Рішення № 74977376, 27.06.2018, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.06.2018
Номер справи
805/3778/18-а
Номер документу
74977376
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 червня 2018 р. Справа№805/3778/18-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Христофоров А.Б. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу ОСОБА_1 до Бахмутсько-Лиманського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про:

- визнання протиправними дії щодо призупинення виплати пенсії з 01.07.2016 року;

- зобов'язання поновити щомісячне нарахування та виплату належної позивачу пенсії починаючи з 01.07.2016 року,-

ВСТАНОВИВ:

19.05.2018 року позивач направив позовну заяву, яка надійшла на адресу суду 24.05.2018 року з позовними вимогами до Бахмутського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправними дії щодо призупинення виплати пенсії з 01.07.2016 року та зобов'язання поновити щомісячне нарахування та виплату належної позивачу пенсії починаючи з 01.07.2016 року.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що він є внутрішньо перемішеної особою, у зв’язку з інвалідністю третьої групи з дитинства йому призначена пенсія у зв’язку з втратою годувальника, померлого внаслідок загального захворювання на 1-го утриманця/при повному чи неповному стажі відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Однак з 01.07.2016 року відповідачем призупинено належної йому пенсії. Вважає, що відповідач порушує його право на отримання пенсії, у зв’язку із чим просить позов задовольнити повністю.

Відповідачем направлено відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що вимоги позивача суперечать чинному законодавству та не підлягають задоволенню. Позивач дійсно має право на пенсію у зв’язку з втратою годувальника, до 01.07.2016 року пенсія позивачу виплачувалась, однак на підставі Постанов Кабінету Міністрів України №595; №509; №365; №136, які регулюють виплати особам,які мають статус внутрішньо переміщеної, виплату пенсії позивачу призупинено та для подальшого поновлення виплати пенсії позивачу необхідно з’явитись до пенсійного фонду особисто з наданням відповідних документів. Вважає, що пенсійний фонд діяв відповідно до вимог законодавства, отже відсутні підстави для задоволення позовних вимог.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 29.05.2018 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без виклику осіб, ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 26.06.2018 року здійснено замін відповідача на Бахмутсько- Лиманське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області.

Відповідно до вимог пункту 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Розглянувши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд встановив наступне.

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, (РНОКПП НОМЕР_1), громадянин України, відповідно до статті 43 Кодексу адміністративного судочинства України здатний здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов’язки.

Бахмутсько-Лиманське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (ЄДРПОУ 42172734), є суб’єктом владних повноважень - органом виконавчої влади, який в даних правовідносинах здійснює повноваження, покладені Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 06.04.2011 року №384/2011 (далі за текстом – Положення №384/2011) та відповідно до статті 43 Кодексу адміністративного судочинства України здатне здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов’язки.

Судом встановлено, що згідно довідки №1419019293 від 19.12.2014 року ОСОБА_1 взятий на облік Управління праці та соціального захисту населення Артемівської міської ради, як особа, яка переміщена з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції.

На звернення позивача до пенсійного фонду щодо підстав припинення виплати пенсії, листом №412/П-14-01-08 від 08.05.2018 року Бахмутським ОУПФУ Донецької області надано відповідь, що у зв’язку з проведенням у червні 2016 року чергового інформаційного обміну органами соціального захисту населення Бахмутської міської ради по пенсійній справі виплата пенсії призупинена з 01.07.2016 року, оскільки не було підтверджено місце фактичного проживання.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд приходить до наступного.

Так, відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 статті 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно зі статтею 7 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" для взятої на облік внутрішньо переміщеної особи реалізація прав, зокрема, на пенсійне забезпечення здійснюється відповідно до законодавства України. Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв'язання проблем, пов'язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам.

Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, далі Закон №1058).

Згідно зі статтею 1 Закону №1058, пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом; пенсіонер - особа, яка відповідно до цього Закону отримує пенсію, довічну пенсію, або члени її сім'ї, які отримують пенсію в разі смерті цієї особи у випадках, передбачених цим Законом.

Статтею 9 Закону №1058, передбачено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Статтею 47 Закону №1058, передбачено, що пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частини 1 статті 49 Закону №1058, виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється: 1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; 2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України; (положення пункту 2 частини першої статті 49 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 07 жовтня 2009 року № 25-рп/2009) 3) у разі смерті пенсіонера; 4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд; 5) в інших випадках, передбачених законом.

Як раніше зазначалось та зазначене не є спірним питанням позивач є отримувачем пенсії у зв’язку з втратою годувальника.

Суд зауважує, що перелік підстави для припинення виплати пенсії розширеному тлумаченню не підлягає.

Виплату пенсії позивачу призупинено у зв’язку з не знаходженням його за місцем проживання, однак, зупинення виплат пенсії у зв’язку з незнаходженням особи за місцем проживання, як і взагалі призупинення виплат пенсії, чинним законодавством не передбачено.

Також, Законом № 1058-IV, також не передбачено такої підстави припинення виплати раніше призначеної пенсії, крім цього факт наявності у позивача статусу ВПО підтверджується довідкою №1419019293 від 19.12.2014 року ОСОБА_1 взятий на облік Управління праці та соціального захисту населення Артемівської міської ради, як особа, яка переміщена з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції.

Згідно з частиною 2 статті 2 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.

Крім того, судом встановлено, що рішення про скасування довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи у відповідності до статті 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» повноваженим органом не приймалося.

Пунктом 2.8 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (далі – Порядок № 22-1 ), поновлення виплати пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюються за документами, що є в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло на дату призначення пенсії.

Пунктом 2.9 Порядку№ 22-1, передбачено, що подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” особа, яка звертається за пенсією (незалежно від виду пенсії), повинна пред'явити паспорт (або інший документ, що засвідчує цю особу, місце її проживання (реєстрації) та вік).

Отже, як встановлено судом, відповідачем у порушення вимог статті 19 Конституції України та частини першої статті 49 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, безпідставно призупинено виплату пенсії позивачу з 01.07.2016 року.

Доводи відповідача з посиланням як на підставу припинення пенсійних виплат на постанови Кабінету Міністрів України, суд вважає безпідставним, оскільки Закон України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” має вищу юридичну силу.

Крім того, відповідно до практики Європейського Суду з прав людини право громадянина на призначення пенсії не може бути пов'язано з такою умовою, як постійне місце проживання або реєстрація місця проживання, а Держава відповідно до конституційних принципів зобов'язана гарантувати це право незалежно від того де проживає особа, пенсія якій призначена.

Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв’язок доказів у їх сукупності.

Враховуючи викладене, суд вважає, що у спірних правовідносинах позивач не може бути позбавленим права на одержання належних йому сум, у зв’язку із чим суд дійшов висновку, про задоволення позовних вимог.

Щодо розподілу судових витрат.

Позивачем заявлені вимоги немайнового характеру, які складаються з основної та похідної вимоги, таким чином, під час подання позову позивач мав сплатити судовий збір за адміністративний позов немайнового характеру у сумі 704,80 гривень, ухвалою суду від 29.05.2018 року позивача звільнено від сплати судового збору.

Отже відповідно до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України, судовий збір підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань з відповідача на користь державного бюджету України у сумі 704,80 грн.

Керуючись ст.ст. 2, 5-10, 72-90, 139, 242-246, 205, 250, 255, 257-263, 293-295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ :

Позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 зареєстроване місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_2, 86401) до Бахмутсько-Лиманського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ 42172734 вул. Миру,35, м.Бахмут Донецька область, 84500) про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії – задовольнити.

Визнати протиправними дії Бахмутського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо призупинення виплати ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, пенсії з 01.06.2016 року.

Зобов’язати Бахмутсько-Лиманське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області поновити щомісячне нарахування та виплату належної ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, пенсії починаючи з 01.07.2016року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Бахмутсько-Лиманського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ 42172734) на користь Державного бюджету України судовий збір у сумі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Повне судове рішення складено 27.06.2018 року.

Суддя Христофоров А.Б.