
Справа № 815/3062/18
УХВАЛА
27 червня 2018 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Левчук О.А., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до ОСОБА_2 фонду України в особі Суворовського об’єднаного управління ОСОБА_2 фонду України у м. Одеса Одеської області про визнання дій протиправними, зобов’язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до ОСОБА_2 фонду України в особі Суворовського об’єднаного управління ОСОБА_2 фонду України у м. Одеса Одеської області про визнання дій ОСОБА_2 фонду України в особі Суворовського об’єднаного управління ОСОБА_2 фонду України у м. Одеса Одеської області відносно припинення виплати пенсійного забезпечення протиправними; зобов’язання ОСОБА_2 фонду України в особі Суворовського об’єднаного управління ОСОБА_2 фонду України у м. Одеса Одеської області здійснити негайне нарахування та виплату належних пенсійних виплат (пенсії) за період з дати припинення нарахування та виплати, з квітня 2017 року; зобов’язання ОСОБА_2 фонду України в особі Суворовського об’єднаного управління ОСОБА_2 фонду України у м. Одеса Одеської області здійснити перерахунок належних пенсійних виплат на банківській реквізити: поточний рахунок 26258000031842, відкритий в Ощадбанку (ТВБВ № 10015/0592), код банку – 328845.
Відповідно до ч. 1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з’ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; 5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Згідно п. 2 ч. 5 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначаються повне найменування (для юридичних осіб) або ім’я (прізвище, ім’я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв’язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.
Згідно п. 9 ч. 1 ст. 4 КАС України відповідач - суб’єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 4 КАС України суб’єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб’єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Згідно ч. 1 ст. 43 КАС України здатність мати процесуальні права та обов’язки в адміністративному судочинстві (адміністративна процесуальна правоздатність) визнається за громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, органами державної влади, іншими державними органами, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами, підприємствами, установами, організаціями (юридичними особами).
Таким чином, законодавством не передбачено визначення відповідачем органу державної влади в особі іншого державного органу.
Проте, позивач зазначає відповідачем – ОСОБА_2 фонду України в особі Суворовського об’єднаного управління ОСОБА_2 фонду України у м. Одеса Одеської області, що не відповідає вимогам КАС України.
Крім того, визначаючи в позовній заяві відповідача ОСОБА_2 фонду України в особі Суворовського об’єднаного управління ОСОБА_2 фонду України у м. Одеса Одеської області, позивач вказує ідентифікаційний код (ЄДРПОУ) 24527522, адреса місця знаходження – вул. Чорноморського козацтва, 95, м. Одеса.
Разом з тим, згідно відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських об’єднань, за пошуком по ідентифікаційному коду 24527522 жодних даних не знайдено.
При цьому, в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських об’єднань містяться дані щодо Суворовського об’єднаного управління ОСОБА_2 фонду України в м. Одесі - код ЄДРПОУ 40388751, адреса місцезнаходження: 64025, м. Одеса, вул. Чорноморського козацтва, 95.
Також, Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських об’єднань містяться дані щодо ОСОБА_2 фонду України – код ЄДРПОУ 00035323, адреса місцезнаходження: 01014, м. Київ, вул. Бастіонна, 9.
Таким чином, позивачу слід визначитися з належним відповідачем по даній справі та вказати його дані відповідно до вимог п. 2 ч. 5 ст. 160 КАС України.
Згідно ч. 1 ст. 25 КАС України адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об’єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом. Якщо така особа не має місця проживання (перебування) в Україні, тоді справу вирішує адміністративний суд за місцезнаходженням відповідача.
Позивач вказав в адміністративному позові адресу проживання – Донецька область. При цьому, вказує відповідачем ОСОБА_2 фонду України в особі Суворовського об’єднаного управління ОСОБА_2 фонду України у м. Одеса Одеської області та адреса місця знаходження – вул. Чорноморського козацтва, 95, м. Одеса, проте даних щодо такої юридичної особи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських об’єднань немає.
Однак позивачу слід визначитися до кого безпосередньо звернуті його позовні вимоги, до Суворовського об’єднаного управління ОСОБА_2 фонду України в м. Одесі чи до ОСОБА_2 фонду України та зазначити адресу місцезнаходження. Вказані дані є важливими, у зв'язку з необхідністю визначення територіальної підсудності цієї справи.
Відповідно до п. 8 ч. 5 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначаються перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності), зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви.
Згідно ч. 4 ст. 161 КАС України позивач зобов’язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Відповідно до ст. 79 КАС України, позивач, особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб, повинні подати докази разом із поданням позовної заяви. Якщо доказ не може бути поданий у встановлений законом строк з об’єктивних причин, учасник справи повинен про це письмово повідомити суд та зазначити: доказ, який не може бути подано; причини, з яких доказ не може бути подано у зазначений строк. Учасник справи також повинен надати докази, які підтверджують, що він здійснив усі залежні від нього дії, спрямовані на отримання відповідного доказу. Докази, не подані у встановлений законом або судом строк, до розгляду судом не приймаються, крім випадку, коли особа, що їх подає, обґрунтувала неможливість їх подання у вказаний строк з причин, що не залежали від неї.
Згідно ст. 44 КАС України учасники справи зобов’язані сприяти своєчасному, всебічному, повному та об’єктивному встановленню всіх обставин справи, подавати наявні у них докази в порядку та строки, встановлені законом або судом, не приховувати докази.
Разом з тим, позивачем до суду не надано доказів на підтвердження заявлених ним позовних вимог та не надано доказів, які б підтверджували, що ним здійснено усі залежні від нього дії, спрямовані на отримання доказів.
При цьому, суд не приймає посилання позивача на те, що у неї відсутня можливість звернутися до відповідача для отримання доказів, оскільки даний адміністративний позов подано позивачем особисто засобами поштового зв’язку, тобто позивач мав можливість звернутися до відповідача з заявою про надання інформації відносно підстав припинення виплат позивачу пенсійного забезпечення та надати докази такого звернення до суду.
Крім того, позивач вказує, що їй призначено довічну пенсію, що підтверджується пенсійним посвідчення, проте належним чином завіреної копії пенсійного посвідчення позивачем до позовної заяви не додано, що підтверджується актом відділу судово-адміністративних послуг та аналітичної роботи Одеського окружного адміністративного суду № 286 від 22 червня 2018 року.
Відповідно до ч. 3 ст. 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Згідно ч. 1 ст. 4 ЗУ «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Відповідно до абзацу 4 статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» з 1 січня 2018 року прожитковий мінімум на одну працездатну особу в розрахунку на місяць у розмірі 1762 гривень.
Згідно ч. 3 ст. 4 ЗУ «Про судовий збір» ставка судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Таким чином, за подачу даного позову з урахуванням заявлених вимог позивачу слід сплатити 704, 80 грн., проте до позову не доданий документ про сплату судового збору.
При цьому, позивач просить суд відстрочити сплату судового збору, оскільки не має можливості здійснити оплату судового збору на підставі того, що відповідачем тривалий час не здійснюється виплата пенсійного забезпечення, а інше джерело існування відсутнє, проте доказів на підтвердження у позивача немає, у зв’язку з фактичним перебуванням у м. Горлівка Донецької області.
Питання про відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати регулюється Законом України «Про судовий збір». Так, положеннями ст. 8 вказаного Закону передбачено, що враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
У відповідності до ч. 1 ст. 133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Відтак, єдиною підставою для звільнення, розстрочки, відстрочки від сплати судового збору є незадовільний майновий стан сторони, тобто фізичної або юридичної особи. Звільнення сторони від сплати судового збору є правом, а не обов'язком суду.
Разом з тим, наведені позивачем обставини не є доказом підтвердження неможливості сплати судового збору та не є підставою для відтрочення сплати судового збору, оскільки законодавчо не визначено, що невиплата пенсійного забезпечення є підставою для відстрочення сплати судового збору.
При цьому, суд позбавлений можливості об’єктивно оцінити майновий стан позивача, оскільки до позовної заяви не надано жодних документів на підтвердження зазначених обставин.
Крім того, невмотивоване відстрочення сплати судового збору утворить дискримінаційне становище по відношенню до інших суб’єктів звернення до суду.
Приймаючи до уваги, що позивачем не доведено належними доказами наявність необхідних підстав для відстрочення сплати судового збору та, як наслідок, не виконання позивачем вимог КАС України, суддя вважає за необхідне залишити адміністративний позов без руху, а позивачу надати термін для усунення недоліків позовної заяви, зазначених в ухвалі суду.
Згідно ч. 1 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п’яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
У зв’язку з вищевикладеним, суд вважає за необхідне залишити позовну заяву без руху, встановивши позивачу строк для усунення недоліків.
Недоліки повинні бути усунені шляхом приведення позовної заяви у відповідність до вимог ст. 160, 161 КАС України, а саме шляхом визначення позовних вимог та відповідача із зазначенням його адреси місцезнаходження та даних відповідно до вимог п. 2 ч. 5 ст. 160 КАС України, з урахуванням зауважень, викладених в ухвалі суду, надання належним чином завірених копій всіх письмових доказів, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, з урахуванням зауважень, викладених в даній ухвалі, сплати судового збору та надання до суду доказів на підтвердження сплати, в разі неможливості – клопотання про відстрочення або розстрочення сплати судового збору разом з доказами, на підставі яких можливо об’єктивно оцінити майновий стан позивача, а також шляхом надання копій позовної заяви після усунення недоліків разом з копіями документів, що надаються до суду відповідно до кількості учасників справи.
Керуючись ст. 160, 161, 169, 171, 248 КАС України, суд -
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 фонду України в особі Суворовського об’єднаного управління ОСОБА_2 фонду України у м. Одеса Одеської області про визнання дій протиправними, зобов’язання вчинити певні дії, - залишити без руху.
Повідомити позивача про необхідність в семиденний строк з дня вручення копії ухвали про залишення позовної заяви без руху усунути недоліки та роз’яснити, що в іншому випадку позов буде повернутий відповідно до вимог ч. 1 п. 4 ст. 169 КАС України.
Ухвала суду оскарженню не підлягає.
Суддя О.А. Левчук