
Справа № 822/1819/18
РІШЕННЯ
іменем України
18 червня 2018 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Лабань Г.В.
за участі:секретаря судового засідання Вересняк А.А. позивача: ОСОБА_1 представник відповідача: ОСОБА_2 розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить:
1. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області, яке викладене у листі від 30.03.18 р. за № 821/Г-12 щодо відмови, ОСОБА_1 у призначені пенсії за вислугою років відповідно до пункту а) ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
2. Зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України призначити, ОСОБА_1, пенсію за вислугою років відповідно до пункту а) ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", з дати звільнення з військової служби, тобто з лютого 2014 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що по справі №822/2917/15 Хмельницьким окружним адміністративним судом 05 серпня 2015 р. прийнято рішення про задоволення адміністративного позову, яким визнано протиправними дії Головного управління персоналу Генерального штабу Збройних Сил України щодо відмови у проведенні та наданні ОСОБА_1 розрахунку вислуги років військовослужбовця для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"; зобов'язано Головне управління персоналу Генерального штабу Збройних Сил України скласти і надати попередній розрахунок вислуги років військовослужбовця ОСОБА_1 і передати його разом з особовою справою до Департаменту фінансів Міністерства оборони України для складення основного розрахунку вислуги років для призначення пенсії; зобов'язано Головне управління персоналу Генерального штабу Збройних Сил України під час здійснення попереднього розрахунку зарахувати до вислуги років на пенсію військовослужбовця ОСОБА_1 період навчання у Львівському військовому ліцеї ім. Героїв Крут з 17.06.1992 року по 15.06.1995 року.
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 26.12.2016 по справі № 822/2346/16, залишеним без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 09.03.2017 р. визнано протиправними дії Міністерства оборони України (Департамент фінансів) щодо відмови ОСОБА_1 у складенні основного розрахунку вислуги років військовослужбовця із зарахуванням до вислуги років період навчання у Львівському військовому ліцеї ім. Героїв Крут з 17.07.1992 по 15.06.1995 для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Зобов'язано Міністерство оборони України (Департамент фінансів) скласти основний розрахунок вислуги років ОСОБА_1 як військовослужбовця із зарахуванням до вислуги років період мого навчання у Львівському військовому ліцеї ім. Героїв Крут з 17.07.1992 по 15.06.1995.
Після набрання судовими рішеннями по вказаній справі законної сили, позивач втримав виконавчий лист на їх виконання, який було пред'явлено до виконання у Відділ примусового виконання рішень Департаменту ДВС Міністерства юстиції України. На підставі поданої заяви названим органом ДВС постановою від 21.09.2017 було відкрито виконавче провадження № 54748743. 25 січня 2018 р. дане виконавче провадження закінчено на підставі п. 9 ч. 1 ст. 39 Закону України "Про виконавче провадження".
У зв'язку з цим, в подальшому Департаментом фінансів Міноборони України особову справу ОСОБА_1 військовослужбовця було направлено до Хмельницького обласного військомату, яким, у свою чергу, в лютому 2018 р. надіслано матеріали особової справи разом із заявою та необхідними документами до Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області для призначення і виплати пенсії.
Проте, за наслідками розгляду зазначених заяви та поданих документів стосовно призначення пенсії за вислугою років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" відповідачем прийнято рішення. Цим рішенням відмовлено у призначенні пенсії, про що повідомлено листом від 30.03.18 за № 821/г-12 у відповідь на адвокатський запит від 23.03.2018 р.
Ухвалою суду від 25.05.2018 відкрито спрощене позовне провадження у справі та призначено відкрите судове засідання на 18.06.2018.
У судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав. У відзиві на позовну заяву зазначив, що питання щодо визначення видів та періодів часу, які зараховується до вислуги років для призначення пенсій врегульовано постановою Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" від 17.07.1992 року № 393. У зв'язку з тим, що Законом та Постановою не передбачено зарахування до вислуги років для призначення пенсії періоду навчання у військовому ліцеї, підстав для призначення пенсії ОСОБА_1 немає. Відповідно до ч.З ст. 50 Закону пенсія за минулий час при несвоєчасному зверненні призначається з дня виникнення права на пенсію, але не більш як за 12 місяців перед зверненням за пенсією. Заява про призначення пенсії ОСОБА_1 з пакетом документів надійшла на адресу головного управління 21.02.2018 року, у зв'язку з чим підстав для призначення пенсії за вислугу років з дати звільнення з військової служби, тобто з лютого 2014 року немає. Виходячи з вищевикладеного підстав для зобов'язання головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити ОСОБА_1 пенсію за вислугою років відповідно до пункту а) ст.12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з дати звільнення з військової служби, тобто з лютого 2014 року немає.
Заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, вивчивши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступного.
Суд встановив, що ОСОБА_1 з 17.07.1992 по 11.02.2014 проходив військову службу. З 29.11.2013 р. по 11.02.2014 р. перебував у розпорядженні першого заступника начальника Генерального штабу Збройних сил України та був прикомандирований до військової частини А2678 м. Львів.
11.02.2014 ОСОБА_1 виключено із списків особового складу частини у зв'язку із звільненням у запас за пунктом "д" (через сімейні обставини) на підставі наказу першого заступника начальника Генерального штабу Збройних сил України по особовому складу від 06.02.2014 р. № 32.
Вислуга військовослужбовця на момент звільнення становить 21 календарний рік і 6 місяців.
Постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 05.08.2015 по справі № 822/2917/15, яка набрала законної сили 29.09.2015, встановлено судом вислугу років ОСОБА_1 як військовослужбовця, та відповідно було зобов'язано кадровий орган Міноборони зарахувати до даної вислуги період навчання у Львівському військовому ліцеї ім. Героїв Крут з 17.06.1992 по 15.06.1995 Більше того, постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 26.12.2016, залишеною без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 09.03.2017 по справі №822/2346/16, зобов'язано Міністерство оборони України (Департамент фінансів) скласти основний розрахунок вислуги років ОСОБА_1 військовослужбовця із зарахуванням до вислуги років періоду навчання у Львівському військовому ліцеї ім. Героїв Крут з 17.07.1992 по 15.06.1995.
Після набрання судовими рішеннями законної сили, виконавчий лист на їх виконання, було пред'явлено до виконання у Відділ примусового виконання рішень Департаменту ДВС Міністерства юстиції України.
В подальшому Департаментом фінансів Міноборони України особову справу ОСОБА_1 військовослужбовця було направлено до Хмельницького обласного військомату, яким, у свою чергу, в лютому 2018 р. надіслано матеріали особової справи разом із заявою та необхідними документами до Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області для призначення і виплати мені пенсії.
За наслідками розгляду зазначених заяви та поданих документів стосовно призначення пенсії за вислугою років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" відповідачем прийнято рішення, яким відмовлено у призначенні пенсії
Оцінюючи спірні правовідносини суду дійшов наступних висновків.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 76 КАС України визначено, що достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Спірні правовідносини врегульовано Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-XII (далі Закон № 2262), постановою Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" від 17.07.1992 № 393 (далі Постанова № 393).
Відповідно до підпункту а) пункту 3 Постанова № 393 до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за три місяці час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції.
Закон № 2262 визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Згідно з п. "а" статті 12 Закону № 2262 пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж" статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 1 жовтня 2013 року по 30 вересня 2014 року і на день звільнення мають вислугу 21 календарних роки та 6 місяців і більше.
Відповідно до ч. 4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом. Отже, обставини встановлені судом в постанові Хмельницького окружного адміністративного суду від 05.08.2015 в адміністративній справі № 822/2917/15, яка набрала законної сили 29.09.2015 та постанові Хмельницького окружного адміністративного суду від 26.12.2016, залишеною без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 09.03.2017 по справі №822/2346/16, доказуванню не підлягають.
Таким чином, рішення № 821/Г-12 від 30.03.2018 про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії за вислугу років прийнято відповідачем з порушенням встановленого в рішенні суду права позивача на отримання цієї пенсії, отже, є протиправним та підлягає скасуванню.
Щодо вимоги позивача стосовно зобов'язання відповідача призначити пенсію за вислугу років на підставі пункту а статті 12 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб від 09 квітня 1992 № 2262- ХІІ та здійснити її нарахування з моменту звернення з заявою щодо призначення пенсії з 01.08.2016 - суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 6 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 30.01.2007 № 3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за № 135/13402, днем звернення за призначенням пенсії є день подання до відповідного органу, що призначає пенсії, письмової заяви про призначення пенсії з усіма необхідними для вирішення цього питання документами, а в разі пересилання заяви і документів поштою - дати їх відправлення.
Постановами суду в справах № 822/2917/15 та №822/2346/16 встановлено, що позивач на час звернення з заявою про призначення пенсії мав право на отримання такої пенсії, однак через протиправність відмови в оформленні документів не мав можливості своєчасно оформити та отримувати пенсію з дати звернення.
За таких обставин, суд, керуючись принципом верховенства права відповідно до вимог ст.6 КАС України, вважає за необхідне застосувати ефективний спосіб захисту порушеного державними органами права позивача на отримання його пенсії, зобов'язавши відповідача призначити позивачу пенсію з дати його звернення - 09.03.2017.
Згідно з частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1,Хмельницький,Хмельницька область,29000, ідентифікаційний код НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29000, код ЄДРПОУ 21318350) про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області, яке викладене у листі від 30.03.18 за № 821/Г-12 щодо відмови, ОСОБА_1 у призначені пенсії за вислугою років відповідно до пункту а) ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України призначити, ОСОБА_1, пенсію за вислугою років відповідно до пункту а) ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", з 09.03.2017.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 704,80 грн за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з його проголошення, а у випадку, якщо в судовому засіданні були проголошені вступна та резолютивна частини рішення суду, - з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 25 червня 2018 року
Головуючий суддя ОСОБА_3