Рішення № 74979098, 27.06.2018, Чернівецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.06.2018
Номер справи
824/294/18-а
Номер документу
74979098
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 червня 2018 р. м. Чернівці справа № 824/294/18-а

Суддя Чернівецького окружного адміністративного суду Левицький В.К., розглянув в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання протиправним дій та зобов`язання вчинити дії.

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з вказаним позовом, в якому, з урахуванням адміністративного позову у новій редакції, просить:

- визнати дії ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо відмови у призначенні йому, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, пільгової пенсії відповідно до п. "в" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" неправомірними;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області вчинити дії щодо призначенню йому, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, пільгової пенсії відповідно до п. "в" ст. ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", з 30.11.2017 р.

В обґрунтування позову позивач зазначає, що за наявності трудового стажу, який становить більше 28 років, звернувся до Герцаївського відділу обслуговування громадян ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах згідно п. “в” ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення”. Однак, 26.12.2017 р. отримав відмову у призначенні пільгової пенсії, у зв'язку з відсутністю уточнюючих довідок підприємств, установ або їх правонаступників. Вважає вказану відмову протиправною, оскільки орган Пенсійного фонду України безпідставно не врахував стаж його роботи трактористом в радгоспі імені ОСОБА_3, який згодом було перейменовано та реорганізовано в радгосп “Ізвораш”, ТОВ “Джерело”.

Ухвалою Чернівецького адміністративного суду від 23.04.2018 р. у адміністративній справі №824/294/18-а відкрито спрощене позовне провадження з викликом сторін.

Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (далі-відповідач) подало до суду відзив на позовну заяву, в якому просило відмовити в задоволенні позову повністю. В обґрунтування заперечень проти позову відповідач посилався на те, що не вбачається за можливе призначити позивачу пенсію на пільгових умовах у зв'язку з відсутністю уточнюючої довідки підприємств, установ або їх правонаступників відповідно до п. 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу на пільгових умовах. Враховуючи наведену обставину, відповідач вважає, що відсутні підстави для визнання його дій протиправними та зобов'язання вчинити дії щодо призначення пенсії на пільгових умовах позивачу.

Позивач скористався правом передбаченим ст. 163 КАС України та подав до суду відповідь на відзив.

В ході судового розгляду справи представник позивача підтримав позов у повному обсязі, просив суд позов задовольнити. Представник відповідача заперечував проти позову з підстав наведених у відзиві на позовну заяву.

Під час судового розгляду справи судом оголошувалась перерва в судовому засіданні у зв'язку з необхідністю отримання додаткових показів по справі.

Після з'ясування обставин справи та дослідження доказів, представниками сторін в судовому засіданні подано клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Відповідно до ч. 3 ст. 194 КАС України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.

Враховуючи приписи ст. 194 КАС України, суд вважає за можливе здійснювати розгляд і вирішення справи за наявними у справі матеріалами в порядку письмового провадження.

Суд заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази по справі, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_2, с. Хряцька, Герцаївський р-н, Чернівецька обл., РНОКПП НОМЕР_1) розпочав трудову діяльність у 1980 р. і працював до 2013 р., з яких 28 роки працював трактористом в радгоспі імені "Карла Маркса", перейменованого у радгосп "Ізвораш", реорганізованого у ВАТ "Ізвораш", згодом - ТОВ "Джерело", що підтверджується трудовою книжкою серії АВ № 133334, виданої на ім'я позивача (а.с. 7-8, 9-13).

Згідно змісту архівних довідок трудового архіву Герцаївського району виданих на ім'я позивача, останній працював трактористом протягом часу з 1980 по 1992 р.р. у радгоспі "Карла Маркса", а у 1993 - 1999 роках працював у радгоспі "Ізвораш" (з березня 1997 р. - ВАТ “Ізвораш”) де відповідно отримав заробітну плату (а.с. 15, 16, 17).

30.11.2017 р позивач, маючи стаж роботи більше 28 років та досягнувши віку 55 років, звернувся до Герцаївського відділу обслуговування громадян ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, яке є структурним підрозділом ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах як трактористу-машиністу (а.с. 56).

26.12.2017 р. Герцаївський відділ обслуговування громадян ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області листом за вих. № 26101/16 повідомило позивача про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах згідно п. “в” ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", у зв'язку з відсутністю необхідного спеціального стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (а.с. 20).

Із змісту вказаного листа видно, що при розгляді документів для призначення пенсії за поданою позивачем заявою, загальний трудовий стаж позивача становить 28 років 8 місяців. В листі також зазначено, що станом на 30.11.2017 р. призначити позивачу пенсію на пільгових умовах немає можливості в звязку з відсутністю уточнюючої довідки підприємств, установ або їх правонаступників відповідно до п. 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу на пільгових умовах, а саме:

- за період роботи з 15.06.1980 р. по 13.04.1981 р. та з 05.07.1983 р. по 29.03.2000 р. на посаді тракториста-машиніста в бувшому радгоспі імені ОСОБА_3, з наступним перейменуванням в радгосп “Ізвораш” та реорганізованим в ВАТ “Ізвораш”, (згідно рішення господарського суду від 17.01.2005 р. № 7/285 ТОВ “Джерело” не є правонаступником ВАТ “Ізвораш”, суд визнав недійсним Статут ТОВ “Джерело” в частині правонаступництва ВАТ “Ізвораш”). На даний час ліклідація ВАТ “Ізвораш” не проведена;

- за період роботи з 30.03.2000 р. по 12.11.2004 р., з 29.04.2005 р. по 21.11.2005 р., з 30.05.2006 р. по 04.01.2007 р., з 29.05.2007 р. по 12.11.2007 р., з 10.06.2008 р. по 03.12.2008 р., з 04.05.2009 р. по 14.12.2009 р., з 03.06.2010 р. по 10.01.2011 р., з 12.11.2011 р. по 02.04.2012 р., з 03.04.2012 по 30.06.2012 р. та з 02.07.2012 р. по 01.07.2013 р. на посаді тракториста-машиніста в ТОВ “Джерело”.

Одночасно в листі повідомляємо, що згідно порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 10.11.2006 р. №18-1, здійснюється комісіями у разі ліквідації підприємства, установи та організації без визначення правонаступника. В разі проведення процедури ліквідації ВАТ "Ізвораш" позивач матиме право підтвердити пільговий стаж на комісії при ОСОБА_2 управлінні Пенсійного фонду України в Чернівецькій області.

Крім того, в листі роз'яснення, що позивач матиме право на пенсію за віком при досягненні 60-річного віку згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Вважаючи відмову в призначенні пенсії на пільгових умовах протиправною, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.

Розглянувши матеріали справи, встановивши фактичні обставини в справі, дослідивши та оцінивши надані докази в сукупності, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Частиною 1 ст. 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Процедура призначення та отримання пенсії, в тому числі на пільгових умовах, встановлена Законом України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 р. № 1788-XII (далі - Закон № 1788-XII) та Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 р. № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV).

За змістом п. “в” ст. 13 Закону № 1788-XII на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи трактористи-машиністи, безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - чоловіки після досягнення 55 років і при загальному стажі роботи не менше 30 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі. За відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності стажу роботи з 1 квітня 2017 року по 31 березня 2018 року - не менше 26 років 6 місяців.

Згідно п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058-IV, в редакції Закону України від 03.10.2017 р. № 2148-VIII, на пільгових умовах пенсія за віком призначається чоловікам, які працюють трактористами-машиністами і безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі. За відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності на дату досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, страхового стажу з 1 квітня 2017 року по 31 березня 2018 року - не менше 26 років 6 місяців.

Статтею 62 Закону № 1788-XII встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 637 від 12.08.93 "Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній" (далі - Порядок № 637) встановлено правило, згідно якого при призначенні пільгових пенсій необхідне надання довідок встановленого зразка з метою підтвердження відомостей, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, і видаються підприємством, на якому особа працювала або правонаступником (пункт 20 Порядку). У разі відсутності правонаступника, підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Мінсоцполітики та Мінфіном.

Згідно п. 20 Порядку № 637 для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Пунктами 3, 4 Порядку підтвердження періодів роботи передбачено, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 10.11.2006 р. № 18-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24.11.2006 р. за № 1231/13105 (далі - Порядок № 18-1) встановлено, що підтвердження періодів роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років (далі - підтвердження стажу роботи), здійснюється комісіями з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років (далі - Комісії).

Комісії створюються при головних управліннях Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, до складу яких обов'язково включаються представники органів соціального захисту населення, органів Пенсійного фонду України, Державної служби України з питань праці. До складу Комісії за згодою включаються представники членських організацій Федерації професійних спілок України та регіональних організацій роботодавців та їх об'єднань.

Згідно п. 11, 12 Порядку № 18-1, для підтвердження стажу роботи заявник подає до управління Пенсійного фонду України в районі, місті, районі у місті, об'єднаних управлінь, за місцем проживання (реєстрації) такі документи: 1) заяву про підтвердження стажу роботи; 2) документи, які підтверджують факт припинення підприємства, установи, організації в результаті їх ліквідації (у тому числі архівні) - щодо підприємств, установ, організацій, ліквідованих до 01.07.2004 та/або щодо яких відсутні дані про проведення реєстраційних дій в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - Єдиний державний реєстр); 3) трудову книжку; 4) документи, видані архівними установами, зокрема: а) довідку про заробітну плату; б) копії документів про проведення атестації робочих місць; в) копії документів про переведення на іншу роботу, на роботу з неповним робочим днем, надання відпусток без збереження заробітної плати (у разі відсутності - довідку про їх відсутність). У разі необхідності заявник може подавати інші документи, які можуть підтверджувати виконання робіт, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років.

Управління Пенсійного фонду України в районі, місті, районі у місті, об'єднані управління, та головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі надають заявникам допомогу у зборі необхідних документів та в отриманні через портал електронних сервісів юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, витягу з Єдиного державного реєстру в електронній формі для підтвердження стажу роботи.

Згідно п. 3 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 № 383, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01.12.2005 р. за № 1451/11731, при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи.

Порядок призначення пенсій на пільгових умовах трактористів-машиністів роз'яснено у листі Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 р. № 7. До трактористів-машиністів, безпосередньо зайнятих у виробництві сільгосппродукції, належать працівники, які оформлені на роботу трактористами-машиністами, мають відповідні посвідчення, постійно зайняті на тракторах та інших самохідних сільськогосподарських машинах протягом повного сезону сільгоспробіт в рослинництві та тваринництві. Трактористам-машиністам, які відпрацювали повний польовий період на тракторах та інших самохідних сільськогосподарських машинах, весь рік роботи зараховується до стажу, який дає право на пільгове пенсійне забезпечення, і в тому випадку, якщо в між польовий або міжсезонний період вони виконували інші роботи на стаціонарних і причіпних установках та агрегатах, з ремонту сільськогосподарської техніки, на тваринницьких фермах тощо.

Віднесення господарства до сільгосппідприємств, трактористи-машиністи яких мають право на пільгову пенсію, здійснюється відповідно до класифікатора галузей народного господарства. До сільськогосподарських належать підприємства, які виробляють продукцію рослинництва і тваринництва. Єдина назва професії "тракторист-машиніст", запроваджена в 1961 році, охоплює такі професії: бульдозерист, бульдозерист-скреперист, грейдерист; комбайнер; машиніст дощувальної установки, змонтованої на базі трактора; машиніст скрепера, скреперист; машиніст чаєзбиральної машини; машиніст екскаватора; машиніст-водій льонозбиральної машини, самохідної широкозахватної сінокосарки; механік-комбайнер, тракторист, тракторист-бульдозерист. До числа трактористів-машиністів, безпосередньо зайнятих у виробництві сільгосппродукції, віднесено працівників, прийнятих на роботу трактористами-машиністами, які мають про це відповідні посвідчення. Для призначення пенсії на пільгових умовах марка трактора, на якому працює тракторист-машиніст, значення не має.

Згідно матеріалів справи, стаж роботи позивача на посаді, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах за період з 1980 по 2013 рік у радгоспі імені "Карла Маркса", радгоспі "Ізвораш", ВАТ "Ізвораш" та ТОВ "Джерело" с. Хряцька Герцаївського району Чернівецької області, підтверджується копією трудової книжки та відповідними архівними довідками виданими трудовим архівом Герцаївського району №№ 221, 222, 223 від 28.11.2017 р.

Однак, другою необхідною умовою для зарахування такого стажу до стажу, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах є безпосередня зайнятість особи у виробництві сільськогосподарської продукції відсутність підтвердження якої на думку відповідача і стала підставою для відмови у призначенні позивачу пенсії на пільгових умовах.

Як вже зазначалося вище, безпосередня зайнятість особи у виробництві сільськогосподарської продукції підтверджується за допомогою відповідних уточнюючих довідок з підприємств де працювала особа.

Разом з тим, як з'ясувалося під час розгляду справи, отримати від підприємства де працював позивач будь-які уточнюючі його пільговий характер роботи довідки не є можливим у зв'язку із фактичною відсутністю посадових осіб на підприємстві де працював позивач, тобто підприємство не ліквідовано юридично однак повністю не функціонує.

Водночас, постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 р. № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 р. за № 1566/11846 (далі - Порядок №22-1), затверджено “Порядок та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"

Згідно з п. 1.1 цього Порядку заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім'ї у зв'язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об'єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).

Відповідно до п. 4.1, 4.2 Порядку №22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою. При прийманні документів орган, що призначає пенсію: 1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; 2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; 3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності). Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі; 4) видає пам'ятку пенсіонеру (додаток 3), копія якої зберігається у пенсійній справі.

Орган, що призначає пенсію, надає: роз'яснення підприємствам, установам, організаціям та особам з питань призначення та виплати пенсій; у разі необхідності - бланки документів; допомогу особам, зазначеним у пунктах 1.1 і 1.2 розділу I цього Порядку, щодо одержання відсутніх документів для призначення пенсії; у разі необхідності - допомогу щодо визначення права на пенсію до звільнення особи з посади, яка дає право на її призначення.

У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.

Якщо поданих документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону (п. 1.7, 3.3 Порядку №22-1).

Судом встановлено, що відповідач прийняв від позивача заяву про призначення пенсії разом із документами, що зазначені в переліку (паспорт, трудову книжку, архівні довідки), і вивчивши вказані документи встановив, що поданих документів недостатньо для підтвердження пільгового стажу, проте, всупереч вимогам закону відповідач не надав позивачу допомоги у підготовці матеріалів для розгляду комісією з питань підтвердження стажу роботу на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років за період роботи в радгоспі імені ОСОБА_3, радгоспі “Ізвораш”, ВАТ “Ізвораш” та ТОВ “Джерело”, не вказав позивачу які ще конкретні документи потрібно подати для розгляду, не з'ясував можливості у позивача надати додаткові документи, а натомість 26.12.2017 р. відмовив позивачу в призначенні пенсії.

Водночас, з матеріалів справи видно, що 21.12.2017 р. позивач подав до відповідача заяву-повідомлення, в якій повідомив про неможливість надання довідки про роботу трактористом в ТОВ “Джерело” у зв'язку з відсутністю керівництва організації (а.с. 86).

За наведених обставин, суд приходить до переконання, що дії відповідача щодо відмови позивачу у призначенні пенсії є передчасними, відтак позов є обгрунтованим та підлягає до задоволення.

Крім того, суд звертає увагу, що Герцаївський відділ обслуговування громадян направив на адресу ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України у Чернівецькій області області макет відмовної пенсійної справи на гр. ОСОБА_1 в порядку контролю та отримав службову записку за підписом заступника начальника управління-начальника методології та організації роботи з обслуговування громадян управління пенсійного забезпечення ОСОБА_4, яку зареєстровано 25.01.2018 р. за вх. № 2212/16/3 (а.с. 84).

Згідно змісту вказаної службової видно, що управлінням пенсійного забезпечення розглянуто документи подані позивачем. Повідомлено, що рішення щодо відмови позивачу в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, у зв'язку з відсутністю належного підтвердження стажу роботи в якості тракториста-машиніста, прийнято правильно. Водночас зауважено, що з 11.10.2017 р. пільгові пенсії трактористам-машиністам призначаються відповідно п.3 ч. 2 ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, а в рішенні про відмову та в повідомленні заявнику про прийняте рішення відповідно до його заяви від 30.11.2017 р. безпідставно міститься посилання на п. “в” ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення". Окрім того, в службовій записці зазначено, що враховуючи наявний страховий стаж, рекомендовано повідомити позивачу про умови призначення пенсії за віком на загальних підставах згідно з ч. 1-3 ст. 26 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” та запропоновано усунути зазначений вище недолік, переоформивши належним чином розпорядження та повідомлення.

На підставі вказаної службової записки, Герцаївський відділ обслуговування громадян переоформив протокол № 652 від 22.12.2017 р., зазначивши підставу відмови у призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” та повідомлення від 26.12.2017 р. № 26101/16 (а.с. 83).

Доказів повідомлення позивача про переоформлення протоколу № 652 від 22.12.2017 р. та направлення на заміну раніше направленого повідомлення від 26.12.2017 р. № 26101/16 відповідач до суду не надав. В ході судового розгляду справи представник позивача стверджував, що про переоформлення протоколу та повідомлення позивачу нічого не відомо, будь-які документи з цього приводу позивачем не отримувались.

Наведені обставини, на думку суду, додатково підтверджують передчасну відмову відповідача у призначенні пенсії позивачу.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.

Статтею 9 КАС України передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно ч. 2 ст. 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення в т.ч. про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії

У випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд. У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Із змісту вказаних норм видно, що адміністративне судочинство спрямоване на захист порушених прав осіб у сфері публічно-правових відносин у випадку, якщо своїми незаконними рішеннями, діями або бездіяльністю суб'єкт владних повноважень порушує такі права, свободи та інтереси осіб. Приблизний перелік способів захисту порушеного права в адміністративному судочинстві встановлено ст. 245 КАС України.

З метою захисту порушеного права позивача на підтвердження пільгового стажу для призначення пенсії за віком, виходячи з принципу правової визначеності у спірних правовідносинах, керуючись положеннями ст. 245 КАС України, суд зобов’язує відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 30.11.2017 р. про призначення пенсії на пільгових умовах.

При цьому суд звертає увагу відповідача, що під час повторного розгляду заяви позивача про призначення пенсії на пільгових умовах, він зобов'язаний розглянути вказану заяву враховуючи правовий висновок суду наведений в даній справі та прийняти відповідне рішення.

Відповідно до положень, закріплених ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Як зазначено ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Під час судового розгляду справи відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не довів належними засобами доказування правомірність дій щодо відмови позивачу у призначенні пільгової пенсії, а тому позов підлягає задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З матеріалів справи вбачається, що за подання вказаного позову позивачем сплачено судовий збір у розмірі 704,80 грн, що підтверджується квитанцією №9 від 14.03.2018 р. (а.с. 4).

Оскільки, позов задоволено повністю, суд стягує з відповідача на користь позивача судові витрати (судовий збір) у сумі 704,80 грн.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 9, 77, 139, 243, 245, 246 та 255 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

1. Адміністративний позов задовольнити повністю.

2. Визнати дії ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 (с. Хряцька, Герцаївський р-н, Чернівецька обл., РНОКПП НОМЕР_1) пенсії за віком на пільгових умовах неправомірними.

3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (с. Хряцька, Герцаївський р-н, Чернівецька обл., РНОКПП НОМЕР_1) від 30.11.2017 р. про призначення пенсії на пільгових умовах.

4. Стягнути з ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (вул. Оренбурзька, 7-А, м. Чернівці, код ЄДРПОУ 40329345) на користь ОСОБА_1 (с. Хряцька, Герцаївський р-н, Чернівецька обл., РНОКПП НОМЕР_1) судові витрати (судовий збір) у сумі 704,80 грн.

Згідно ст. 255 КАС України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

У відповідності до ст. ст. 293, 295 КАС України учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя В.К. Левицький