Рішення № 74976430, 08.06.2018, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.06.2018
Номер справи
816/1019/18
Номер документу
74976430
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 червня 2018 року м. ПолтаваСправа № 816/1019/18

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді – Головка А.Б.,

за участю:

секретаря судового засідання – Крутько О.В.,

позивача – ОСОБА_1,

третьої особи – ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Лохвицької міської ради, третя особа: головний державний інспектор у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель у Лохвицькому районі ОСОБА_2 про визнання протиправним та скасування рішення, -

В С Т А Н О В И В:

28 березня 2018 року фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Лохвицької міської ради, третя особа: головний державний інспектор у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель у Лохвицькому районі ОСОБА_2 про визнання протиправним та скасування рішення від 15.02.2018 № 75 "Про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) в м. Лохвиця по вул. Шевченка, 12"; визнання протиправним та скасування рішення від 15.02.2018 № 76 "Про організаційні заходи щодо підготовки документації до земельних торгів (аукціонів)".

01.06.2018 позивачем подано до суду заяву про уточнення позовних вимог /том 2 а.с. 50-51/, у якій просила:

- визнати протиправним та скасувати рішення Лохвицької міської ради від 15.02.2018 № 75 «Про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо відведення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) в м. Лохвиця по вул. Шевченка, 12»;

- визнати протиправним і скасувати рішення Лохвицької міської ради від 15.02.2018 № 76 «Про організаційні заходи щодо підготовки документації до земельних торгів (аукціону)»;

- визнати протиправним та скасувати рішення Лохвицької міської ради від 17.05.2018 № 47 «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), що посвідчує Лохвицькій міській раді право комунальної власності на земельну ділянку в м. Лохвиця, вул. Шевченка, 12» - в частині 1 «затвердити технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для будівництва та обслуговування будівель торгівлі, яка посвідчує територіальній громаді Лохвицької міської ради право комунальної власності на земельну ділянку площею 0,0238 га, кадастровий номер 5322610100:50:004:0064, яка знаходиться по вул. Шевченка, 12 в м. Лохвиця».

В обґрунтування своїх вимог посилалася на те, що рішеннями від 15.02.2018 №№ 75, 76 міська рада надала дозволи на підготовку проведення аукціону з метою продажу права оренди на земельну ділянку площею 0,0238 га, кадастровий номер 5322610100:50:004:0064, яка знаходиться по вул. Шевченка, 12 в м. Лохвиця. Однак позивач вважає, що має право на отримання в оренду вказаної земельної ділянки, яке підтверджується розробленими документами. На думку позивача, відповідач безпідставно ухиляється від укладення та підписання договору оренди земельної ділянки, посилаючись на судові процеси, які не стосуються реалізації права позивача на отримання ділянки шляхом укладення договору оренди.

Позивач у судовому засіданні підтримав позовні вимоги, просив їх задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не з’явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.

04.05.2018 подав до суду відзив на позов, у якому зазначив, що міська рада при прийнятті спірних рішень діяла відповідно до чинного законодавства України та в межах компетенції, якою наділені органи місцевого самоврядування щодо розпорядження землями комунальної власності /том 1 а. с. 125-126/.

Третя особа в судовому засіданні підтримала позовні вимоги, просила їх задовольнити.

Заслухавши пояснення представника позивача та третьої особи, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні факти та відповідні до них правовідносини.

Судом встановлено, що Лохвицькою міською радою рішенням від 04.06.2007 надано дозвіл ОСОБА_1 на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки /том 1 а.с. 16/.

ПП "Меридіан", на замовлення ФОП ОСОБА_1 розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки під будівництво магазину "Промтовари" на території м. Лохвиця по вул. Шевченка, 12 /том 1 а.с. 12-42/.

Вказаний проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ФОП ОСОБА_1 затверджений рішенням Лохвицької міської ради 13-ї сесії 5 скликання № 24 від 12.06.2008 "Про розгляд заяви гр.ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання дозволу на передачу в користування земельної ділянки" /том 1 а.с. 48/.

Рішенням Лохвицької міської ради від 22.03.2010 № 35 "Про скасування рішення № 24 13-ї сесії 5 скликання від 12.06.2008 "Про розгляд заяви гр.ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання дозволу на передачу в користування земельної ділянки" визнано таким, що втратило чинність рішення № 24 13-ї сесії 5 скликання від 12.06.2008 "Про розгляд заяви гр.ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання дозволу на передачу в користування земельної ділянки" /том 1 а.с. 190/.

Рішенням господарського суду Полтавської області від 08.02.2011 у справі № 3/148, залишеним в силі постановою Вищого господарського суду України від 31.05.2011, рішення Лохвицької міської ради від 22.03.2010 № 35 визнано недійсним /том 1 а.с. 74-77, 188-189/.

Рішенням Лохвицької міської ради від 15.02.2018 № 75 «Про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо відведення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) в м. Лохвиця по вул. Шевченка, 12» надано приватному підприємству "Регіональний інвестиційний центр аукціонів" дозвіл на розроблення, з урахуванням вимог державних стандартів, норм і правил у сфері землеустрою, технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 0,0238 га кадастровий номер 5322610100:50:004:0064, по вул. Шевченка, 12, в м. Лохвиці Полтавської області, з метою продажу права оренди на неї на земельних торгах /том 1 а.с. 93/.

Рішенням Лохвицької міської ради від 15.02.2018 № 76 «Про організаційні заходи щодо підготовки документації до земельних торгів (аукціону)» визначено земельну ділянку комунальної власності площею 0,0238 га кадастровий номер 5322610100:50:004:0064, по вул. Шевченка, 12, в м. Лохвиці Полтавської області, право оренди на яку підлягає продажу на земельних торгах у формі аукціону (аукцон), для будівництва та обслуговування будівель торгівлі /том 1 а.с. 94/.

17.05.2018 Лохвицька міська рада прийняла рішення № 47 «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), що посвідчує Лохвицькій міській раді право комунальної власності на земельну ділянку в м. Лохвиця, вул. Шевченка, 12» пунктом 1 якого вирішено затвердити технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для будівництва та обслуговування будівель торгівлі, яка посвідчує територіальній громаді Лохвицької міської ради право комунальної власності на земельну ділянку площею 0,0238 га, кадастровий номер 5322610100:50:004:0064, яка знаходиться по вул. Шевченка, 12 в м. Лохвиця» /том 1 а.с. 236/.

Позивач не погодилася із рішеннями Лохвицької міської ради від 15.02.2018 № 75, 76 та від 17.05.2018 № 47, у зв'язку із чим оскаржила їх до суду.

Оцінюючи обґрунтованість позовних вимог, суд дійшов до наступних висновків.

Згідно із частиною 1 статті 143 Конституції України територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності; затверджують програми соціально-економічного та культурного розвитку і контролюють їх виконання; затверджують бюджети відповідних адміністративно-територіальних одиниць і контролюють їх виконання; встановлюють місцеві податки і збори відповідно до закону; забезпечують проведення місцевих референдумів та реалізацію їх результатів; утворюють, реорганізовують та ліквідовують комунальні підприємства, організації і установи, а також здійснюють контроль за їх діяльністю; вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції.

Відповідно до пункту 34 частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 № 280/97-ВР до виключної компетенції міських рад належить вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

Згідно з пунктами а), в) Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить: розпорядження землями територіальних громад; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.

Статтею 79-1 Земельного кодексу України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера.

Частиною 9 статті 79-1 Земельного кодексу України земельна ділянка може бути об'єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї.

Згідно із пунктом б) статті 80 Земельного кодексу України територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, - на землі комунальної власності.

Частиною 1 статті 83 Земельного кодексу України землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю.

Відповідно до частини 8 статті 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" право комунальної власності територіальної громади захищається законом на рівних умовах з правами власності інших суб'єктів. Об'єкти права комунальної власності не можуть бути вилучені у територіальних громад і передані іншим суб'єктам права власності без згоди безпосередньо територіальної громади або відповідного рішення ради чи уповноваженого нею органу, за винятком випадків, передбачених законом.

Частиною 1 статті 319 Цивільного кодексу України передбачено, що власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд.

Відповідно до частини 1 статті 321 Цивільного кодексу України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.

Згідно із частиною 2 статті 327 Цивільного кодексу України управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.

Право власності територіальної громади в особі Лохвицької міської ради на земельну ділянку з кадастровим номером 5322610100:50:004:0064, розташованої по вул. Шевченка, 12 в м. Полтаві, підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень /том 1 а.с. 217-222/.

Згідно статті 80 Земельного кодексу України, суб'єктами права власності на землю є, зокрема, територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, - на землі комунальної власності.

За змістом статей 2 та 5 Земельного кодексу України Рада при здійсненні повноважень власника землі є рівноправним суб'єктом земельних відносин.

Таким чином, у спірних правовідносинах Лохвицька міська рада, як власник землі, вільна у виборі суб'єкта щодо надання йому права на безоплатне отримання земельної ділянки в порядку, встановленому законом.

Відповідно до статей 125, 126 ЗК України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Згідно із частиною п'ятою статті 6 Закону України «Про оренду землі» право оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації відповідно до закону.

Підпунктом 6 пункту 2 частини першої статті 4 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» передбачено, що державній реєстрації прав підлягає право постійного користування та право оренди (суборенди) земельної ділянки.

Статтею 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» визначено, що державна реєстрація речових прав на нерухоме майно - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Таким чином, оскільки право оренди земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації, та на даний час позивач не являється орендарем земельної ділянки, відповідно її права та інтереси не порушено.

Посилання позивача на Перехідні положення Земельного кодексу України щодо передачі в оренду земельних ділянок без проведення земельних торгів (аукціону) як на підставу скасування спірних рішень, суд вважає необґрунтованими, оскільки вказана норма права врегульовує питання передачі земельної ділянки в оренду.

В судовому засіданні позивач зазначила, що нею подано позов до господарського суду Полтавської області до відповідача щодо зобов'язання укласти договір оренди земельної ділянки та на даний час рішення у справі не прийнято.

Враховуючи вказане, суд вважає, що саме під час розгляду справи у господарському суді Полтавської області має вирішуватись питання щодо укладення договору оренди земельної ділянки з відповідачем, яке позивач намагається захистити у адміністративному суді шляхом оскарження спірних рішень.

Отже, обраний спосіб захисту порушеного права в цій справі є неналежним способом захисту порушеного права позивача.

Відповідно ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, оскільки належними та допустимими доказами відповідач, як суб'єкт владних повноважень на якого покладено обов'язок щодо доказування, довів правомірності власних рішень, суд дійшов висновку щодо відсутності підстав для задоволення заявлених позовних вимог.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, -

У Х В А Л И В:

У задоволенні адміністративного позову фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 37200, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Лохвицької міської ради ( вул. Перемоги, 19, м. Лохвиця, Полтавська область, 37200, код ЄДРПОУ 21048525), третя особа: Головний державний інспектор у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання законодавства України про охорону земель у Лохвицькому районі ОСОБА_2 (вул. Кирпоноса, 19, м. Лохвиця, Полтавська область, 37200), про визнання протиправним та скасування рішення відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 18 червня 2018 року.

Суддя А.Б. Головко