
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 819/628/18
20 червня 2018 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд в складі:
Головуючого судді : Шульгача М.П.,
при секретарі: Музики О. М.,
за участю:
позивача: ОСОБА_1,
представника позивача: ОСОБА_2,
представника відповідача: ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1 до Управління МВС України, Головного управління Національної поліції в Тернопільської області, третя особа: Міністерство Внутрішніх справ України про визнання протиправним та скасування наказу, поновлення на роботі, стягнення грошового забезпечення та моральної шкоди, суд,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління МВС України в Тернопільській області, Головного управління Національної поліції в Тернопільській області, третя особа: Міністерство Внутрішніх справ України про про визнання протиправним та скасування наказу, поновлення на роботі, стягнення грошового забезпечення та моральної шкоди, в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати наказ УМВС України в Тернопільській області від 16.02.2018 № 6 о/с "По особовому складу" в частині звільнення ОСОБА_1 з органів внутрішніх справ з 16.02.2018 року;
- зобов'язати Головне управління Національної поліції в Тернопільській області поновити на службі і продовжити термін подання заяви про бажання ОСОБА_1 продовжити службу в Національній поліції, для зайняття посади відповідно до пункту 9 Розділу XI Прикінцеві та перехідні положення Закону України “Про Національну поліцію”, у Головному управлінні Національної поліції в Тернопільській області та видати відповідний наказ з цього приводу;
- стягнути з Управління МВС України в Тернопільській області грошове забезпечення за час вимушеного прогулу з 16.02.2018 року на користь ОСОБА_1
- стягнути з Управління МВС України в Тернопільській області 250000 гривень завданої моральної шкоди.
В судовому засіданні позивач та представник позивача позов підтримали частково, просять визнати протиправним та скасувати наказ УМВС України в Тернопільській області від 16.02.2018 № 6 о/с "По особовому складу" в частині звільнення ОСОБА_1 з органів внутрішніх справ з 16.02.2018 року, поновити на роботі, стягнути зарплату за вимушений прогул та 250000 грн. моральної шкоди та пояснили, що позивач перебував на службі в органах внутрішніх справ з 2002 року, 07 серпня 2015 року керівництвом УМВС України в Тернопільській області видано наказ № 235 о/с Про звільнення - ОСОБА_1 з органів внутрішніх справ в запас Збройних сил за п.64 “г” (через скорочення штатів).
Після звільнення позивача поновляли на службі в ОВС за рішеннями судів та звільняли знову декілька раз.
Також пояснили, що наказом № 5 від 16.02.2018 року УМВС України в Тернопільській області ОСОБА_1 поновлено на посаді старшого оперуповноваженого (за рахунок посади старшого оперуповноваженого в ОВС) сектору розкриття злочинів проти особи УКР КМ УМВС з 22.02.2017 року і того ж дня наказом № 6 о/с від 16 лютого 2018 року УМВС України в Тернопільській області звільнено ОСОБА_1 з органів внутрішніх справ в запас Збройних сил за п. 64 “г” (через скорочення штатів).
Вважають, що поскільки позивач фактично не був поновлений на роботі то наказ від 16.02.2018 № 6 о/с "По особовому складу" в частині звільнення ОСОБА_1 з органів внутрішніх справ з 16.02.2018 року є незаконним та підлягає скасуванню, а позов підлягає до задоволення.
Представник відповідачів в судовому засіданні адміністративний позов не визнав з підстав, зазначених у письмових запереченнях. Пояснив, що Управління МВС України в Тернопільській області при прийнятті оскаржуваного наказу діяло в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Оскільки, позивач на час опублікування Закону “Про Національну поліцію” перебував на службі в ОВС, він був попереджений про звільнення через скорочення штату в силу Закону. Позивач дійсно звертався з заявою про переведення його в Нацполіцію однак через негативний висновок внутрішньої служби безпеки йому було відмовлено, а тому він був звільнений з органів внутрішніх справ по скороченню штатів.
Враховуючи, що позивач звільнений з УМВС та не працював у ГУНП, він не може бути поновлений на службі в поліції, так як ГУНП в Тернопільській області не є право наступником УМВС України в Тернопільській області. Для того щоб позивач був прийнятий до ГУНП в Тернопільській області він повинен подати заяву на конкурс на зайняття посадив Нацполіції. Даний порядок передбачений діючим законодавством і прийняття осіб на службу в Нацполіцію поза конкурсом не передбачено.
З огляду на зазначене, представник відповідача вважає, що підстав для задоволення позовних вимог немає.
В судове засідання представник третьої особи не прибув, хоча був належним чином повідомлений про дату, час і місце судового розгляду, причини неприбуття до суду не повідомив, клопотання про розгляд справи без його участі не надходило.
Суд, заслухавши в судовому засіданні пояснення сторін, розглянувши матеріали справи, встановив наступні факти.
ОСОБА_1, перебував на службі в органах внутрішніх справ України відповідно до Наказу УМВС України від 04.02.2002 №007 о/с (По особовому складу). Остання займана посада - старший оперуповноважений (за рахунок посади старшого оперуповноваженого в ОВС) сектору розкриття злочинів проти особи УКР КМ УМВС України в Тернопільській області.
07 серпня 2015 року Управлінням МВС України в Тернопільській області видано наказ № 235 о/с Про звільнення - ОСОБА_1 з органів внутрішніх справ в запас Збройних сил за п.64 “Г” (через скорочення штатів).
20 січня 2016 року постановою Львівського апеляційного адміністративного суду наказ УМВС України в Тернопільській області від 07 серпня 2015 № 235 о/с визнано протиправним та скасовано у частині звільнення ОСОБА_1 з органів внутрішніх справ і зобов'язано відповідача поновити на службі в ОВС з 08 серпня 2015 року із стягненням середнього заробітку за час вимушеного прогулу із 08 серпня 2015 року по 20 січня 2016 року.
На виконання вказаного судового рішення 01 лютого 2016 року Наказом УМВС України в Тернопільській області № 3, (По особовому складу), скасовано протиправний Наказ УМВС №235 о/с у частині звільнення та поновлено майора міліції ОСОБА_1 на посаді старшого оперуповноваженого (за рахунок посади старшого оперуповноваженого в ОВС) сектору розкриття злочинів проти особи УКР КМ УМВС, з 08.08.2015 року.
Цього ж дня, 01 лютого 2016 року Наказом УМВС України в Тернопільській області № 4 о/с, звільнено ОСОБА_1 з органів внутрішніх справ в запас Збройних сил за п.64 “Г” (через скорочення штатів), з 06 листопада 2015 року.
09 лютого 2017 року постановою Львівського апеляційного адміністративного суду наказ УМВС України в Тернопільській області від 01 лютого 2016 року № 4 о/с визнано протиправним та скасовано у частині звільнення ОСОБА_1 з органів внутрішніх справ і зобов'язано відповідача поновити на службі в ОВС з 07 листопада 2015 року із стягненням середнього заробітку за час вимушеного прогулу
На виконання вказаного судового рішення 21 лютого 2017 року Наказом УМВС України в Тернопільській області №1, (По особовому складу), скасовано протиправний Наказ УМВС № 4 о/с частині звільнення та поновлено майора міліції ОСОБА_1 на посаді старшого оперуповноваженого (за рахунок посади старшого оперуповноваженого в ОВС) сектору розкриття злочинів проти особи УКР КМ УМВС та цього ж дня згідно Наказу УМВС України в Тернопільській області № 2 о/с, звільнено ОСОБА_1 з органів внутрішніх справ в запас Збройних сил за п.64 “Г” (через скорочення штатів), з 21 лютого 2017 року.
Постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 05.07.2017 року залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 13.12.2017 року даний наказ скасовано і ОСОБА_1 поновлено на посаді в УМВСУ в Тернопільській області.
29.12.2017 року на виконання даного рішення наказом № 13 від 29.12.2017 року даний наказ скасовано, а 16.02.2018 року наказом № 5 ОСОБА_1 поновлено на посаді з виплатою зарплати за вимушений прогул.
Наказом № 5 від 16.02.2018 року УМВС України в Тернопільській області ОСОБА_1 поновлено на посаді старшого оперуповноваженого (за рахунок посади старшого оперуповноваженого в ОВС) сектору розкриття злочинів проти особи УКР КМ УМВС з 22.02.2017 року і того ж дня наказом № 6 о/с від 16 лютого 2018 року УМВС України в Тернопільській області звільнено ОСОБА_1 з органів внутрішніх справ в запас Збройних сил за п. 64 “г” (через скорочення штатів).
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.09.2015 р. № 730 "Про утворення територіальних органів Національної поліції та ліквідацію територіальних органів Міністерства внутрішніх справ" ліквідовано як юридичні особи публічного права територіальні органи Міністерства внутрішніх справ, у тому числі УМВС України в Тернопільській області. Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30.10.2015 р. № 1327 на виконання даної постанови утворено ліквідаційну комісію УМВС України в Тернопільській області.
Згідно відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань УМВС України в Тернопільській області з 03.11.2015 р. перебуває в стані припинення.
Запис про державну реєстрацію припинення юридичної особи УМВС України в Тернопільській області на день розгляду справи у суді в Єдиному державному реєстрі відсутній.
Відповідно до наказу Міністерства внутрішніх справ України від 06.11.2015 р. № 1388 "Про організаційно-штатні питання" вважаються такими, що втратили чинність штати органів, підрозділів, закладів, установ та підприємств МВС України згідно з Переліком змін у штатах МВС, що додається, а саме: по Тернопільській області в системі УМВС України в Тернопільській області, що перебуває в стадії припинення ліквідовано всі штатні посади.
07.11.2015 р. зареєстровано юридичну особу Головне управління Національної поліції в Тернопільській області, згідно з відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців станом на 09.12.2015 проведена реєстрація новоутвореної юридичної особи шляхом заснування юридичної особи на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 16.09 2015 р. № 730.
Приписами частини першої статті 18 Закону України "Про міліцію" від 20.12.1990 р. № 565-XII, чинним до 07.11.2015 р. (07.11.2015 р. набрав чинності Закон України "Про Національну поліцію" від 02.07.2015 р. № 580-VIІI) визначено, що порядок та умови проходження служби в міліції регламентуються Положенням про проходження служби особовим складом органів внутрішніх справ, затверджуваним Кабінетом Міністрів України.
Так, відповідно до пункту 24 про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.07.1991 р. № 114, у разі незаконного звільнення або переведення на іншу посаду особи рядового, начальницького складу органів внутрішніх справ підлягають поновленню на попередній посаді з виплатою грошового забезпечення за час вимушеного прогулу або різниці в грошовому забезпеченні за час виконання службових обов’язків, але не більш як за один рік.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач звільнено з органів внутрішні з справ у запас Збройних Сил за пунктом 64 "г" Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ та на підставі пунктів 10 та 11 розділу ХІ Закону України "Про Національну поліцію" згідно наказу Управління МВС України в Тернопільській області № 2 о/с від 21.02.2017 р.
Приписами статті 1 Закону України "Про Національну поліцію" передбачено, що Національна поліція України (далі - поліція) - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку.
Пунктом 8 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про Національну поліцію" визначено, що з дня опублікування цього Закону всі працівники міліції (особи рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ), а також інші працівники Міністерства внутрішніх справ України, його територіальних органів, закладів та установ вважаються такими, що попереджені у визначеному порядку про можливе майбутнє звільнення через скорочення штатів.
Відповідно до пункту 9 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про Національну поліцію" працівники міліції, які виявили бажання проходити службу в поліції, за умови відповідності вимогам до поліцейських, визначеним цим Законом, упродовж трьох місяців з дня опублікування цього Закону можуть бути прийняті на службу до поліції шляхом видання наказів про призначення за їх згодою чи проходження конкурсу на посади, що заміщуються поліцейськими, у будь-якому органі (закладі, установі) поліції.
Посади, що пропонуються особам, зазначеним у цьому пункті, можуть бути рівнозначними, вищими або нижчими щодо посад, які ці особи обіймали під час проходження служби в міліції.
Згідно із пунктами 10 та 11 розділу XI Закону України "Про Національну поліцію" Працівники міліції, які відмовилися від проходження служби в поліції та/або не прийняті на службу до поліції в тримісячний термін з моменту попередження про наступне вивільнення, звільняються зі служби в органах внутрішніх справ через скорочення штатів. Указані в цьому пункті особи можуть бути звільнені зі служби в органах внутрішніх справ до настання зазначеного в цьому пункті терміну на підставах, визначених Положенням про проходження служби рядовим та начальницьким складом органів внутрішніх справ.
Перебування працівників міліції на лікарняному чи у відпустці не є перешкодою для їх звільнення зі служби в органах внутрішніх справ відповідно до "Прикінцевих та перехідних положень" цього Закону.
Підпунктом "г" пункту 64 Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ передбачено, що особи середнього, старшого і вищого начальницького складу звільняються зі служби в запас (з постановкою на військовий облік) через скорочення штатів - при відсутності можливості подальшого використання на службі.
Таким чином, в зв'язку з ліквідацією 06.11.2015 УМВС України в Тернопільській області та скороченням всіх штатних посад, початком функціонування іншого державного органу - ГУНП в Тернопільській області, допущення позивача до виконання обов'язків по посаді старшого оперуповноваженого (за рахунок старшого оперуповноваженого в ОВС) сектору розкриття злочинів проти особи УКР КМ УМВС України в Тернопільській області та подальше використання позивача на будь-якій службі в міліції було неможливим. УМВС здійснило всіх заходів щодо подальшого працевлаштування позивача на службі в поліції та повідомило позивачу про можливості такого працевлаштування, а саме подачі заяви на конкурс для прийняття на роботу в Національну поліцію, однак позивач від запропонованого варіанту працевлаштування відмовився.
З огляду на викладене, УМВС було видано наказ від 16.02.2018 № 6 о/с про звільнення позивача зі служби в органах внутрішніх справ з 16.02.2018 за п.64 «Г» (через скорочення штатів) згідно з пунктами 10 та 11 Розділу 11 Закону України «Про Національну поліцію». При прийнятті даного рішення УМВС керувалось, крім іншого, нормами Перехідних положень Закону «Про Національну поліцію», відповідно до яких, як було зазначено вище, якщо особа протягом трьох місяців після опублікування даного закону не була прийнята на службу в поліцію, вона підлягає безумовному звільненню з ОВС через скорочення штатів.
Крім того, як зазначено у даному законі, для прийняття особи на службу в поліцію потрібно дві умови, а саме: бажання особи, висловлене протягом трьох місяців після опублікування закону, тобто з 06.08.2015 по 06.11.2015 та відповідність особи вимогам для поліцейських, встановлених даним законом.
Тримісячний термін є присікаючим, тобто кінцевим, позивач не відповідав вимогам для поліцейських, а саме на нього був даний негативний висновок внутрішньої служби безпеки Національної поліції, а тому йому на той час правомірно було відмовлено в переводі в Нацполіцію.
Позивач ОСОБА_1 пройшов конкурс в патрульну поліцію Тернопільської області однак патрульна поліція як структурний підрозділ Національної поліції України не входить в систему Головного управління Національної поліції в Тернопільській області, а тому його зарахування в склад патрульної поліції не входить в компетенцію керівництва ГУНП в Тернопільській області.
Виходячи з вищевикладеного суд приходить до висновку, що позов задоволенню не підлягає.
Поскільки позов позивача задоволенню не підлягає то і немає підстав для стягнення моральної шкоди.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління МВС України, Головного управління Національної поліції в Тернопільської області, третя особа: Міністерство Внутрішніх справ України про визнання протиправним та скасування наказу, поновлення на роботі, стягнення грошового забезпечення та моральної шкоди – відмовити.
Рішення суду може бути оскаржене до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в строки передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повне судове рішення складено 25 червня 2018 року.
Головуючий суддя Шульгач М.П.
копія вірна
Суддя Шульгач М.П.