Рішення № 74953658, 25.05.2018, Сколівський районний суд Львівської області

Дата ухвалення
25.05.2018
Номер справи
453/1330/17
Номер документу
74953658
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 453/1330/17

№ провадження 2-а/453/23/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25.05.2018 року Сколівський районний суд Львівської області в складі:

головуючого - судді: Ясінського Ю.Є.

при секретарі Павкевич Н.Я.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Сколе Львівської області справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання дій протиправними та зобов»язання провести перерахунок пенсії,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати протиправними дії Стрийського об»єднаного управління Пенсійного фонду Львівської області щодо відмови в перерахунку пенсії з її збільшенням на 1% заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 20 років відповідно до ч.2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Зобов»язати відповідача починаючи з 01 листопада 2017 року провести перерахунок та виплату пенсії з її збільшенням на 1% заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 20 років відповідно до ч.2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Свої вимоги мотивує тим, що з 08 травня 2008 року йому призначено пенсію за віком відповідно до ст.. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та ст. 27 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Його загальний трудовий стаж становить 38 років 11 місяців 11 днів. 06 листопада 2017 року він звернувся із заявою про перерахунок пенсії відповідно до вимог ч.2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». ОСОБА_3 об»єднане управління Пенсійного фонду України Львівської області листом від 17 листопада 2017 року відмовило йому у перерахунку пенсії. ОСОБА_3 об»єднаним управлінням Пенсійного фонду України Львівської області йому проведено перерахунок пенсії в сторону збільшення на один процент заробітку за кожний рік роботи зі стажу понад 25 років, тоді як ст.. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» встановлена інша межа – понад 20 років стажу. Відмова у збільшенні йому пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад 20 років порушує його права, встановлені ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

В судове засідання позивач не з»явився, його представник – адвокат ОСОБА_4 подав заяву за вх. №2479 від 25.05.2018 року про розгляд справи без його участі та участі позивача, позовні вимоги підтримує, просить задоволити.

Представник відповідача ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України у Львівській області – ОСОБА_5 до початку судового засідання подала заяву за вх. №2481 від 25.05.2018 року про розгляд справи без участі представника управління, справу просить розглядати з урахуванням поданого відзиву.

Таким чином в судове засідання не з»явились всі учасники справи.

Відповідно до ч.4 ст. 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Відтак, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу у даній справі на здійснювалося.

23.02.2018 року ОСОБА_3 об»єднаним управлінням Пенсійного фонду України Львівської області за вх. №855 подано відзив на позов. Згідно поданого відзиву ОСОБА_3 об»єднань управління Пенсійного фонду України Львівської області заперечувало щодо задоволення позову та мотивувало це наступним. З 08.05.2008 року позивач перебуває на обліку в управлінні як отримувач пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України від 09.07.2003 року «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» із зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України від 28.02.1991 року «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Відповідно до Постанови КМ України №544 від 15.04.2003 року «Про підвищення розмірів трудових пенсій» максимальний розмір трудових пенсій за віком станом на 01.01.2014 р. (на день набрання чинності Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування») становив 150 гривень. Тому проводити обчислення розміру пенсії згідно згідно з ч.2 ст. 27 Закону України «Про загальнообов»язкове пенсійне страхування» недоцільно. Позивач отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», її перерахунок може проводитися за правилами цього Закону, а положення ч.2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в даному випадку застосуванню не підлягають.

30.03.2018 року ухвалою суду замінено відповідача ОСОБА_3 об»єднання управління Пенсійного фонду України Львівської області правонаступником ОСОБА_2 управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд доходить висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

В судовому засіданні встановлено, що позивачу ОСОБА_1 призначено пенсію по віку з 08.05.2008 року із зниженням пенсійного віку згідно ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», обчислену відповідно до вимог ч. 1 ст.27 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», оскільки він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, категорія 2, і набув пенсійного віку, що підтверджується відповідними посвідченнями (а.с.8-9). Загальний страховий стаж позивача становить 38 років 11 місяців 11 днів.

06.11.2017 року позивач звернувся до пенсійного органу із заявою, в якій просив провести йому перерахунок та виплату пенсії відповідно до вимог ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»

Згідно відповіді Стрийського ОУПФ України Львівської обл. № 78/П/Скл/10-30 від 17.11.2017р. у задоволенні заяви позивача від 06.11.2017р. відмовлено. Свою відмову пенсійний орган обґрунтовував внесеними змінами до ч.2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Відповідно до постанови KM України № 544 від 15.04.2003р. «Про підвищення розмірів трудових пенсій» максимальний розмір трудових пенсій за віком станом на 01.01.2004р. (на день набрання чинності Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування») становив 150 грн. Тому проводити обчислення розміру пенсії згідно з ч.2 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» недоцільно. Позивач отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», її перерахунок може проводитися за правилами цього Закону, а положення ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в даному випадку застосуванню не підлягають.

Відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і цього Закону.

Частиною 2 ст. 56 наведеного Закону визначено, що право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4 за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Згідно з ч.2 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.

При цьому частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим Законом.

Розмір пенсії за віком, обчислений за раніше діючим законодавством, підвищується з дня набрання чинності цим Законом до дня її призначення в порядку, передбаченому частинами першою та другою статті 42 цього Закону.

Згідно п.13 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до законів України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», «Про стату с і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та цього Закону, призначається одна пенсія за її вибором. Порядок фінансування цих пенсій встановлюється відповідними законами.

Таким чином, цією нормою надано право обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» або спеціальним Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Обставини справи свідчать про те, що позивач фактично обрав умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, встановлені спеціальним Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Аналіз ст. 56 наведеного Закону вказує про те, що вона визначає особливі норми та умови пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи.

Порядок перерахунку пенсій встановлений нормами абз.2 ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зі змісту якого випливає, що за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, передбаченого абзацом першим цієї частини. Наявний в особи понаднормовий страховий стаж не може бути обмежений.

Для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ця розрахункова величина має пільговий характер і визначена в ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Таким чином, особам, на яких поширюються вимоги Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», перерахунок пенсії має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для них мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (15 років - для жінок і 20 років - для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на 1 процент заробітку за рік.

Оскільки ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, категорія 2, тому пенсійним органом на момент перерахунку пенсії неправомірно визначено доплату до пенсії за понаднормативний стаж 35 років, при цьому спірну доплату слід було встановити за понаднормативний стаж 20 років.

При вирішенні наведеного спору суд враховує позицію Верховного Суду по аналогічній категорії справ (зокрема, постанова Другої судової палати Касаційного адміністративного суду від 06.02.2018р. у справі № 560/675/17).

Нормою ч.2 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» надано право обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» або спеціальним Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відповідно до ст. 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» обчислення середньомісячного заробітку провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». У разі обчислення пенсії відповідно до частини другої статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за бажанням того, хто звернувся за пенсією, середньомісячний фактичний заробіток для обчислення пенсії може визначатися за будь-які 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення.

Таким чином, позивач має право на перерахунок пенсії з урахуванням середньомісячного фактичного заробітку на території радіоактивного забруднення.

Водночас, як вказує пенсійний орган, відповідно до постанови KM України № 544 від 15.04.2003р. «Про підвищення розмірів трудових пенсій» максимальний розмір трудових пенсій за віком станом на 01.01.2004р. (на день набрання чинності Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування») становив 150 грн. Тому проводити обчислення розміру пенсії згідно з ч.2 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» недоцільно.

Отже, зміни, що були внесені до ч.2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», стосуються порядку обчислення фактичного середньомісячного заробітку для пенсії та не можуть бути перешкодою для перерахунку пенсії у зв’язку із понаднормовим страховим стажем.

Аналогічні висновки викладені по аналогічній категорії справ, зокрема, в постанові Верховного Суду України від 07.07.2015р. у справі 21-727а15.

При визначенні періоду часу, з якого позовні вимоги підлягають задоволенню, слід врахувати, що із заявою про перерахунок пенсії позивач звернувся до пенсійного органу 06.11.2017р.

Згідно ч.4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки:

у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;

у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

Із урахуванням наведеного, право на перерахунок пенсії у позивача виникло, починаючи з 01.11.2017р.

Враховуючи викладене, суд прийшов до висновку про задоволення позовних вимог, при цьому належить визнати протиправною відмову Стрийського ОУПФ України Львівської області (правонаступником якого є ГУ ПФ України у Львівській області) щодо проведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_6 із збільшенням її на 1 (один) процент заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 20 років відповідно до ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області: здійснити перерахунок пенсії позивача із збільшенням пенсії на 1 (один) процент заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років, але не вище 75 процентів заробітку, згідно ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 01.11.2017р.

Керуючись ст.ст. 229, 243, 244, 246, 250, 255 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позов задоволити.

Визнати протиправною відмову Стрийського об»єднаного управління Пенсійного фонду Львівської області (правонаступником якої є Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області) стосовно проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 із збільшенням її на 1% заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 20 років відповідно до ч.2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Зобов»язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 20 років, але не вище 75 процентів заробітку, відповідно до ч.2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 01.11.2017 року.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Львівського апеляційного адміністративного суду через Сколівський районний суд Львівської області відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний зміст рішення буде складено 06.02.2018 року.

Суддя Сколівського районного

суду Львівської області ОСОБА_7

Повний текст рішення складено 05.06.2018 року