
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 826/6077/16 Суддя першої інстанції: Григорович П.О.
Суддя-доповідач - Мельничук В.П.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 червня 2018 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючого-судді: Мельничука В.П.
суддів: Ісаєнко Ю.А., Лічевецького І.О.,
при секретарі: Волощук Л.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду апеляційну скаргу Міністерства юстиції України на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 26 лютого 2018 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Міністерства юстиції України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И Л А :
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся ОСОБА_2 з позовною заявою до Міністерства юстиції України, в якому просив суд:
- визнати протиправним рішення Міністерства юстиції України про відмову в реєстрації Політичної партії «РІШУЧИХ ДІЙ», яке оформлене наказом № 706/5 «Про відмову в реєстрації Політичної партії «РІШУЧИХ ДІЙ» та скасувати його.
- зобов'язати Міністерство юстиції України розглянути заяву ОСОБА_2 від 28.12.2015 про реєстрацію політичної партії «РІШУЧИХ ДІЙ» (разом із іншими поданими ним документами) у відповідності до вимог законодавства України та прийняти рішення про реєстрацію Політичної партії «РІШУЧИХ ДІЙ».
Позовні вимоги мотивовано тим, що рішення відповідача є протиправним та підлягає скасуванню, оскільки прийняте на підставі правового висновку, який не відповідає дійсності; необґрунтовано, тобто без урахування всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; недобросовісно та несвоєчасно.
Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 26 лютого 2018 року адміністративний позов задоволено частково.
Визнано протиправним рішення Міністерства юстиції України про відмову в реєстрації Політичної партії «РІШУЧИХ ДІЙ», яке оформлене наказом № 706/5 «Про відмову в реєстрації Політичної партії «РІШУЧИХ ДІЙ» та скасувати його.
Зобов'язано Міністерство юстиції України розглянути заяву ОСОБА_2 від 28.12.2015 про реєстрацію політичної партії «РІШУЧИХ ДІЙ» (разом із іншими поданими ним документами) у відповідності до вимог законодавства України. В іншій частині - відмовлено повністю.
Не погоджуючись з таким судовим рішенням Міністерство юстиції України подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обгрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Судом першої інстанції було встановлено, що на установчому з'їзді Політичної партії «РІШУЧИХ ДІЙ» від 03.02.2015 (протокол № 1) були прийняті рішення, зокрема, про створення Політичної партії «РІШУЧИХ ДІЙ»; про затвердження Програми та Статуту Партії; про обрання Голови та надання повноважень на здійснення державної реєстрації Політичної партії «РІШУЧИХ ДІЙ» у встановленому законом порядку.
На виконання наданих повноважень на здійснення державної реєстрації Політичної партії «РІШУЧИХ ДІЙ», позивач 29.12.2015 звернувся до відповідача зі заявою, додавши до неї наступні документи: статут і програму політичної Партії; протокол установчого з'їзду Партії із зазначенням дати і місця його проведення, кількості учасників, які проголосували за створення політичної партії; 10 108 підписів громадян України, зібраних на підтримку рішення про створення політичної партії та засвідчені особами, які збирали підписи; відомості про склад керівних органів Партії; платіжний документ, що посвідчує внесення реєстраційного збору; назва та адреса банківської установи, в якій Партія відкриватиме рахунки; додатково, реєстраційну картку форми 1 на проведення державної реєстрації юридичної особи, утвореної шляхом заснування нової юридичної особи.
За результатом розгляду установчих документів, поданих на реєстрацію Політичної партії «РІШУЧИХ ДІЙ», відповідачем 28.01.2016 було підготовлено правовий висновок, затверджений 01.03.2016, з висновку якого вбачається, що може бути відмовлено у реєстрації Політичної партії «РІШУЧИХ ДІЙ» на підставі статті 11 Закону України «Про політичні партії в Україні», оскільки програма Партії носить декларативний характер та, всупереч, статті 7 зазначеного Закону, не містить чітко викладених цілей та завдань Партії.
На підставі вказаного висновку, відповідачем було прийнято рішення, оформлене спірним наказом від 14.03.2016 № 706/5 «Про відмову в реєстрації Політичної партії «РІШУЧИХ ДІЙ».
Вважаючи таке рішення відповідача протиправним, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Задовольняючи частково адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що з аналізу доданого до спірного наказу правового висновку щодо відповідності законодавству України установчих документів, поданих на реєстрацію Політичної партії «РІШУЧИХ ДІЙ» вбачається, що жодних претензій чи зауважень до протоколу установчого з'їзду Партії № 1 від 03.02.2015 та статуту Партії відповідачем не наведено.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції та вважає його обґрунтованим з огляду на наступне.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про політичні партії в Україні» від 05.04.2001 № 2365-III (у редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин) (далі також - Закон), право громадян на свободу об'єднання у політичні партії для здійснення і захисту своїх прав і свобод та задоволення політичних, економічних, соціальних, культурних та інших інтересів визначається і гарантується Конституцією України.
Згідно з ст. 2 Закону, Політична партія - це зареєстроване згідно з законом добровільне об'єднання громадян - прихильників певної загальнонаціональної програми суспільного розвитку, що має своєю метою сприяння формуванню і вираженню політичної волі громадян, бере участь у виборах та інших політичних заходах.
Відповідно до ст. 3 закону, Політичні партії провадять свою діяльність відповідно до Конституції України, цього Закону, а також інших законів України та згідно із партійним статутом, прийнятим у визначеному цим Законом порядку.
Згідно зі ст. 7 Закону, політичні партії повинні мати програму. Програма політичної партії є викладом цілей та завдань цієї партії, а також шляхів їх досягнення.
Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону, Рішення про створення політичної партії приймається на її установчому з'їзді (конференції, зборах). Це рішення має бути підтримано підписами не менше десяти тисяч громадян України, які відповідно до Конституції України мають право голосу на виборах, зібраними не менш як у двох третинах районів не менш як двох третин областей України, міст Києва і Севастополя та не менш як у двох третинах районів Автономної Республіки Крим.
Відповідно до частин першої-третьої, чотирнадцятої, п'ятнадцятої статті 11 Закону, реєстрацію політичних партій здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, інших громадських формувань.
Для реєстрації політичної партії до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, інших громадських формувань, разом з заявою подаються: статут і програма політичної партії; протокол установчого з'їзду (конференції, зборів) політичної партії із зазначенням дати і місця його проведення, кількості учасників, які проголосували за створення політичної партії; підписи громадян України, зібрані відповідно до вимог цього Закону на підтримку рішення про створення політичної партії та засвідчені особами, які збирали підписи; відомості про склад керівних органів політичної партії; платіжний документ, що посвідчує внесення реєстраційного збору; назва та адреса банківської установи, в якій політична партія відкриватиме рахунки.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, інших громадських формувань, здійснює реєстрацію політичної партії після перевірки поданих матеріалів.
Протягом 30 днів з моменту надходження документів, зазначених у пунктах 1-6 цієї статті, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, інших громадських формувань, приймає рішення про реєстрацію або відмову у реєстрації політичної партії. Цей строк може бути продовжений центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, інших громадських формувань, у разі потреби, але не більше ніж на 15 днів.
У реєстрації політичної партії може бути відмовлено, якщо документи, подані для реєстрації політичної партії, не відповідають Конституції, цьому та іншим законам України.
На момент виникнення спірних правовідносин, рішення стосовно реєстрації політичних партій та їх структурних утворень приймались відповідно до Порядку підготовки та оформлення рішень щодо легалізації об'єднань громадян та інших громадських формувань, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 08.07.2011 № 1828/5 (далі також - Порядок).
Відповідно до пункту 4 Порядку, легалізація (реєстрація) громадських формувань полягає у проведенні правової експертизи установчих документів на їх відповідність Конституції та іншим актам законодавства України, а у випадках, передбачених законодавством, також статуту (положенню) громадського формування, прийнятті рішення про легалізацію (реєстрацію) громадського формування, занесенні відомостей до відповідного реєстру та присвоєнні реєстраційного номера, видачі свідоцтва (крім громадських формувань, яким законодавством не передбачено видачу свідоцтва) або довідки.
Згідно з пунктом 8 Порядку, Мін'юст та його територіальні органи (далі - легалізуючий орган), зобов'язані у строк, визначений законами України та іншими актами законодавства України, прийняти одне з таких рішень про легалізацію (реєстрацію) громадського формування; про відмову в легалізації (реєстрації) громадського формування.
Рішення, зазначені у пункті 8 цього Порядку, приймаються в межах установленого строку виключно на підставах, встановлених законами, а також прийнятими на їх виконання актами Кабінету Міністрів України та наказами Мін'юсту України. Такі рішення оформляються наказами, до яких додається правовий висновок щодо відповідності законодавству України установчих документів, поданих на легалізацію (реєстрацію) (пункт 9 Порядку).
Рішення легалізуючого органу оформлюється у вигляді наказу, який підписує Міністр юстиції/керівник відповідного територіального управління юстиції. Невід'ємною частиною наказу є правовий висновок (пункт 13 Порядку).
Судом першої інстанції встановлено, що позивачем 29.12.2015 року подавалися відповідачу у повному обсязі разом із заявою документи, перелік яких закріплений частиною другою статті 11 Закону, що відповідачем не заперечується, а навпаки підтверджується.
Разом з тим, рішення у вигляді спірного наказу за результатом розгляду поданих позивачем документів було оформлене відповідачем лише 14.03.2016 року за № 706/5, тобто з порушенням встановленого Законом строку.
Колегія суддів погоджується з вказаним висновком суду першої інстанції.
Також суд першої інстанції вірно зазначив, що за приписами частини п'ятнадцятої статті 11 Закону, у реєстрації політичної партії може бути відмовлено, якщо документи, подані для реєстрації політичної партії, не відповідають Конституції, цьому та іншим законам України. При цьому, у разі відмови в реєстрації центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, інших громадських формувань, повинні надати заявникові своє письмове вмотивоване рішення.
У свою чергу, легалізація (реєстрація) громадських формувань полягає у проведенні правової експертизи установчих документів на їх відповідність Конституції та іншим актам законодавства України.
Так, положеннями Конституції України та Закону, не закріплено окремо поняття установчих документів політичної партії. Проте, за загальними правилами, установчими документами є рішення про його утворення або засновницький договір, а у випадках, передбачених законом, статут (положення).
З аналізу доданого до спірного наказу правового висновку щодо відповідності законодавству України установчих документів, поданих на реєстрацію Політичної партії «РІШУЧИХ ДІЙ» вбачається, що жодних претензій чи зауважень до протоколу установчого з'їзду Партії № 1 від 03.02.2015 та статуту Партії відповідачем не наведено.
В той же час, надано оцінку програмі Партії та зазначено, що програма носить декларативний характер, оскільки не містить чітко викладених цілей та завдань Партії, при цьому не зазначивши жодних мотивів, підстав та обґрунтувань, зі сукупності яких зроблено такий висновок, і колегія суддів погоджується з судом першої інстанції, що такий висновок відповідача є суб'єктивним.
При цьому, Конституцією України, Законом чи іншими законодавчими актами не закріплені критерії чи вимоги до оформлення програми політичної партії.
Разом з тим, відповідно до наданого позивачем суду висновку експертного семантико-текстуального дослідження програми Політичної партії «РІШУЧИХ ДІЙ» від 19.09.2017 № 14552 текст програми політичної партії «РІШУЧИХ ДІЙ» містить висловлювання, в яких викладаються цілі та завдання цієї політичної партії та шляхи їх реалізації.
З огляду на зазначені вище обставини, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що рішення Міністерства юстиції України про відмову в реєстрації Політичної партії «РІШУЧИХ ДІЙ», яке оформлене наказом № 706/5 «Про відмову в реєстрації Політичної партії «РІШУЧИХ ДІЙ» від 14.03.2016 року є протиправним.
Враховуючи протиправність відмови, відповідача у здійсненні реєстраційних дій, колегія суддів вважає правильним, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку про необхідність зобов'язання відповідача розглянути заяву ОСОБА_2 від 28.12.2015 про реєстрацію політичної партії «РІШУЧИХ ДІЙ» (разом із іншими поданими ним документами) у відповідності до вимог законодавства України та прийняти рішення про реєстрацію Політичної партії «РІШУЧИХ ДІЙ».
Також, колегія суддів звертає увагу на те, що суд першої інстанції правомірно відмовив позивачу у задоволенні позовної вимоги позивача щодо зобов'язання відповідача прийняти рішення про реєстрацію Політичної партії «РІШУЧИХ ДІЙ», оскільки повноваження по прийняттю відповідного рішення є дискреційними повноваженнями відповідача, отже адміністративний суд не наділений повноваженнями щодо зобов'язання відповідача прийняти будь-яке рішення, оскільки не може підміняти державний орган рішення якого оскаржується, приймати замість нього рішення, яке визнається протиправним, інше рішення, яке б відповідало закону, та давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, які належать до компетенції такого суб'єкта владних повноважень, оскільки такі дії виходять за межі визначених йому повноважень законодавцем.
Зі змісту ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обгрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно та всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 315, ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Приймаючи до уваги те, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, висновки суду доводами апелянта не спростовані, то колегія суддів дійшла висновку про відсутність правових підстав для задоволення апеляційної скарги.
Керуючись ст.ст. 241, 242, 243, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329, 331 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів -
П О С Т А Н О В И Л А :
Апеляційну скаргу Міністерства юстиції України - залишити без задоволення, а рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 26 лютого 2018 року - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий-суддя: В.П. Мельничук
Судді: Ю.А. Ісаєнко
І.О. Лічевецький
Повний текст складено 26.06.2018 року.