Рішення № 74981129, 14.06.2018, Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
14.06.2018
Номер справи
346/4047/17
Номер документу
74981129
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 346/4047/17

Провадження № 2-а/346/73/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 червня 2018 року м. Коломия

Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області

у складі: головуючого судді: Бирич Н.В.,

з участі секретаря: Гайової Г.Ф.

позивача: ОСОБА_1

представника відповідача: ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Коломийського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання неправомірною відмову та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду із даним позовом, в якому посилається на те, що він, з 17 травня 2012 року отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 80% від сум заробітної плати, на які нараховувались страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування при наявному загальному стажі роботи 42 роки 4 місяці 9 днів, стажі державної служби 19 років. При призначенні пенсії відповідач не включив до розрахунку заробітку, з якого визначається пенсія, суми допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати за період з 01.04.2010 по 30.04.2012 р. 09.08.2017 року позивач звернувся до Коломийського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області з заявою про проведення перерахунку призначеної йому пенсії, однак йому було відмовлено у перерахунку, оскільки матеріальна допомога на оздоровлення та індексація заробітної плати не відноситься до інших надбавок. Позивач просить поновити строк для звернення до суду, визнати відмову Коломийського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо проведення перерахунку пенсії неправомірною та зобов'язати Коломийське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області провести перерахунок та виплату, з врахуванням отриманих сум, пенсії у відповідності до вимог ст. 37 Закону України «Про державну службу» в розмірі 80% від сум заробітної плати, на які нараховувались страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування з 17.05.2012 року, з врахуванням сум матеріальних допомог і сум індексації, зазначених в довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця №255 від 09.08.2017 року та виплачувати її в подальшому.

Позивач в судовому засіданні позов підтримав, з мотивів, викладених у позовній заяві, просив суд позов задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні заперечила проти задоволення позовних вимог, підтримала подані письмові запречення, вважаючи відмову відповідача законною, просила в адміністративному позові відмовити.

Суд, заслухавши пояснення сторін, всебічно і повно з’ясувавши фактичні обставини, на яких грунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, застосувавши до спірних правовідносин відповідні норми матеріального та процесуального права, встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.

Судом встановлено, що позивач з 17 травня 2012 року отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу».

07.07.2017 року та 09 серпня 2017 року позивач ОСОБА_1 звернувся до Коломийського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області з заявою про перерахунок пенсії (а.с. 10, 30) .

Відповідачем, листами від 21.07.2017 року та від 19 серпня 2017 року № 173/Б-15, позивачу було відмовлено в проведенні перерахунку пенсії, зокрема у листі від 19 серпня 2017 року у зв'язку з тим, що заробітна плата державного службовця складається із посадового окладу, доплати за ранг, надбавки за вислугу років та інших надбавок і премій, і матеріальна допомога на оздоровлення та індексація заробітної плати не відноситься до інших надбавок, тому врахувати їх в суму заробітної плати для обчислення пенсії, немає підстав (а.с. 12).

Згідно довідки від 09 серпня 2017 року № 255, виданої Управлінням Держпродспоживслужби в м. Коломия про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця за період з 01 квітня 2010 року по 30 квітня 2012 року, вбачається, що на всі виплати, включені в довідку, нараховано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (а.с.11).

Відповідно до ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав і основоположних свобод людини, ратифікованої Верховною Радою України 17.07.1997 року, кожен при вирішенні питань щодо його цивільних прав і обов'язків або встановленні обґрунтованості будь якого кримінального обвинувачення, висунутого проти нього, має право на справедливий і відкритий розгляд упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

Згідно з ч. 1 ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Частиною 1 статті 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 року № 1788- XII передбачено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподаткованого доходу (прибутку), сукупного оподаткованого доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Згідно частини 1 статті 41 «Про збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» 09.07.2003 року № 1058-ІУ до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії зокрема, враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески.

Ч. 1 ст. 1 Закону України "Про оплату праці" від 24.03.1995 року № 108/95-ВР передбачає, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому вирази яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Згідно зі ст. 2 Закону України "Про оплату праці", структура заробітної плати включає основи), додаткову та інші заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовцям, встановлені Законом України "Про державну службу" від 16.12.1993 року № 3 723-XII.

Ч. 2 ст. 33 Закону України "Про державну службу" визначено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Частинами 6, 7 цієї ж статті визначено, що державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Положенням пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій" встановлено, що посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років при призначенні пенсії відповідно до законів, зазначених у пункті 1 цієї постанови (у пункті 1 постанови зазначений Закон України "Про державну службу" ), враховується в розмірах, що виплачується на день звільнення з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії.

Згідно ч. 1 ст. 35 Закону України "Про державну службу" державним службовцям надається щорічна відпустка тривалістю 30 календарних днів, якщо законодавством не передбачено більш тривалої відпустки, з виплатою допомоги для оздоровлення у розмірі посадового окладу.

Частиною 1 статті 37 Закону України "Про державну службу" передбачено, що пенсія державним службовцям призначається у розмірі 80 відсотків суми із заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Статтею 37-1 вказаного Закону встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсій здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

В своїй постанові від 20 лютого 2012 року Верховний Суд України усуваючи неоднакове застосування норм матеріального права, вважає неправильними висновки суду про те, що оскільки матеріальна допомога, на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, не включається до складу заробітної плати державного службовця, то вона не враховується при обчисленні розміру його пенсії.

Частиною 1 статті 244-2 КАС України визначено, що рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних відносинах, є обов`язковими для всіх судів України.

Відповідно до ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що адміністративний позов ОСОБА_1 до Коломийського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання неправомірною відмову та зобов'язання вчинити дії - слід задовольнити частково.

Зокрема, позовні вимоги в частині - визнаннявідмови Коломийського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 неправомірною слід задовольнити та зобов`язати Коломийське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області провести перерахунок та виплату, з врахуванням отриманих сум, пенсії ОСОБА_1 у відповідності до вимог ст. 37 Закону України "Про державну службу" в розмірі 80 відсотків, від сум заробітної плати, на які нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, - з 01.07.2017 року по 20.02.2018 року включно, з врахуванням сум матеріальних допомог і сум індексації, зазначених в довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця № 255 від 09.08.2017 року. У проведенні перерахунку пенсії з 21 лютого 2018 року немає законних підстав, оскільки позивач, як встановлено в судовому засіданні вже отримує пенсію по віку. А адміністративний позов за період з 17.05.2012 року по 30.06.2017 року слід залишити без розгляду, оскільки позивачем пропущений строк звернення до суду, і немає підстав для поновлення строку.

На підставі вище викладеного, керуючись вимогами Конвенції про захист прав і основоположних свобод людини, Конституції України, Законом України «Про пенсійне забезпечення», Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», Законом України «Про оплату праці», Законом України «Про державну службу», ст.ст. 211, 242-246, 255, 295 КАС України,суд,

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати відмову Коломийського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 неправомірною.

Зобов`язати Коломийське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області провести перерахунок та виплату, з врахуванням отриманих сум, пенсії ОСОБА_1 у відповідності до вимог ст. 37 Закону України "Про державну службу" в розмірі 80 відсотків, від сум заробітної плати, на які нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, - з 01.07.2017 року по 20.02.2018 року включно, з врахуванням сум матеріальних допомог і сум індексації, зазначених в довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця № 255 від 09.08.2017 року.

Адміністративний позов за період з 17.05.2012 року по 30.06.2017 року - залишити без розгляду.

В решті адміністративного позову відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 23.06.2018 року.

Суддя Бирич Н. В.