
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 червня 2018 р. Справа № 545/2517/17Харківський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Ральченка І.М.
суддів: Катунова В.В. , Бершова Г.Є.
за участю секретаря судового засідання Дорошенко Д.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Полтавського районного суду Полтавської області від 14.02.2018, суддя Путря О.Г., по справі № 545/2517/17
за позовом ОСОБА_1
до Новоселівської сільської ради Полтавського району Полтавської області треті особи Надержинщинська сільська рада Полтавського району , Нестеренківська сільська рада Полтавського району , Черкасівська сільська рада Полтавського району , Полтавська обласна державна адміністрація
про визнання незаконним та скасування рішення Новоселівської сільської ради Полтавського району Полтавської області про добровільне об'єднання територіальних громад,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до суду із позовом, у якому просила визнати незаконним та скасувати рішення Новоселівської сільської ради Полтавського району про добровільне об`єднання територіальних громад.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 14.02.2018 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Не погодившись із рішенням суду першої інстанції, позивач подала апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просила скасувати оскаржуване рішення, прийняти нове, яким задовольнити позовні вимоги.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги заявник посилається на порушення судом першої інстанції при прийнятті рішення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи. При цьому, апелянт зазначає, що суд першої інстанції неповністю з'ясував обставини, які мають значення для справи, у зв'язку з чим дійшов помилкових висновків.
Представники відповідача у судовому засіданні доводи апеляційної скарги не підтримали, вважали рішення суду першої інстанції законним та таким, що не підлягає скасуванню.
У судовому засіданні представники третьої особи проти доводів апеляційної скарги заперечували, вважали рішення суду першої інстанції таким, що не підлягає скасуванню.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, вислухавши пояснення учасників судового засідання, перевіривши рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про місцеве самоврядування» місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Згідно з ч. 1 ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють їх від імені та в інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
В силу п. 41 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад належить прийняття рішень з питань адміністративно-територіального устрою в межах і порядку, визначених цим та іншими законами.
Так, відповідно до ст. 3 Закону України «Про добровільне об`єднання територіальних громад» суб`єктами добровільного об`єднання територіальних громад є суміжні територіальні громади сіл, селищ, міст.
Згідно зі ст. 5 Закону України «Про добровільне об`єднання територіальних громад» ініціаторами добровільного об'єднання територіальних громад сіл, селищ, міст можуть бути: 1) сільський, селищний, міський голова; 2) не менш як третина депутатів від загального складу сільської, селищної, міської ради; 3) члени територіальної громади в порядку місцевої ініціативи; 4) органи самоорганізації населення відповідної території (за умови представлення ними інтересів не менш як третини членів відповідної територіальної громади).
Пропозиція щодо ініціювання добровільного об'єднання територіальних громад повинна, зокрема, містити: 1) перелік територіальних громад, що об'єднуються, із зазначенням відповідних населених пунктів; 2) визначення адміністративного центру об'єднаної територіальної громади та її найменування.
Сільський, селищний, міський голова забезпечує вивчення пропозиції щодо ініціювання добровільного об'єднання територіальних громад та її громадське обговорення, яке проводиться протягом 30 днів з дня надходження такої пропозиції. Після завершення громадського обговорення пропозиція подається до відповідної ради на наступну сесію для прийняття рішення про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад та делегування представника (представників) до спільної робочої групи.
Порядок проведення громадського обговорення з питань, передбачених цим Законом, визначається сільською, селищною, міською радою.
Згідно зі ст. 6 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» сільський, селищний, міський голова після прийняття відповідною радою рішення про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад надсилає пропозицію про таке об'єднання сільському, селищному, міському голові суміжної територіальної громади.
Сільський, селищний, міський голова суміжної територіальної громади забезпечує вивчення пропозиції щодо добровільного об'єднання територіальних громад та її громадське обговорення, яке проводиться протягом 30 днів з дня надходження такої пропозиції. Після завершення громадського обговорення пропозиція подається до відповідної ради на наступну сесію для прийняття рішення про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад та делегування представника (представників) до спільної робочої групи або про відмову в наданні згоди.
У разі прийняття рішення про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад сільський, селищний, міський голова, який ініціював об'єднання, приймає рішення про утворення спільної робочої групи з підготовки проектів рішень щодо добровільного об'єднання територіальних громад та інформує про це Верховну раду Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідні обласну раду, обласну державну адміністрацію.
Спільна робоча група формується з однакової кількості представників від кожної територіальної громади, що об'єднується.
Утворення спільної робочої групи є початком процедури добровільного об'єднання територіальних громад.
Спільна робоча група готує проекти відповідних рішень щодо добровільного об'єднання територіальних громад.
Сільські, селищні, міські голови забезпечують протягом 60 днів проведення обов'язкового громадського обговорення (громадські слухання, збори громадян, інші форми консультацій з громадськістю) підготовлених спільною робочою групою проектів рішень щодо добровільного об'єднання територіальних громад, за результатами якого сільські, селищні, міські голови вносять питання про його схвалення на розгляд сільських, селищних, міських рад.
Питання про схвалення проекту рішення щодо добровільного об'єднання територіальних громад розглядається сільськими, селищними, міськими радами протягом 30 днів з дня його внесення на їх розгляд та з врахуванням результатів громадського обговорення.
Схвалені сільськими, селищними, міськими радами проекти рішень щодо добровільного об'єднання територіальних громад у п'ятиденний строк подаються обласній державній адміністрації для надання висновку щодо відповідності цього проекту Конституції та законам України.
Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласна державна адміністрація протягом 10 робочих днів з дня отримання проекту рішення щодо добровільного об'єднання територіальних громад готує відповідний висновок, що затверджується розпорядженням голови обласної державної адміністрації.
У разі відповідності проекту рішення щодо добровільного об'єднання територіальних громад Конституції та законам України сільські, селищні, міські ради приймають рішення про добровільне об'єднання територіальних громад або про проведення місцевого референдуму щодо підтримки об'єднання територіальних громад.
Відмовляючи у задоволенні позову суд першої інстанції виходив з того, що Новоселівська сільська рада Полтавського району при винесенні оскаржуваного рішення діяла в межах повноважень та у спосіб, встановлений чинним законодавством, рішення про добровільне об`єднання територіальних громад прийнято з дотриманням процедури, визначеної Законом України «Про добровільне об`єднання територіальних громад».
Колегія суддів погоджується із такими висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.
Як встановлено судовим розглядом, розпорядженням сільського голови Новоселівської сільської ради від 01.06.2017 року № 32 ініційовано добровільне об'єднання територіальних громад Василівської, Коломацької, Надержинщинської, Нестеренківської, Рунівщинської, Черкасівської, Степненської, Бричківської, Сем'янівської, Тахтаулівської сільських рад в Новоселівську територіальну громаду з центром у с. Новоселівка.
06.06.2017 року рішенням Новоселівської сільської ради надано згоду на добровільне об'єднання територіальних громад.
12.06.2017 року розпорядженням сільського голови Новоселівської сільської ради висунута нова ініціатива добровільного об'єднання територіальних громад у меншій конфігурації: територіальні громади сіл Новоселівської, Василівської, Коломацької, Надержинщинської, Нестеренківської, Рунівщинської, Черкасівської сільських рад в Новоселівську територіальну громаду із центром у с. Новоселівка, попереднє розпорядження № 32 втратило чинність; вирішено провести громадське обговорення з місцевими жителями.
14.06.2017 року проведено громадські обговорення за участі 23 мешканців с. Терентіївка, Новоселівка, Брунівка, та наслідками голосування 23 голосами вирішили визнати можливим створення об'єднаної територіальної громади.
Також, 14.06.2017 року проведено громадські обговорення за участі 51 мешканця с. Терентіївка, с. Новоселівка, Пасківка, Крюкове, Вільховий Ріг , за наслідками голосування яких 48 голосами вирішено визнати можливим створення об'єднаної територіальної громади
ОСОБА_1 згідно з особистими поясненнями 14.06.2017 року приймала участь у громадських обговореннях у с. Терентіївка.
Рішенням 21 позачергової сесії 7 скликання Новоселівської сільської ради від 16.06.2017 року надано згоду на добровільне об'єднання територіальних громад.
16.06.2017 року шести суміжним територіальним громадам направлено листи із пропозицією добровільного об'єднання територіальних громад.
Після отримання згоди від Нестеренківської, Надержиншинської та Черкасівської сільських рад 13.07.2017 року рішенням Новоселівської сільської ради на 22 сесії 7 скликання надано згоду на добровільне об'єднання територіальних громад сіл Новоселівської, Надержиншинської, Нестеренківської та Черкасівської сільських рад у Новоселівську територіальну громаду із центром у с. Новоселівка.
Розпорядженням сільського голови Новоселівської сільської ради від 21.07.2017 року № 49 утворено спільну робочу групу з однаковим представництвом від усіх громад, що об'єднуються.
24.07.2017 року на засіданні спільної робочої групи схвалено підготовлений проект рішення «Про добровільне об'єднання територіальних громад» та План організаційних заходів.
Розпорядженням сільського голови Новоселівської сільської ради від 25.07.2017 року № 53 вирішено провести громадське обговорення схваленого проекту рішення щодо добровільного об'єднання територіальних громад.
28.07.2017 року проведено громадські обговорення у с. Новоселівка (23 мешканця с. Новоселівка, с.Терентіївка, с. Пасківка, Брунівка) та у с. Пасківка (43 мешканця с. Пасківка, Терентіївка, Крюкове, Вільховий Ріг), за результатами яких жителями одноголосно підтримано рішення про добровільне об'єднання територіальних громад, що підтверджується протоколами зборів громадян.
02.08.2017 року рішенням 23 позачергової сесії Новоселівської сільської ради, на якій були присутні експерт та юрист Полтавського центру розвитку місцевого самоврядування, члени виконавчого комітету, місцеві жителі, схвалений попередньо розроблений та обговорений з мешканцями територіальної громади проект рішення «Про добровільне об'єднання територіальних громад».
03.08.2017 року документи були передані до Полтавської обласної державної адміністрації для надання висновку щодо відповідності проекту рішення Конституції та законам України.
Відповідно до наданого Полтавською обласною державною адміністрацією висновку № 538 від 15.08.2017 року проекти рішень «Про добровільне об`єднання територіальних громад » щодо об`єднання Новоселівської, Надержинщинської, Нестеренківської та Черкасівської сільських рад Полтавського району в Новоселівську територіальну громаду з адміністративним центром в с. Новоселівка підготовлені відповідно до законодавства та розроблені в межах повноважень Новоселівської, Надержинщинської, Нестеренківської та Черкасівської сільських рад Полтавського району.
В подальшому, Новоселівською сільською радою 28.08.2017 року прийнято рішення «Про добровільне об'єднання територіальних громад».
Колегія суддів не приймає до уваги посилання ОСОБА_1 на те, що у вказаному висновку Полтавської обласної державної адміністрації від 15.08.2017 року зазначено про вірогідність ненадання об'єднаній територіальній громаді статусу спроможної та отримання відповідних повноважень і прямих міжбюджетних відносин, та неврахування при прийнятті зазначеної постанови Перспективного плану формування територіальних громад, яким не передбачено створення Новоселівської об'єднаної територіальної громади з центром в с. Новоселівка, з огляду на наступне.
Так, відповідно до вимог ст. 7 ч.ч. 3, 5, 5, 6 Закону України "Про добровільне об'єднання територіальних громад" схвалені сільськими, селищними, міськими радами проекти рішень щодо добровільного об'єднання територіальних громад у п'ятиденний строк подаються Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласній державній адміністрації для надання висновку щодо відповідності цього проекту Конституції та законам України.
Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласна державна адміністрація протягом 10 робочих днів з дня отримання проекту рішення щодо добровільного об'єднання територіальних громад готує відповідний висновок, що затверджується постановою Ради міністрів Автономної Республіки Крим, розпорядженням голови обласної державної адміністрації.
У разі відповідності проекту рішення щодо добровільного об'єднання територіальних громад Конституції України та законам України сільські, селищні, міські ради приймають рішення про добровільне об'єднання територіальних громад або про проведення місцевого референдуму щодо підтримки об'єднання територіальних громад.
У разі встановлення невідповідності проекту рішення щодо добровільного об'єднання територіальних громад Конституції України та законам України Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласна державна адміністрація повертає його на доопрацювання в порядку, встановленому цим Законом.
Тобто нормами закону не передбачено надання позитивного висновку про відповідність проектів рішень Конституції та законам України із застереженнями викладеними на окремому листі.
Судовим розглядом встановлено, що вказані у висновку Полтавської обласної державної адміністрації № 538 від 15.08.2017 року застереження викладені на окремому листі від 21.08.2017 року стосувались лише того, що згідно з перспективним планом формування територіальних громад Полтавської області, затвердженим розпорядження Кабінету Міністрів України від 23.09.2015 року № 214, Новоселівське об'єднання територіальних громад відсутнє в переліку громад Полтавської області, визначених спроможними.
Слід вказати, що спроможного об'єднання територіальних громад надає не Полтавська обласна державна адміністрація, а Кабінет Міністрів України, інші критерії для вірогідності ненадання в майбутньому територіальній громаді статусу спроможної відсутні.
На підставі викладеного, колегія суддів погоджується із висновками суду першої інстанції, що недотримання Перспективного плану формування територіальних громад області не є підставою для визнання рішення про добровільне об'єднання територіальних громад незаконним, оскільки Перспективний план носить рекомендаційний характер та не може замінити добровільне волевиявлення громад сіл, селищ, міст на об'єднання своїх територіальних громад.
Також, у ході судового розгляду не знайшли підтвердження доводи позивача стосовно порушення оскаржуваним рішенням її прав.
Громадські обговорення шляхом зборів мешканців громади були проведені як на етапі надання згоди, так і на етапі схвалення проекту рішення про добровільне територіальне об'єднання громадян. Інформація щодо об'єднання була розміщені як на дошках оголошень, так і в місцевій газеті "Вісник громади" та доведена депутатами до своїх виборців. В обговореннях прийняли участь мешканці всіх сіл, які входять до складу сільської ради, у тому числі позивач особисто 14.06.2017 року.
Крім того, необхідно вказати, що на момент звернення позивача до суду процес об'єднання громад було завершено, звернень громадян щодо порушення процедури проведення громадських слухань, неможливості взяти участь у їх проведенні, заперечень щодо ініційованого об'єднання територіальних громад не надходило.
Також, важливо додати, що позивач не заперечує проти процесу об'єднання територіальних громад, але заперечує проти формату, в якому відбулось об'єднання.
Таким чином, на підстави викладеного колегія суддів доходить висновку, що відповідач при винесенні оскаржуваного рішення діяв в межах повноважень та у спосіб, встановлений чинним законодавством, а отже рішення Новоселівської сільської ради Полтавського району Полтавської області про добровільне об`єднання територіальних громад було прийнято з дотриманням вимог закону України «Про добровільне об`єднання територіальних громад» є законним та таким, що не підлягає скасуванню.
Отже, колегія суддів підтримує твердження суду першої інтонації щодо необґрунтованості позовних вимог та необхідності відмови ту їх задоволенні.
На підставі наведеного, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалене з додержанням норм матеріального і процесуального права, що відповідно до статті 316 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а постанови суду першої інстанції - без змін.
Керуючись ст. 245, 246, 250, 315, 321 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Рішення Полтавського районного суду Полтавської області від 14.02.2018 по справі № 545/2517/17 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддя І.М. Ральченко Судді В.В. Катунов Г.Є. Бершов Постанова складена в повному обсязі 25.06.18.