
ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
проспект Незалежності, 13, місто Харків, 61058
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"21" червня 2018 р. Справа № 922/2614/17
Колегія суддів у складі: головуючий суддя Здоровко Л.М., суддя Плахов О.В., суддя Шутенко І.А.,
за участю секретаря судового засідання Міракова Г.А.,
представників сторін:
прокурор - Ногіна О.М., службове посвідчення №032167 від 11.02.2015,
1-го відповідача – ОСОБА_1 на підставі довіреності від 18.05.2018 №08-21/1363/2-18,
2-го відповідача – не з’явився,
1-ої третьої особи – не з’явився,
2-ої третьої особи – не з’явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного господарського суду апеляційну скаргу Харківської міської ради (вх.№831Х/2) та апеляційну скаргу Обслуговуючого кооперативу "Житлово-будівельний кооператив "Перемога 2015" (вх.№855 Х/2) на рішення господарського суду Харківської області від 02.04.2018, ухвалене у приміщенні господарського суду Харківської області колегією суддів у складі: головуючий суддя Добреля Н.С., суддя Чистякова І.О., суддя Присяжнюк О.О., час проголошення рішення - 13:35:36, дата складання повного тексту рішення - 10.04.2018, у справі № 922/2614/17
за позовом Керівника Харківської місцевої прокуратури №1 Харківської області, м. Харків
до 1) Харківської міської ради, м. Харків, 2) Обслуговуючого кооперативу "ЖБК "Перемога 2015", м. Харків
за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів 1) Публічне акціонерне товариство "Трест Житлобуд-1", м. Харків, 2) Головне управління Держгеокадастру у Харківській області, м. Харків
про визнання недійсними рішень та скасування державної реєстрації права власності
ВСТАНОВИЛА:
Керівник Харківської місцевої прокуратури №1 звернувся до господарського суду Харківської області з позовною заявою до Харківської міської ради та Обслуговуючого кооперативу "Житлово-будівельний кооператив "Перемога 2015", в якій просить суд:
- визнати недійсним з моменту прийняття пункт 1 додатку 2 до рішення 42 сесії Харківської міської ради 6 скликання 23.09.2015 №1987/15 “Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою для будівництва, експлуатації та обслуговування об’єктів” - про надання ОК “ЖБК “Перемога 2015” дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки зі зміною цільового призначення земельної ділянки із земель територіальної громади м. Харкова, площею 3, 3185га (кадастровий номер - 510136300:14:010:0033) для будівництва та обслуговування житлових будинків по просп. Перемоги, 83;
- визнати недійсним з моменту прийняття пункт 3.4 додатку 1 до рішення 2 сесії Харківської міської ради 7 скликання 23.12.2015 №35/15 “Про надання земельних ділянок для будівництва об’єктів” про надання ОК "ЖБК "Перемога 2015" у власність земельної ділянки із земель територіальної громади м. Харкова, за рахунок земель житлової та громадської забудови, площею 3, 3185га (кадастровий номер 6310136300:14:010:0033) для будівництва та обслуговування житлових будинків по просп. Перемоги, 83;
- скасувати рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень державного реєстратора комунального підприємства “Харківське міське бюро технічної інвентаризації” ОСОБА_2 (індексний номер: 32373523 від 16.11.2016), відповідно до якого за ОК “ЖБК “Перемога 2015” зареєстровано право приватної власності на земельну ділянку із земель житлової та громадської забудови площею 1, 4387га з кадастровим номером 6310136300:14:010:0035, яка розташована за адресою: м. Харків, просп. Перемоги, 83 (номер запису про право власності 17444058);
- скасувати рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень державного реєстратора комунального підприємства “Харківське міське бюро технічної інвентаризації” ОСОБА_3 (індексний номер: 32372900 від 16.11.2016), відповідно до якого за ОК “ЖБК “Перемога 2015” зареєстровано право приватної власності на земельну ділянку із земель житлової та громадської забудови площею 1, 6674га з кадастровим номером 6310136300:14:010:0036, яка розташована за адресою: м. Харків, просп. Перемоги, 83 (номер запису про право власності 17443519);
- скасувати рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень державного реєстратора комунального підприємства “Харківське міське бюро технічної інвентаризації” ОСОБА_4 (індексний номер: 32421503 від 18.11.2016), відповідно до якого за ОК “ЖБК “Перемога 2015” зареєстровано право приватної власності на земельну ділянку із земель житлової та громадської забудови площею 0, 0142га з кадастровим номером 6310136300:14:010:0037, яка розташована за адресою: м. Харків, просп. Перемоги, 83 (номер запису про право власності 17494735);
- скасувати рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень державного реєстратора комунального підприємства “Харківське міське бюро інвентаризації” ОСОБА_4 (індексний номер: 32374519 від 18.11.2016), відповідно до якого за ОК “ЖБК “Перемога 2015” зареєстровано право приватної власності на земельну ділянку із земель житлової та громадської забудови площею 0,1982 га з кадастровим номером 6310136300:14:010:0038, яка розташована за адресою: м. Харків, просп. Перемоги, 83 (номер запису про право власності 17447084).
В обґрунтування позовних вимог прокурор посилається, зокрема, на те, що ОК "ЖБК "Перемога 2015" надано земельні ділянки у власність з порушенням норм статті 41 Земельного кодексу України, у зв`язку з чим рішення 42 сесії Харківської міської ради 6 скликання 23.09.2015 №1987/15 “Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою для будівництва, експлуатації та обслуговування об’єктів” та рішення 2 сесії Харківської міської ради 7 скликання 23.12.2015 №35/15 “Про надання земельних ділянок для будівництва об’єктів” щодо надання ОК “ЖБК Перемога 2015” земельної ділянки, прийняті Харківською міською радою без з`ясування правового статусу, мети та підстав створення кооперативу відповідно до Житлового кодексу УРСР та Примірного статуту, є незаконними та підлягають визнанню недійсними з моменту прийняття. Крім того, на підставі наведеного прокурор просить суд скасувати рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень державного реєстратора щодо реєстрації права власності за ОК "ЖБК "Перемога 2015" на земельні ділянки площею 1,4387га, площею 1,6674га, площею 0,0142га, площею 0,1982га, які були сформовані у результаті поділу земельної ділянки площею 3, 3185га після її отримання ОК "ЖБК "Перемога 2015".
Рішенням господарського суду Харківської області від 02.04.2018 у задоволенні позову відмовлено частково.
Визнано недійсним з моменту прийняття пункт 1 додатку 2 до рішення 42 сесії Харківської міської ради 6 скликання 23.09.2015 №1987/15 “Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою для будівництва, експлуатації та обслуговування об’єктів” про надання ОК “ЖБК “Перемога 2015” дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки зі зміною цільового призначення земельної ділянки із земель територіальної громади м. Харкова, площею 3, 3185га (кадастровий номер 510136300:14:010:0033) для будівництва та обслуговування житлових будинків по просп. Перемоги, 83.
Визнано недійсним з моменту прийняття пункту 3.4 додатку 1 до рішення 2 сесії Харківської міської ради 7 скликання 23.12.2015 №35/15 “Про надання земельних ділянок для будівництва об’єктів” про надання ОК “ЖБК "Перемога 2015" у власність земельної ділянки із земель територіальної громади м. Харкова, за рахунок земель житлової та громадської забудови, площею 3, 3185га (кадастровий номер 6310136300:14:010:0033) для будівництва та обслуговування житлових будинків по просп. Перемоги, 83.
Скасовано рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень державного реєстратора комунального підприємства “Харківське міське бюро технічної інвентаризації” ОСОБА_2 (індексний номер: 32373523 від 16.11.2016), відповідно до якого за ОК “ЖБК “Перемога 2015” зареєстровано право приватної власності на земельну ділянку із земель житлової та громадської забудови площею 1, 4387га з кадастровим номером 6310136300:14:010:0035, яка розташована за адресою: м. Харків, просп. Перемоги, 83 (номер запису про право власності 17444058).
Скасовано рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень державного реєстратора комунального підприємства “Харківське міське бюро інвентаризації” ОСОБА_4 (індексний номер: 32374519 від 18.11.2016), відповідно до якого за ОК “ЖБК “Перемога 2015” зареєстровано право приватної власності на земельну ділянку із земель житлової та громадської забудови площею 0, 1982га з кадастровим номером 6310136300:14:010:0038, яка розташована за адресою: м. Харків, просп. Перемоги, 83 (номер запису про право власності 17447084).
В іншій частині позову провадження у справі закрито на підставі пункту 2 частини 1 статті 231 Господарського процесуального кодексу України.
У частині задоволення позовних вимог рішення місцевого господарського суду мотивовано тим, що відповідно до статті 41 Земельного кодексу України, земельні ділянки передаються безоплатно лише житлово-будівельним (житловим) кооперативам та гаражно-будівельним кооперативам; передача спірної земельної ділянки ОК "ЖБК Перемога 2015" згідно статті 41 Земельного кодексу України є безпідставним, оскільки відповідно до статуту ОК "ЖБК Перемога 2015" утворено в організаційно-правовій формі обслуговуючого кооперативу, а тому фактично останній не є житлово-будівельним кооперативом в розумінні вимог статті 41 Земельного кодексу України; вимога про скасування рішення про державну реєстрацію є похідною від вимоги про визнання недійсними з моменту прийняття спірних рішень в частині надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки зі зміною цільового призначення та передачі у власність земельної ділянки площею 3, 3185га ОК "ЖБК "Перемога 2015", яку було задоволено судом.
У частині закриття провадження у справі судом першої інстанції зазначено, що частина спірних земельних ділянок, а саме площею 0, 0142га з кадастровим номером 6310136300:14:010:0037 та площею 1, 6674га з кадастровим номером 6310136300:14:010:0036 були передані Обслуговуючим кооперативом “Житлово-будівельний кооператив “Перемога 2015” до комунальної власності, що свідчить про припинення існування предмету спору в частині скасування державної реєстрації права власності на земельні ділянки площею 0, 0142га з кадастровим номером 6310136300:14:010:0037 та площею 1, 6674га з кадастровим номером 6310136300:14:010:0036.
Додатковим рішенням господарського суду Харківської області від 27.04.2018 у задоволенні заяви прокурора про винесення додаткового рішення про стягнення з відповідачів судового збору в розмірі 9 600, 00грн відмовлено частково; стягнуто з Харківської міської ради на користь Прокуратури Харківської області 3 200, 00грн витрат зі сплати судового збору; стягнуто з Обслуговуючого кооперативу "ЖБК "Перемога 2015" на користь Прокуратури Харківської області 3 200, 00грн витрат зі сплати судового збору; в іншій частині заяви прокурора відмовлено.
Не погодившись з рішенням місцевого господарського суду від 02.04.2018, Харківська міська рада звернулась до Харківського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить оскаржуване рішення скасувати та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог керівника Харківської місцевої прокуратури №1 в інтересах держави до Харківської міської ради, ОК "ЖБК "Перемога 2015" про визнання недійсним рішення органу місцевого самоврядування у повному обсязі.
Свої вимоги апелянт обґрунтовує тим, що судовими рішеннями, що набрали законної сили, встановлено, що вимоги Примірного ОСОБА_5 ЖБК та статті 137 Житлового кодексу УРСР щодо встановлення порядку організації та створення кооперативу та затвердження списку громадян, які вступають до нього, і членів їх сімей виконавчим комітетом ради народних депутатів не відповідають приписам статті 7 Закону України "Про кооперацію", який набув чинності пізніше, і відповідно, підлягає застосуванню; із прийняттям Закону України "Про кооперацію" правові акти законодавства УРСР діють лише в тій частині, що не суперечить Конституції України і цьому Закону.
Також, не погодившись з рішенням місцевого господарського суду від 02.04.2018, ОК "Житлово-будівельний кооператив "Перемога 2015" звернувся до Харківського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить оскаржуване рішення скасувати та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Свої вимоги апелянт обґрунтовує тим, що кооператив може бути одночасно і житлово-будівельним, і обслуговуючим, що не суперечить ЖК УРСР і Примірному статуту; Харківською міською радою при прийнятті оскаржуваного рішення було враховано питання створення та діяльності кооперативів, що врегульовані чинним законодавством України; оскаржуване рішення вичерпало свою дію у зв'язку з його виконанням та не може бути скасовано.
Ухвалою Харківського апеляційного господарського суду від 08.02.2018 відкрито апеляційне провадження за апеляційними скаргами Харківської міської ради та Обслуговуючого кооперативу "Житлово-будівельний кооператив "Перемога 2015" на рішення господарського суду Харківської області від 02.04.2018 у справі №922/2614/17; враховуючи, що предметом оскарження апеляційних скарг є один процесуальний документ – рішення господарського суду Харківської області від 02.04.2018, апеляційним господарським судом об’єднано апеляційні скарги в одне апеляційне провадження для їх сумісного розгляду; призначено справу до розгляду на 31.05.2018 о 15:00год.
22.05.2018 прокурором подано до апеляційного господарського суду відзив на апеляційну скаргу (вх.№3831), вважає, що безоплатне надання спірної земельної ділянки ОК "ЖБК "Перемога 2015" відповідно до статті 41 Земельного кодексу України є безпідставним; Харківська міська рада в силу покладених на неї функцій, вирішуючи питання про наявність правових та фактичних підстав для ухвалення оспорюваних рішень, мала діяти в інтересах територіальної громади та з'ясувати правовий статус, мету та підстави створення кооперативу; вимога про скасування рішення про державну реєстрацію є похідною від вимоги про визнання недійсними з моменту прийняття оспорюваних рішень.
31.05.2018 ОК "ЖБК "Перемога 2015" подано до апеляційного господарського суду клопотання про закриття провадження у справі (вх.№4123), зазначає, що на час розгляду справи місцевим господарським судом рішенням 18 сесії Харківської міської ради 7 скликання "Про надання земельних ділянок для будівництва, експлуатації та обслуговування об'єктів, припинення права користування земельними ділянками та надання згоди на прийняття земельних ділянок у власність територіальної громади м. Харкова" від 21.02.2018 №986/18 було надано згоду на прийняття у власність територіальної громади м. Харкова від ОК "ЖБК "Перемога 2015" земельних ділянок площею 1, 4124га (кадастровий номер 6310136300:14:010:0043) та площею 0, 2245га (кадастровий номер 6310136300:14:010:0045) по просп. Перемоги, 83; предмет позовних вимог керівника Харківської місцевої прокуратури №1 на даний час є відсутнім та між сторонами відсутні неврегульовані питання.
За таких обставин, просить закрити провадження у справі №922/2614/17 за позовом Харківської місцевої прокуратури №1 до Харківської міської ради, ОК "ЖБК "Перемога 2015", третя особа АТ "Трест Житлобуд-1" про визнання незаконним та скасування рішення.
У судовому засіданні Харківського апеляційного господарського суду 31.05.2018 представник ОК "ЖБК "Перемога 2015" оголосила клопотання про закриття провадження у справі, просить його задовольнити.
Представник АТ "Трест Житлобуд-1" подане 1-им відповідачем клопотання підтримує.
Прокурор проти клопотання заперечує.
Також представник ОК "ЖБК "Перемога 2015" оголосила доводи апеляційної скарги.
Представник АТ "Трест Житлобуд-1" доводи апеляційної скарги ОК "ЖБК "Перемога 2015" підтримує.
Прокурор проти апеляційної скарги ОК "ЖБК "Перемога 2015" заперечує.
Ухвалою Харківського апеляційного господарського суду від 31.05.2018 оголошено перерву у судовому засіданні до 15:00год. 21.06.2018, у зв’язку із необхідністю заслухати представника Харківської міської ради, яка також є апелянтом у даній справі, проте, її представник у судове засідання не з’явився, хоча рада була належним чином завчасно повідомлена про час, дату та місце розгляду апеляційних скарг.
О 15:02год. 21.06.2018 судове засідання продовжено; після перерви представник Харківської міської ради оголосила доводи апеляційної скарги; просить апеляційну скаргу задовольнити та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог керівника Харківської місцевої прокуратури №1 в інтересах держави до Харківської міської ради, ОК "ЖБК "Перемога 2015" про визнання недійсним рішення органу місцевого самоврядування у повному обсязі.
Також представник Харківської міської ради підтримала апеляційну скаргу ОК "ЖБК "Перемога 2015".
Прокурор проти вимог апеляційних скарг заперечує, просить апеляційні скарги залишити без задоволення, а рішення місцевого господарського суду – без змін з тих підстав, що рішення є законним і обґрунтованим та прийнятим з дотриманням норм матеріального та процесуального права.
Інші учасники своїм правом на участь у судовому засіданні не скористались, уповноважених представників не направили, про причини неявки суд не повідомили, хоча були належним чином завчасно повідомлені про час, дату та місце розгляду апеляційних скарг (т.3 а.с.91, 102).
Враховуючи, що наявних у справі матеріалів достатньо для розгляду апеляційних скарг, учасники судового процесу належним чином завчасно повідомлені про час, дату і місце розгляду апеляційних скарг, а неявка у судове засідання їх представників не перешкоджає розгляду справи по суті, з урахуванням встановленого статтею 273 Господарського процесуального кодексу України строку розгляду апеляційної скарги на рішення суду, колегія суддів вважає за можливе розглянути скарги в даному судовому засіданні.
Розглянувши клопотання ОК "ЖБК "Перемога 2015" про закриття провадження у справі, судова колегія зазначає наступне.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 231 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд закриває провадження у справі, якщо відсутній предмет спору.
Підставою для закриття провадження у справі, на думку ОК "ЖБК "Перемога 2015", є, зокрема, наявність рішення Харківської міської ради "Про надання земельних ділянок для будівництва, експлуатації та обслуговування об'єктів, припинення права користування земельними ділянками та надання згоди на прийняття земельних ділянок у власність територіальної громади м. Харкова" від 21.02.2018 №986/18, яким міською радою було надано згоду на прийняття у власність територіальної громади м. Харкова від ОК "ЖБК "Перемога 2015" земельних ділянок площею 1, 4124га (кадастровий номер 6310136300:14:010:0043) та площею 0, 2245га (кадастровий номер 6310136300:14:010:0045) по просп. Перемоги, 83 (т.2 а.с.149).
Досліджуючи матеріали справи, судова колегія зазначає, що судом першої інстанції встановлено, що земельні ділянки площею 0, 0142га з кадастровим номером 6310136300:14:010:0037 та площею 1, 6674га з кадастровим номером 6310136300:14:010:0036, які є предметом даного спору, були передані Обслуговуючим кооперативом “Житлово-будівельний кооператив “Перемога 2015” у власність Харківській міській раді; зазначене стало підставою для закриття провадження у справі в частині скасування рішень державного реєстратора про державну реєстрацію прав та їх обтяжень щодо вказаних земельних ділянок.
Наявність у матеріалах справи зазначеного вище рішення Харківської міської ради від 21.02.2018 №986/18 жодним чином не свідчить про відсутність предмета спору щодо інших двох спірних земельних ділянок – площею 1, 4387га з кадастровим номером 6310136300:14:010:0035 та площею 0, 1982га з кадастровим номером 6310136300:14:010:0038, оскільки даним рішенням міської ради було лише надано згоду на прийняття у власність територіальної громади м. Харкова від ОК "ЖБК "Перемога 2015" певних земельних ділянок, зокрема, площею 1, 4124га (кадастровий номер 6310136300:14:010:0043) та площею 0, 2245га (кадастровий номер 6310136300:14:010:0045) по просп. Перемоги, 83. При цьому, цим же рішенням було внесено зміни в пункт 5 додатку 3 до рішення 14 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 20.09.2017 №734/17 «Про надання земельних ділянок для будівництва об’єктів та надання згоди на прийняття земельних ділянок у власність територіальної громади м. Харкова» (т.2 а.с.150), виключивши по тексту пункту слова та цифри: «по просп. Перемоги, 83, площею 1, 4387га (кадастровий номер 6310136300:14:010:0035) та по просп. Перемоги, 83, площею 0, 1982га (кадастровий номер 6310136300:14:010:0038)».
Отже, виходячи зі змісту рішення Харківської міської ради від 21.02.2018 №986/18, міською радою було надано згоду на прийняття у власність територіальної громади м. Харкова від ОК "ЖБК "Перемога 2015" двох певних земельних ділянок, а також виключено з іншого рішення міської ради від 20.09.2017 №734/17 відомості щодо надання згоди на прийняття у власність територіальної громади м. Харкова від ОК "ЖБК "Перемога 2015" двох земельних ділянок, що є предметом даного спору.
Проте, у будь-якому випадку рішення міської ради від 21.02.2018 №986/18 не є належним та допустимим доказом передачі земельних ділянок площею 1, 4124га (кадастровий номер 6310136300:14:010:0043) та площею 0, 2245га (кадастровий номер 6310136300:14:010:0045) по просп. Перемоги, 83 у власність територіальної громади м. Харкова, оскільки не свідчить про набуття територіальною громадою м. Харкова права власності на земельні ділянки.
До того ж, земельні ділянки, згоду на прийняття у власність яких надано міською радою, є відмінними за кадастровими номерами та площею від спірних земельних ділянок.
Відповідно до статті 15 Закону України "Про Державний земельний кадастр", до Державного земельного кадастру включаються, зокрема, такі відомості про земельні ділянки: кадастровий номер, місце розташування, площа.
Згідно зі статтею 16 цього Закону, земельній ділянці, відомості про яку внесені до Державного земельного кадастру, присвоюється кадастровий номер. Кадастровий номер земельної ділянки є її ідентифікатором у Державному земельному кадастрі.
Сторонами у справі не надано належних та допустимих доказів суду першої інстанції, що земельні ділянки площею 1, 4124га (кадастровий номер 6310136300:14:010:0043) та площею 0, 2245га (кадастровий номер 6310136300:14:010:0045) по просп. Перемоги, 83 у м. Харкові є тими самими земельними ділянками, які є предметом даного спору, - площею 1, 4387га з кадастровим номером 6310136300:14:010:0035 та площею 0, 1982га з кадастровим номером 6310136300:14:010:0038, а із рішення міської ради, на яке посилається ОК "ЖБК "Перемога 2015", цього не вбачається.
За таких обставин, колегія суддів апеляційного господарського суду доходить висновку, що у суду першої інстанції на час ухвалення оскаржуваного рішення були відсутні правові підстави для закриття провадження у справі щодо спірних земельних ділянок площею 1, 4387га з кадастровим номером 6310136300:14:010:0035 та площею 0, 1982га з кадастровим номером 6310136300:14:010:0038.
Судова колегія зазначає, що заявником до поданого суду апеляційної інстанції клопотання про закриття провадження у справі, окрім витягу з додатку 4 "Про надання згоди на прийняття у власність територіальної громади м. Харкова земельних ділянок" до вказаного вище рішення 18 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 21.02.2018 №986/18, додані нотаріально посвідчені договори про передачу права власності на земельні ділянки площею 1, 4124га (кадастровий номер 6310136300:14:010:0043) та площею 0, 2245га (кадастровий номер 6310136300:14:010:0045) по просп. Перемоги, 83 у м. Харкові та витяги з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності.
Надані ОК "ЖБК "Перемога 2015" докази свідчать про те, що 04.04.2018 (тобто, після ухвалення господарським судом Харківської області оскаржуваного рішення) земельні ділянки площею 1, 4124га (кадастровий номер 6310136300:14:010:0043) та площею 0, 2245га (кадастровий номер 6310136300:14:010:0045) по просп. Перемоги, 83 у м. Харкові були передані ОК "ЖБК "Перемога 2015" у власність територіальної громади м. Харкова.
Разом з тим, досліджуючи надані заявником докази, колегія суддів доходить висновку, що із даних доказів також не вбачається, що земельні ділянки площею 1, 4124га (кадастровий номер 6310136300:14:010:0043) та площею 0, 2245га (кадастровий номер 6310136300:14:010:0045) по просп. Перемоги, 83 у м. Харкові є тими самими земельними ділянками, які є предметом даного спору, - площею 1, 4387га з кадастровим номером 6310136300:14:010:0035 та площею 0, 1982га з кадастровим номером 6310136300:14:010:0038, оскільки мають різні площі та кадастрові номери.
У судовому засіданні Харківського апеляційного господарського суду 31.05.2018 представник ОК "ЖБК "Перемога 2015" надала пояснення, що спірні земельні ділянки були перетворені у земельні ділянки площею 1, 4124га (кадастровий номер 6310136300:14:010:0043) та площею 0, 2245га (кадастровий номер 6310136300:14:010:0045) по просп. Перемоги, 83 у м. Харкові та, у подальшому, передані у власність територіальної громади м. Харкова.
Судова колегія наголошує, що відповідно до статті 13 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, кремі випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов’язаних з вчинення чи не вчиненням нею процесуальних дій.
Проте, належних та допустимих доказів в обґрунтування зазначених доводів, зокрема технічну документацію на земельні ділянки, заявником не надано.
Відтак, матеріалами справи доводи ОК "ЖБК "Перемога 2015" щодо перетворення спірних земельних ділянок в земельні ділянки площею 1, 4124га (кадастровий номер 6310136300:14:010:0043) та площею 0, 2245га (кадастровий номер 6310136300:14:010:0045) по просп. Перемоги, 83 у м. Харкові, які передані у власність територіальної громади м. Харкова, не підтверджуються.
Колегія суддів апеляційного господарського суду, крім іншого, зазначає, що у суді першої інстанції розгляд даної справи тривав ще з серпня 2017, зокрема, з підстав продовження строку вирішення спору в порядку статті 69 Господарського процесуального кодексу України (у редакції, що діяла до 15.12.2017), призначення для розгляду справи судової колегії, відкладення розгляду справи за клопотаннями учасників справи, у тому числі, за клопотаннями ОК "ЖБК "Перемога 2015" для надання часу з метою врегулювання спору та повернення спірних земельних ділянок у власність територіальної громади м. Харкова. Крім того, після набрання чинності з 15.12.2017 нової редакції Господарського процесуального кодексу України ухвалою господарського суду Харківської області від 21.12.2017 було призначено справу до розгляду в порядку загального позовного провадження, розпочато у справі підготовче провадження і призначено підготовче засідання; ухвалою господарського суду Харківської області від 12.02.2018 було продовжено строк підготовчого провадження на тридцять днів та відкладено підготовче засідання.
Отже, місцевим господарським судом були створені необхідні умови та наданий учасникам судового процесу достатній час для врегулювання спору шляхом досягнення угоди між сторонами, а також забезпечено учасникам судового процесу можливість реалізації ними прав, передбаченими господарським процесуальним законодавством.
Проте, сторони, зокрема, Харківська міська рада та ОК "ЖБК "Перемога 2015" своїм правом не скористались та питання щодо повернення всіх спірних земельних ділянок у власність територіальної громади м. Харкова під час розгляду справи місцевим господарським судом не врегулювали, хоча мали для цього достатній час.
Крім того, у судовому засіданні Харківського апеляційного господарського суду 31.05.2018 представник ОК "ЖБК "Перемога 2015" зазначила, що на час розгляду справи як судом першої інстанції, так і судом апеляційної інстанції спірних земельних ділянок, щодо яких провадження закрито не було, а саме, з кадастровими номерами 6310136300:14:010:0035 та 6310136300:14:010:0038 вже не існувало та не існує і зараз.
На підтвердження даних доводів заявник посилається на зазначене вище рішення Харківської міської ради від 21.02.2018 №986/18, яке було надано суду першої інстанції, а також на додану до апеляційної скарги Інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об’єктів нерухомого майна щодо об’єкта нерухомого майна від 27.04.2018 (т.3 а.с.51), з якої вбачається, що відомості щодо земельної ділянки з кадастровим номером 6310136300:14:010:0035 в реєстрах відсутні.
Інформації щодо земельної ділянки з кадастровим номером 6310136300:14:010:0038 ОК "ЖБК "Перемога 2015" до апеляційної скарги не додано, про що господарським судом Харківської області складено акт від 02.05.2018 (т.3 а.с.57).
Судова колегія зазначає, що відповідно до статті 269 Господарського процесуального кодексу України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Докази, які не були подані до суду першої інстанції, приймаються судом лише у виняткових випадках, якщо учасник справи надав докази неможливості їх подання до суду першої інстанції з причин, що об’єктивного не залежали від нього.
Матеріали справи свідчать, що ОК "ЖБК "Перемога 2015" не було надано суду першої інстанції належних та допустимих доказів щодо відсутності відомостей в реєстрах стосовно спірних земельних ділянок з кадастровими номерами 6310136300:14:010:0035 та 6310136300:14:010:0038, а рішення Харківської міської ради від 21.02.2018 №986/18 не свідчить про виключення відомостей щодо спірних земельних ділянок із реєстрів.
При цьому, ОК "ЖБК "Перемога 2015", зазначаючи про відсутність в реєстрах відомостей щодо спірних земельних ділянок з кадастровими номерами 6310136300:14:010:0035 та 6310136300:14:010:0038 ще під час розгляду справи місцевим господарським судом, не наводить жодних доводів та не надає жодних доказів в обґрунтування щодо неподання даних відомостей суду першої інстанції.
Слід зазначити, що у вирішенні питань щодо прийняття додаткових доказів суд апеляційної інстанції повинен повно і всебічно з'ясовувати причини їх неподання з урахуванням конкретних обставин справи і об'єктивно оцінити поважність цих причин. При цьому, обґрунтування неможливості подання доказів суду першої інстанції покладається саме на заявника (скаржника), а апеляційний господарський суд лише перевіряє та оцінює їх поважність і не зобов'язаний самостійно з'ясовувати відповідні причини.
Враховуючи, що суду першої інстанції не були подані належні докази щодо відсутності відомостей в реєстрах стосовно спірних земельних ділянок з кадастровими номерами 6310136300:14:010:0035 та 6310136300:14:010:0038, а заявником апеляційної скарги - ОК "ЖБК "Перемога 2015" не обґрунтовано неможливість подання Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об’єктів нерухомого майна щодо земельної ділянки з кадастровим номером 6310136300:14:010:0035 до суду першої інстанції, додатковий доказ, а саме, зазначена Інформація не приймається апеляційним господарським судом.
За таких обставин, враховуючи вищевикладене, судова колегія відхиляє клопотання ОК "ЖБК "Перемога 2015" про закриття провадження у справі як таке, що не підлягає задоволенню.
Дослідивши матеріали справи, викладені в апеляційних скаргах доводи апелянтів, перевіривши правильність застосування господарським судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, а також повноту встановлення обставин справи та відповідність їх наданим доказам, відповідно до статті 269 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів Харківського апеляційного господарського суду дійшла висновку, що апеляційні скарги задоволенню не підлягають, виходячи з наступного.
Як встановлено місцевим господарським судом:
- згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, 29.07.2015 проведено державну реєстрацію юридичної особи – Обслуговуючого кооперативу "ЖБК "Перемога 2015";
- пунктом 1 додатку 2 до рішення 42 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 23.09.2015 №1987/15 “Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою для будівництва, експлуатації та обслуговування об’єктів” Обслуговуючому кооперативу “ЖБК “Перемога 2015” надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки зі зміною цільового призначення земельної ділянки із земель територіальної громади м. Харкова, площею 3, 3185га (кадастровий номер 6310136300:14:010:0033) для будівництва та обслуговування житлових будинків по просп. Перемоги, 83;
- пунктом 3.2. додатку 1 до рішення 2 сесії Харківської міської ради 7 скликання 23.12.2015 №35/15 “Про надання земельних ділянок для будівництва об’єктів” ОК “ЖБК “Перемога 2015” затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 3, 3185га (кадастровий номер 6310136300:14:010:0033) зі зміною цільового призначення для будівництва та обслуговування житлових будинків по просп. Перемоги, 83, а пунктом 3.3. переведено вказану земельну ділянку із земель промисловості, транспорту, зв’язку, енергетики, оборони та іншого призначення в землі житлової та громадської забудови.
Пунктом 3.4 додатку 1 вказаного рішення сесії Харківської міської ради ОК “ЖБК “Перемога 2015” надано у власність земельну ділянку із земель територіальної громади м. Харкова, за рахунок земель житлової та громадської забудови, площею 3, 3185га (кадастровий номер 6310136300:14:010:0033) для будівництва та обслуговування житлових будинків по просп. Перемоги, 83;
- протоколом загальних зборів ОК "ЖБК "Перемога 2015" №2 від 25.12.2015 було затверджено нову редакцію Статуту ОК "ЖБК "Перемога 2015";
Відповідно до пункту 1.10.1 ОСОБА_5 (у редакції, затвердженої протоколом №2 від 25.12.2015), засновниками кооперативу є ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9 та ОСОБА_10;
- відповідно до Інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об’єктів нерухомого майна щодо об’єкта нерухомого майна на підставі вказаних рішень сесії Харківської міської ради державним реєстратором Харківського міського управління юстиції ОСОБА_11 прийнято рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (індексний номер 27970368 від 28.01.2016), відповідно до якого за ОК “ЖБК “Перемога 2015” зареєстровано право приватної власності на земельну ділянку з кадастровим номером 6310136300:14:010:0033 площею 3, 3185га із цільовим призначенням для будівництва і обслуговування багатоквартирного будинку, яка розташована за адресою: м. Харків, просп. Перемоги, 83;
- у подальшому, на підставі договору про право забудови земельної ділянки (договір суперфіцію) від 12.02.2016, укладеного між ОК “ЖБК “Перемога 2015” (землевласник, суперфіціар) та АТ “Трест Житлобуд-1”, (правокористувач, суперфіціарій), приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу ОСОБА_12 прийнято рішення про державну реєстрацію права забудови вищевказаної земельної ділянки (суперфіцій) (індексний номер: 28239371 від 15.02.2016);
- згідно з протоколом загальних зборів №3 від 20.07.2016, затверджено нову редакцію статуту ОК "ЖБК "Перемога 2015".
Крім того, протоколом №3 від 20.07.2016 було виключено зі складу учасників ОК "ЖБК "Перемога 2015" ОСОБА_7, ОСОБА_8 та ОСОБА_9 та включено нових членів до складу кооперативу - ОСОБА_13, ОСОБА_14 та ОСОБА_15;
- згідно з пунктом 2.1 ОСОБА_5 (в усіх редакціях), метою створення та діяльності кооперативу є будівництво багатоквартирного (багатоквартирних) житлового (житлових) будинку (будинків) за власні кошти кооперативу (у тому числі, із залученням банківського кредиту), кошти його членів, для подальшої експлуатації (обслуговування) та управління цим будинком (будинками), забезпечення житлом членів кооперативу і членів їх сімей шляхом будівництва житла та інших об`єктів нерухомості.
Відповідно до пункту 2.2 ОСОБА_5 (у всіх редакціях), основними завданнями (цілями кооперативу) є задоволення потреб його членів у житлі шляхом будівництва, придбання та реконструкції житла та інших об`єктів, вбудованих в житлові будинки та прибудованих до них;
- 07.09.2016 приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу ОСОБА_12 внесено відомості до реєстру про припинення права забудови земельної ділянки (договору суперфіцію від 12.02.2016) (індексний номер рішення 31277698);
- у подальшому, земельна ділянка, що була надана ОК “ЖБК “Перемога 2015” у власність із земель територіальної громади м. Харкова, за рахунок земель житлової та громадської забудови, площею 3, 3185га (кадастровий номер 6310136300:14:010:0033) для будівництва та обслуговування житлових будинків по просп. Перемоги, 83, була поділена на 4 земельні ділянки: 6310136300:14:010:0035 площею 1, 4387га, 6310136300:14:010:0036 площею 1, 6674га, 6310136300:14:010:0037 площею 0, 0142га, 6310136300:14:010:0038 площею 0, 1982га;
- відповідно до Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об’єктів нерухомого майна щодо об’єкта нерухомого майна рішенням про державну реєстрацію прав та їх обтяжень державного реєстратора КП “Харківське міське бюро технічної інвентаризації” ОСОБА_2 (індексний номер: 32373523 від 16.11.2016) за ОК “ЖБК “Перемога 2015” на підставі листа останнього зареєстровано право власності на земельну ділянку із земель житлової та громадської забудови площею 1, 4387га з кадастровим номером 6310136300:14:010:0035, яка розташована за адресою: м. Харків, просп. Перемоги, 83 (номер запису про право власності 17444058).
Рішенням про державну реєстрацію прав та їх обтяжень державного реєстратора КП “Харківське міське бюро технічної інвентаризації” ОСОБА_4 (індексний номер: 32421503 від 18.11.2016) за ОК “ЖБК “Перемога 2015” на підставі листа останнього зареєстровано право власності на земельну ділянку із земель житлової та громадської забудови площею 0, 0142га з кадастровим номером 6310136300:14:010:0037, яка розташована за адресою: м. Харків, просп. Перемоги, 83 (номер запису про право власності 17494735).
Рішенням про державну реєстрацію прав та їх обтяжень державного реєстратора КП “Харківське міське бюро технічної інвентаризації” ОСОБА_4 (індексний номер: 32374519 від 18.11.2016) за ОК “ЖБК “Перемога 2015” на підставі листа останнього зареєстровано право власності на земельну ділянку із земель житлової та громадської забудови площею 0, 1982га з кадастровим номером 6310136300:14:010:0038, яка розташована за адресою: м. Харків, просп. Перемоги, 83 (номер запису про право власності 17447084).
Рішенням про державну реєстрацію прав та їх обтяжень державного реєстратора КП “Харківське міське бюро технічної інвентаризації” ОСОБА_3 (індексний номер: 32372900 від 16.11.2016) за ОК “ЖБК “Перемога 2015” на підставі листа останнього зареєстровано право власності на земельну ділянку із земель житлової та громадської забудови площею 1, 6674га з кадастровим номером 6310136300:14:010:0036, яка розташована за адресою: м. Харків, просп. Перемоги, 83 (номер запису право власності 17443519).
Апеляційним господарським судом також встановлено, що відповідно до протоколу спільного засідання адміністрації та профспілкового комітету АТ "Трест Житлобуд-1" від 02.06.2015 прийнято рішення про організацію кооперативного обліку громадян при АТ "Трест Житлобуд-1".
Спільним рішенням АТ "Трест Житлобуд-1" та Первинної профспілкової організації АТ "Трест Житлобуд-1" від 09.07.2015 №1 взято на облік громадян, які бажають вступити до житлово-будівельного кооперативу для поліпшення житлових умов, у тому числі, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_16, ОСОБА_9, ОСОБА_8
Разом з тим, відповідачами не надано доказів, що зазначені особи є працівниками АТ "Трест Житлобуд-1", як і жодних доказів, що дані особи потребують поліпшення житлових умов.
На установчих зборах засновників Обслуговуючого кооперативу ОК “ЖБК “Перемога 2015”, затверджених протоколом №1 від 28.07.2015, було вирішено створити Обслуговуючий кооператив ОК “ЖБК “Перемога 2015” для задоволення економічних, соціальних та інших потреб членів кооперативу; затверджено перелік членів Обслуговуючого кооперативу ОК “ЖБК “Перемога 2015” у наступному складі: ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_16, ОСОБА_9, ОСОБА_8
Як вбачається із матеріалів справи, дані особи були зареєстровані у гуртожитку – буд. 42 по вул. Цілиноградській у м. Харкові, при чому, без зазначення номерів кімнат, окрім, ОСОБА_16, яка зареєстрована у кімнаті №122-А гуртожитку.
Статтею 8 Закону України "Про кооперацію" встановлені вимоги до статуту кооперативу, який повинен містити, у тому числі, такі відомості: найменування кооперативу, його тип та місцезнаходження; мета створення кооперативу і вичерпний перелік видів його діяльності; склад його засновників; умови і порядок вступу до кооперативу та виходу чи виключення з нього; порядок встановлення розмірів і сплати внесків та паїв членами кооперативу та відповідальність за порушення зобов'язань щодо їх сплати; порядок формування, використання та розпорядження майном кооперативу; порядок розподілу його доходу та покриття збитків; умови і порядок повернення паю.
Проте, як вбачається із статуту ОК “ЖБК “Перемога 2015”, статут не відповідає встановленим законом вимогам.
Зокрема, статут ОК “ЖБК “Перемога 2015” не містить відомостей навіть щодо розміру сплати внесків та паїв членами кооперативу, відсутні відомості щодо порядку формування, використання та розпорядження майном кооперативу; порядок розподілу його доходу та покриття збитків; умови і порядок повернення паю.
Умови і порядок вступу до кооперативу є загальними та не відображають конкретних умов, дотримання яких є необхідним для вступу до ОК “ЖБК “Перемога 2015”, зокрема, зазначено, що членом кооперативу можуть бути особи, які внесли вступний внесок та пай у розміром, визначеному статутом. Проте, такий розмір статутом не визначено.
Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, розмір статутного капіталу кооперативу становить - 0, 00грн.
За таких обставин, матеріалами справи не підтверджується можливість побудови ОК “ЖБК “Перемога 2015” житлових будинків за рахунок коштів кооперативу з метою забезпечення житлом його членів.
У подальшому, після отримання відповідно до пункту 3.4. додатку 1 до рішення 2 сесії Харківської міської ради 7 скликання 23.12.2015 №35/15 Обслуговуючим кооперативом “ЖБК “Перемога 2015” земельної ділянки у власність із земель територіальної громади м. Харкова, за рахунок земель житлової та громадської забудови, площею 3, 3185га (кадастровий номер 6310136300:14:010:0033) для будівництва та обслуговування житлових будинків по просп. Перемоги, 83, на загальних зборах Обслуговуючого кооперативу “ЖБК “Перемога 2015”, затвердженого протоколом №3 від 20.07.2016, було змінено суб’єктний склад членів кооперативу, які потребували поліпшення житлових умов, у зв’язку з добровільним виходом з членів кооперативу ОСОБА_7, ОСОБА_8 та ОСОБА_9 та включенням до членів кооперативу ОСОБА_13, ОСОБА_14 та ОСОБА_15
Як зазначає ОК “ЖБК “Перемога 2015”, особи, які вступили до кооперативу у липні 2016 року також потребували житлових умов, що підтверджується спільним рішенням АТ "Трест Житлобуд-1" та Первинної профспілкової організації АТ "Трест Житлобуд-1" від 05.07.2016 №3, яким взято на облік громадян, які бажають вступити до житлово-будівельного кооперативу для поліпшення житлових умов, у тому числі, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15; згідно витягу з протоколу міської громадської комісії з житлових питань №12 від 14.07.2016, затвердженого рішенням виконкому Харківської міської ради від 20.07.2016 №497, затверджено протокол №3 від 20.07.2016 спільного засідання адміністрації та профкому ПАТ "Трест Житлобуд-1".
Разом з тим, у протоколі ОК “ЖБК “Перемога 2015” №3 від 20.07.2016 відсутні відомості, що особи, які вступили до кооперативу, потребують поліпшення житлових умов. Так, зазначено, що ОСОБА_13 зареєстрований у ІНФОРМАЦІЯ_1; ОСОБА_14 зареєстрована у ІНФОРМАЦІЯ_2; ОСОБА_15 зареєстрована у ІНФОРМАЦІЯ_3.
Як і відсутні відомості, що дані особи були працівниками АТ "Трест Житлобуд-1".
Надаючи правову кваліфікацію спірним правовідносинам, апеляційний господарський суд виходить з наступного.
Статтями 13, 14 Конституції України встановлено, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об’єктами права власності Українського народу. Земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Кожний громадянин має право користуватися природними об’єктами права власності народу відповідно до закону. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією.
За приписами статті 116 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Згідно зі статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З огляду на викладені норми, реалізуючи надані Конституцією та законодавством України повноваження у галузі земельних відносин орган місцевого самоврядування зобов’язаний діяти виключно в інтересах її територіальної громади, не порушуючи при цьому баланс інтересів держави, територіальної громади та окремих громадян.
Відповідно до статті 21 Цивільного кодексу України суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.
Відповідно до частини 10 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування" акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
Здійснюючи судовий розгляд справи, місцевим господарським судом встановлено, що за наслідками прийняття оспорюваних рішень, земельна ділянка площею 3, 3185га вибула з власності територіальної громади міста Харкова та була безоплатно передана у приватну власність Обслуговуючому кооперативу "Житлово-будівельному кооперативу "Перемога 2015", членами якого є 5 фізичних осіб; у подальшому земельна ділянка площею 3, 3185га була поділена на 4 земельні ділянки, право власності на які оформлено за ОК "ЖБК "Перемога 2015", дві з яких, у подальшому, під час розгляду справи, були повернуті у власність територіальної громади міста Харкова.
Судова колегія зазначає, що відповідно до положень статті 41 Земельного кодексу України, житлово-будівельним (житловим) кооперативам за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування земельні ділянки для житлового будівництва передаються безоплатно у власність або надаються в оренду у розмірі, який встановлюється відповідно до затвердженої містобудівної документації.
Проте, як вбачається із матеріалів справи, Харківською міською радою оскаржуваними рішеннями було передано земельну ділянку площею 3, 3185га Обслуговуючому кооперативу "Житлово-будівельному кооперативу "Перемога 2015", членами якого є 5 фізичних осіб, для будівництва та обслуговування житлових будинків саме на безоплатній основі та не обґрунтовано розмір площі переданої земельної ділянки відповідною містобудівною документацією щодо планування та забудови переданої у власність ОК "ЖБК "Перемога 2015" земельної ділянки.
У судовому засіданні Харківського апеляційного господарського суду 21.06.2018 представник Харківської міської ради не змогла надати суду пояснення щодо передачі земельної ділянки площею 3, 3185га ОК "ЖБК "Перемога 2015", членами якого були лише 5 осіб.
Колегія суддів апеляційного господарського суду зазначає, що створення та діяльність житлово-будівельних кооперативів регулюються Цивільним та Господарським кодексами України, Законом України “Про кооперацію”, а також чинними на даний час Житловим кодексом Української РСР та прийнятим на його основі Примірним статутом житлово-будівельного кооперативу, що затверджений постановою Ради Міністрів Української РСР від 30.04.1985 зі змінами, внесеними постановами Кабінету Міністрів України.
Як зазначено у постанові Верховної Ради України від 12.09.1991 № 1545-XII "Про порядок тимчасової дії на території України окремих актів законодавства Союзу РСР", до прийняття відповідних актів законодавства України на території республіки застосовуються акти законодавства Союзу РСР з питань, які не врегульовані законодавством України, за умови, що вони не суперечать Конституції і законам України.
При вирішенні питання, яким нормативно-правовим актом слід керуватись при створенні житлово-будівельного кооперативу, Законом України “Про кооперацію” або Житловим кодексом УРСР та Примірним статутом необхідно врахувати, що зазначені нормативно-правові акти співвідносяться як загальний (Закон України "Про кооперацію") та спеціальний (Житловий кодекс УРСР та Примірний статут), а тому слід застосовувати норми спеціальних нормативно-правових актів.
До такого висновку дійшов Вищий господарський суд України при прийнятті постанови від 14.03.2013 у справі № 5002-22/1870-2012.
На даний час Житловий кодекс УРСР та Примірний статут є чинними, їх положення не суперечать Конституції України, відтак, їх норми є обов’язковими до виконання всіма юридичними та фізичними особами, органами влади та посадовими особами. А нового нормативно-правового акту, який би детально врегульовував порядок створення саме житлово-будівельних кооперативів з метою забезпечення житлом осіб, які потребують поліпшення житлових умов, наразі не прийнято.
За приписами частини 1 статті 94 Господарського кодексу України, кооперативи як добровільні об'єднання громадян з метою спільного вирішення ними економічних, соціально-побутових та інших питань можуть створюватися у різних галузях (виробничі, споживчі, житлові тощо). Діяльність різних видів кооперативів регулюється законом.
Статтею 6 Закону України "Про кооперацію" встановлено, що кооператив є первинною ланкою системи кооперації і створюється внаслідок об’єднання фізичних та/або юридичних осіб на основі членства для спільної господарської та іншої діяльності з метою поліпшення свого економічного стану.
Відповідно до завдань та характеру діяльності кооперативи поділяються на такі типи: виробничі, обслуговуючі та споживчі.
За напрямами діяльності кооперативи можуть бути житлово-будівельними, садово-городніми, гаражними, торговельно-закупівельними, транспортними, освітніми, туристичними, медичними тощо.
Кооператив є юридичною особою, має самостійний баланс, розрахунковий та інші рахунки в установах банків, печатку із своїм найменуванням.
За приписами глави 5 Житлового кодексу та прийнятого на його виконання Примірного статуту житлово-будівельного кооперативу, громадяни, які потребують поліпшення житлових умов, вправі вступити до житлово-будівельного кооперативу і одержати в ньому квартиру. На облік бажаючих вступити до житлово-будівельного кооперативу беруться громадяни, які постійно проживають у даному населеному пункті (якщо інше не встановлено законодавством) і потребують поліпшення житлових умов.
Потребуючими поліпшення житлових умов визнаються громадяни, які мають право бути взятими на облік для одержання жилих приміщень у будинках державного і громадського житлового фонду, а також громадяни, забезпечені жилою площею нижче за рівень. До членів житлово–будівельного кооперативу приймаються громадяни, які постійно проживають у даному населеному пункті, які потребують поліпшення житлових умов.
Аналіз норм законодавства дає підстави для висновку, що за приписами статті 41 Земельного кодексу України, житлово-будівельним (житловим) кооперативам земельні ділянки можуть надаватись як безоплатно, так і в оренду у розмірі, який встановлюється відповідно до затвердженої містобудівної документації, та в порядку, встановленому Земельним кодексом України.
Відповідно до статті 22 Закону України "Про кооперацію" земля кооперативу складається із земельних ділянок, наданих йому в оренду або придбаних ним у власність.
Відповідно до статті 124 Земельного кодексу України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.
При цьому, безоплатне надання у власність житлово-будівельному (житловому) кооперативу як спеціальному суб’єкту земельних ділянок, на погляд колегії суддів апеляційного господарського суду, можна розцінювати як встановлену державою певну пільгу, що зумовлена необхідністю забезпечити громадян, які дійсно потребують поліпшення житлових умов, жилими приміщеннями у будинках створеного ними житлово-будівельного кооперативу, за умови, що така особа створена як житлово-будівельний кооператив, а тому при вирішенні питання щодо саме безоплатного надання земельної ділянки в порядку, визначеному наведеною нормою, орган місцевого самоврядування має враховувати, що метою створення такого кооперативу є спільне вирішення економічних, соціально-побутових та інших питань забезпечення членів кооперативу житлом (відповідно до приписів статті 94 Господарського кодексу України).
При вирішенні відповідною радою питання про надання житлово-будівельним (житловим) кооперативам безоплатно земельної ділянки має враховуватися мета створення такого кооперативу, зокрема, чи дійсно засновники та члени кооперативу потребують поліпшення житлових умов, порядок організації кооперативу, а також враховувати принцип пропорційності між забезпеченням прав осіб на житло та дотриманням прав територіальної громади володіти, користуватися та розпоряджатися об’єктом комунальної власності.
Тобто, житлово-будівельний кооператив є спеціальним суб’єктом права відповідно до положень статті 41 Земельного кодексу України.
Вказаний висновок закріплений, зокрема, у постановах Верховного Суду України від 19.04.2017 №922/4401/15 та № 21-195а14 від 17.06.2014.
Судова колегія зазначає, що згідно з пунктом 2.1 Статуту ОК "ЖБК "Перемога 2015" (в усіх редакціях), формальною метою створення та діяльності кооперативу зазначено будівництво багатоквартирного (багатоквартирних) житлового (житлових) будинку (будинків) та забезпечення житлом членів кооперативу і членів їх сімей шляхом будівництва житла та інших об`єктів нерухомості.
Відповідно до пункту 2.2 Статуту ОК "ЖБК "Перемога 2015" (у всіх редакціях), основними завданнями (цілями кооперативу) є задоволення потреб його членів у житлі шляхом будівництва, придбання та реконструкції житла та інших об`єктів, вбудованих в житлові будинки та прибудованих до них.
Проте, згідно з витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, організаційно-правовою формою ОК "ЖБК "Перемога 2015" є "обслуговуючий кооператив", чого Харківською міською радою враховано не було.
Колегія суддів апеляційного господарського суду зазначає, що відповідно до ДК 002:2004 "Класифікація організаційно-правових форм господарювання", організаційно-правовими формами кооперативу є: обслуговуючий кооператив, споживчий кооператив та виробничий кооператив.
Як визначено Законом України "Про кооперацію", за напрямами діяльності кооперативи можуть бути сільськогосподарськими, житлово-будівельними, садово-городніми, гаражними, торговельно-закупівельними, транспортними, освітніми, туристичними, медичними тощо.
В силу статті 41 Земельного кодексу України, можливість безоплатної передачі земельних ділянок у власність юридичної особи для здійснення житлового будівництва може бути здійснена виключно за умови, що така особа створена як житлово-будівельний кооператив з метою його створення - забезпечення житлом саме членів кооперативу та членів їх сімей.
Судом першої інстанції вірно встановлено, що ОК ЖБК "Перемога 2015" фактично не є житлово-будівельним кооперативом, а є обслуговуючим кооперативом, його фактична мета та порядок створення, організація та діяльність не відповідає вимогам до житлово-будівельного кооперативу.
Крім того, в пункті 2.1. Статуту ОК "ЖБК "Перемога 2015" (в усіх редакціях) визначено, що метою створення та діяльності кооперативу є будівництво багатоквартирного (багатоквартирних) житлового (житлових) будинку (будинків) за власні кошти кооперативу (у тому числі, із залученням банківського кредиту), кошти його членів, для подальшої експлуатації (обслуговування) та управління цим будинком (будинками).
Згідно пункту 4.1. Статуту ОК "ЖБК "Перемога 2015" (в усіх редакціях), членами кооперативу можуть бути громадяни України, що діють через своїх представників, які внесли вступний внесок та пай у розмірах, визначених статутом кооперативу, додержуються вимог статуту і користуються правом ухвального голосу.
Пунктами 6.1., 6.2. Статуту ОК "ЖБК "Перемога 2015" (в усіх редакціях) визначено, що при вступі в кооператив для організаційного забезпечення його діяльності кожна фізична особа робить вступний внесок у розмірі та формі, визначені загальними зборами членів кооперативу. Вступний внесок є обов’язковою умовою членства у кооперативі.
Відповідно до статті 12 Закону України "Про кооперацію", член кооперативу зобов'язаний сплатити визначені статутом внески.
Проте, згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, розмір внесків засновників кооперативу становить - 0, 00грн, чого Харківською міською радою також враховано не було.
Матеріали справи не містять доказів інших надходжень до статутного фонду ОК "ЖБК "Перемога 2015" для будівництва житла на отриманій у власність земельній ділянці.
Матеріали справи також не містять доказів внесення пайових внесків до статутного фонду ОК "ЖБК "Перемога 2015" попередніми засновниками.
Відповідно до статті 20 Закону України "Про кооперацію", для забезпечення статутної діяльності кооператив у порядку, передбаченому його статутом, формує пайовий, резервний, неподільний та спеціальний фонди.
Проте, у матеріалах справи відсутні докази формування фондів ОК "ЖБК "Перемога 2015".
Разом з тим, за змістом пункту 3 Примірного статуту житлово-будівельного кооперативу, число громадян, які вступають до організовуваного кооперативу, повинно відповідати кількості квартир у жилому будинку (будинках) кооперативу, запланованому до будівництва.
Квартири, які надаються членам кооперативу, повинні відповідати граничному розміру жилої площі, сумі пайового внеску та кількості членів сім’ї.
У той же час, у ОСОБА_5 (у всіх редакціях) не визначено кількості квартир у житловому будинку (будинках), які заплановано до будівництва кооперативом, що суперечить меті створення обслуговуючого житлово-будівельного кооперативу - забезпечення житлом саме членів кооперативу та членів їх сімей.
Як вбачається зі Статуту ОК "ЖБК "Перемога 2015", на момент створення ОСОБА_5 засновниками ОСОБА_5 були п’ять осіб: ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9 та ОСОБА_10
Таким чином, кількість квартир у житловому будинку (будинках), що заплановано до будівництва Кооперативом мала бути визначена виходячи із даної кількості його членів.
До того ж, матеріалами справи не підтверджується, що зазначені особи потребували поліпшення житлових умов у розумінні Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень.
При цьому, Харківською міською радою під час безоплатного надання земельної ділянки ОК "ЖБК "Перемога 2015" та прийняття оскаржуваних рішень, в порушення статті 41 Земельного кодексу України, не враховано, що при вирішенні питання щодо безоплатного надання земельної ділянки в порядку, визначеному наведеною нормою, слід враховувати, що метою створення такого кооперативу є саме спільне вирішення економічних, соціально-побутових та інших питань забезпечення житлом членів кооперативу; при цьому, порядок та підстави надання земельної ділянки за статтею 41 Земельного кодексу України не передбачають можливості для надання земельної ділянки у власність з іншою метою, зокрема, для здійснення житлового будівництва поза межами забезпечення житлом членів кооперативу.
За змістом частини 5 статті 16 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від імені та в інтересах територіальних громад права суб’єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.
Частиною 5 статті 60 вказаного Закону визначено, що органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об’єктами права комунальної власності.
За приписами статті 12 Земельного кодексу України, до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, зокрема, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.
Відповідно до статті 1 Першого протоколу Конвенції, кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Проте, попередні положення жодним чином не обмежують право держави вводити в дію такі закони, які вона вважає за необхідне, щоб здійснювати контроль за користуванням майном відповідно до загальних інтересів.
Предметом безпосереднього регулювання статті 1 Першого протоколу Конвенції є втручання держави у право на мирне володіння майном, зокрема, й позбавлення особи власності на майно шляхом його витребування на користь держави.
Перший протокол Конвенції ратифікований Законом України від 17 липня 1997 року № 475/97-ВР і з огляду на приписи частини 1 статті 9 Конституції України, Закону України від 29 червня 2004 року № 1906-ІV "Про міжнародні договори України" застосовується національними судами України як частина національного законодавства.
При цьому, розуміння змісту норм Конвенції та Першого протоколу Конвенції, їх практичне застосування відбувається через практику (рішення) ЄСПЛ, яка згідно зі статтею 17 Закону України від 23 лютого 2006 року № 3477-ІV "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" застосовується українськими судами як джерело права.
У практиці ЄСПЛ напрацьовані три критерії, що їх слід оцінювати з тим, щоб зробити висновок, чи відповідає певний захід втручання у право власності принципу правомірного і допустимого втручання, сумісного з гарантіями статті 1 Першого протоколу Конвенції, а саме: втручання має бути законним, відповідати суспільним інтересам та бути пропорційним переслідуваним цілям.
Здійснюючи судовий розгляд справи, судом першої інстанції та апеляційним господарським судом встановлено, що за наслідками прийняття оспорюваних рішень Харківської міської ради, земельна ділянка без дотримання норм діючого законодавства вибула з власності територіальної громади міста Харкова та була безоплатно передана у приватну власність ОК "ЖБК "Перемога 2015" без вчинення усіх необхідних дій щодо дослідження порядку організації житлово-будівельного кооперативу.
Тобто, прийняття рішень про передачу у приватну власність окремому суб’єкту господарювання об’єкта комунальної власності без дотримання норм чинного законодавства фактично позбавляє територіальну громаду можливості володіти, користуватися та розпоряджатися об’єктом комунальної власності.
Отже, правовідносини, пов’язані з вибуттям об’єкта із комунальної власності, становлять суспільний публічний інтерес, а незаконність рішення державного органу чи органу місцевого самоврядування, на підставі якого такий об’єкт вибув із комунальної власності, такому суспільному інтересу не відповідає.
Вказана правова позиція закріплена, зокрема, у постанові Верховного Суду України від 26.04.2016 №916/2129/15.
За таких підстав, реалізуючи надані Конституцією та законодавством України повноваження у галузі земельних відносин, в силу покладених Законом України "Про місцеве самоврядування" на міську раду обов'язків, Харківська міська рада під час передачі спірної земельної ділянки, що належить територіальній громаді міста Харкова, безоплатно у власність Обслуговуючому кооперативу "ЖБК "Перемога 2015" мала не лише можливість і, в силу покладених на неї публічних функцій діяти в інтересах усієї територіальної громади м. Харкова, але й мала обов’язок з’ясувати правовий статус, мету та підстави створення ОК "ЖБК "Перемога 2015", мала переконатись у додержанні останнім порядку його створення у відповідності до вимог законодавства та підстави передачі землі кооперативу, що в даному випадку дотримано не було.
Колегія суддів вважає необґрунтованими доводи Харківської міської ради, що з моменту набрання чинності Закону України "Про кооперацію" кооперативи мають керуватися лише цими положеннями, оскільки дані доводи апелянта є вільним тлумаченням норм законодавства України; положення Житлового кодексу та Примірного статуту є чинними, відтак їх норми є обов’язковими до виконання всіма юридичними та фізичними особами, органами влади та посадовими особами, нового нормативно-правового акту, який би детально врегульовував порядок створення саме житлово-будівельних кооперативів з метою забезпечення житлом осіб, які потребують поліпшення житлових умов, наразі не прийнято. Крім того, у цьому випадку Закон України "Про кооперацію" та Закон України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" регулюють лише загальні вимоги щодо процедури створення житлово-будівельного кооперативу, без урахування положень статті 41 Земельного кодексу України.
Щодо доводів ОК "ЖБК "Перемога 2015", що оскаржувані прокурором рішення є ненормативними актами органу місцевого самоврядування, яке вичерпало свою дію шляхом його виконання, а його скасування не породжує наслідків для власника чи орендаря земельної ділянки, судова колегія зазначає наступне.
Відповідно до пункту 15 частини 1 статті 26 та статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування", рішення Конституційного Суду України від 16.04.2009 №7рп/2009, ненормативні правові акти місцевого самоврядування є актами одноразового застосування, вони вичерпують свою дію фактом їхнього виконання, а тому не можуть бути скасовані чи змінені органом місцевого самоврядування після їх виконання.
Тобто, самостійний позов про визнання незаконними та скасування рішень органів місцевого самоврядування про передачу земельних ділянок дійсно не виконує функції захисту прав особи, оскільки не впливає на права та обов'язки сторін таких правовідносин (у зв'язку з тим, що дія цих ненормативних актів вичерпується фактом їх виконання), що однак не виключає можливості оскарження зазначених актів у комплексному поєднанні із вимогами про визнання недійсними правовстановлюючих документів, виданих на підставі цих оскаржуваних актів.
Такої правової позиції дотримується Верховний Суд України у постанові від 30.09.2015 у справі №3-553гс15.
Як вбачається із позовної заяви, вимогами прокурора є визнання недійсним та скасування зазначених пунктів рішень Харківської міської ради, а також визнання недійсним та скасування рішень державного реєстратора про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відповідно до яких за ОК "ЖБК "Перемога 2015" зареєстровано право власності на спірні земельні ділянки, що були утворені внаслідок поділу земельної ділянки площею 3, 3185га (кадастровий номер 6310136300:14:010:0033) для будівництва та обслуговування житлових будинків по просп. Перемоги, 83.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів апеляційного господарського суду вважає, що прокурор обґрунтовано та у відповідно до вимог чинного законодавства України звернувся до суду з даним позовом.
За таких обставин, судова колегія погоджується з висновком місцевого господарського суду про задоволення позовних вимог прокурора в частині визнання недійсними пункту 1 додатку 2 до рішення 42 сесії Харківської міської ради 6 скликання 23.09.2015 №1987/15 "Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою для будівництва, експлуатації та обслуговування об`єктів" про надання ОК “ЖБК “Перемога 2015” дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки зі зміною цільового призначення земельної ділянки із земель територіальної громади м. Харкова площею 3, 3185га та пункту 3.4 додатку до рішення 2 сесії Харківської міської ради від 23.12.2015 № 35/15 "Про надання земельних ділянок для будівництва об`єктів" про надання у власність ОК "ЖБК "Перемога 2015" земельної ділянки площею 3, 3185га.
Щодо вимоги прокурора про визнання недійсним та скасування рішень державного реєстратора про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відповідно до яких за ОК "ЖБК "Перемога 2015" зареєстровано право власності на спірні земельні ділянки, що були утворені внаслідок поділу земельної ділянки площею 3, 3185га (кадастровий номер 6310136300:14:010:0033) для будівництва та обслуговування житлових будинків по просп. Перемоги, 83, колегія суддів зазначає наступне.
Як зазначено вище, на підставі оспорюваних рішень Харківської міської ради рішенням про державну реєстрацію прав та їх обтяжень державного реєстратора за ОК “ЖБК “Перемога 2015” зареєстровано право власності на земельну ділянку із земель житлової та громадської забудови площею 1, 4387га з кадастровим номером 6310136300:14:010:0035, яка розташована за адресою: м. Харків, просп. Перемоги, 83 (номер запису про право власності 17444058); рішенням про державну реєстрацію прав та їх обтяжень державного реєстратора за ОК “ЖБК “Перемога 2015” зареєстровано право власності на земельну ділянку із земель житлової та громадської забудови площею 0, 0142га з кадастровим номером 6310136300:14:010:0037, яка розташована за адресою: м. Харків, просп. Перемоги, 83 (номер запису про право власності 17494735); рішенням про державну реєстрацію прав та їх обтяжень державного реєстратора за ОК “ЖБК “Перемога 2015” зареєстровано право власності на земельну ділянку із земель житлової та громадської забудови площею 0, 1982га з кадастровим номером 6310136300:14:010:0038, яка розташована за адресою: м. Харків, просп. Перемоги, 83 (номер запису про право власності 17447084); рішенням про державну реєстрацію прав та їх обтяжень державного реєстратора за ОК “ЖБК “Перемога 2015” зареєстровано право власності на земельну ділянку із земель житлової та громадської забудови площею 1, 6674га з кадастровим номером 6310136300:14:010:0036, яка розташована за адресою: м. Харків, просп. Перемоги, 83 (номер запису право власності 17443519).
Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, врегульовані Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
Відповідно до статті 2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних записів до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Частиною 2 статті 36 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" передбачено, що у разі скасування на підставі рішення суду рішення про державну реєстрацію прав, документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасування записів про проведену державну реєстрацію прав, а також у випадку, передбаченому підпунктом "а" пункту 2 частини шостої статті 37 цього Закону, до Державного реєстру прав вноситься запис про скасування державної реєстрації прав.
Рішення суду, що набрало законної сили, щодо права власності та інших речових прав на нерухоме майно є підставою для державної реєстрації права власності та інших речових прав, а також обтяжень відповідно до статті 27 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
Отже, частиною 2 статті 26 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" передбачено внесення до Державного реєстру прав на нерухоме майно запису про скасування державної реєстрації прав "у разі скасування на підставі рішення суду рішення про державну реєстрацію прав".
Таким чином, чинним законодавством визначено скасування рішення про державну реєстрацію прав у судовому порядку підставою скасування відповідного запису.
Враховуючи, що спосіб захисту, який застосовується, повинен слугувати поновленню порушених прав позивача або захисту його охоронюваного законом інтересу, чинне законодавство не передбачає автоматичне скасування реєстраційних записів без прийняття відповідного судового рішення, з огляду на похідний характер позовних вимог про скасування рішення про державну реєстрацію від вимоги про визнання недійсними з моменту прийняття оспорюваних рішень в частині надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки зі зміною цільового призначення та передачі у власність земельної ділянки площею 3, 3185га ОК "ЖБК "Перемога 2015", яку було обґрунтовано задоволено місцевим господарським судом, колегія суддів апеляційного господарського суду погоджується з висновком суду першої інстанції про задоволення позову прокурора в частині скасування рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень державного реєстратора комунального підприємства "Харківське міське бюро технічної інвентаризації" ОСОБА_2 щодо реєстрації права приватної власності на земельну ділянку із земель житлової та громадської забудови площею 1, 4387га з кадастровим номером 6310136300:14:010:0035, яка розташована за адресою: м. Харків, просп. Перемоги, 83 (номер запису про право власності 17444058), та скасування рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень державного реєстратора комунального підприємства "Харківське міське бюро технічної інвентаризації" ОСОБА_4 щодо реєстрації права приватної власності на земельну ділянку із земель житлової та громадської забудови площею 0, 1982га з кадастровим номером 6310136300:14:010:0038, яка розташована за адресою: м. Харків, просп. Перемоги, 83 (номер запису про право власності 17447084).
Щодо позовних вимог прокурора про скасування державної реєстрації права власності за ОК "ЖБК "Перемога 2015" на земельні ділянки площею 1, 6674га (кадастровий номер 6310136300:14:010:0036) та площею 0, 0142га (кадастровий номер 6310136300:14:010:0037), колегія суддів зазначає наступне.
Як вбачається з додатку 3 до рішення 14 сесії Харківської міської ради 7 скликання “Про надання земельних ділянок для будівництва об`єктів та надання згоди на прийняття земельних ділянок у власність територіальної громади м. Харкова” від 20.09.2017 №734/17, ОК “ЖБК “Перемога 2015” було надано згоду на прийняття у власність територіальної громади міста Харкова від ОК “ЖБК “Перемога 2015” земельних ділянок, які розташовані:
- по просп. Перемоги, 83, площею 1, 6674га (кадастровий номер 6310136300:14:010:0036);
- по просп. Перемоги, 83, площею 0, 0142га (кадастровий номер 6310136300:14:010:0037).
Згідно матеріалів справи, а саме витягів з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності та договорів про передачу права власності на земельну ділянку, які були надані ОК "ЖБК "Перемога 2015", право власності на земельні ділянки площею 1, 6674га з кадастровим номером 6310136300:14:010:0036 та площею 0, 0142га з кадастровим номером 6310136300:14:010:0037 зареєстровано за Харківською міською радою.
Таким чином, як вірно встановлено місцевим господарським судом, частина спірних земельних ділянок, а саме площею 0, 0142га з кадастровим номером 6310136300:14:010:0037 та площею 1, 6674га з кадастровим номером 6310136300:14:010:0036 були передані Обслуговуючим кооперативом “Житлово-будівельний кооператив “Перемога 2015” у власність територіальної громади м. Харкова.
За таких обставин, судова колегія погоджується з висновком місцевого господарського суду про припинення існування предмету спору в частині скасування державної реєстрації права власності на земельні ділянки площею 0, 0142га з кадастровим номером 6310136300:14:010:0037 та площею 1, 6674га з кадастровим номером 6310136300:14:010:0036, що є підставою для закриття провадження у справі в цій частині на підставі пункту 2 частини 1 статті 231 Господарського процесуального кодексу України.
З огляду на викладене, враховуючи, що місцевий господарський суд забезпечив дотримання вимог чинного законодавства щодо всебічного, повного та об’єктивного дослідження усіх фактичних обставин справи та дав належну правову оцінку наявним у матеріалах справи доказам, а доводи апелянтів відхилені апеляційним господарським судом як необґрунтовані та такі, що не є підставою для скасування рішення місцевого господарського суду, яке ухвалене у відповідності до норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги задоволенню не підлягають, а оскаржуване рішення місцевого господарського суду від 02.04.2018 у справі №922/2614/17 слід залишити без змін.
Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України, судові витрати за подання апеляційних скарг покладаються на апелянтів.
Керуючись ст.ст. 269, 270, 273, п. 1 ч. 1 ст. 275, 276, 282-284 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів Харківського апеляційного господарського суду
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу Харківської міської ради залишити без задоволення.
Апеляційну скаргу Обслуговуючого кооперативу "Житлово-будівельний кооператив "Перемога 2015" залишити без задоволення.
Рішення господарського суду Харківської області від 02.04.2018 у справі № 922/2614/17 залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня складення повного тексту постанови.
Повний текст постанови складено 26.06.2018
Головуючий суддя Здоровко Л.М.
Суддя Плахов О.В.
Суддя Шутенко І.А.