Рішення № 74939153, 26.06.2018, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.06.2018
Номер справи
825/2172/18
Номер документу
74939153
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 червня 2018 року Чернігів Справа № 825/2172/18

Чернігівський окружний адміністративний суд під головуванням судді Житняк Л.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у м. Чернігові ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні позивача – Чернігівське об'єднане управління Пенсійного фонду України про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі – ОСОБА_1Г.) звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у м. Чернігові ради (далі – Управління), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні позивача – Чернігівське об'єднане управління Пенсійного фонду України, в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у м. Чернігові ради щодо відмови у видачі позивачу довідки для отримання пільг інвалідам, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу;

- зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у м. Чернігові ради видати позивачу згідно вимог ч.4 ст.4 Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні" довідку для отримання пільг інвалідам, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу.

Позов мотивовано тим, що позивач є особою з інвалідністю, отримує щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці згідно Закону України "Про судоустрій і статус суддів" і не отримує пенсію чи соціальну допомогу відповідно до законів України "Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю", "Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю", а тому вважає що має право на отримання довідки.

Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 01.06.2018 відкрито провадження у справі та призначено її розгляд за правилами спрощеного письмового провадження, без виклику сторін.

Представником відповідача, в межах встановленого судом строку, подано відзив на позов, в якому останній просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог, посилаючись на їх необґрунтованість та зазначає, що оскільки позивач перебуває на обліку в органах Пенсійного фонду, отримує довічне грошове утримання судді у відставці та має право на отримання пенсії по інвалідності, Управління не має законних підстав для видачі спірної довідки.

Так, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Позивач перебуває на обліку в Чернігівському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України і з 01.03.2017 отримує довічне грошове утримання судді у відставці.

08.02.2018 позивачу встановлена ІІ група інвалідності безтерміново, що підтверджується копією довідки МСЕК серії АВБ №059375, в результаті чого, останній 27.03.2018 звернувся до відповідача із заявою про видачу йому довідки для отримання пільг інвалідам, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу (а.с.9).

30.03.2018 відповідач розглянув заяву ОСОБА_1, про що повідомив останнього листом за №08-09/7041, вказавши, що оскільки позивач перебуває на обліку в Чернігівському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України, підстави для видачі довідки йому відсутні (а.с.10).

Вважаючи таку відмову протиправною, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку наведеним обставинам, суд зазначає наступне.

В силу ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із ст.46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних приватних закладів для догляду непрацездатними.

При цьому згідно ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

В Україні визнається і діє принцип верховенства права, Конституція України має найвищу юридичну силу, її норми є нормами прямої дії, а тому органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (ст.8, ч.2 ст.19 Основного Закону України).

Згідно ч.3 і ч.4 ст.4 Закону України від 21.03.1991 №875-XII "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні" визначено зокрема, що пільги особам з інвалідністю надаються на підставі посвідчення, яке підтверджує відповідний статус, пенсійного посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до законів України від 16.11.2000 №2109-ІІІ "Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю", 18.05.2004 №1727-IV "Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, за особам з інвалідністю".

Особам з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу відповідно до законів України "Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства за дітям з інвалідністю", "Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю", пільги надаються на підставі довідки, що безоплатно видається структурними підрозділами соціального захисту населення районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, виконавчими органами міських рад за місцем проживання. Порядок видачі такої довідки та її форма затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Механізм видачі довідки для отримання пільг особам з інвалідністю, які не мають право на пенсію чи соціальну допомогу визначається Порядком видачі довідки для отримання пільг інвалідам, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу (далі Порядок), затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України від 21.09.2015 №946. Так, відповідно до п.5 Порядку структурний підрозділ соціального захисту населення, до якого надійшла заява про надання Довідки, перевіряє інформацію про перебування на обліку та отримання пенсії чи соціальної допомоги в органах Пенсійного фонду або соціального захисту населення інваліда з урахуванням даних автоматизованої системи обробки документів з призначення та виплати пенсій, центрального сховища баз даних Міністерства соціальної політики України.

Після звернення позивача 27.03.2018 до Управління з заявою про видачу йому довідки для отримання пільг особам з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, відповідно до вимог Порядку, було здійснено запит до Чернігівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України. У відповідь на запит Управління надійшла довідка від 28.03.2018 №7325/06 в якій зазначалось, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Чернігівському об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України та отримує довічне грошове утримання судді у відставці з 01.03.2017. Тобто, ОСОБА_1 не перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Деснянської районної у місті Чернігові ради та не отримує в Управлінні жодного виду допомоги, що підтверджується довідкою від 29.03.2018 №1291.

Водночас, позивач є особою з інвалідністю II групи та має страховий стаж 15 років.

Отже, спростовуючи помилкові міркування позивача, суд зазначає, що відповідно до ч.1 ст.30 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" пенсія по інвалідності призначається в разі настання інвалідності, що спричинила повну або часткову втрату працездатності за наявності страхового стажу, передбаченого ст.32 цього Закону. Згідно ст.32 цього Закону особи, яким установлено інвалідність, мають право на пенсію по інвалідності, залежно від групи інвалідності, за наявності такого страхового стажу на час настання інвалідності або на день звернення за пенсією: від 49 років до досягнення особою 51 року включно - 12 років. Тобто, позивач, за наявності страхового стажу 15 років, має право на одержання пенсії по інвалідності, яка призначається в разі настання інвалідності, що спричинила повну або часткову втрату працездатності. Також, п.7 Порядку визначено, що підставами для відмови у видачі довідки є подання недостовірних даних, виникнення у особи права на пенсію чи соціальну допомогу відповідно до Законів України "Про державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам", "Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам" та призначення таких пенсії або соціальної допомоги. Таким чином, оскільки позивач має право на отримання пенсії по інвалідності, перебуває на обліку в органах Пенсійного фонду, отримує довічне грошове утримання судді у відставці, підстави для видачі довідки в силу положень п.7 Порядку об'єктивно відсутні, що вказує на правомірність відмови, наданої позивачу. Враховуючи викладене, у задоволенні адміністративного позову належить відмовити повністю.

Керуючись ст.ст. 139, 241-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ід.код НОМЕР_1) до Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у м. Чернігові ради (вул. Шевченка, 44, м. Чернігів, 14027, код ЄДРПОУ 03196191), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні позивача – Чернігівське об'єднане управління Пенсійного фонду України (проспект Миру, 44, м. Чернігів, 14005, код ЄДРПОУ 40378209) про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Повне рішення суду складено 26 червня 2018 року.

Суддя Л.О. Житняк