
Справа № 815/1851/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 червня 2018 року Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бжассо Н.В.,
за участі секретаря судового засідання Іщенко С.О.,
за участі сторін:
представника позивача ОСОБА_1 (згідно довіреності),
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одеса в режимі відеоконференції в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправною бездіяльність, зобов’язання перерахувати та виплачувати пенсію
ВСТАНОВИВ:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області за результатом розгляду якого позивач просить суд:
Визнати бездіяльність головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, яка полягає у не перерахунку невірно обчисленого розміру пенсії при її призначенні з підстав надання пенсіонером нових документів та не виплаті пенсії ОСОБА_2 з 03.03,2017 року у розмірі, який обчислений з грошового забезпечення з урахуванням щомісячної грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, премії згідно Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, винагороди за безперервну службу, винагороди за участь в АТО в розмірах зазначених у довідці Військової академії м. Одеса про виплачене грошове забезпечення полковнику ОСОБА_2 від 18.12.2017 року № 6/66/439 - протиправною.
Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області з 03.03.2017 року перерахувати та виплачувати ОСОБА_2 пенсію в розмірі, який обчислено з грошового забезпечення з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, премії згідно Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, винагороди за безперервну службу, винагороди за участь в АТО в розмірах зазначених у довідці Військової академії м. Одеса про виплачене грошове забезпечення полковнику ОСОБА_2 від 18.12.2017 року № 6/66/439, здійснити виплату суми перерахунку, починаючи з 03.03.2017 року;
Зобов’язати відповідача подати протягом п’ятнадцяти днів, з дня набрання судовим рішенням законної сили, звіт про виконання судового рішення, що передбачено ч. 1 ст. 382 КАС України.
В обґрунтування адміністративного позову представник позивача зазначив, що ОСОБА_2 проходив службу в Збройних Силах України на посаді начальника кафедри тактики Військової академії, з якої був звільнений, та з 03.03.2017 року ГУ ПФУ в Одеській області позивачу призначено пенсію за вислугу років відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на підставі подання Одеського обласного військоммату від 05.04.2017 року № 99710. Представник позивача зазначає, що при оформленні документів для призначення пенсії Військова академія помилково не зазначила в довідці про додаткові види грошового забезпечення та премії для обчислення пенсії позивачу, у зв’язку з чим, позивач звернувся до Військової академії із заявою про виправлення помилки та надання нової довідки. Військова академія надала позивачу нову довідку № 6/66/439 від 18.12.2017 року, яка містить відомості про щомісячну додаткову грошову винагороду, грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, премії згідно Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, винагороду за безперервну службу, винагороду за участь в АТО.
21.02.2018 року позивач звернувся до ГУ ПФУ в Одеській області із заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки від 18.12.2017 року № 6/66/439.
Проте, ГУ ПФУ в Одеській області листом від 13.03.2018 року повідомило позивача про відмову в перерахунку невірно обчисленого розміру пенсії при її призначенні та повернуло довідку про виплачене грошове забезпечення полковнику ОСОБА_2 від 18.12.2017 року № 6/66/439 без виконання.
На думку представника позивача, вказана відмова є протиправною, порушує законне, гарантоване Конституцією України право на належне пенсійне забезпечення та не відповідає вимогам чинного законодавства України.
17.05.2018 року від представника відповідача надійшов відзив на адміністративний позов, з огляду на який відповідач вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не належать до задоволення.
Ухвалою суду від 26.04.2018 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Ухвалою суду від 01.06.2018 року по справі призначено судове засідання на 21.06.2018 року для розгляду справи по суті.
Ухвалою суду від 05.06.2018 року розгляд справи призначено в режимі відео конференції на підставі клопотання представника позивача від 04.06.2018 року.
У судовому засіданні 21.06.2018 року представник позивача позовні вимоги підтримав та просив задовольнити.
Представник відповідача до судового засідання не з’явився, належним чином та своєчасно повідомлявся про дату, час і місце судового розгляду. 19.06.2018 року від представника відповідача надійшло клопотання про перенесення розгляду справи у зв’язку із зайнятістю представника в інших судових засіданнях, проте, суд ухвалою, яка занесена до протоколу судового засідання відмовлено у задоволенні зазначеного клопотання.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд робить наступні висновки.
Відповідно до повідомлення про призначення пенсії за пенсійною справою № НОМЕР_1, ГУ ПФУ в Одеській області повідомило позивача про призначення йому з 03.03.2017 року відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» пенсії за вислугу років.
Пенсія призначена позивачу з урахуванням довідки № 6/66/72 від 13.03.2017 року про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії.
21.021.2018 року позивач звернувся до ГУ ПФУ з проханням провести перерахунок призначеної йому пенсії у зв’язку із поданням додаткового документу, а саме довідки Військової академії м. Одеса № 6/35/439 від 18.12.2017, та врахувати до складу грошового забезпечення, з якого обчислено пенсію, щомісячну додаткову грошову винагороду, грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, премії згідно Дисциплінарного Статуту Збройних Сил України, винагороди за безперервну службу, винагороди за участь в АТО, розміри яких вказано в зазначеній вище довідці.
Листом від 13.03.2018 року № 607/А-11 відповідач повернув без розгляду долучену до звернення щодо перерахунку пенсії довідку Військової академії від 18.12.2017 року № 6/66/439 про грошове забезпечення, оскільки визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій покладено на обласні військові комісаріати. Таким чином, із зазначеного у зверненні питання позивачу необхідно звертатися до Одеського обласного військового комісаріату. Форма довідки про додаткові види грошового забезпечення та премії для обчислення пенсії доведена листом Департаменту фінансів МО України від 11.01.2006 року № 248/6/П/29 до військових частин включно. У такому порядку на підставі подання Одеського обласного військового комісаріату про призначення пенсії та доданої до нього довідки від 13.03.2017 року № 6/66/72 про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії, пенсія за вислугу років позивачу призначена. з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, які визначені Законом та зазначені в довідці.
Згідно з положеннями ч. 1-3 ст. 9, ч. 1 ст. 10-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової військової служби, надаються щорічні основні відпустки із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням грошової допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення.
Згідно з п. 7 Постанови Кабінету Міністрів України №393 від 17 липня 1992 року, пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
З огляду на п. 1, 3 постанови Кабінету Міністрів України №1294 від 07.11.2007 року «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення та затверджені додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу у розмірах, згідно, зокрема, з додатком 25, а п. 5, 6 цієї Постанови визначені умови, та розмір та порядок виплати грошової допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової допомоги при звільненні, тощо.
Відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно з пунктом 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей», пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв’язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Судом встановлено, що підставою для перерахунку пенсії є неврахування під час її нарахування сум щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.
Відповідно до п. 30.1, 30.3 розділу ХХХ «Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам», затвердженої наказом Міністра оборони України №260 від 11.06.2008 року та п. п. 3 п. 5 постанови Кабінету Міністрів України №1294 від 07.11.2007 року, особам офіцерського складу, особам рядового, сержантського та старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом та набули право на щорічну основну відпустку, один раз на рік надається грошова допомога для оздоровлення в розмірі місячного грошового забезпечення.
Розмір грошової допомоги для оздоровлення визначається виходячи з посадових окладів, окладів за військовими званнями та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою згідно з законодавством України на день підписання наказу про надання цієї допомоги.
Постановою Кабінету Міністрів України №889 від 22.09.2010 року встановлена щомісячна додаткова грошова винагорода для окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії, Служби зовнішньої розвідки та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій.
Згідно із п. 33.1, 33.3 розділ ХХХІІІ «Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам» та п. 3 п. 5 постанови Кабінету Міністрів України №1294 від 07.11.2007 року, особам офіцерського складу, особам рядового, сержантського і старшинського складу, які проходять службу за контрактом, для вирішення соціально-побутових питань один раз на рік надається матеріальна допомога в розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення. Розмір матеріальної допомоги установлюється за рішенням Міністра оборони України виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України.
До місячного грошового забезпечення, з якого визначається матеріальна допомога, включаються посадові оклади, оклади за військовими званнями та щомісячні додаткові види грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою згідно з законодавством України на день підписання наказу про надання цієї допомоги.
Винагорода за тривалість безперервної служби встановлена додатком 25 постанови КМУ від 07.11.2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» та відноситься до групи одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Постановою Кабінету Міністрів України №18 від 20.01.2016 року встановлено виплачувати, в тому числі, військовослужбовцям Збройних Сил за безпосередню участь у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду винагороду у розмірах, визначених керівниками відповідних державних органів за погодженням з Міністерством фінансів та Міністерством соціальної політики, у межах бюджетних призначень.
Виплата премій військовослужбовцям Збройних Сил України передбачена Дисциплінарним Статутом Збройних Сил України.
Таким чином, на думку суду, щомісячна додаткова грошова винагорода, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, премія, винагорода за безперервну службу, винагорода за участь в АТО мають враховуватися при призначені позивачу пенсії.
Зазначений висновок суду відповідає висновкам Верховного Суду, викладеним у постанові від 06.02.2018 року по справі № 761/28228/15-а.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб’єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Згідно зі ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, з урахуванням вищевикладеного, суд робить висновок, що адміністративний позов ОСОБА_2 належить до задоволення.
Що стосується вимоги позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду шляхом зобов’язання відповідача подати у встановлений судом термін з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання судового рішення, що передбачено ст.382 КАС України, то суд вважає, що вона не належить до задоволення.
Згідно з ч. 1 ст. 382 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов’язати суб’єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Позивач в позовній заяві не навів жодного обґрунтування про необхідність встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, у зв’язку з чим суд не вважає за необхідне встановлювати судовий контроль за виконанням судового рішення в даній адміністративній справі.
Керуючись ст.ст.2, 3, 6, 8, 9, 73, 74, 75, 76, 77, 205, 243, 245, 246, 250, 262, 295 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Задовольнити позов ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправною бездіяльність, зобов’язання перерахувати та виплачувати пенсію.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо не перерахунку та не виплати пенсії з грошового забезпечення, яку ОСОБА_2 отримував під час проходження військової служби з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, грошової допомоги для вирішення соціально-побутових питань, премії згідно Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, винагороди за безперервну службу, винагороди за участь в АТО, з яких утримувався єдиний соціальний внесок, розмір яких зазначений у довідці Військової академії м. Одеси від 18.12.2017 року № 6/66/439 про виплачене грошове забезпечення ОСОБА_2.
Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області з 03 березня 2017 року перерахувати пенсію ОСОБА_2 з грошового забезпечення, яку ОСОБА_2 отримував під час проходження військової служби з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, грошової допомоги для вирішення соціально-побутових питань, премії згідно Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, винагороди за безперервну службу, винагороди за участь в АТО, з яких утримувався єдиний соціальний внесок, розмір яких зазначений у довідці Військової академії м. Одеси від 18.12.2017 року № 6/66/439 про виплачене грошове забезпечення ОСОБА_2 та здійснити виплату перерахованої пенсії, починаючи з 03 березня 2017 року.
Відмовити у задоволенні клопотання про встановлення судового контролю про виконання судового рішення.
Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.
Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до п.15.5 ч.1 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України через Одеський окружний адміністративний суд до Одеського апеляційного адміністративного суду.
Позивач – ОСОБА_2 (адреса: 61184, АДРЕСА_1, ІПН: НОМЕР_2).
Відповідач – Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (адреса: 65107, Одеська область, місто Одеса, вул. Канатна, 83, код ЄДРПОУ: 20987385).
Повний текст рішення складений та підписаний судом 26.06.2018 року.
Суддя Н.В. Бжассо
.