
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 червня 2018 р. Справа№805/2579/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кошкош О.О., при секретарі Кіксель В.П., за участю представника позивача ОСОБА_1, представника відповідача ОСОБА_2, розглянувши в підготовчому судовому засіданні адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю “ДТЕК високовольтні мережі” до Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,-
В С Т А Н О В И В:
11 квітня 2018 року Товариство з обмеженою відповідальністю “ДТЕК високовольтні мережі” (ідентифікаційний код 31018149, 84302, Донецька обл., місто Краматорськ, вулиця Островського, будинок 8) звернулося до суду з позовом до Головного управління ДФС у Донецькій області (ідентифікаційний код 39406028, 87526, Донецька обл., місто Маріуполь, вулиця 130 Таганрозької дивізії, будинок 114) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 05.12.2017 №0008634908 та №0008644908, в обґрунтування зазначив, що за результатом камеральної перевірки відповідачем, враховуючи порушення строку сплати суми грошового зобов’язання з земельного податку з юридичних осіб, визначеного п.287.3 ст. 287 ПК України, неправомірно застосовано штраф та винесені податкові повідомлення-рішення, з огляду на те, що ст. 10 Закону №1669 позивач звільнений від відповідальності за несвоєчасне виконання податкових зобов’язань, крім того, грошові зобов’язання з земельного податку з юридичних осіб фактично не сплачені, а зменшені уточнюючими податковими деклараціями за 2016 та 2017 рік. Просив визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення від 05.12.2017 №0008634908 та №0008644908, якими зобов’язано сплатити штрафу у розмірі 1441,28 грн. та 20160,49 грн. відповідно.
4 травня 2018 року ухвалою Донецького окружного адміністративного суду відкрито провадження у справі та призначене підготовче засідання.
4 червня 2018 року ухвалою суду відкладено підготовче засідання на 25 червня 2018 року. У судовому засіданні представники сторін заявили клопотання про закриття підготовчого провадження та початок розгляду справи по суті 25 червня 2018 року, також зазначили, що для розгляду надані всі необхідні документи.
25 червня 2018 року закрито підготовче провадження та за письмовим погодженням сторін призначено до судового розгляду на 25 червня 2018 року.
22 травня 2018 року до суду надійшов відзив, в якому зазначено, що під час проведення камеральної перевірки встановлена несвоєчасна сплата узгодженого податкового зобов’язання по земельному податку у зв’язку з чим нараховані штрафні санкції. Просили відмовити у задоволені позовних вимог у повному обсязі.
У судовому засіданні представник позивача просив задовольнити позовні вимоги, посилаючись на обставини викладені у позовній заяві, представник відповідача відмовити у задоволені позовних вимог, посилаючись на обставини викладені у відзиві.
Заслухавши представників сторін, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю “ДТЕК високовольтні мережі” (ідентифікаційний код 31018149, 84302, Донецька обл., місто Краматорськ, вулиця Островського, будинок 8) зареєстровано в якості юридичної особи 06.06.2000.
11 лютого 2016 року позивачем до Мар’їнської ОДПІ подано податкову декларацію з плати за землю (земельний податок) за 2016 рік, якою визначено грошове зобов’язання у розмірі 119978,93 грн.;
15 липня 2016 року - уточнюючу податкову декларацію з плати за землю (земельний податок) за 2016 рік якою збільшено податкове зобов’язання до 163163,85 грн., нараховано штраф та пеню;
1 лютого 2017 року - податкову декларацію з плати за землю (земельний податок) за 2017 рік, якою визначено грошове зобов’язання у розмірі 172953,68 грн. із щомісячною платою – 14412,81 грн.
13 квітня 2017 року - уточнюючу податкову декларацію з плати за землю (земельний податок) за 2016 рік якою нараховано до зменшення 84652,23 грн., у т.ч. зменшено податкове зобов’язання за січень – червень у розмірі 13596,99 грн. (щомісяця), у липні – 3070,29 грн.
13 листопада 2017 року Головним управлінням ДФС у Донецькій області за результатами камеральної перевірки своєчасності сплати узгодженого податкового зобов’язання по земельному податку з юридичних осіб за період 30.07.2016 – 18.04.2017 ТОВ “ДТЕК високовольтні мережі” складено акт №40/05-99-49-08/31018149.
З висновків вбачається, що перевіркою встановлено порушення термінів сплати самостійно визначеного податкового зобов’язання по земельному податку визначених п.57.1 ст. 57, п.286.2 ст.286 Податкового кодексу України.
5 грудня 2017 року на підставі акту перевірки №40/05-99-49-08/31018149 від 13.11.2017 винесені податкові повідомлення-рішення, а саме:
№0008634908, яким за затримку сплати грошового зобов’язання по земельному податку зобов’язано сплатити штраф у розмірі 10% у сумі 1441,28 грн.;
№0008644908, яким за затримку сплати грошового зобов’язання по земельному податку зобов’язано сплатити штраф у розмірі 20% у сумі 20160,49 грн.
15 березня 2018 року Державною фіскальною службою України за результатом розгляду скарги прийнято рішення №8858/6/99-99-11-03-01-25, яким податкові повідомлення-рішення залишені без змін, а скарга - без задоволення.
З розрахунку штрафних санкцій вбачається, що штраф у розмірі 10 % застосовано у зв’язку із наданням уточнюючої податкової декларації, якою зменшено податкове зобов’язання з земельного податку; штраф у розмірі 20 % застосовано у зв’язку із самостійною сплатою грошового зобов’язання та надання уточнюючої податкової декларації.
Відповідно до п.286.2 ст. 286 Податкового кодексу України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.
Як передбачено п. 287.3 ст. 287 цього Кодексу, податкове зобов’язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельних ділянок за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Разом з цим, як вбачається з матеріалів справи, підставою для застосування до позивача фінансових санкцій є, зокрема, подання позивачем уточнюючих розрахунків якими зменшені податкові зобов’язання.
Відповідно до приписів пункту 50.1 статті 50 Податкового кодексу України у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.
Позивач, скориставшись наданим йому правом, вніс відповідні зміни до податкових декларацій з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) шляхом подання уточнюючого розрахунку. Квитанціями №2 підтверджено прийняття вказаних уточнюючих декларації Державною фіскальною службою України.
Положеннями статті 109 Податкового кодексу України передбачено, що податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до виконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи. Вчинення платниками податків, їх посадовими особами та посадовими особами контролюючих органів порушень законів з питань оподаткування та порушень вимог, встановлених іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, тягне за собою відповідальність, передбачену цим Кодексом та іншими законами України.
За змістом підпункту 14.1.265 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Згідно з пунктом 126.1 статті 126 Податкового кодексу України у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов’язання (крім випадків, передбачених пунктом 126.2 цієї статті) протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов’язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов’язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Специфіка штрафної санкції, передбаченої вищезазначеним підпунктом, полягає в тому, що вона нараховується контролюючим органом на сплачену узгоджену суму грошового зобов’язання залежно від кількості днів затримки.
Таким чином, при поданні уточнюючого розрахунку відсутній об'єкт застосування штрафних (фінансових) санкцій, передбачених пунктом 126.1 статті 126 Податкового кодексу України, оскільки подання уточнюючих розрахунків не є сплатою узгоджених сум податкового зобов'язання.
Крім того, відповідно до статті 10 Закону України від 2 вересня 2014 року № 1669-VII «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» визначено, що протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.
Станом на момент виникнення спірних правовідносин, розпочата відповідно до Указу Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України», не закінчилась.
Згідно з частиною третьою статті 11 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» закони та інші нормативно-правові акти України діють у частині, що не суперечить цьому Закону.
Суд зазначає, що положення статті 10 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» застосовується до спірних правовідносин та є спеціальною нормою закону, яка поширюється на суб'єктів господарювання, які здійснюють свою діяльність на певній території протягом певного періоду в часі, в силу об'єктивних обставин - проведення антитерористичної операції, факти про які, в свою чергу, підлягають підтвердженню належними засобами та у передбачений чинним законодавством спосіб, що відповідно встановлює підстави для звільнення від відповідальності цих платників податків, в тому числі й в частині неналежного виконання обов'язку своєчасної реєстрації податкових накладних.
Сертифікат (висновок) № 2891/05-4 Торгово-промислової палати України про настання обставин непереборної сили від 5 вересня 2014 року засвідчує відповідно до підпунктів 100.4-100.5 статті 100 Податкового кодексу України настання обставин непереборної сили позивачу з 14 квітня 2014 року при здійсненні господарської діяльності на території Донецької області та дотримання законодавчих актів України, які стосуються справляння та сплати податків та обов'язкових платежів.
Сертифікат (висновок) № 2889/05-4 Торгово-промислової палати України про настання обставин непереборної сили від 5 вересня 2014 року засвідчує відповідно до підпунктів 102.6-102.7 статті 102 Податкового кодексу України настання обставин непереборної сили позивачу з 14 квітня 2014 року при здійсненні господарської діяльності на території Донецької області та дотримання законодавчих актів України, які стосуються продовження граничних строків для подання податкової декларації.
Сертифікат є належним доказом, в силу статті 10 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», який підтверджує причини та настання обставин, які не залежали від позивача та за наявності яких підприємство було позбавлено можливості здійснити вчасну сплату податкових зобов’язань, відтак покладення відповідальності на платника у таких випадках не відповідає закону.
Відповідач, якому на момент прийняття оскаржуваного рішення було відомо про наявність у позивача вказаного сертифікату, мав врахувати цю обставину при прийнятті оскаржуваного рішення.
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, про наявність законних підстав для задоволення позову.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Присудженню підлягає судовий збір у розмірі 1762,00 грн., сплачений згідно платіжного доручення №2117151311 від 25.04.2018.
Керуючись ст.ст. 242, 243, 244, 245, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У Х В А Л И В:
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю “ДТЕК високовольтні мережі” до Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень задовольнити.
Скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Донецькій області від 5 грудня 2017 року №0008634908.
Скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Донецькій області від 5 грудня 2017 року №0008644908.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Донецькій області (ідентифікаційний код юридичної особи 39406028, місцезнаходження: 87526, Донецька обл., місто Маріуполь, вулиця 130 Таганрозької дивізії, будинок 114) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “ДТЕК високовольтні мережі” (ідентифікаційний код 31018149, 84302, Донецька обл., місто Краматорськ, вулиця Островського, будинок 8) судовий збір у розмірі 1762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) грн. 00 коп.
Вступна та резолютивна частини рішення оголошені у судовому засіданні. Повний текст рішення суду складено 26 червня 2018 року.
Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Донецького апеляційного адміністративного суду, з урахуванням підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII Перехідні положення КАС України.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Кошкош О.О.