Постанова № 74987292, 27.06.2018, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.06.2018
Номер справи
804/8801/17
Номер документу
74987292
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

і м е н е м У к р а ї н и

27 червня 2018 рокусправа № 804/8801/17

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючий суддя: Баранник Н.П.

судді: Малиш Н.І. Щербак А.А.

за участю секретаря судового засідання: Комар Н.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпрі апеляційні скарги Товариства з обмеженою відповідальністю "Сфера-2003" та Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20 березня 2018 року у справі № 804/8801/17 (повний текст рішення виготовлено 27.03.2018р., суддя Єфанова О.В.) за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Сфера-2003" до Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області про скасування податкових повідомлень-рішень,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Сфера-2003" (далі - позивач) звернулося до суду з позовом, в якому з урахуванням зменшених позовних вимог (а.с.100), просило скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області (далі - відповідач):

- №0019611306 від 08.12.2017 р. (форма "Д") в частині донарахованої суми санкцій 124698,29 грн.;

- №0014081306 від 21.09.2017 р. (форма "Д") в частині нарахування суми санкцій 157,26 грн..

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20 березня 2018 року позовні вимоги задоволено частково, суд визнав протиправними та скасував оскаржені рішення відповідача в частині застосування санкцій за ознакою повторності: №0019611306 від 08.12.2017 р. (форма "Д") в частині нарахування штрафних (фінансових) санкцій у сумі 83569,83 грн. та №0014081306 від 21.09.2017 р. (форма "Д") в частині нарахування штрафних (фінансових) санкцій у сумі 157,26 грн. В задоволенні решти позовних вимог суд відмовив.

Із рішенням суду не погодились позивач та відповідач, подали апеляційні скарги.

Позивач оскаржує рішення суду в частині відмови у задоволенні позовних вимог. Стверджує про помилковість висновків суду першої інстанції, що має місце одне триваюче порушення щодо несвоєчасної сплати податку з доходів фізичних осіб, тому до позивача має бути застосована штрафна санкція в розмірі 25% на суму виявлених порушень. Наполягає, що несвоєчасної сплати податку з доходів фізичних осіб не було, а лише допущена помилка при застосуванні ставки оподаткування доходів у вигляді дивідендів. Помилка під час перевірки була усунена, відповідні суми перераховано до бюджету.

Відповідач оскаржує рішення суду першої інстанції в частині задоволених позовних вимог. Не погоджується з висновками суду першої інстанції, що у спірному випадку в діях позивача відсутня ознака повторності вчинення порушення, з огляду на що має застосовуватися санкція у розмірі 25%, а не диференційовано за весь період перевірки. Наполягає, що положеннями ст.127 ПК України встановлюється санкція, як міра відповідальності, що покладається на податкового агента саме за несплату (неперерахування) податків до або під час виплати доходу громадянам. При цьому, відповідність розміру штрафних санкцій за вчинення такого порушення визначається не з часу затримки такої несплати, а з кількості разів допущених таких порушень протягом певного періоду часу.

В судовому засіданні представники сторін підтримали доводи та обґрунтування вимог апеляційних скарг, кожен наполягав на задоволенні вимог своєї скарги.

Заслухавши представників сторін, вивчивши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційні скарги підлягають частковому задоволенню, а рішення суду першої інстанції слід скасувати, з прийняттям нового рішення, враховуючи наступне.

З матеріалів справи встановлено, що уповноваженими особами Головного управління ДФС у Дніпропетровській області проведено документальну позапланову виїзну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю "СФЕРА-2003" з питання дотримання податкового законодавства при оподаткуванні виплачених (нарахованих) пасивних доходів у вигляді дивідендів податком на доходи фізичних осіб та військовим збором за період з 01.01.2015 року по 31.12.2015 року.

Перевіркою встановлено порушення:

- п.п. 167.5.1 п. 167.5 ст. 167, п.п. 170.5.2 п. 170.5 ст. 170 ПКУ, оскільки ТОВ "Сфера-2003" не нарахувало, не утримало та не сплатило до бюджету податок на доходи фізичних осіб в розмірі 205642,32 грн. з доходу, нарахованого фізичним особам в 2015 році у вигляді дивідендів, в т.ч. по періодах: березень 2015р. - 25668,44 грн.; квітень 2015р. - 25668,44 грн.; травень 2015р. - 25668,44 грн.; липень 2015р. - 32100,00 грн.; вересень 2015р. - 28961,04 грн.; листопад 2015р. - 35397,00 грн.; грудень 2015р. - 32178,96 грн.

- п.п. 164.2.8 п. 164.2 ст. 164 ПКУ, п.п. 1.2, п.п. 1.3 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. XX ПКУ, не нараховано, не утримано та не сплачено до бюджету військовий збір в розмірі 608,72 грн. з доходу, нарахованого у 2015 року фізичним особам у вигляді дивідендів, в т.ч. по періодах: вересень 2015р. - 182,62 грн.; листопад 2015р. - 223,20 грн.; грудень 2015р. - 202,90 грн..

За результатами перевірки було складено акт №10273/04-36-13-06/32723571 від 30.08.2017 року (а.с.19-33).

На підставі акту перевірки, відповідачем прийняті податкові повідомлення-рішення:

- №0019611306 від 08.12.2017р. (форма "Д") про нарахування позивачу штрафних (фінансових) санкцій у сумі 134980,41 грн. (а.с. 15-16);

- №0014081306 від 21.09.2017р. (форма "Д") про нарахування позивачу суми грошового зобов'язання в розмірі 608,72 грн. та суми штрафних (фінансових) санкцій у сумі 309,44 грн.(а.с.17-18)

Позивач, вважаючи рішення відповідача протиправним, звернувся до суду з вимогами про їх скасування.

Суд першої інстанції, частково задовольняючи позов, скасував рішення відповідача лише в частині донарахування штрафних фінансових санкцій за ознакою повторності. Вважав, що в діях позивача не вбачається повторності, оскільки порушення податкового законодавства були виявлені однією перевіркою, тобто має місце одне триваюче порушення щодо несвоєчасної сплати податку з доходів фізичних осіб. Відмовляючи у задоволенні решти позовних вимог, суд дійшов висновку про правомірність донарахування позивачу санкцій розмірі 25% на суму виявлених порушень.

Колегії суддів приходить до висновку, що під час розгляду справи судом першої інстанції помилково застосовано норми матеріального права до спірних відносин, виходячи з наступного.

З матеріалів справи встановлено, що під час проведення контролюючим органом перевірки було виявлено та підтверджено наданими позивачем документами бухгалтерського обліку факти неодноразового неперерахування (неповного перерахування) до бюджету податку на доходи фізичних осіб протягом березня, квітня, травня, липня, вересня, листопада та грудня 2015року. Окрім цього, підприємство не нарахувало, не утримало та не сплатило до бюджету військовий збір з доходу нарахованого у 2015році фізичним особам у вигляді дивідендів у вересні, листопаді, грудні 2015року.

Згідно із розрахунком штрафних санкцій до оскаржуваного податкового повідомлення-рішення від 08 грудня 2017 року № 0019611306 контролюючим органом за несплату податку з доходів фізичних осіб, що сплачується податковим агентом, станом на березень 2015 року у сумі 25 668,44грн. застосовано до позивача штрафну санкцію вперше у розмірі 25%, що становить 6417, 11 грн., за несплату податку станом на квітень 2015 року у сумі 25668,44 грн. відповідачем застосовано штрафну санкцію у розмірі 50%, що становить - 12834, 22 грн., за несплату податку станом на травень 2015 року та надалі відповідачем застосовано штрафну санкцію у розмірі 75%. Всього сума штрафних санкцій становить 134 980, 41 грн. (а.с. 16).

За не нарахування, неутримання, несплату позивачем військового збору за вересень 2015року у сумі 182,62 грн. контролюючим органом застосовано штрафну санкцію вперше у розмірі 25%, що становить 45,66 грн., за несплату військового збору станом на листопад 2015 року у сумі 223,20 грн. відповідачем застосовано штрафну санкцію у розмірі 50%, що становить 111,60грн., за несплату збору у сумі 202,90грн. станом на грудень 2015 року відповідачем застосовано штрафну санкцію у розмірі 75%, що становить 152,18грн. Всього сума штрафних санкцій становить 309, 44 грн. (а.с. 18).

Позивач стверджує, що при обчисленні, утриманні, сплаті податку на доходи фізичних осіб під час нарахування та виплати дивідендів у 2015році підприємство, як податковий агент невірно визначило суму такого податку та відобразило це в податкових розрахунках суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і суми утриманого з них податку. Помилку виправлено в 2017році.

Відповідно до підпункту «а» пункту 176.2 статті 176 Податкового кодексу України особи, які відповідно до цього Кодексу мають статус податкових агентів, зобов'язані: своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, що виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати за її рахунок.

Згідно із підпунктом 168.1.1 пункту 168.1 статті 168 Податкового кодексу України податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 цього Кодексу.

За змістом підпункту 168.1.2 статті 168.1 статті 168 Податкового кодексу України податок сплачується (перераховується) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки приймають платіжні документи на виплату доходу лише за умови одночасного подання розрахункового документа на перерахування цього податку до бюджету.

Підпунктом 168.1.5 пункту 168.1 статті 168 Податкового кодексу України визначено, що якщо оподатковуваний дохід нараховується податковим агентом, але не виплачується (не надається) платнику податку, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає перерахуванню до бюджету податковим агентом у строки, встановлені цим Кодексом для місячного податкового періоду.

В силу пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Таким чином, податковий агент зобов'язаний перерахувати до бюджету утриманий податок під час виплати доходу, а якщо оподаткований дохід нараховується, але не виплачується платнику податку, то податок підлягає сплаті (перерахуванню) у строки, встановлені Податковим кодексом України для місячного податкового періоду.

Відповідно до підпункту 127.1 статті 127 Податкового кодексу України ненарахування, неутримання та/або несплата (неперерахування) податків платником податків, у тому числі податковим агентом, до або під час виплати доходу на користь іншого платника податків, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 25 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету. Ті самі дії, вчинені повторно протягом 1095 днів, - тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 50 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету. Дії, передбачені абзацом першим цього пункту, вчинені протягом 1095 днів втретє та більше, - тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 75 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету.

Тобто, положеннями статті 127 Податкового кодексу України встановлюється міра відповідальності, яка покладається на платника податків, в тому числі і на податкового агента, саме за несплату (неперерахування) податків, до або під час виплати доходу на користь іншого платника податків, при чому відповідність розміру штрафних санкцій за вчинення такого порушення визначається (обчислюється) не з часу затримки такої несплати, як передбачено статтею 126 Податкового кодексу України, а з кількості разів допущених таких порушень протягом певного періоду часу. Склад порушення передбачає, що нарахування, сплата чи утримання податку не відбулися до чи на момент виплати доходу.

Вказане узгоджується із висновком Верховного Суду України, викладеним у постанові № 21-2919а15 від 10 листопада 2015 року.

Відтак, застосування штрафу в розмірі 50 та 75 відсотків суми податку на підставі п.127.1 статті 127 Податкового Кодексу України можливо внаслідок неодноразового порушення, пов'язаного з ненарахування, неутриманням та/або несплатою (неперерахуванням) податків платником податків незалежно від того, чи було виявлено ці порушення під час однієї перевірки контролюючого органу.

За встановлених обставин відсутні підстави для задоволення позовних вимог та скасування оскаржених податкових повідомлень-рішень.

Враховуючи вище викладене, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційні скарги позивача та відповідача підлягають частковому задоволенню, а рішення суду першої інстанції слід скасувати, з прийняттям нового рішення про відмову у задоволенні позовних вимог позивача.

Керуючись п.2 ч.1 ст.315, п.4 ч.1 ст.317, ст.ст.322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційні скарги Товариства з обмеженою відповідальністю "Сфера-2003" та Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області - задовольнити частково.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20 березня 2018 року у справі № 804/8801/17 - скасувати і ухвалити нове судове рішення.

В задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю "Сфера-2003" - відмовити у повному обсязі.

Постанова Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного суду протягом тридцяти днів з дня складення в повному обсязі.

Вступну та резолютивну частини постанови проголошено 27.06.2018р..

Повний текст постанови виготовлено 27.06.2018р..

Головуючий суддя: Н.П. Баранник

Суддя: Н.І. Малиш

Суддя: А.А. Щербак