
Справа № 200/21728/17
Провадження №2а/200/1403/17
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
«27» квітня 2018 року Бабушкінський районний суд м. Дніпропетровська
в складі: головуючого-судді: Женеску Е.В.
за участю секретаря: Санжаровської Я.В.
розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 соціального захисту населення Шевченківської районної у м. Дніпрі ради до ОСОБА_2 про стягнення надміру нарахованих сум допомоги при народженні дитини,-
В С Т А Н О В И В:
12 грудня 2017 року позивач ОСОБА_1 соціального захисту населення Шевченківської районної у м. Дніпрі ради звернувся до суду з зазначеним позовом до ОСОБА_2 про стягнення надміру нарахованих сум допомоги при народженні дитини, мотивуючи свої вимоги наступним.
На підставі заяви ОСОБА_2 від 25.10.2016 року їй була призначена державна соціальна допомога при народженні дитини, за адресою: АДРЕСА_1. З листа від 20.09.2017 року Центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді позивачу стало відомо, що відповідачка за вказаною адресою не проживає та не приймає участі у вихованні та догляді за дитиною ОСОБА_3. Дитина проживає разом з батьком – ОСОБА_4, який виконує батьківські обов’язки щодо виховання та догляду за дитиною, Місце знаходження ОСОБА_2 невідомо, отже відповідачу були надміру виплачені бюджетні кошти в сумі 860,00 грн. за період з 01.09.2017 по 30.09.2017 року. Кошти відповідачем не повернуто.
З урахуванням викладеного, позивач просить суд стягнути з відповідача надміру нараховані бюджетні кошти в сумі 860 грн. 00 коп.
Ухвалою суду від 03 березня 2018 року відкрито провадження у справі та визначено розгляд справи за адміністративним позовом ОСОБА_1 соціального захисту населення Шевченківської районної у м. Дніпрі ради до ОСОБА_2 про стягнення надміру нарахованих сум допомоги при народженні дитини, проводити в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше (ч.5 ст.262 КАС України), з призначенням судового засідання на 03 квітня 2018 року. Встановлено відповідачу п’ятнадцятиденний строк із дня вручення цієї ухвали на подання заперечень проти розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження або подання письмового відзиву на позов.
Відповідач належним чином повідомлений про відкриття провадження у справі, однак не надав заперечень проти розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження, а також не надав письмового відзиву на позов, в зв’язку з чим суд розглядає справу за наявними в ній доказами.
Відповідно до частини 1 статті 2 КАС України (в редакції Закону України від 3.10.2017р.) завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.
Статтею 72 КАС України передбачено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтею 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні.
Дослідивши письмові докази, які містяться в матеріалах справи, суд приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 є матір’ю ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується копією свідоцтва прро народження. Батьком дитини є ОСОБА_4.
Відповідач ОСОБА_2 25.10.2016 року звернулась до ОСОБА_1 соціального захисту населення Шевченківської районної у м. Дніпрі ради із заявою та необхідними документами по призначення їй державної допомоги при народженні дитини.
Рішенням позивача від 31.01.2016 відповідачу була призначена державна допомога при народженні дитини ОСОБА_3, у період з 01.10.2016 по 31.10.2016 року у розмірі 10320,00 грн., з 01.11.2016 по 31.10.2019 року у розмірі 860,00 грн.
Листом від 20 вересня 2017 року за підписом директора Центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Шевченківської районної у місті Дніпрі ради ОСОБА_5 повідомлено позивача, що з 20.08.2017 року ОСОБА_2 вдома за адресою АДРЕСА_1 не проживає та не приймає участі у вихованні та догляді за дитиною. Місце її знаходження невідомо. На момент обстеження дитина ОСОБА_3 проживає за даною адресою разом з батьком ОСОБА_4, який виконує батьківські обов’язки щодо виховання та догляду за дитиною.
Відповідно до статті 10 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» та пункту 10 Постанови Кабінету Міністрів України № 1751 від 27.12.2001 року «Про затвердження порядку призначення та виплати державної допомоги сім’ям з дітьми» (надалі - Порядок) допомога при народженні дитини надається одному з батьків дитини (опікуну), який постійно проживає разом з дитиною, з метою створення належних умов для її повноцінного утримання та виховання.
Згідно п.п. 46, 48, 49 Порядку – особи, яким виплачується державна допомога сім’ям з дітьми, у разі виникнення обставин, які призводять до припинення виплати допомоги, зобов’язані у десятиденний термін повідомити про це органи праці та соціального захисту населення.
Виплата допомоги припиняється за рішенням органу, що призначає та виплачує цю допомогу з місяця, що настає після місяця, у якому виникли такі обставини.
Органи, що призначають і виплачують державну допомогу сім'ям з дітьми, мають право у разі потреби перевіряти обгрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення допомоги.
Особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, зобов'язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім'ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім'ї тощо).
Суми державної допомоги сім'ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом.
Таким чином, відповідачці була надмірно нарахована і виплачена допомога на одну дитину одинокій матері 01.09.2017 по 30.09.2017 року включно в розмірі 860,00 грн.
Також матеріали справи свідчать, що ОСОБА_2 направлялась письмова вимога щодо добровільного повернення надміру нарахованих бюджетних коштів, однак останньою вони відшкодовані не були.
Враховуючи вищевикладене, судом встановлено, що у зв'язку із припиненням проживання відповідачки разом з дитиною, а також не повідомлення про вказані обставини, утворилась переплата допомоги в розмірі 860,00 грн. за період з 01.09.2017 по 30.09.2017 рік, яка і підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.
Відповідачем не надано будь-яких пояснень та доказів щодо спростування фактів та обставин, встановлених судом, та не надано доказів, що вказані кошти були нею повернуті.
За викладених підстав та враховуючи те, що під час розгляду справи встановлено порушення чинного законодавства з боку відповідача, суд приходить до висновку, про задоволення позову.
Відповідно до ч.5 ст.139 КАС України якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з іншої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, що їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Якщо обидві сторони звільнені від сплати судових витрат, вони компенсуються за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.2,6-9,19,44,77,241 - 246, 371 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 соціального захисту населення Шевченківської районної у м. Дніпрі ради до ОСОБА_2 про стягнення надміру нарахованих сум допомоги при народженні дитини – задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, ІПН НОМЕР_1, на користь ОСОБА_1 соціального захисту населення Шевченківської районної у м. Дніпрі ради, яке знаходиться за адресою: 49033, м. Дніпро, пр. Богдана Хмельницького, 116-А, р/р 35417014141193, ОКПО 03192508, МФО 805012 банк ГУДКСУ в Дніпропетровській області, надміру нараховані бюджетні кошти у сумі 860 грн. 00 коп.
Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, ІПН НОМЕР_1, на користь держави суму судового збору у розмірі 860 грн.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подання апеляційної скарги до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Бабушкінський районний суд м. Дніпропетровська.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Е.В. Женеску