більше 0,25 гектара, в селищах - не більше 0,15 гектара, в містах - не більше 0,10 гектара.
У відповідності до ст. 118 Земельного кодексу України, що визначає порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.
У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Отже, законодавцем встановлено виключні підстави, за наявності яких заявникові може бути відмовлено у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Колегією суддів встановлено, що відмова у наданні позивачу дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,25 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд в селі Пухівка вул. Набережна обґрунтована тим, що вказана на картографічному матеріалі земельна ділянка згідно з Генеральним планом села зарезервована для громадського центру.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 13 червня 2018 року з метою повного, всебічного, об'єктивного розгляду адміністративної справи, та з'ясування обставин, що мають значення для вирішення адміністративної справи було зобов'язано Пухівську сільську раду Броварського району Київської області надати Генеральний план села Пухівка та рішення про виділення спірної земельної ділянки для організації та будівництва громадського центру.
Проте, відповідачем не виконано вимоги суду та не надано до суду апеляційної інстанції витребуваних документів.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
У свою чергу, згідно з ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що Пухівською сільською радою Броварського району Київської області не доведено законності прийнятого нею рішення № 609-ХV-VІІ від 25 травня 2017 року про відмову в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку.
На підставі зазначеного, колегія суддів вважає оскаржуване рішення Пухівської сільської ради Броварського району Київської області протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Водночас, колегія суддів вважає, що вимога позивача про зобов'язання відповідача надати йому дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 0,25 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд в селі Пухівка вул. Набережна, задоволенню не підлягає, оскільки вирішення земельних питань віднесено до повноважень органу місцевого самоврядування та є його виключною компетенцією. Втручання у дискреційні повноваження відповідача є порушенням норм закону.
При цьому, колегія суддів вважає, що правильним способом захисту прав та інтересів позивача буде зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_3 від 11 травня 2017 року про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд в селі Пухівка вул. Набережна.
З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної дають підстави для висновку про порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, які призвели до неправильного вирішення питання, тобто прийняте рішення не відповідає матеріалам справи та вимогам закону, і підлягає частковому скасуванню з постановленням нової постанови.
Згідно п. 4 ч. 1 ст. 317 КАС України, підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Отже, апеляційна скарга представника ОСОБА_3 підлягає частковому задоволенню, а рішення Деснянського районного суду м.Києва від 27 березня 2017 року частковому скасуванню.
Керуючись ст.ст. 242, 250, 308, 310, 315, 317, 321, 322 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В :
Апеляційну скаргу представника ОСОБА_3 - задовольнити частково.
Рішення Деснянського районного суду м.Києва від 27 березня 2017 року - скасувати в частині відмови у задоволенні позовних вимог про визнання протиправним та скасувати рішення Пухівської сільської ради Броварського району Київської області від 25 травня 2017 року № 609-ХV-VІІ про відмову в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, площею: 0,25 га по АДРЕСА_1, Броварського району Київської області, та прийняти нову постанову в цій частині, якою позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Пухівської сільської ради Броварського району Київської області від 25 травня 2017 року № 609-ХV-VІІ про відмову в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, площею: 0,25 га по АДРЕСА_1, Броварського району Київської області.
Зобов'язати Пухівську сільську раду Броварського району Київської області повторно розглянути клопотання ОСОБА_3 від 11 травня 2017 року про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, площею: 0,25 га по АДРЕСА_1, Броварського району Київської області.
В іншій частині рішення суду першої інстанції залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги до Верховного Суду.
Повний текст постанови виготовлений 27.06.2018 року.
Головуючий суддя: Є.В. Чаку
Судді: В.В. Файдюк
А.Ю.Коротких