
ПОСТАНОВАІМЕНЕМ УКРАЇНИ
№ 2а-3766/10/2370
14.12.2010 р. м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Паламар П.Г.,
при секретарі Поштаренко О.І.,
за участю: представника позивача ОСОБА_1 - за довіреністю та представника відповідача ОСОБА_2 - за довіреністю, розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Черкаси адміністративну справу за позовом державної інспекції з контрою за цінами в Черкаській області до Канівського комунального підприємства теплових мереж про стягнення економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін, -
ВСТАНОВИВ:
Державна інспекція з контролю за цінами в Черкаській області (далі - позивач) звернулась до Черкаського окружного адміністративного суду з позовом до Канівського комунального підприємства теплових мереж (далі - відповідач) про стягнення економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін.
Свій позов позивач обґрунтовує тим, що при проведенні перевірки Канівського комунального підприємства теплових мереж було встановлено факт підвищення тарифів на послуги з теплової енергії за відсутності висновку Державної інспекції контролю за цінами в Черкаській області щодо їх відповідності економічно обґрунтованому рівню витрат та розміру тарифів.
За результатами перевірки складено акт від 30.06.2010 року № 1322 зазначено, що перевірку проведено у відповідності до п. 3 ч. 1 ст. 6 Закону України „Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” від 05.06.2007 року № 877 щодо фактичного надходження до бюджету суми економічних санкцій на загальну суму 193044 грн. 07 коп., у тому числі одержаної підприємством внаслідок порушення державної дисципліни цін та визначеної на підставі матеріалів перевірки проведеної у 2008 році (акт № 1184 від 16.05.2008 року) суми необґрунтованої виручки в сумі 64 348 грн. 02 коп. та штрафу у сумі 128696 грн. 04 коп.
27.07.2010 року відкрито провадження по справі.
Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 26.07.2010 року за клопотанням відповідача зупинено провадження по справі до набрання законної сили рішенням у справі № 2а-4084/10/2370 за позовом Канівського комунального підприємства теплових мереж до державної інспекції з контролю за цінами в Черкаській області про визнання незаконними та скасування рішення № 101 від 02.07.2010 року про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін на суму 193044 грн. 07 коп.
У судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги та просила задовольнити їх повністю.
Представник відповідача заперечувала проти задоволення позову та зазначила про те, що предмет даного спору був вирішений в апеляційному порядку.
Вислухавши доводи представників позивача та відповідача, дослідивши матеріали справи судом встановлено наступне.
Відповідач зареєстрований як юридична особа виконавчим комітетом Канівської міської ради 21.01.1992 року за № 8, ідентифікаційний код 02082657.
Стаття 4 Закону України „Про ціни і ціноутворення” № 507-XII від 03.12.1990 року (далі - Закон України № 507-XII) визначає повноваження Кабінету Міністрів України в галузі ціноутворення: забезпечує здійснення в республіці державної політики цін; визначає перелік продукції, товарів і послуг, державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи на які затверджуються відповідними органами державного управління, крім сфери телекомунікацій; визначає повноваження органів державного управління в галузі встановлення і застосування цін (тарифів), а також по контролю за цінами (тарифами).
Статтею 8 вказаного Закону України № 507-XII передбачено державне регулювання цін і тарифів та зазначено, що воно здійснюється шляхом встановлення: державних фіксованих цін (тарифів); граничних рівнів цін (тарифів) або граничних відхилень від державних фіксованих цін і тарифів.
Стаття 13 Закону України № 507-XII встановлює, що державний контроль за цінами здійснюється при встановленні і застосуванні державних фіксованих та регульованих цін і тарифів. При цьому контролюється правомірність їх застосування та додержання вимог законодавства про захист економічної конкуренції. Контроль за додержанням державної дисципліни цін здійснюється органами, на які ці функції покладено Урядом України. Вказані органи здійснюють контроль у взаємодії з профспілками, спілками споживачів та іншими громадськими організаціями. Державні органи, що здійснюють контроль за цінами, та їх посадові особи мають права, виконують обов’язки і несуть відповідальність, передбачені Законом України „Про державну податкову службу в Україні”, крім повноважень, передбачених пунктами 6 - 9 статті 11 вказаного Закону. Господарські суб’єкти повинні в установленому порядку подавати необхідну інформацію для здійснення контролю за правильністю встановлення і застосування цін.
Стаття 14 Закону України № 507-XII визначає відповідальність за порушення державної дисципліни цін, а саме передбачає, що вся необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін та діючого порядку визначення вартості будівництва, що здійснюється із залученням коштів Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим, місцевих бюджетів, а також коштів державних підприємств, установ та організацій підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації. Крім того, в позабюджетні фонди місцевих Рад стягується штраф у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки. Вказані суми списуються з рахунків підприємств і організацій в банківських установах за рішенням суду.
Основним завданням Державної інспекції з контролю за цінами відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 1819 від 13.12.2000 року є організація та здійснення відповідно до законодавства функцій з контролю та нагляду за дотриманням центральними та місцевими органами виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, суб’єктами господарювання вимог щодо формування, встановлення та застосування цін (тарифів).
У межах своєї компетенції Державна інспекція з контролю за цінами здійснює перевірки додержання порядку формування, встановлення і застосування цін і тарифів, а також їх економічного обґрунтування.
В період з 22.06.2010 року по 30.06.2010 року на підставі посвідчення № 1322 від 21.06.2010 року головним державним інспектором державної інспекції з контролю за цінами в Черкаській області ОСОБА_3 проведена позапланова перевірка виконання Канівським комунальним підприємством теплових мереж приписів про виконання законних вимог - щодо усунення порушень державної дисципліни цін від 19.05.2008 року № 74 та від 07.10.2009 року № 170.
Перевіркою встановлено, що підприємством усунено порушення щодо формування та застосування цін (тарифів) на послуги теплопостачання шляхом приведення цін (тарифів) у відповідність до вимог постанови КМУ від 27.02.2007 року № 297 та не перераховано до бюджету економічні санкції за порушення державної дисципліни цін згідно з актом від 16.05.2008 року № 1184 на загальну суму 193044 грн. 07 коп.
Відповідно до Інструкції № 298/519 від 03.12.2001 року, вся необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки підлягає вилученню в дохід відповідного бюджету, крім того стягується штраф у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки. Згідно п. 5 ч. 5 постанови Кабінету Міністрів України № 1819 від 13.12.2000 року Державна інспекція з контролю за цінами приймає відповідно до законодавства рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення порядку формування, встановлення та застосування цін.
За результатами перевірки державною інспекцією з контролю за цінами в Черкаській області прийняте рішення про застосування економічних санкцій за порушення в частині додержання державної дисципліни цін від 02.07 2010 року № 101, яким вилучено у Канівського комунального підприємства теплових мереж в дохід державного бюджету 193044 грн. 07 коп., яке було направлено відповідачу для виконання в 10-денний строк.
Судом встановлено, що позивачем рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін № 101 на загальну суму 193044 грн. 07 коп. прийнято 02.07.2010 року та направлено відповідачу для виконання в 10-денний строк. У встановлений законодавством термін відповідач економічні санкції не сплатив.
Відповідно до пп. 3.1 п. 3 „Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами”, затвердженої спільним наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України і Міністерства фінансів України № 1047/6238 від 03.12.2001 року, державна інспекція з контролю за цінами та державні інспекції з контролю за цінами в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі приймають рішення про вилучення сум економічних та фінансових (штрафних) санкцій у порядку, передбаченому законодавством.
Підставою для прийняття рішень про вилучення сум економічних та фінансових (штрафних) санкцій є акти перевірок, які складаються посадовими особами органів державного контролю за цінами.
Строки застосування адміністративно-господарських санкцій визначені ст. 250 ГК України, в якій вказано, що адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб’єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб’єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.
Так як, порушення правил здійснення господарської діяльності відповідачем були виявлені позивачем під час проведення перевірки 16.05.2008 року, то станом на день прийняття рішення від 02.07.2010 року № 101 адміністративно-господарські санкції не підлягають до застосування.
Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 20.09.2010 року по справі № 2а-4084/10/2370 задоволено адміністративний позов Канівського комунального підприємства теплових мереж до державної інспекції з контролю за цінами в Черкаській області та скасовано рішення № 101 від 02.07.2010 року про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін на суму 193044 грн. 07 коп.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 02.11.2010 року по адміністративній справі № 2а-4084/10/2370 апеляційну скаргу державної інспекції з контролю за цінами в Черкаській області залишено без задоволення, постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 20.09.2010 року без змін. Виходячи з аналізу вказаних рішень судів, рішення позивача № 27 від 19.03.2009 року про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін на суму 2157021 грн. 09 коп. є правомірним.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача не є обґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 11, 14, 70, 71, 89, 94, 105, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову державної інспекції з контрою за цінами в Черкаській області до Канівського комунального підприємства теплових мереж про стягнення економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін - відмовити повністю.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб’єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п’ятиденного строку з моменту отримання суб’єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя П.Г. Паламар