
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Справа №348/565/17
19 червня 2018 року м. Надвірна
Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області
в складі головуючого-судді - Грещука Р.П.,
секретаря - Шпитко М.І.,
з участю позивача - ОСОБА_1,
її представника - ОСОБА_2,
представника відповідача - ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Надвірна справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Переріслянської сільської ради об’єднаної територіальної громади Надвірнянського району Івано-Франківської області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: відділ архітектури, містобудування і містобудівного кадастру та житлово-комунального господарства Надвірнянської районної державної адміністрації, відділ Держземагенства Надвірнянської районної державної адміністрації про визнання бездіяльності неправомірною та зобов"язання вчинити дії,-
ВСТАНОВИВ:
10.03.2017 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Переріслянської сільської ради об’єднаної територіальної громади Надвірнянського району Івано-Франківської області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: відділ архітектури, містобудування і містобудівного кадастру та житлово-комунального господарства Надвірнянської районної державної адміністрації, відділ Держземагенства Надвірнянської районної державної адміністрації про визнання бездіяльності неправомірною та зобов"язання вчинити дії.
В судовому засіданні позивач свої вимоги підтримала з підстав, наведених в адміністративному позові.
Просить суд постановити рішення, яким її вимоги задоволити.
Визнати бездіяльність Переріслянської сільської ради об’єднаної територіальної громади Надвірнянського району Івано-Франківської області щодо невжиття заходів для розширення та облаштування дороги по вул. Героїв Небесної Сотні (Ковпака), як це передбачено генеральним планом забудови с. Гаврилівка, Надвірнянського району, Івано-Франківської області - неправомірною.
Зобов’язати Переріслянську сільську раду об’єднаної територіальної громади Надвірнянського району Івано-Франківської області привести дорогу по вул. Героїв Небесної Сотні (Ковпака) у відповідність до генерального плану забудови с. Гаврилівка, Надвірнянського району, Івано-Франківської області.
Представник Переріслянської с/ради об’єднаної територіальної громади Надвірнянського району Івано-Франківської області, залученої в якості належного відповідача ухвалою суду від 10.05.2018 року в судовому засіданні позовні вимоги визнав частково.
Суду пояснив, що питання щодо приведення спірної дороги у відповідність до генерального плану забудови с.Гаврилівка буде виноситися на розгляд сесії Переріслянської с/ради ОТГ , яка повноважна розглядати такі питання та приймати рішення.
Крім того вказав, що спеціаліст-землевпорядник ОТГ виїде на місце, проведе обстеження спірної дороги, складе відповідні документи, які також будуть предметом розгляду сесії.
В разі необхідності може бути здійснене коригування в генеральному плані села Гаврилівка.
Зазначає, що бездіяльності з боку Переріслянської с/ради ОТГ немає, оскільки вона була утворена тільки 29.10.2017 року в результаті проведення виборів та голосування виборців, а позов заявлений ОСОБА_1 ще 10.03.2017 року, тобто коли Гаврилівська с/рада діяла як самостійний суб’єкт та орган місцевого самоврядування.
Тому вважає, у вирішенні питання щодо бездіяльності з боку Переріслянської с/ради ОТГ покладається на розсуд суду.
Представники третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: відділу архітектури, містобудування і містобудівного кадастру та житлово-комунального господарства Надвірнянської районної державної адміністрації та відділу Держземагенства Надвірнянської районної державної адміністрації в судове засідання не прибули.
Про дату час та місце розгляду справи повідомлялися заздалегідь та належним чином. Про причини своєї неявки суд не повідомили.
Суд, вислухавши пояснення сторін по справі, дослідивши письмові докази, представлені сторонами на виконання вимог ст.77 КАС України і які сторони вважають достатніми для обгрунтування і заперечення позовних вимог та з»ясувавши фактичні обставини справи, перевіривши матеріали справи приходить до наступного висновку.
Згідно ст. 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Ч. 1 ст.77 КАС України закріплює, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу, а в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно ст. 90 цього Кодексу, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні.
В судовому засіданні встановлено, що позивачу - ОСОБА_1, на праві приватної власності належить 2/5 домоволодіння, розташованого за адресою: вул. Героїв Небесної сотні (Ковпака), 49, с. Гаврилівка, Надвірнянський район, Івано-Франківська область (1/5 на підставі свідоцтва про право власності на житловий будинок від 23.10.2000 року, 1/5 на підставі свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 19.03.2003 року).
Інша частина домоволодіння належить по 1/5 частині ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6
Також на підставі рішення Гаврилівської с/ради №114-5/2016 від 26.05.2016 року їй на праві приватної власності належить 2/5 земельної ділянки по вул. Героїв Небесної сотні (Ковпака), 49, с. Гаврилівка, Надвірнянський район, Івано-Франківська область, площею 0,1197 га, призначеної для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд.
Наведені обставити підтверджується інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, копія якої долучена до матеріалів справи.
З’ясовано також, що відповідно до генерального плану с. Гаврилівка та проекту забудови земельної ділянки 49 в с. Гаврилівка по вул. Ковпака, передбачено проїзд до будинків та землеволодінь по вулиці Ковпака в с. Гаврилівка Надвірнянського району Івано-Франківської області, тому протягом тривалого часу позивач користувалася проходом та проїздом через земельну ділянку ОСОБА_7
Як вбачається з пояснень позивача та письмових матеріалів справи, позивач ОСОБА_1 користувалася проїздом до своєї земельної ділянки, на підставі рішення виконавчого комітету Гаврилівської с/ради Надвірнянського району Івано-Франківської області №94 від 10.12.2013 року «Про розгляд заяви» яким вирішено до вирішення питання про розширення та облаштування вулиці Ковпака, ОСОБА_1 користуватися попереднім проїздом, а також рішення Гаврилівської с/ради Надвірнянського району Івано-Франківської області №405-24/2014 від 19.08.2014 року «Про розгляд заяви жительки села Гаврилівка ОСОБА_1Д.», яким вирішено зобов'язати жителя ІНФОРМАЦІЯ_1 - ОСОБА_7 до вирішення питання про розширення та облаштування дороги по вулиці Ковпака, тимчасово забезпечити вільний перехід та проїзд до житлового будинку ОСОБА_1
В судовому засіданні також доведено, що оскільки ОСОБА_7 помер, а його спадкоємці перешкоджають їй в проході та проїзді до земельної ділянки, позивач зверталася до Гаврилівської с/ради із заявою в якій просила визначити, де буде проїзд до земельної ділянки по вул. Героїв Небесної сотні (Ковпака), 49 в с. Гаврилівка до вирішення питання про розширення та облаштування дороги по вулиці Ковпака.
Однак, листом від 06.10.2016 року № 196/02-21 Гаврилівська с/рада повідомила позивача, що проїзд через земельну ділянку ОСОБА_7 по вул. Українській, 37 з вул. Героїв Небесної сотні, 49 де вона проживає, згідно генерального плану с. Гаврилівка не передбачений.
Разом з тим судом встановлено наступне:
Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі - Закон) сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Статтями 25-26 даного Закону визначена компетенція сільських, селищних, міських рад, зокрема, щодо вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин; затвердження в установленому порядку місцевих містобудівних програм, генеральних планів забудови відповідних населених пунктів, іншої містобудівної документації, а ст. 42 - повноваження сільського, селищного, міського голови.
За змістом ст. 31 Закону до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить організація за рахунок власних коштів і на пайових засадах будівництва, реконструкції і ремонту об'єктів комунального господарства та соціально-культурного призначення, жилих будинків, шляхів місцевого значення, а також капітального та поточного ремонту вулиць і доріг населених пунктів та інших доріг, які є складовими автомобільних доріг державного значення.
Листом прокуратури Надвірнянського району Івано-Франківської області на звернення ОСОБА_1 за №100-134-14 від 04.09.2014 року, копія якого долучена до матеріалів справи, позивача повідомлено про створення комісії по розширенню дороги по вул. Ковпака та проведення інших підготовчих робіт Гаврилівською сільською радою.
Також, 23.05.2014 року ОСОБА_1 отримала відповідь на своє звернення до Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області, з якого вбачається, що під'їзд до житлового будинку по вул. Ковпака, 49 передбачено саме зі сторони даної вулиці, яка на час будівництва вказаного житлового будинку становить 3 м., і підлягає розширенню. На даний час питання щодо розширення вказаної вулиці не вирішено. У разі виникнення пожежі, під'їзд до житлового будинку ОСОБА_1 можливий по ґрунтовій дорозі зі сторони сусідніх житлових будинків.
Як перевірено в процесі розгляду справи, на сьогоднішній день, як такого проїзду до і по вулиці Героїв Небесної сотні (Ковпака), де розташований будинок ОСОБА_1, немає, оскільки передбачена генпланом села дорога потребує розширення та облаштування.
Не спростовано представником відповідача, що жодних дій по облаштуванню дороги, яка веде до господарства позивача, Гаврилівською с/радою (тепер Переріслянською с/радою ОТГ) вчинено не було.
Згідно ч. 3 ст. 8 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» рішення з питань планування та забудови територій приймаються сільськими, селищними, міськими радами та їх виконавчими органами, районними, обласними радами, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями в межах визначених законом повноважень з урахуванням вимог містобудівної документації.
Відповідно до ч. 1 ст. 16 вище вказаного Закону планування територій на місцевому рівні здійснюється шляхом розроблення та затвердження генеральних планів населених пунктів, планів зонування територій і детальних планів території, їх оновлення та внесення змін до них.
Статтею 17 Закону передбачено, що генеральний план населеного пункту є основним видом містобудівної документації на місцевому рівні, призначеної для обґрунтування довгострокової стратегії планування та забудови території населеного пункту.
Виконавчі органи сільських, селищних і міських рад, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації є замовниками, організовують розроблення, внесення змін та подання генерального плану населеного пункту на розгляд відповідної сільської, селищної, міської ради.
Рішення про розроблення генерального плану приймає відповідна сільська, селищна, міська рада.
Строк дії генерального плану населеного пункту не обмежується.
Беручи до уваги вищевказане, суд вважає, що право позивача порушене і підлягає захисту, а бездіяльність відповідача в даному випадку слід вважати неправомірною. Крім того є підстави зобов'язати Переріслянську с/раду ОТГ Надвірнянського району Івано-Франківської області привести дорогу по вул. Героїв Небесної сотні (Ковпака) у відповідність до генерального плану забудови с. Гаврилівка Надвірнянського району Івано-Франківської області.
Відповідно до ч. 2 ст. 18 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.
Відповідно до ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб’єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Таким чином, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню, оскільки вони обґрунтовані та законні.
На підставі вищенаведеного, керуючись ч. 1 ст. 10, ст.31 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ч. 3 ст. 8, ст.ст. 16, 17 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», керуючись ст.ст. 5-10, 241-243, 246, 250 КАС України суд,–
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 – задоволити.
Визнати бездіяльність Переріслянської сільської ради об"єднаної територіальної громади Надвірнянського району Івано-Франківської області щодо невжиття заходів для розширення та облаштування дороги по вул. Героїв Небесної Сотні (Ковпака), як це передбачено генеральним планом забудови с. Гаврилівка, Надвірнянського району, Івано-Франківської області - неправомірною.
Зобов’язати Переріслянську сільську раду об"єднаної територіальної громади Надвірнянського району Івано-Франківської області привести дорогу по вул. Героїв Небесної Сотні (Ковпака) у відповідність до генерального плану забудови с. Гаврилівка, Надвірнянського району, Івано-Франківської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Львівського апеляційного адміністративного суду через Надвірнянський районний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Грещук Р.П.
Повний текст рішення виготовлено 27.06.2018 року.