Постанова № 74988510, 22.06.2018, Рівненський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
22.06.2018
Номер справи
924/1122/17
Номер документу
74988510
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

РІВНЕНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

33001 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 червня 2018 року Справа № 924/1122/17

Рівненський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючий суддя Тимошенко О.М., суддя Василишин А.Р. , суддя Гудак А.В.

секретар судового засідання Саган І.О.

за участю представників сторін:

від позивача: не з'явився

від відповідача: ОСОБА_1

від третьої особи: не з'явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області на рішення господарського суду Хмельницької області, ухваленого 20.03.18р. суддею Танасюк О.Є. у м.Хмельницькому, повний текст складено 21.03.18р. у справі № 924/1122/17

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Оболонь Агро"

до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Городоцької районної державної адміністрації Хмельницької області

про зобов’язання Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області (код ЄДРПОУ 39767479) поновити договір оренди землі від 28.09.2007р., зареєстрований у Городоцькому районному відділі Хмельницької регіональної філії Державного підприємства „Центр державного земельного кадастру" 28.09.2007 р. за № 040775100421 шляхом укладення з товариством з обмеженою відповідальністю "Оболонь Агро" (код ЄДРПОУ 34222628) додаткової угоди до нього, яка передбачає збільшення строку дії договору оренди землі до 28.09.2024 року (на сім років), а також внесення орендної плати у розмірі 8 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

ВСТАНОВИВ:

У листопаді 2017 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Оболонь Агро" звернулося до суду з позовом, в якому просив визнати дії Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області щодо відмови товариству з обмеженою відповідальністю "Оболонь Агро" у поновленні на новий строк договору оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, загальною площею 65,17 га укладеного 28.09.07року між Городоцькою районною державною адміністрацією та ТОВ "Оболонь Агро" неправомірними та зобов’язати ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Хмельницькій області укласти на новий строк договір оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, загальною площею 65,17 га розташованих на території Іванковецької сільської ради Городоцького району Хмельницької області (кадастрові номера земельних ділянок 6821282500:03:035:0001, 6821282500:03:035:0001).

В заяві про зміну предмету позову від 11.12.2017р. №1112-17/1 позивач просить суд зобов’язати ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Хмельницькій області (код ЄДРПОУ 39767479) поновити договір оренди землі від 28.09.2007р., зареєстрований у Городоцькому районному відділі Хмельницької регіональної Державного підприємства „Центр державного земельного кадастру” 28.09.2007р. за №040775100421 шляхом укладення з товариством з обмеженою відповідальністю "Оболонь Агро" (код ЄДРПОУ 34222628) додаткової угоди до нього, яка передбачає збільшення строку дії договору оренди землі до 28.09.2024 року (на сім років), а також внесення орендної плати у розмірі 8 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Рішенням господарського суду Хмельницької області від 20.03.18 р. у справі №906/1159/17 (суддя Танасюк О.Є.) позов задоволено. Визнано поновленим договір оренди земельної ділянки від 28.09.2007р., який зареєстрований в Городоцькому районному відділі Хмельницької регіональної філії Державного підприємства „Центр державного земельного кадастру” 28.09.2007р. за №040775100421 шляхом укладення Додаткової угоди наступного змісту:

“ Додаткова угода до договору оренди №3/2017 до договору

оренди землі від 28.09.2007 року №040775100421

м. Хмельницький 2017 року

ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, що надалі Орендодавець, в особі в.о.начальника ОСОБА_3, який діє на підставі Положення про ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, затвердженого наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 17.11.2016 року №308, з однієї сторони, та Товариство з обмеженою відповідальністю “Оболонь Агро”, що надалі іменується Орендар, в особі директора ОСОБА_4. який діє на підставі Статуту, з другої сторони, які в подальшому разом іменуються Сторони, а кожен окремо Сторона, дійшли взаємної згоди про внесення наступних змін до Договору оренди землі від 28.09.2007 року, зареєстрованого у Городоцькому районному відділі Хмельницької регіональної філії Державного підприємства “Центр Державного земельного кадастру” 28.09.2007 року за №040775100421 (далі - Договір).

1. Змінити пункт 8 Договору і викласти його у наступній редакції:

“ 8. Цей Договір діє до 28.09.2024 року, починаючи із дня набрання ним чинності (з моменту

державної реєстрації права оренди в порядку, передбаченому законодавством). Після закінчення строку договору Орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому випадку Орендар повинен не пізніше ніж за 1 (один) місяць до закінчення строку дії Договору письмово повідомити орендодавця про намір продовжити його дію.”

2. Змінити пункт 9 Договору і викласти його у наступній редакції:

“ 9. Орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється за погодженням сторін у розмірі 8 (вісім) відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що в грошовому виразі складає 190 149 (Сто дев'яносто тисяч сто сорок дев'ять) грн. 21 коп. за один повний рік користування земельною ділянкою.”

5. Інші умови вищевказаного Договору, не порушені даною Додатковою угодою, залишаються незмінними, і Сторони підтверджують по них свої зобов'язання.

6. Виконання умов Договору здійснюється з урахуванням даних доповнень. У всьому іншому, не передбаченому у даній Додатковій угоді, Сторони керуються Договором та чинним законодавством України.

7. Додаткова угода складена у двох автентичних примірниках, які мають однакову юридичну силу, по одному для кожної із Сторін.

Орендодавець Орендар

ОСОБА_5 ______Жила М.М ”

Стягнуто з Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області м.Хмельницький на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “Оболонь-Агро” смт. Чемерівці (вул. Гусятинське шосе, 2А, код 34222628) 1600,00грн. (одна тисяча шістсот гривень 00 коп.) витрат по сплаті судового збору.

Не погоджуючись із прийнятим рішенням, відповідач ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Хмельницькій області подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення господарського суду Хмельницької області від 20.03.18 р. у справі №906/1159/17.

В обгрунтування скарги зазначає, що договір оренди землі від 28.09.2007 р., укладений між Городоцькою РДА та позивачем не може бути поновленим, оскільки відповідно до п. 2 спірного договору площа земельної ділянки становила 65,17 га. В свою чергу позивач надає витяги з Державного земельного кадастру та просить поновити договір на площу земельної ділянки 65,1687 га. Тобто, фактично змінено об'єкт оренди, що є підставою для укладення нового договору оренди землі, а не поновлення. Окрім цього, позивачем не було надано агрохімічного паспорту земельної ділянки в порушення вимог Закону України "Про охорону земель".

Позивачем подано до суду письмовий відзив в якому останній просить суд залишити оскаржуване рішення без змін, апеляційну скаргу – без задоволення. Вказує, що відповідно до вимог ст. 33 Закону України "Про оренду землі" вчасно звернувся до відповідача з заявою про поновлення договору оренди землі та відповідним пакетом документів, які були визначені відповідачем. Натомість останній безпідставно відмовив в поновленні строку дій договору. Доводи про невідповідність розміру земельної ділянки вважає необгрунтованими, оскільки площа земельних ділянок сукупно в розмірі 65,1687 га в договорі заокруглена до сотих та визначена як 65,17 га. Посилання на відсутність агрохімічного паспорту також вважає безпідставним, оскільки чинним законодавством не передбачено обов'язку орендаря подавати такий паспорт при реалізації процедури поновлення договору.

Городоцька районна державна адміністрація Хмельницької області у відзиві на апеляційну скаргу проти доводів апелянта заперечує. Зокрема зазначає, що рішення господарського суду Хмельницької області від 20.03.18 р. у справі №906/1159/17 прийняте із додержанням норм матеріального та процесуального права, повним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи та відповідністю висновків, викладених рішенні, дійсним обставинам справи. Просить залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду без змін. Також просить проводити розгляд справи за відсутності його представника.

Позивач та третя особа не забезпечили явку повноважних представників в судове засідання.

Відповідно до ч. 12 ст. 270 ГПК України неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи.

Згідно статті 269 Господарського процесуального кодексу України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Колегія суддів, розглянувши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування місцевим господарським судом норм матеріального та процесуального права, вважає, що у задоволенні вимог апеляційної скарги слід відмовити, рішення місцевого господарського суду - залишити без змін.

Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується сторонами, рішенням 4 сесії 25 скликання Іванковецької сільської ради Городоцького району від 16.09.2006р. надано погодження на передачу в оренду земель державного резервного фонду урочище “Макари” - 30,0га., урочище “Велитень” - 40,0га, земель запасу – урочище “Пітомніки” - 4,0га, невитребуваних паїв – урочище “Велитень” - 98,59га, урочище “Бартушів” - 40,0га, урочище “Біля Озяблого” - 68,05га.

18.09.2006р. ТОВ “Оболонь-Агро” звернулось до голови Городоцької райдержадміністрації з клопотанням про надання в оренду земель сільськогосподарського призначення по Іванковецькій сільській раді за межами населеного пункту.

Розпорядженням Городоцької районної державної адміністрації від 27.09.2006р. №411/2006-р. надано дозвіл ТОВ “Оболонь-Агро” на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок для надання в оренду земель запасу – 4,0га, земель резервного фонду – 70,0га, не витребуваних часток (паїв) – 206,64га на території Іванковецької сільської ради за межами населеного пункту.

ТОВ “Оболонь-Агро” звернулось до Городоцького районного відділу ХРФЦДЗК листом від 12.10.2006р. з прохання виготовити технічну документацію для заключення договорів оренди земельних ділянок на території Іванковецької районної державної адміністрації.

18.10.2006р. начальником Городоцького районного відділу земельних ресурсів погоджено завдання №148 на виконання робіт щодо відведення земельних ділянок в оренду ТОВ “Оболонь-Агро”.

18.04.2007р. складений комісійний Акт обстеження земельних ділянок запасу та резервного фонду сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва ТОВ “Оболонь Агро” площею 4,0га на землях запасу та 61,17га. на землях резервного фонду, яким передбачено виготовлення проекту землеустрою. Згідно викопіровок з плану Іванковецької сільської ради щодо розташування земельних ділянок, що передаються ТОВ “Оболонь Агро” вбачається, що зазначені земельні ділянки мають площу 4,0 га, 30,0 га та 31,17 га.

18.04.2007 р. за клопотанням ТОВ “Оболонь-Агро” Городоцькою районною санепідемстанцією наданий Висновок про дотримання вимог санітарного законодавства, Державним управлянням охорони навколишнього природного середовища в Хмельницькій області наданий Висновок про придатність земельних ділянок площею 4,0га., 30,0га та 31,17га для ведення товарного с/г виробництва, відділом містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства наданий Висновок про придатність об’єкта для с/г виробництва.

18.04.2007р. представниками Городоцького відділу ХРФ ЦДЗК, землекористувача та суміжних землекористувачів складено акти визначення, встановлення та погодження меж земельних ділянок в натурі та передачу межових знаків на земельних ділянках площею 4,0га, 30,003га та 31,1684га , до яких додано плани земельних ділянок та кадастрові плани земельних ділянок кадастрові номери 68212825000:03:013:0001, 6821282500:03:035:0001, 6821282500:03:028:0001.

19.04.2007р. Городоцьким відділом земельних ресурсів наданий висновок про те, що земельна ділянка загальною площею 65,1687 га ріллі до земель рекреаційного, оздоровчого, природоохоронного, історико-культурного призначення, а також до водного та лісового фонду не відноситься.

25.05.2007р. Відділом охорони пам’яток історії та культури у Хмельницькій області наданий Висновок №1443 про те, що на земельній ділянці площею 65,17га на території Іванковецької сільської ради пам’яток історії, археології та мистецтва не виявлено.

Городоцьким районним відділом Хмельницької регіональної філії Державного підприємства “Центр державного земельного кадастру при Держкомземі України” на замовлення ТОВ “Оболонь-Агро” виготовлено проект землеустрою для відведення земельних ділянок для ведення товарного сільськогосподарського виробництва ТОВ “Оболонь-Агро” за рахунок земель запасу та резервного фонду на території Іванковецької сільської ради Городоцького району, згідно якої обстеження проводилось земельних ділянок площею 4,0га, 30,0га та 31,17га.

Згідно Висновку державної експертизи землевпорядної документації від 07.08.2007р. №2138, наданого Хмельницьким обласним управлінням земельних ресурсів Держземагенства, землевпорядна документація - проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення товарного сільськогосподарського виробництва ТОВ “Оболонь-Агро” за рахунок земель запасу та резервного фонду на території Іванковецької сільської ради Городоцького району площею 64,17га. відповідає вимогам чинного законодавства.

Розпорядженням Городоцької районної державної адміністрації від 13.09.2007р. №509/2007-р. затверджено проект відведення земельних ділянок площею 65,17га, з яких 4,0га із земель запасу та 61,17га із земель резервного фонду, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва ТОВ “Оболонь-Агро”.

28.09.2007р. між орендодавцем – Городоцькою районною державною адміністрацією та орендарем – ТОВ “Оболонь-Агро” укладено договір оренди землі, за умовами якого орендодавець надає, а орендар приймає у строкове платне користування земельні ділянки запасу з резервного фонду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, які знаходяться на території Іванковецької сільської ради Городоцького району площею 65,17га. строком на 5 років. Згідно з п. 5 договору нормативно-грошова оцінка земельних ділянок становить 719961,35грн. Згідно з п. 9 договору орендна плата становить щорічно 10799,42грн. (1,5% від грошової оцінки землі). До договору сторонами підписано розрахунок розміру орендної плати.

28.09.2007р. між орендарем та орендодавцем підписано акт приймання-передачі об’єкта оренди – земельних ділянок кадастровий номер 6821282500:03:013:0001, 6821282500:03:035:0001, 6821282500:03:028:0001 загальною площею 65,17га.

23.03.2010р. до договору оренди землі від 28.09.2007р. укладено додаткову угоду, якою внесено зміни до п.п.9, 11 договору та встановлено орендну плату у розмірі 27093,03грн. щорічно (3% від грошової оцінки землі), яка вноситься щомісячно рівними частками протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного місяця.

23.06.2010р. між орендарем та орендодавцем укладено додаткову угоду до договору оренди землі від 23.06.2010р., згідно якої внесено зміни до п.п.9 та 11 договору та визначено, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі щорічно у розмірі 27093,03грн., що складає 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки та вноситься щомісячно рівними частинами протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

13.09.2012р. до договору оренди землі від 28.09.2007р. підписано додаткову угоду, якою внесені зміни до п.8 договору та встановлено строк дії договору – 10 років, після закінчення якого орендар має переважне право поновити його на новий строк. У цьому разі він повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.

Згідно здійсненого Городоцьким районним відділом ХРФ ЦДЗК Розрахунку грошової оцінки земельної ділянки, яка надається в оренду для ведення товарного с/г виробництва ТОВ “Оболонь-Агро”, згідно якого грошова оцінка земельної ділянки площею 4,0га становить 17420,50грн., з індексацією на 01.01.2007р. – 44439,70грн.; грошова оцінка земельної ділянки площею 30,га становить 175905,13грн., з індексацію на 01.01.2007р. – 448733,98грн.; грошова оцінка земельної ділянки площею 31,17га становить 88901,48грн., з індексацією на 01.01.2007р. – 226787,67грн.

06.07.2017р. ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Хмельницькій області повідомило ТОВ “Оболонь-Агро” про те, що 28.09.2017р. закінчується строк дії договору оренди земельних ділянок площею 65,17га., укладеного з Городоцькою районною державною адміністрацією, тому у разі бажання поновити договір на новий строк товариству необхідно звернутись з відповідним клопотанням не пізніше як за місяць до спливу строку договору оренди. При цьому на майбутнє запропоновано встановити орендну плату у розмірі 8% від нормативної грошової оцінки землі та встановити строк дії договору оренди – 7 років. У листі наведено також перелік документів, необхідних для поновлення договору оренди землі, а саме оригінал витягу з Державного земельного кадастру, оригінал витягу з технічної документації про нормативно-грошову оцінку земельної ділянки станом на 01.01.2017р., копія договору оренди, проект додаткової угоди, довідка про відсутність заборгованості по орендній платі, установчі документи, а також зазначено про те, що в разі пропуску строку на звернення щодо поновлення договору та недосягнення згоди із запропонованими умовами управління заперечує проти поновлення договору.

25.07.2017р. ТОВ “Оболонь-Агро” звернулось до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області з проханням відповідно до ст.33 Закону України “Про оренду землі” поновити договір оренди земельних ділянок площею 65,17га кадастрові номери 6821282500:03:035:0001, 68212825000:03:028:0001, 6821282500:03:013:0001. До листа серед іншого додано проект додаткової угоди до договору оренди.

На звернення ТОВ “Оболонь-Агро” ОСОБА_2 управлінням Держгеокадастру у Хмельницькій області надано відповідь від 21.08.2017р. про те, що відповідно до п.3.5 наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України №11.10.2011р. №536 передбачена наявність агрохімічного паспорту поля, земельної ділянки при передачі земельних ділянок у власність, користування, надання дозволу на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару) земельної ділянки, консервації та рекультивації земель і в інших випадках, передбачених законодавством. Вказано, що у поданих ТОВ “Оболонь-Агро” документах відсутні агрохімічні показники земельних ділянок, що унеможливлює здійснення контролю за динамікою родючості грунтів та їх якісними характеристиками. Зазначено також, що в оренду ТОВ “Оболонь-Агро” передано земельні ділянки площею 65,17га, а у наданих товариством Витягах з Державного земельного кадастру зазначені земельні ділянки площею 65,1687га. У зв’язку з цим управління заперечує проти поновлення договору оренди.

30.08.2017р. ТОВ “Оболонь-Агро” повідомило ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про те, що йому неправомірно відмовлено у продовженні договору оренди за наявності виготовленого ДП “Хмельницький науково-дослідний інститут землеустрою” проекту землеустрою, що забезпечує еколого-економічне обґрунтування сівозмін та впорядкування угідь ТОВ “Оболонь-Агро” та виготовлення Хмельницькою філією ДУ “Інститут охорони грунтів України” матеріалів еколого-агрохімічної паспортизації земель товариства.

Позивачем додано до матеріалів справи Матеріали еколого-агрохімічної паспортизації земель ТОВ “Оболонь-Агро”, у яких наявна агрохімічна характеристика грунтів товариства та агрохімічні паспорти поля, земельної ділянки №636 (площа поля 201,16га), №637 (площа поля 54,11га), №638 (площа поля 94,4га), №639 (площа поля 13,41га), №640 (площа поля 54,00га), №641 (площа поля 14,93га) .

Посилаючись на неправомірність відмови відповідача у поновленні договору оренди землі від 28.09.2007р. позивач звернувся до суду з позовом про зобов’язання відповідача поновити договір оренди землі шляхом укладення додаткової угоди.

Місцевий господарський суд за результатами розгляду спору прийшов до висновку про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог.

Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на таке.

Згідно з ч. 3 ст. 122 Земельного кодексу України (в редакції, чинній на момент укладення договору оренди) районні державні адміністрації на їх території передають земельні ділянки із земель державної власності (крім випадків, визначених частиною сьомою цієї статті) у власність або у користування у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для: а) сільськогосподарського використання; б) ведення водного господарства; в) будівництва об’єктів, пов’язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району (шкіл, закладів культури, лікарень, підприємств торгівлі тощо) з урахуванням вимог частини шостої цієї статті.

Згідно пункту 12 Перехідних положень Земельного кодексу України до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.

Згідно з ч. 4 ст. 122 Земельного кодексу України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

Відповідно до ч. 1 ст. 124 цього кодексу передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.

Статтею 4 Закону України “Про оренду землі” передбачено, що орендодавцями земельних ділянок є громадяни та юридичні особи, у власності яких перебувають земельні ділянки, або уповноважені ними особи. Орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у комунальній власності, є сільські, селищні, міські ради в межах повноважень, визначених законом. Орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у спільній власності територіальних громад, є районні, обласні ради та Верховна Рада Автономної Республіки Крим у межах повноважень, визначених законом. Орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у державній власності, є органи виконавчої влади, які відповідно до закону передають земельні ділянки у власність або користування.

Наказом від 25.01.2013р. № 40 Міністерства аграрної політики України затверджено зміни до Положення про ОСОБА_2 управління Держземагенства в областях, згідно з пунктом 4.32 якого ОСОБА_2 управління Держземагенства в областях наділені повноваженнями передавати відповідно до закону земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності у власність або у користування для всіх потреб в межах областей.

Відповідно до пунктів 2 та 5 частини першої постанови Кабінету Міністрів України від 10.09.2014р. № 442 “Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади” Державне агентство земельних ресурсів України реорганізоване шляхом перетворення в Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру. Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру є правонаступником Державного агентства земельних ресурсів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015р. №5 “Про утворення територіальних органів Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру” утворені як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру реорганізовані територіальні органи Державного агентства земельних ресурсів шляхом їх приєднання до відповідних територіальних органів Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру, а також встановлено, що територіальні органи Державного агентства земельних ресурсів, які реорганізуються, продовжують виконувати свої повноваження до передачі таких повноважень територіальним органам Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру.

Згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 31.03.2015р. № 294-р „Питання Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру” функції та повноваження Державного агентства земельних ресурсів у зв’язку з розформуванням покладено на Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру.

Згідно Положення про ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, затверджене наказом Держгеокадастру від 17.11.2016р. №308 позивач наділений повноваженнями щодо розпорядження землями державної власності сільськогосподарського призначення в межах, визначених Земельним кодексом України, на території Хмельницької області.

Спеціальним законом, який визначає правові, організаційні, економічні та соціальні основи регулювання відносин з оренди землі в Україні є Закон України „Про оренду землі” .

Правовою підставою набуття права орендного землекористування є укладення договору оренди земельної ділянки. За договором оренди земельної ділянки кожна із сторін наділяється певними правами і водночас на неї покладаються певні обов’язки.

Відповідно до ст.13 Закону України „Про оренду землі” під договором оренди землі розуміється договір, за яким орендодавець зобов’язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов’язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

У статті 33 Закону України „Про оренду землі” встановлено переважне право орендаря, який належно виконував обов’язки відповідно до умов договору, на його поновлення після закінчення строку, на який було укладено договір.

Так, статтею 33 цього Закону передбачено, що по закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов’язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі).

Орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов’язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі. У разі смерті орендодавця до спливу строку дії договору оренди землі орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов’язаний повідомити про це спадкоємця земельної ділянки протягом місяця з дня, коли йому стало відомо про перехід права власності на земельну ділянку.

До листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проект додаткової угоди.

При поновленні договору оренди землі його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється.

Орендодавець у місячний термін розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом додаткової угоди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і, за відсутності заперечень, приймає рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності), укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі. За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення.

У разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором. У цьому випадку укладання додаткової угоди про поновлення договору оренди землі здійснюється із: власником земельної ділянки (щодо земель приватної власності); уповноваженим керівником органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування без прийняття рішення органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної або комунальної власності).

Отже, реалізація переважного права на поновлення договору оренди, яка передбачена частиною 1 статті 33 Закону України "Про оренду землі", можлива лише за умови дотримання встановленої цією нормою процедури та наявності волевиявлення сторін.

Так, для застосування ч. 1 ст. 33 Закону України „Про оренду землі” та визнання за орендарем переважного права на поновлення договору оренди землі необхідна наявність таких юридичних фактів: орендар належно виконує свої обов’язки за договором; орендар до закінчення строку дії договору повідомив орендодавця в установлені строки про свій намір скористатися переважним правом на укладення договору на новий строк; до листа-повідомлення орендар додав проект додаткової угоди; орендодавець протягом місяця не повідомив про наявність заперечень щодо поновлення договору та своє рішення.

Для поновлення договору оренди землі з підстави, передбаченої ч. 6 ст. 33 Закону України "Про оренду землі" необхідна наявність таких юридичних фактів: орендар належно виконує свої обов'язки за договором оренди; до закінчення строку дії договору він повідомив орендодавця в установлені строки про свій намір скористатися переважним правом на укладення договору на новий строк; до листа-повідомлення орендар додав проект додаткової угоди; орендар продовжує користуватись виділеною земельною ділянкою; орендодавець письмово протягом місяця після закінчення строку дії договору не повідомив орендаря про заперечення у поновленні договору оренди.

Наявними в матеріалах справи доказами підтверджується, що між орендодавцем – Городоцькою районною державною адміністрацією та орендарем – ТОВ “Оболонь-Агро” укладено договір оренди землі від 28.09.2007р., за умовами якого орендодавець надає, а орендар приймає у строкове платне користування земельні ділянки запасу з резервного фонду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, які знаходяться на території Іванковецької сільської ради Городоцького району площею 65,17га. В редакції додаткової угоди до даного договору від 13.09.2012р. термін дії договору встановлено у 10 років, після закінчення якого орендар має переважне право поновити його на новий строк. У цьому разі він повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію. Отже строк дії договору оренди землі від 28.09.2007р. закінчився 28.09.2017р.

До закінчення строку дії договору оренди (25.07.2017р.) позивач у відповідь на попередження відповідача про закінчення дії договору та пропозицію поновити договір на новий строк зі зміною певних умов договору звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області із заявою відповідно до ст.33 Закону України “Про оренду землі” поновити договір оренди земельних ділянок площею 65,17га. кадастрові номери 6821282500:03:035:0001, 68212825000:03:028:0001, 6821282500:03:013:0001. До листа серед іншого додано проект додаткової угоди до договору оренди.

Отже, у даному випадку може йти мова про поновлення договору оренди за процедурою, визначеною у частинах 1-5 ст.33 Закону України “Про оренду землі”, оскільки до закінчення строку дії договору оренди орендар звернувся до орендодавця з проханням поновити договір на новий строк. При цьому ст. 33 Закону передбачає можливість зміни певних умов договору за згодою сторін. Фактично по формі це буде новий договір в редакції додаткової угоди до нього, однак при продовженні договору оренди землі у зазначений спосіб незмінними будуть залишатися лише розмір земельної ділянки та її цільове призначення. Інші ж умови можуть змінюватися.

Судом першої інстанції підставно відмічено, що позивач та відповідач досягли згоди щодо зміни таких умов договору оренди землі як строк договору (7 років) та розмір орендної плати (8% від нормативно-грошової оцінки землі). Така пропозиція була висловлена ОСОБА_2 управлінням Держгеокадастру у Хмельницькій області у листі до позивача від 06.07.2017р. та прийнята останнім шляхом зазначення таких положень у тексті додаткової угоди до договору оренди землі від 28.09.2007р. Такі умови договору як цільове призначення земельної ділянки та розмір земельної ділянки не змінились. Відтак, позивачу надана у тимчасове користування земельна ділянка сільськогосподарського призначення площею 65,17га.

Колегія суддів звертає увагу, що не можуть братись до уваги посилання відповідача на неспівпадіння розміру земельної ділянки у договорі (65,17га) та у відомостях Державного земельного кадастру (65,1687га), що є підставою для укладення нового договору, а не для його поновлення, оскільки згідно з ч.10 ст.33 Закону України “Про оренду землі” поновлення договору оренди землі здійснюється у порядку одержання земельної ділянки на праві оренди у разі зміни межі або цільового призначення земельної ділянки. З матеріалів справи вбачається, що позивачем не змінювалось ні цільове призначення земельної ділянки, ні її меж. Розмір земельної ділянки кадастровий номер 681282500:03:013:0001, 6821282500:03:028:0001, 6821282500:00:013:0035 – 65,17га. визначений проектом землеустрою щодо відведення земельної ділянки (п.8), який затверджений розпорядженням Городоцької районної державної адміністрації від 13.09.2007р. №509/2007-р. та затверджений заступником начальника Головного управління земельних ресурсів у Хмельницькій області. При цьому площу земельних ділянок - 65,1687га. заокруглено до сотих – 35,17га. Зазначене підтверджується поясненнями третьої особи – Городоцької РДА.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що оскільки у процедурі поновлення договору оренди йде мова про ті ж самі земельні ділянки сільськогосподарського призначення, що і зазначені у самому договорі оренди землі та документації із землеустрою до нього, та, враховуючи, що розмір орендованої землі за даними Державного земельного кадастру є меншим, а не більшим за розмір земельної ділянки, зазначений у договорі, розмір об’єкту оренди може бути скоригований у відповідності до даних земельного кадастру. Зазначене не потребує укладення нового договору оренди.

Щодо посилання апелянта як на підставу відмови у поновленні договору оренди землі на відсутність агрохімічного паспорту земельних ділянок позивача судом враховується, що згідно п. 3.5 наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України “Про затвердження Порядку ведення агрохімічного паспорта поля, земельної ділянки” від 11.10.2011р. № 536 наявність агрохімічного паспорта поля, земельної ділянки є обов'язковою при передачі земельних ділянок у власність, користування, надання дозволу на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару грунту) земельної ділянки, консервації та рекультивації земель і в інших випадках, передбачених законодавством. Агрохімічна паспортизація орних земель здійснюється через кожні 5 років, сіножатей, пасовищ та багаторічних насаджень - через кожні 5-10 років (ст. 54 Закону України “Про охорону земель”).

Як вбачається з п. 1.5. наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України “Про затвердження Порядку ведення агрохімічного паспорта поля, земельної ділянки” від 11.10.2011р. № 536 агрохімічна паспортизація орних земель здійснюється через кожні 5 років, сіножатей, пасовищ і багаторічних насаджень - через кожні 5 - 10 років і є обов'язковою для всіх землевласників та землекористувачів, тому покладання відповідачем обов’язку щодо виготовлення агрохімічного паспорту поля виключно на орендаря є необґрунтованим .

При цьому апеляційним судом враховується, що ні законом України “Про оренду землі”, ні Земельним кодексом України у процедурі поновлення договору оренди землі не передбачено обов’язку орендаря при зверненні до орендодавця до закінчення строку дії договору подавати агрохімічний паспорт поля. До того ж агрохімічний паспорт поля не вимагався і самим відповідачем у листі до позивача від 06.07.2017р. з нагадуванням про закінчення строку дії договору оренди та пропозицією поновити договір на новий строк за умови надання наступних документів: оригінал витягу з Державного земельного кадастру, оригінал витягу з технічної документації про нормативно-грошову оцінку земельної ділянки станом на 01.01.2017р., копія договору оренди, проект додаткової угоди, довідка про відсутність заборгованості по орендній платі, установчі документи.

Місцевий господарський суд правомірно вказав, що типовою формою договору оренди земельної ділянки, затвердженою постановою Кабінету міністрів України від 23.11.2016р. № 843, яка діяла у період звернення позивача до відповідача з вимогою продовжити договір оренди на новий строк, передбачено (у примітці), що у разі оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства, особистого селянського господарства рекомендується додати до договору агрохімічний паспорт поля, земельної ділянки. Тобто, вимога щодо необхідності агрохімічного паспорту поля носить рекомендаційний характер навіть при укладенні договору. При цьому не приймаються до уваги посилання відповідача на положення Типового договору оренди в редакції постанови КМУ від 22.11.2017р. №890 щодо зазначення у п.7 даних агрохімічного паспорту поля, не можуть бути прийняті до уваги, оскільки такі зміни внесені до типової форми договору оренди землі після відмови відповідача у поновленні договору (дата відмови 29.08.2017р. ). Тобто, на момент виникнення між сторонами спірних правовідносин чинне законодавство не вимагало обов’язкової наявності у документах на продовження договору оренди агрохімічного паспорту поля.

Крім того, відсутність зазначення у договорі оренди від 28.09.2007р. обов’язку орендаря щодо наявності агрохімічного паспорту поля не може свідчити про неналежне виконання орендарем обов’язків за договором у випадку не виготовлення такого паспорту до моменту звернення з вимогою про продовження дії договору.

За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що відмова відповідача у поновлення дії договору із зазначених вище підстав є неправомірною. Зважаючи, що позивач вжив усіх залежних від нього заходів щодо дотримання процедури поновлення договору оренди, не допустив порушень зобов'язань за договором, місцевий господарський суд з урахуванням положень ст. 33 Закону України "Про оренду землі" обгрунтовано задоволив позов.

Посилання скаржника, викладені в апеляційній скарзі, суд вважає безпідставними, документально необґрунтованими та такими, що належним чином досліджені судом першої інстанції при розгляді спору. Відтак, скаржник у відповідності до вимог ст.ст.73, 74, 76-80, 91 ГПК України не довів тих обставин, на які він посилався як на підставу своїх вимог та заперечень.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 275 ГПК України суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги має право залишити судове рішення без змін, а скаргу без задоволення.

Суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з дотриманням норм матеріального і процесуального права (стаття 276 ГПК України).

Враховуючи все вищевикладене в сукупності, колегія суддів Рівненського апеляційного господарського суду вважає, що рішення господарського суду Хмельницької області від 20.03.2018р. ґрунтується на матеріалах і обставинах справи, відповідає нормам матеріального та процесуального права, а тому відсутні правові підстави для його скасування.

Керуючись ст. ст. 129, 269, 270, 275, 276, 281-284 Господарського процесуального кодексу України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 10.04.18 р. залишити без задоволення.

Рішення господарського суду Хмельницької області від 20.03.2018 р. у справі № 924/1122/17 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена до суду касаційної інстанції у строк та в порядку, встановленому статтями 287-289 ГПК України.

Справу №924/1122/17 повернути господарському суду Хмельницької області.

Повний текст постанови складений "26" червня 2018 р.

Головуючий суддя Тимошенко О.М.

Суддя Василишин А.Р.

Суддя Гудак А.В.