
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 червня 2018 р. Справа № 818/1666/18
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Глазька С.М.,
за участю секретаря судового засідання - Провозіна О.І.,
представника відповідача - ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_2, звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, в якій просить:
- визнати дії відповідача неправомірними, в частині неперерахування пенсії з урахуванням матеріальних допомог на оздоровлення і для вирішення соціально-побутових питань та грошової винагороди;
- зобов’язати ГУ ПФУ в Сумській області здійснити перерахунок пенсії з урахуванням розмірів матеріальної допомоги на оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань та грошової винагороди, згідно Довідки №29/326 від 05.03.2018 Ліквідаційної комісії УМВС України в Сумській області та здійснювати виплату розрахованої пенсії у максимальному розмірі 80% від сум грошового забезпечення;
- зобов’язати ГУ ПФУ в Сумській області здійснити виплату різниці між новим розміром пенсії і раніше отримуваним розміром пенсії, починаючи з 01.11.2012.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він є пенсіонером, отримує пенсію відповідно до ОСОБА_3 України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" за вислугу років.
Для обчислення пенсії позивач надав до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області довідку №29/326 від 05.03.2018 про одноразові додаткові види грошового забезпечення, що подаються для призначення пенсії відповідно до ОСОБА_3 № 2262 з деталізацією сум та місяців, в яких були отримані матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та одноразова грошова винагорода.
Листом від 27.03.2018 №1213/П-11 Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області відмовило у задоволенні заяви ОСОБА_2 про перерахунок пенсії, посилаючись на те, що пенсія призначена відповідно до норм чинного законодавства, а саме відповідно до постанови КМУ від 17.07.1992 №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсії і грошової допомоги особам начальницького складу органів внутрішніх справ». Згідно цього Порядку матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових питань та одноразова грошова винагорода до грошового забезпечення не віднесені.
На переконання позивача вказана відмова є протиправною, та такою, що порушує вимоги чинного законодавства. У зв’язку з цим, позивач вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області з позовними вимогами не погодилось, у відзиві на позовну заяву зазначило, що відповідно до частини 3 статті 43 ОСОБА_3 України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим ОСОБА_3, та члени їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України.
Порядок обчислення грошового забезпечення визначений постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 “Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсії і грошової допомоги офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей” (далі - Порядок). Згідно з пунктом 7 Порядку пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, з урахуванням таких його видів:
- відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;
- щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії.
Оскільки пенсія призначена відповідно до норм чинного законодавства та підстави для врахування до складу грошового забезпечення, згідно з яким обчислено пенсію, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та одноразової грошової винагороди відсутні, тому довідку від 05.03.2018 №329/326 було повернуто позивачу.
Враховуючи наведені обставини, Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 27.04.2018 відкрито провадження у даній справі в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
У той же час, з метою забезпечення повного, об’єктивного та всебічного розгляду справи, ухвалою суду від 24.05.2018 вирішено проводити розгляд справи за правилами спрощеного провадження з повідомленням сторін, розгляд справи призначений у судове засідання на 19 червня 2018 року.
У судове засідання позивач не з’явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, в письмовій заяві, що надійшла до суду, справу просив розглядати без його участі.
Представник відповідача позов не визнав, з підстав зазначених у відзиві на позовну заяву.
Заслухавши пояснення представника відповідача, вивчивши матеріали справи й оцінивши докази у справі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що в жовтні 2012 року ОСОБА_2, відповідно до ОСОБА_3 України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області призначена пенсія за вислугу років.
Відповідно до ст. 43 вищевказаного закону, пенсію обчислено з розміру грошового забезпечення, до якого було включено відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, щомісячні додаткові види, як надбавки за оперативно - розшукову діяльність, виконання особливо важливих завдань, за роботу в режимних обмеженнях, премія, відсоток за вислугу років. Розмір пенсії розраховано, із 80% грошового забезпечення.
Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ» до одноразових додаткових видів грошового забезпечення віднесені такі види: матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, винагорода (підпункт 3 пункту 5).
Згідно довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Сумській області №29/326 від 05.03.2018 позивачу в 2010, 2011, 2012 роках перед звільненням було нараховано та виплачено матеріальну допомогу для оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань, винагороду в певних розмірах відповідно до законодавства.
Однак, при обчисленні пенсії позивачу, яка виплачується щомісячно, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області в Сумській області не були враховані фактично отримана позивачем матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань і винагорода, з яких сплачені страхові внески на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та не були включені до грошового забезпечення.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам та обставинам справи, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 3 ст. 43 ОСОБА_3 України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-ХІІ) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим ОСОБА_3, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку зі вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 7 Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 р. № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам; військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей" (далі - Постанова № 393) пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова № 1294) встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Підпунктом 3 пункту 5 Постанови № 1294 надано право керівникам державних органів надавати особам рядового і начальницького складу одноразові види грошового забезпечення у вигляді матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та допомоги на оздоровлення та одноразової грошової допомоги при звільненні.
Згідно п.3 Наказу Міністерства внутрішніх справ України від 31 грудня 2007 року № 499 «Про затвердження інструкції про порядок виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ» грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Частиною 1 ст. 9 ОСОБА_3 України «Про соціальний і правовий статус військовослужбовців та членів їх сімей» встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Частиною другою статті 9 ОСОБА_3 України «Про соціальний і правовий статус військовослужбовців та членів їх сімей» визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія), одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
ОСОБА_3 також гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (частина перша статті 10-1).
Отже, аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави вважати, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та одноразова грошова винагорода, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
Таким чином, при обчисленні розміру пенсії Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області безпідставно не врахувало фактично отримані позивачем у складі грошового забезпечення: матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, одноразову грошову винагороду і протиправно відмовило у перерахунку пенсії, чим порушило права та законні інтереси позивача.
Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Виходячи з аналізу вказаних норм, суд доходить висновку, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 27.03.2018 №1213/П-11 не відповідає вимогам ч. 2 ст. 2 КАС України, у зв’язку з чим, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Стосовно заяви позивача про звернення рішення до негайного виконання, суд не вбачає підстав для її задоволення, оскільки за нормами п.1. ч.1 ст. 371 Кодексу адміністративного судочинства України негайно виконуються рішення суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних фондів – у межах суми стягнення за один місяць. Враховуючи, що предметом спору є визнання дій неправомірними та зобов’язання відповідача вчинити певні дії, та за рішенням суду не вирішувалось питання про стягнення конкретно визначеного розміру суми пенсії, а лише вирішувалось питання щодо зобов’язання відповідача вчинити дії по виплаті пенсії, така заява позивача не підлягає задоволенню за безпідставністю.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, 40000, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, Сумська область, 40030, код ЄДРПОУ 21108013) про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії – задовольнити.
Визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області неправомірними, в частині неперерахування ОСОБА_2 пенсії з урахуванням матеріальних допомог на оздоровлення і для вирішення соціально-побутових питань та грошової винагороди.
Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 (з 01.11.2012) з урахуванням розмірів матеріальної допомоги на оздоровлення, для вирішення соціально - побутових питань та грошової винагороди, згідно довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Сумській області №29/326 від 05.03.2018 та здійснювати виплату розрахованої пенсії у максимальному розмірі 80% від сум грошового забезпечення з 01.11.2012.
Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складений 25 червня 2018 року.
Суддя С.М. Глазько