Рішення № 74936327, 18.06.2018, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.06.2018
Номер справи
818/1794/18
Номер документу
74936327
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 червня 2018 р. Справа № 818/1794/18

Суддя Сумського окружного адміністративного суду Соп'яненко О.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з позовом, який мотивує тим, що є пенсіонером органів внутрішніх справ, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Відповідно до ст. 63 вищевказаного Закону має право на перерахунок пенсії у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. Ліквідаційною комісією управління МВС України в Сумській області складено довідку на ім'я позивача для перерахунку пенсії, яку направлено до ГУ ПФУ в Сумській області. Однак, всупереч вимог Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, відповідач, отримавши довідку у 2017 році, не проводить перерахунку пенсії та не виплачує збільшеної її суми.

Просить протиправною бездіяльність відповідача щодо непроведення перерахунку пенсії з 01.01.2016 відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанов Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", від 18.11.2015 № 947 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 № 268"; зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату недоплаченої пенсії з 01.01.2016 на підставі отриманої довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Сумській області від 06.06.2017 № 11/149-97 (4186) без обмеження граничного розміру. Також просить звернути судове рішення до негайного виконання та встановити судовий контроль за виконанням рішення, зобов'язавши відповідача подати до суду звіт про виконання судового рішення у строк тридцять днів з дня набрання ним законної сили.

Представник відповідача 01.06.2018 надав відзив, у якому проти позовних вимог заперечує. Зазначає, що позивач пропустив шестимісячний строк звернення з позовом та не надав докази наявності причин, що перешкоджали своєчасно звернутися до суду. Також зазначив, що згідно листа МВС України від 28.02.2018 №2900/05/22-2018 проведення перерахунку пенсії з використанням довідок про розмір грошового забезпечення, визначеного з урахуванням премії за грудень 2015 р. є неможливим. Перерахунок пенсії військовослужбовцям може бути проведено лише на підставі відповідної довідки щодо зміни розмірів грошового забезпечення. На виконання постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі по тексту - Постанова №103) буде проведено виплату перерахованих пенсій з 01.01.2018. У квітні 2018 року заявнику проведено перерахунок пенсії за період з 01.01.2018 по 31.03.2018 на виконання вказаної постанови. Виплата перерахованої пенсії за попередні періоди буде забезпечена в порядку, визначеному Постановою № 103. Просить відмовити в задоволенні позову.

Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню. Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Сумській області, отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Ліквідаційною комісією УМВС України в Сумській області до ГУ ПФУ в Сумській області була направлена довідка про грошове забезпечення позивача від 31.05.2017 № 11/148-687 (3912) (а.с. 24). Після надходження вказаної довідки до ГУ ПФУ в Сумській області, перерахунок пенсії останнім проведений не був, у зв'язку із чим позивач звернувся до відповідача із заявою від 23.03.2018 про причини такого неперерахування.

У зв'язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 ліквідаційною комісією УМВС України в Сумській області до ГУ ПФУ в Сумській області направлена нова довідка до ГУ ПФУ в Сумській області про грошове забезпечення позивача від 21.03.2018 №11/203-531(а.с. 25). Листом від 05.04.2018 № 1239/С-11 відповідач повідомив позивача, що йому проведено перерахунок пенсії з 01.01.2016. Суми перерахованих пенсій будуть виплачені після виділення коштів на їх фінансування з 01.01.2019 та з 01.01.2020. (а.с. 11). Здійснення перерахунку пенсії підтверджується копією розрахунку на доплату пенсії ОСОБА_1 (а.с. 25 зв.б.).

Дана справа є типовою та відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду у зразковій справі № Пз/9901/8/18 (№820/6514/17) від 15.02.2018, а саме: має однаковий зі зразковою суб'єктний склад та предмет позову. Рішенням задоволено позовні вимоги особи-пенсіонера органів внутрішніх справ до територіального управління Пенсійного фонду України про визнання протиправною бездіяльності щодо здійснення перерахунку та виплати пенсії на підставі наданої Ліквідаційною комісією УМВС України довідки про розмір грошового забезпечення. На підставі ч.3 ст. 291 КАС України при ухваленні рішення у даній справі суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

В рішенні Верховного суду зазначено, що відповідно до Закону України від 23 грудня 2015 року №900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» зміна грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є підставою для перерахунку пенсії колишнього працівника міліції. Відповідно до ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» позивач має право на перерахунок пенсії з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Оскільки Постанова №988, якою встановлені нові розміри грошового забезпечення, набрала чинності 02 грудня 2015 року, позивач має право на перерахунок йому пенсії у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, з 01 січня 2016 року.

Судом встановлено, що довідка про розмір грошового забезпечення позивача була складена 31.05.2017 та направлена відповідачу. Однак відповідач, всупереч вимог закону, у встановлений строк перерахунку не здійснив, чим допустив протиправну бездіяльність.

Позивач просить зобов'язати відповідача здійснити перерахунок і виплату пенсії на підставі довідки від 31.05.2017, однак після видачі даної довідки - 21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", якою зобов'язав, зокрема, Міністерство внутрішніх справ, після набрання чинності цією постановою забезпечити оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про розміри грошового забезпечення (пункт 7 Постанови). Крім того, листом від 28.02.2018 МВС України повідомило Пенсійний фонд України про неможливість проведення перерахунку пенсії на підставі довідок, виданих до набрання чинності Постановою КМУ № 103. Вказані довідки містять інформацію про розмір премії за грудень 2015 року, а не середній, фактично виплачений за відповідною посадою за січень 2016 року, як передбачено п. 3 Постанови КМУ № 103 (а.с. 22).

У зв'язку з цим ліквідаційна комісія УМВС України направила відповідачу нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача від 21.03.2018. На підставі вказаної довідки 26.03.2018 був здійснений позивачу перерахунок пенсії. Згідно пояснень представника відповідача доплата пенсії в сумі 4 912,71 грн. за період з 01.01.2018 по 31.03.2018 була перерахована на рахунок позивача. Решта суми залишається не виплаченою.

Таким чином, позивачу станом на день розгляду справи вже перераховано пенсію з січня 2016 року, однак на підставі довідки, виданої у березні 2018 року. Дана довідка видана пізніше та в порядку, встановленому постановами КМУ №45 та №103. Тому суд не вбачає підстав для зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії відповідно до виданої раніше довідки, як того вимагає позивач. Разом з тим, вимога про зобов'язання відповідача здійснити виплату недоплаченої пенсії підлягає задоволенню, оскільки порушене право позивача на отримання пенсійних виплат є беззаперечним та гарантоване Конституцією України та Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Суд не приймає посилання відповідача на вимоги постанови КМУ № 103, пунктом 3 якої розстрочено виплату перерахованих пенсій. Вказаний нормативно-правовий акт не звільняє відповідача від обов'язку виплатити суму заборгованості.

Вимога позивача про проведення перерахунку пенсії без обмеження граничного розміру є передчасною, оскільки не впливає на його правове становище.

Суд відхиляє доводи відповідача щодо пропущення строку звернення до суду з позовом. Перерахунок пенсії позивачу у зв'язку з набуттям чинності Постановою № 988 не проведений з 01.01.2016 саме з вини ГУ ПФУ в Сумській області, а тому право позивача на такий перерахунок є абсолютним та не може бути обмежено будь-яким строком в силу вимог ч. 3 ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".

Позивач також просить звернути до негайного виконання судове рішення, однак статтею 371 КАС України негайне виконання рішень у даній категорії справ не передбачене, тому клопотання задоволенню не підлягає.

Згідно з ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. Враховуючи, що здійснення перерахунку пенсії за заявою позивача не було прийнято у відповідності до закону, з метою повного захисту прав, свобод та інтересів позивача, суд вважає за необхідне встановити судовий контроль за виконанням рішення по даній справі, зобов'язавши ГУ ПФУ у Сумській області протягом одного місяця з дня набрання рішенням законної сили подати до суду звіт про виконання рішення суду.

На підставі ст. 139 КАС України суд вважає необхідним стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача судовий збір в розмірі 704,80 грн., сплачений при зверненні до суду.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо непроведення перерахунку ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2016 відповідно до Закону України від 23.12.2015 № 900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанов Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", від 18.11.2015 № 947 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 № 268".

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Пушкіна, 1, код ЄДРПОУ 21108013) здійснити виплату недоплаченої пенсії ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) з 01 січня 2016 року.

В частині вимог про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 відмовити в зв'язку з їх необгрунтованістю.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Пушкіна, 1, код ЄДРПОУ 21108013) протягом одного місяця з дня набрання рішенням законної сили подати до Сумського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення суду.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Пушкіна, 1, код ЄДРПОУ 21108013) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) судовий збір в розмірі 704,80 грн.(сімсот чотири грн. 80 коп.), сплачений при зверненні до суду.

Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.В. Соп'яненко