
Справа № 301/2248/17
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"25" червня 2018 р.
Іршавський районний суд
Закарпатської області
в складі:
головуючого - судді Золотар М.М.
при секретарі - Фанта А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Іршава справу за позовом ОСОБА_1 до Територіального сервісного центру 2146 регіонального сервісного центру МВС України в Закарпатській області про визнання права власності та зобов'язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В :
25 травня 2018 року регіональний сервісний центр МВС України в Закарпатській області звернувся в Іршавський районний суд з заявою про перегляд рішення по нововиявленим обставинам від 22.11.2017 року за позовом ОСОБА_1 до Територіального сервісного центру 2146 регіонального сервісного центру МВС України в Закарпатській області про визнання права власності та зобов'язання вчинити дії.
Посилається на те, що рішенням Іршавського районного суду від 22 листопада 2017 року були задоволені вимоги ОСОБА_1 й визнано за ним право власності на транспортний засіб та зобов'язано ТСЦ 2146 РСЦ МВС в Закарпатській області здійснити державну реєстрацію транспортного засобу автомобіля УАЗ Патріот ,2008 р.в НОМЕР_3 р.н НОМЕР_2 за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, податковий індифікаційний код НОМЕР_1.
Ухвалою Апеляційного суду Закарпатської області від 13.02.2018 року № 301/2248/17 рішення першої інстанції було залишене без змін.
Однак, при зверненні 18.04.2018 року з даним рішенням Іршавського районного суду та техпаспортом автомобіля громадянином ОСОБА_1 до ТСЦ 2146РСЦ МВС в Закарпатській області при огляді техпаспорту та згідно бази НАІС стали відомі обставини, які є істотними для справи, і які не були і не могли бути відомі відповідачу під час розгляду цієї справи.
Так, зокрема, при зверненні громадянина ОСОБА_1 стосовно реєстрації транспортного засобу марки УАЗ Патріот, V1N -НОМЕР_4 при перегляді документів було встановлено що даний транспортний засіб зареєстровано на території Російської Федерації та не знятий з обліку.
Ввезені в Україну транспортні засоби підлягають державній реєстрації на підставі заяв власників і митних декларацій єдиного адміністративного документа на паперовому носію або електронних митних декларацій або виданих органами доходів і зборів посвідчень про їх реєстрацію в сервісних центрах з МВС згідно пункту 28 Постанови КМУ 1388 від 07.09.1998року з останніми змінами внесеними постановою KM України від 05.10.2016 року №687.
Державна реєстрація транспортних засобів, що перебували в експлуатації та ввезені на митну територію України, проводиться за умови відповідності конструкції і технічного стану даної марки (моделі) обов'язковим вимогам правил, нормативів і стандартів України, що підтверджуються сертифікатом відповідності або свідоцтвом про визначення іноземного сертифіката, копію яких власники подають до уповноваженого органу МВС.
Згідно п.10 Постанови №1388 та пункту 29 останніх змін внесених постановою КМУ від 05.10.2016 року №687 передбачено, що у разі коли транспортні засоби перебувають у експлуатації за межами України і були зареєстровані у відповідних органах іншої держави, обов'язковим є подання до сервісних центрів МВС реєстраційних документів такої держави з відміткою про зняття з обліку.
Окрім цього, згідно п.8 Постанови КМУ № 1388 державна реєстрація транспортних засобів проводиться за умови сплати їх власниками передбачених законодавством податків і зборів (обов'язкових платежів), а також внесення в установленому порядку платежів за проведення огляду транспортних засобів, державну реєстрацію (перереєстрацію), зняття з обліку, відшкодування вартості бланків реєстраційних документів та номерних знаків. Разом з тим, п.8 Постанови КМУ 1388 передбачено, державна реєстрація зазначених транспортних засобів, ввезених на митну територію України без сплати податків і зборів(обов'язкових платежів), що передбачені законодавством під час імпорту таких засобів, проводиться за умови подання документів про внесення таких податків і зборів (обов'язкових платежів), за винятком безоплатно переданих конфіскованих транспортних засобів та транспортних засобів, які згідно з податковим законодавством звільнені від їх сплати, із внесенням відповідного запису у свідоцтво про реєстрацію.
Таким чином, у разі реєстрації вищевказаного транспортного засобу без сплати платежів та обов'язкових зборів, передбачених чинним законодавством буде завдано збитків державному бюджету України, а саме недоотримання доходів.
Вищезазначені обставини мають значення для вирішення справи і є істотними для постановлення правильного рішення у справі, так як на їх підставі можна зробити висновок про відсутність правових підстав для реєстрації транспортного засобу без вищевказаних документів. Дані обставини не були встановленні судом та не могли бути відомі заявнику без представлення громадянином техпаспорта на транспортний засіб автомобіля УA3 Патріот, 2008 р. в НОМЕР_3, р.н НОМЕР_2.
Представник відповідача РСЦ в Закарпатській області в судове засідання не з'явився, а подав заяву ( а. с. 222), якою подану заяву підтримав, просив її задовольнити, її розгляд провести за його відсутності.
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, про час і місце розгляду справи повідомлявся належним чином (а. с. 207, 219), тому справу розглянуто у його відсутності відповідно до ч. 5 ст. 269 ЦПК України на підстав поданого заперечення, де він вказав, що заява про перегляд рішення у зв'язку з нововиявленими обставинами є необґрунтованою, не підлягає задоволенню. Заявник зазначає, що згідно п. 10 та п.29 Постанови КМУ N 1388 з останніми змінами від 05.10.2016 року №687 для реєстрації ТЗ, що перебували в експлуатації за межами України і були зареєстровані у відповідних органах іншої держави, обов'язковим є подання до сервісного центру МВС реєстраційних документів такої держави з відміткою про зняття з обліку.
З даними доводами/твердженнями погодитися неможливо, вони не відповідають дійсності та не ґрунтуються на нормах чинного законодавства. В заяві про перегляд рішення суду за нововиявленими обставинами заявник зазначає, що при перегляді документів було встановлено, що транспортний засіб зареєстрований на території Російської Фередації - тобто про те, що техпаспорт на транспортний засіб виданий Російською Ферерацією та що в ньому немає відмітки про зняття транспортного засобу з обліку в країні реєстрації їм при розгляді справи в суді не було відомо і про існування такого вони дізналися після вступу такого рішення в законну силу під час мого звернення з даним рішенням суду до ТСЦ №2146 РСЦ в Закарпатській області для реєстрації ТЗ.
Дані доводи заявника є неправдивими, надуманими та не відповідають дійсності, оскільки при зверненні до суду з позовною заявою про визнання права власності на ТЗ та про зобов'язання здійснити державну реєстрацію такого ТЗ ним до позовної заяви, в якості додатку, було долучено копію «Свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу».
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими слід задовольнити, скасувавши судове рішення та змінити його, виходячи з наступних підстав.
В судовому засіданні належними доказами встановлено, що 22.11.2017 року Іршавським районним судом Закарпатської області прийнято рішення у цивільній справі №301/2248/17, яким за ОСОБА_1 визнано право власності на транспортний засіб - автомобіль УАЗ Патріот, 2008 р.в., №VIN НОМЕР_5, р.н. НОМЕР_2 на підставі акту про проведені електронні торги від 11.04.2017 року складеним ст. державним виконавцем Овруцького РВДВС ГТУЮ у Житомирській області Ковальчук М.Є., затвердженим начальником даного підрозділу ОСОБА_2, без сплати митних платежів: податків та зборів, що справляються у разі імпортування автомобілів відповідно до законодавства та зобов'язано Територіальний сервісний центр 2146 Регіонального сервісного центру МВС України в Закарпатській області, ідентифікаційний номер 40112406, адреса: м. Іршава, вул. Поштова 4, Іршаського району, Закарпатської області, поштовий індекс 90100, здійснити державну реєстрацію такого транспортного засобу за ОСОБА_1.
13 лютого 2018 року постановою Апеляційного суду Закарпатської області по справі №301/2248/17 апеляційну скаргу в.о. начальника ТСЦ 2146 РСЦ МВС в Закарпатській області Місарош М.В. залишено без задоволення, а рішення Іршавського районного суду від 22.11.2017 року залишено без змін.
Так, 13.03.2017 року на прилюдних електронних торгах «СЕТАМ» міністерства Юстиції України, після проведення уцінок вказаного майна через відсутність зареєстрованих учасників, відбулися торги з примусового продажу за рішенням суду в дохід держави рухомого майна - автомобіля марки УАЗ Патріот, 2008 р.в., №VIN НОМЕР_5, р.н. НОМЕР_2 - реєстраційним номером лота 201667, за результатом яких ОСОБА_1 визначено переможцем, про що сформовано Протокол проведення електронних торгів №248229 від 06.04.2017 року. Майно придбано за ціною 67233,16 гривень (після проведення двох уцінок через відсутність зареєстрованих учасників на попередніх торгах).
11.04.2017 року після сплати всіх належних платежів за проведення електронних торгів та за купівлю рухомого майна, старшим державним виконавцем Овруцького районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Житомирській області Ковальчук М.Є. було складено акт про проведені електронні торги, що був затверджений керівником даного підрозділу.
11.04.2017 року на підставі Протоколу про проведені електронні торги №248229 від 06.04.2017 року вирішено питання щодо передачі майна - автомобіля УАЗ Патріот, 2008 р.в., №VIN НОМЕР_5, р.н. НОМЕР_2 переможцю торгів - ОСОБА_1, який став фактичним власником згаданого транспортного засобу.
При зверненні до виконання згаданого рішення працівниками ТСЦ 2146 РСЦ МВС в Закарпатській області позивачем ОСОБА_1 було надано оригінал технічного паспорту й встановлено, що транспортний засіб марки УАЗ Патріот, V1N -НОМЕР_6 зареєстровано на території Російської Федерації та не знятий з обліку.
Відповідно до ст. 10 ЦК України чинний міжнародний договір, який регулює цивільні відносини, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, є частиною національного цивільного законодавства України.
Якщо у чинному міжнародному договорі України, укладеному у встановленому законом порядку, містяться інші правила, ніж ті, що встановлені відповідним актом цивільного законодавства, застосовуються правила відповідного міжнародного договору України.
Відповідно до ч. 2 ст. 38 Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних і кримінальних справах між країнами СНД (Азербайджанська Республіка, Республіка Молдова, Республіку Вірменія, Російська Федерація, Республіка Білорусь, Республіка Таджикистан, Грузія, Туркменістан, Республіку Казахстан, Республіка Узбекистан, Киргизька Республіка, Україна) право власності на транспортні засоби, що підлягають внесенню в державні реєстри, визначається за законодавством Договірної Сторони, на території якої знаходиться орган, що здійснив реєстрацію транспортного засобу.
Відповідно до п. 2 ч. 3 ст. 429 ЦПК України за результатами перегляду судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами суд може задовольнити заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами, скасувати відповідне судове рішення та ухвалити нове рішення чи змінити рішення;
Керуючись ст. ст. 81, 89, 263-265, 268, 272, 273, 425-427, 429 ЦПК України, ст. 10 ЦК України, ч. 2 ст. 38 Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних і кримінальних справах між країнами СНД, суд, -
Р І Ш И В:
Заяву про перегляд судового рішення Іршавського районного суду від 22.11.2017 року задовольнити.
Рішення Іршавського районного суду від 22.11.20018 року скасувати.
Позов ОСОБА_1 до Територіального сервісного центру 2146 регіонального сервісного центру МВС України в Закарпатській області про визнання права власності та зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.
Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, податковий ідентифікаційний код НОМЕР_7 право власності на автомобіль УАЗ Патріот, 2008 р.в., №VIN НОМЕР_5, р.н. НОМЕР_2.
В решті позову відмовити.
Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до апеляційного суду Закарпатської області. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. При цьому відповідно до п. п. 15.5 п. 15 Перехідних положень ЦПК України в редакції Закону України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів » № 2147-VIII від 03.10.2017 року до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією кодексу.
Головуючий: М. М. Золотар