
Справа №461/3790/18
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 червня 2018 року суддя Галицького районного суду м. Львова Лялюк Є.Д., з участю представника митниці ОСОБА_1, представника особи, що притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 розглянувши матеріали, які надійшли від Львівської митниці ДФС про притягнення до адміністративної відповідальності за порушення митних правил:
ОСОБА_3, народився: 10.04.1984 р. у Львівській обл., проживає: ІНФОРМАЦІЯ_1 б. 8, кв. 72, паспорт FЕ180521, виданий 18.02.16 року, орган, шо видав 4614. Персональний код 19840410-01536.,
за ч.1 ст.483 Митного Кодексу України,-
ВСТАНОВИВ:
згідно протоколу про порушення митних правил, 29.03.2018 року о 09 год. 40 хв. в зону митного контролю міжнародного пункту пропуску для автомобільного сполучення «Краківець» митного поста «Краковець» Львівської митниці ДФС, із ОСОБА_4 до України смугою руху «зелений коридор», в’їхав автомобіль марки «Vokswagen Passat», р.н. WRA 55389, під керуванням громадянина України ОСОБА_3. До митного оформлення гр. України ОСОБА_3 подав паспорт громадянина України для виїзду за кордон серії, FЕ180521, виданий 18.02.16 року, контрольний талон для проходження по «зеленому коридору» транспортного засобу без причепа та без товарів, що підлягають обов'язковому письмовому декларуванню та (або) оподаткуванню щодо транспортного засобу марки «Vokswagen Passat», р.н. WRA 55389, VIN:WVWZZZ3BZXE054800, свідоцтво про реєстрацію т/з на території ОСОБА_4 серії DR/BAL № 0590481, згідно з яким власником автомобіля є Kalbarczyk Jaroslaw Jan, адреса: 26-640 Skaryszew, ul. Chomentow-Socha 109, а також надав OSWIADCZENIE № 3882/2018 від 28.03.2018 року засвідчена нотаріусом Wojciech Pusz, який зареєстрований за адресою: Polska, 37-700 Przemysl, ul. Mostowa, 2, як документ, що дає право на тимчасове користування вищезгаданим автомобілем громадянином України ОСОБА_3 Під час здійснення митних формальностей відносно громадянина України ОСОБА_3 та транспортного засобу марки «Vokswagen Passat», р.н. WRA 55389, VIN:WVWZZZ3BZXE054800, виникла підозра щодо достовірності поданих громадянином України ОСОБА_3 документів на право користування автомобілем.
У зв’язку з цим, даний автомобіль було затримано для проведення перевірки. Зокрема, 29.03.2018 року за вих. № 6053/10/13-70-20/38 Львівською митницею ДФС було скеровано запит до нотаріальної канцелярії Wojciech Pusz в м. Перемишль, Республіка Польща, з проханням надання інформації, чи видала згадана вище нотаріальна канцелярія гр. України ОСОБА_3 доручення на користування автомобілем а саме OSWIADCZENIE № 3882/2018 від 28.03.2018. Митницею за вхідним № 407/10/13-70-20/29 від 29.03.2018 було отримано відповідь на даний лист, відповідно до якої нотаріус Wojciech Pusz повідомив, що документи OSWIADCZENIE № 3882/2018 від 28.03.2018 на прізвище ОСОБА_3 в його нотаріальній канцелярії не видавалися та на них немає його підпису, а печатки є підробленими.
Представник особи, що притягається до адміністративної відповідальності в судовому засіданні ОСОБА_2 та ОСОБА_3 вину у скаєному адміністративному правопорушенні заперечили та подали договір продажу автомобіля. Просили провадження у справі про порушення митних правил закрити за відсутністю у діях ОСОБА_3 складу адміністративного правопорушення.
Представник Львівської митниці ДФС України зазначив, що у діях ОСОБА_3 наявний склад адміністративного правопорушення – порушення митних правил, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 483 МК України та просив визнати його винним.
Заслухавши думку учасників судового засідання, дослідивши матеріали справи, приходжу до наступного висновку.
Згідно статті 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Суддя вважає за необхідне згідно зі ст. 487 МК України, застосувати норми Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП).
У відповідності із ст.9 КУпАП адміністративним проступком визнається протиправна, винна дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність. Як встановлено Митним кодексом України до адміністративної відповідальності за вчинення порушення митних правил, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України, притягуються особи, які здійснили переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням органу доходів і зборів як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.
В свою чергу, під час розгляду справи не здобуто доказів наявності вини ОСОБА_3 у вчинені правопорушення, яке ставиться йому у вину. Щодо твердження органу митниці про те, що ОСОБА_3 надав митному органу довіреність як підставу для переміщення транспортного засобу, суд приходить до наступного висновку.
Орган доходів і зборів стверджує, що надана довіреність є підробленою. Проте працівниками митниці не встановлено особу довірителя, не допитано його з приводу надання доручення та справжності підпису ОСОБА_3 на цьому дорученні, чи відповідає це доручення законодавству ОСОБА_4. При цьому суд враховує, що нотаріус завіряє лише справжність підпису довірителя та участь ОСОБА_3 при цьому є необов'язкова.
Представництвом є правовідношення, в якому одна сторона (представник) зобов’язана або має право вчинити правочин від імені другої сторони, яку вона представляє. Представництво виникає на підставі договору, закону, акта органу юридичної особи та з інших підстав, встановлених актами цивільного законодавства.
Правочин, вчинений представником, створює, змінює, припиняє цивільні права та обов’язки особи, яку він представляє (стаття 239 Цивільного кодексу України) .
Відповідно до частини першої та абзацу першого і другого частини третьої статті 202 Кодексу правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов’язків. Одностороннім правочином є дія однієї сторони, яка може бути представлена однією або кількома особами. Односторонній правочин може створювати обов’язки лише для особи, яка його вчинила.
Статтею 244 Кодексу передбачено, що представництво, яке грунтується на договорі, може здійснюватися за довіреністю. Представництво за довіреністю може грунтуватися також на акті органу юридичної особи.
Довіреність - це письмовий документ, що видається однією особою іншій особі для представництва перед третіми особами.
Згідно із статтею 245 Кодексу, форма довіреності повинна відповідати формі, в якій відповідно до закону має вчинятися правочин. Довіреність, що видається у порядку передоручення, підлягає нотаріальному посвідченню.
Отже, форма довіреності може бути звичайною письмовою або письмовою нотаріальною. Нотаріально посвідчена довіреність вимагається на вчинення правочину, який потребує нотаріального посвідчення у випадках, передбачених законом або домовленістю сторін.
Крім цього, законодавством України, а саме ч. 4 ст. 250 ЦК України, передбачена лише відповідальність представника перед особою, яка видала довіреність.
Також, враховуючи визначення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України, у якому, зокрема, вживається термін «приховування, а також подання органу доходів і зборів як підстави для переміщення товарів підроблених документів, конструкція вказаної норми передбачає наявність вини у формі умислу, наявність якого в даному конкретному випадку в діях ОСОБА_3 не тільки не доведена, а й взагалі не досліджувалася на митними органами.
Таким чином, дії ОСОБА_3 не містять складу порушення митних правил, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України.
Згідно зі ст.7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст.247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст.ст. 483, 487 МК України, ст.ст. 7, 9, 247 КУпАП, суддя –
П О С Т А Н О В И В:
Провадження у справі про порушення митних правил відносно ОСОБА_3 за ч. 1 ст. 483МК України – закрити за відсутністю у його діях складу адміністративного правопорушення.
Вилучений, відповідно до протоколу №2073/20900/18 від 29.03.2018 р. транспортний засіб марки «Vokswagen Passat», р.н. WRA 55389», VIN: WVWZZZ3BZXE054800, 1998 року випуску, об’єм двигуна 2324 см.куб., 110,0 кВт., тип палива бензин, колір зелений, пробіг 292305 км., з ключем запалення. - повернути ОСОБА_3.
На постанову може бути подана апеляція до Апеляційного суду Львівської області протягом десяти діб з дня її винесення.
Суддя Лялюк Є.Д.