Постанова № 74938022, 25.06.2018, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.06.2018
Номер справи
819/2332/17
Номер документу
74938022
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 червня 2018 рокуЛьвів№ 876/3539/18

Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Ільчишин Н.В.,

суддів Пліша М.А., Глушка І.В.,

за участі секретаря судового засідання Федак С.Р.,

розглянувши у судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 12.03.2018 року (головуючий суддя Баранюк А.З.) ухвалене у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження в м. Тернопіль о 15 год. 25 хв. повний текст складено 13.03.2018 року у справі №819/2332/17 за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Західне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 20.12.2017 року звернувся в суд з позовом до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Західне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України в якому просить визнати протиправною відмову відповідача у формі листа № 6907/03 від 07.12.2017 року в призначенні пенсії за вислугою років йому та зобов'язати відповідача призначити йому пенсію за вислугу років з 15 серпня 2017 року.

Рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 12.03.2018 року відмовлено в задоволенні позову.

Не погодившись із рішенням суду першої інстанції ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу. В якій просить рішення скасувати та ухвалити нове, яким задовольнити позов повністю, апеляційну скаргу обґрунтовує тим, що судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваного рішення допущено порушення норм матеріального права, а саме постановою Чортківського районного суду Тернопільської області від 08.11.2017 у справі № 608/1653/17 встановлені обставини для призначення пенсії. Також Статтею 17-1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» встановлено, що порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України. Згідно з частиною 2 статті 17-2 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» перелік документів, що підтверджують окремі періоди військової служби, служби в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, які підлягають зарахуванню до вислуги років у календарному обчисленні або на пільгових умовах, визначається Кабінетом Міністрів України. Відповідно до частини 4 статті 23 Закону України «Про Державну кримінально-виконавчу службу України», особам рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої служби встановлюється пільговий залік вислуги років для призначення пенсії - один місяць служби за сорок днів; особам, які проходять службу у воєнізованих формуваннях і установах виконання покарань, призначених для тримання засуджених до довічного позбавлення волі, - один місяць служби за півтора місяця, а в установах виконання покарань, призначених для тримання і лікування інфекційних та психічно хворих засуджених, - один місяць служби за два місяці за переліком посад і в порядку, що затверджуються Міністерством юстиції України. Аналізуючи норми вищезазначеного законодавства, встановлено, що право на пенсію за вислугу років не ставиться в залежність від наявності відповідної кількості виключно календарної вислуги і пільгова вислуга враховується саме при призначенні пенсії згідно з пунктом «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а не при призначенні розміру такої пенсії. Аналогічна правова позиція наводиться також в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 05.11.2015 року у справі № К/800/46432/14 та ухвалі Вищого адміністративного суду України від 21.03.2017 року у справі № К/800/8083/17, а також ухвалі Львівського апеляційного адміністративного суду від 08.06.2017 року в справі №876/5203/17.

Відповідачем не подано до суду письмового відзиву на апеляційну скаргу, що не перешкоджає розгляду справи по суті.

В судовому засіданні апеляційного розгляду справи представник позивача ОСОБА_3 апеляційну скаргу підтримав з підстав зазначених у скарзі, просив рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове, яким задовольнити позов повністю.

Представник відповідача ОСОБА_4 заперечив проти апеляційної скарги, посилаючись на безпідставність викладених у ній доводів і просив оскаржуване рішення суду залишити без змін, вважаючи його законним та обґрунтованим.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів дійшла висновку, що подана скарга не підлягає задоволенню з наступних мотивів.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, що ОСОБА_1 з 24 листопада 1998 року по 14 серпня 2017 року проходив службу в Державній кримінально-виконавчій службі України.

Згідно витягу з наказу № 59 О/С-1 від 14 серпня 2017 року відповідно до Закону України «Про Національну поліцію» позивача звільнено зі служби в Державній кримінально-виконавчій службі України за пунктом 7 частини 1 статті 77 (за власним бажанням). Останнім робочим днем вважати 14 серпня 2017 року. Вислуга років на день звільнення становить: в календарному обчисленні 20 років 01 місяць 01 день, в пільговому обчисленні 28 років 03 місяці 04 дні.

15 серпня 2017 року ОСОБА_1 звернувся із заявою до Державної установи «Чортківська установа виконання покарань (№ 26)» із заявою щодо подання пакету документів до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області для призначення пенсії за вислугою років.

Державна установа «Чортківська установа виконання покарань (№ 26)» повернула подані документи, так як згідно із ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсія за вислугу років призначається особам, зазначеним у пунктах «б» - «д», «ж» статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 1 жовтня 2016 року по 30 вересня 2017 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки і більше. Оскільки календарна вислуга позивача становить 20 років 01 місяць 01 день, тому відсутні підстави для направлення поданих документів до органів Пенсійного фонду.

Позивач з такою відмовою не погодився та оскаржив її до суду. Постановою Чорківського районного суду Тернопільської від 08 листопада 2017 року у справі № 608/1652/17 позов ОСОБА_1 було задоволено, визнано неправомірною відмову Державної установи «Чортківська установа виконання покарань (№26)» від 08.09.2017 року №5-46-17/х-15 у оформленні необхідних документів та направленні їх до ОСОБА_2 управління Пенсійного Фонду України в Тернопільській області для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років та зобов'язано Державну установу «Чортківська установа виконання покарань (№26)» оформити необхідні документи та подати їх у встановленому законодавством порядку до ОСОБА_2 управління Пенсійного Фонду України в Тернопільській області для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років із врахуванням вислуги років у пільговому обчисленні. З постанови суду слідує, що вона набрала законної сили 21 листопада 2017 року.

На виконання постанови суду державна установа «Чортківська установа виконання покарань (№26)» оформила необхідні документи та направила їх до Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України. У свою чергу Західне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України направило зазначені документи до ОСОБА_2 управління Пенсійного Фонду України в Тернопільській області для призначення позивачу пенсії за вислугу років.

ОСОБА_2 управління Пенсійного Фонду України в Тернопільській області від 07.12.2017 року № 6907/03 зазначені документи були повернуті без реалізації до Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України. Зазначеним листом позивачу було відмовлено в призначенні пенсії за вислугою років, оскільки у нього, відповідно до пункту «а» частини 1 статтею 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», немає необхідної календарної вислуги років.

Частиною 1 статті 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до пункту «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року №2262-XII пенсія за вислугу років призначається: а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах «б» - «д», «ж» статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби: по 30 вересня 2011 року і на день звільнення мають вислугу 20 років і більше; з 1 жовтня 2011 року по 30 вересня 2012 року і на день звільнення мають вислугу 20 календарних років та 6 місяців і більше; з 1 жовтня 2012 року по 30 вересня 2013 року і на день звільнення мають вислугу 21 календарний рік і більше; з 1 жовтня 2013 року по 30 вересня 2014 року і на день звільнення мають вислугу 21 календарний рік та 6 місяців і більше; з 1 жовтня 2014 року по 30 вересня 2015 року і на день звільнення мають вислугу 22 календарних роки і більше; з 1 жовтня 2015 року по 30 вересня 2016 року і на день звільнення мають вислугу 22 календарних роки та 6 місяців і більше; з 1 жовтня 2016 року по 30 вересня 2017 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки і більше; з 1 жовтня 2017 року по 30 вересня 2018 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки та 6 місяців і більше; з 1 жовтня 2018 року по 30 вересня 2019 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки і більше; з 1 жовтня 2019 року по 30 вересня 2020 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки та 6 місяців і більше; з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше. До календарної вислуги років зараховується також період, зазначений у частині другій статті 17 цього Закону.

Апеляційний суд також звертає увагу на те, що вказаний Закон не визнаний неконституційним, тому підлягає застосуванню, оскільки позивач був звільнений 14 серпня 2017 року, отже, із врахуванням положень цієї статті, він міг би набути право на пенсію відповідно до цього Закону, при умові календарної вислуги 23 років і більше.

Колегія суддів вказує, що право на пенсію за вислугу років мають особи, у яких наявна вислуга, передбачена даною нормою, виключно в календарному обчисленні, що безпосередньо зазначено у цій статті.

Згідно статті 17-1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» передбачено, що порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей», до вислуги років для призначення пенсій зараховується на пільгових умовах, зокрема, служба в органах Державної кримінально-виконавчої служби, а саме: один місяць служби за півтора місяця.

Тобто, пільгова вислуга враховується саме при призначенні пенсій згідно з пунктом «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а не при визначенні розміру такої пенсії.

Як вже зазначалося, з цих підстав постановою Чортківського районного суду Тернопільської області від 08.11.2017 року у справі № 608/1653/17 визнано неправомірною відмову Державної установи «Чортківська установа виконання покарань (№26)» від 08.09.2017 року №5-46-17/х-15 у оформленні необхідних документів та направленні їх до ОСОБА_2 управління Пенсійного Фонду України в Тернопільській області для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років та зобов'язано Державну установу «Чортківська установа виконання покарань (№26)» оформити необхідні документи та подати їх у встановленому законодавством порядку до ОСОБА_2 управління Пенсійного Фонду України в Тернопільській області для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років.

Відповідно до частини 4 статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Чортківським районним судом Тернопільської області у цій справі встановлено, що посилання представника відповідача (Державної установи «Чортківська установа виконання покарань (№26)») про відсутність у ОСОБА_1 необхідної для призначення пенсії за вислугу років кількості календарної вислуги років є безпідставними та суперечать вимогам закону.

Зазначена обставина встановлена стосовно ОСОБА_1 – позивача у справі що розглядається. Постанова Чортківського районного суду Тернопільської області від 08.11.2017 року у справі № 608/1653/17 Державною установою «Чортківська установа виконання покарань (№26)» в апеляційному порядку не оскаржувалась та набрала законної сили 21 листопада 2017 року.

Однак, відповідно до частини 5 статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України, обставини, встановлені стосовно певної особи рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, можуть бути у загальному порядку спростовані особою, яка не брала участі у справі, в якій такі обставини були встановлені.

Обставини, які встановлені постановою Чортківського районного суду Тернопільської області від 08.11.2017 року у справі № 608/1653/17 підлягають спростованню, оскільки, згідно із частиною 4 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу. Таким чином, приписи пункту 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 суперечать приписам пункту «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а відтак, застосуванню підлягає саме Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», як такий, що має вищу юридичну силу.

Суд зазначає, що чинним законодавством України передбачено пенсії за вислугу років, які встановлюються окремим категоріям громадян, зайнятих на роботах, виконання яких призводить до втрати професійної працездатності або придатності до настання віку, що дає право на пенсію за віком.

Важливою умовою для призначення пенсії за вислугу років є певний стаж роботи за спеціальністю. Однак умови призначення пенсії за вислугу років неоднакові. В одних випадках вони призначаються незалежно від віку, в інших - встановлюється вік і стаж.

Тривалість стажу роботи розраховується з урахуванням загальної тривалості роботи в календарному вирахуванні або загальній тривалості роботи в пільговому вирахуванні.

Для призначення позивачу пенсії за віком Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначає, як обов'язкову вимогу, наявність саме календарної вислуги, а не її загальну тривалість у пільговому обрахуванні.

Суд також звертає увагу на те, що аналізуючи положення Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», законодавець розмежовує такі поняття як «вислуга років» та «календарна вислуга років». При цьому, до вислуги років є можливим зарахування стажу роботи у пільговому обчисленні і цей стаж теж враховується при призначенні пенсії (як правило впливає на розмір пенсії). В той же час, для отримання права на призначення пенсії обов'язковою умовою є наявність саме календарної вислуги років у мінімально визначеному Законом розмірі. До цієї вислуги зарахування стажу роботи у пільговому обчисленні Законом не передбачено.

Суд апеляційної інстанції, прийшов до висновку, що в Законі України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не вказано, що пенсію за вислугу років можна призначати особам при наявності 22 років та 6 місяців вислуги, обчисленої на пільгових умовах; вказаним Законом чітко передбачено, що пенсія за вислугу років призначається при наявності 22 календарних років та 6 місяців, та міститься виключний перелік періодів служби, які враховуються в календарну вислугу років.

Враховуючи приписи чинного законодавства, суд апеляційної інстанції дійшов вірного висновку щодо відсутності у позивача права на призначення пенсії за вислугою років з урахуванням пільгової вислуги років, оскільки позивач не має встановленої пунктом «а» частини першої статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» календарної вислуги років, що складала 20 років 01 місяць 01 днів.

Вказане підтверджується правовою позицією Верховного Суду викладеної в постанові від 27.03.2018 року у справі №295/6301/17 (провадження №К/9901/2268/18).

Відповідно до частини 1 статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні.

Колегія суддів дійшла висновку, що зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню, судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, доводами апеляційної скарги висновки, викладені в судовому рішенні, не спростовуються і підстав для його скасування не вбачається.

Відповідно до статті 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду – без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Підстав для розподілу судових витрат за наслідками апеляційного перегляду рішення суду першої інстанції на підставі статті 139 КАС України у апеляційного суду немає.

Керуючись ст.ст. 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 – залишити без задоволення.

Рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 12.03.2018 року у справі №819/2332/17 – залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку лише з підстав, визначених в статті 328 КАС України, протягом 30 днів з дня складання повного судового рішення шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя Н.В. Ільчишин

Судді М.А. Пліш

ОСОБА_5

Повний текст постанови складено 26.06.2018 року