
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
26 червня 2018 року справа № 808/304/18
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Головко О.В.,
суддів: Суховарова А.В. Ясенової Т.І. ,
розглянувши в порядку письмового провадження у м. Дніпрі апеляційні скарги ОСОБА_1, Енергодарського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 21 лютого 2018 року (суддя Конишева О.В., повний текст рішення складений 21 лютого 2018 року) в адміністративній справі
за позовом ОСОБА_1
до Енергодарського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області
про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії,-
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 у січні 2018 року звернувся до суду з позовом, в якому просив: визнати протиправними дії Енергодарського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо відмови в перерахуванні ОСОБА_1 пенсії за віком з урахуванням положень п. 2 ст. 56 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та зобов’язати Енергодарське об’єднане управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області перерахувати ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до ст. ст. 27, 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» з 12 липня 2017 року з урахуванням положень п. 2 ст. 56 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», збільшивши пенсію за кожний повний рік страхового стажу понад 20 років; стягнути з Енергодарського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області на корить позивача витрати на правову допомогу у сумі 1500,00 грн.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 21 лютого 2018 року позов задоволено частково. Визнано протиправними дії Енергодарського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізької області щодо відмови в перерахуванні ОСОБА_1 пенсії за віком у відповідності до п. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та зобов’язано Енергодарське об'єднане управління Пенсійного фонду України Запорізької області, починаючи з 01 грудня 2017 року, перерахувати ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до статей 27, 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням положень пункту 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в частині збільшення пенсії за кожний повний рік страхового стажу понад 20 років. В іншій частині адміністративного позову відмовлено.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить змінити рішення суду першої інстанції в частині періоду задоволення позовних вимог та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги з 01 липня 2017 року. Енергодарське об’єднане управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області також подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 21 лютого 2018 року та прийняти нове, яким у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити в повному обсязі.
Апеляційні скарги ґрунтується на тому, що судом першої інстанції не надано належної оцінки нормам чинного законодавства, його висновки не відповідають обставинам справи, що призвело до прийняття невірного рішення.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційних скарг, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга позивача підлягає задоволенню частково, апеляційна скарга відповідача задоволенню не підлягає.
Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 з січня 2010 року знаходиться на обліку в Енергодарському об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області та отримує пенсію зі зниженням пенсійного віку відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
ОСОБА_1 12 грудня 2017 року звернувся до Енергодарського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області з заявою про перерахунок пенсії шляхом її збільшення на 1% заробітку за кожний повний рік роботи понад 20 років.
Листом № 654/Б-1 від 26.12.2017 відповідач відмовив ОСОБА_1 у перерахунку пенсії, оскільки відсутні підстави для встановлення доплати до пенсії за понаднормовий стаж.
В обґрунтування апеляційної скарги відповідач зазначає, що згідно з п. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку, у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Таким чином, оскільки позивачу пенсію призначено за частиною 1, а не за частиною 2 статті 27 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» у останнього взагалі відсутнє право на застосування п. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Проте суд апеляційної інстанції знаходить необґрунтованими вказані доводи апелянта, адже згідно з пунктом 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у редакції, чинній на момент призначення позивачеві пенсії (січень 2010 року), встановлено, що право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку.
Тобто, на момент призначення пенсії вказана норма закону не мала жодних обмежень чи умов, за яких повинне виплачуватися підвищення до пенсії за понаднормовий стаж.
При цьому посилання апелянта щодо невірного застосування судом першої інстанції величини мінімального розміру пенсії не спростовує висновків суду першої інстанції щодо неправомірності відмови у здійсненні перерахунку пенсії.
Разом з тим, ухвалюючи оскаржуване рішення, суд першої інстанції дійшов помилкового висновку, що оскільки позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії 12.12.2017, відповідно й перерахунок необхідно здійснити з 01.12.2017 згідно з приписами ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Суд апеляційної інстанції зазначає, що відповідно до ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Згідно з ч. 4 ст. 42 Закону у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.
За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
Таким чином, фактично перерахунок пенсії здійснюється після призначення особі пенсії, за умови, що в останньої після призначення пенсії виникло право на підвищення пенсії (зміни розміру певних показників, набуття страхового стажу тощо) або виникли обставини, які тягнуть за собою зменшення пенсії.
Пунктом 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у редакції, чинній на момент призначення позивачеві пенсії (липень 2004 року), встановлено, що право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку.
Отже, право на збільшення пенсії на один відсоток заробітку за кожний рік роботи понад встановлений стаж виникає в особи на момент призначення пенсії, яка має бути обрахована з урахуванням усіх передбачених законом доплат.
Статтею 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.
Суд апеляційної інстанції погоджується з доводами апелянта, що пенсія є періодичним платежем, а тому, враховуючи, що відповідачем неправомірно при призначенні пенсії ОСОБА_1 не було її збільшено на один відсоток заробітку за кожний рік роботи понад встановлений стаж, право позивача має бути поновлено з урахуванням строків, встановлених ст. 122 КАС України, тобто з а тому позовна вимога щодо перерахунку пенсії з 12 липня 2017 року є обґрунтованою. При цьому вимоги позивача в апеляційній скарзі щодо задоволення позовних вимог з 01 липня 2017 року не підлягає задоволенню, адже такі не заявлялися в позовній заяві.
Враховуючи викладене, колегія суддів доходить висновку, що судом першої інстанції правильно по суті вирішено справу, але із помилковим застосуванням норм матеріального права, у зв’язку з чим рішення суду підлягає зміні.
Керуючись ст.ст. 243, 317, 322 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -
п о с т а н о в и в :
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.
Апеляційну скаргу Енергодарського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області залишити без задоволення.
Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 21 лютого 2018 року в адміністративній справі № 808/304/18 – змінити.
В абзаці третьому резолютивної частини рішення слова: «з 01 грудня 2017 року» замінити на слова «з 12 липня 2017 року».
Постанова суду набирає законної сили з 26 червня 2018 року та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя: О.В. Головко
Суддя: А.В. Суховаров
Суддя: Т.І. Ясенова