Рішення № 74935177, 14.06.2018, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.06.2018
Номер справи
825/2025/18
Номер документу
74935177
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 червня 2018 року м. Чернігів Справа № 825/2025/18

Чернігівський окружний адміністративний суду складі:

головуючого судді - Д’якова В.І.,

за участю секретаря - Лазаренко В.Г.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Заступника керівника Менської місцевої прокуратури до Спаської сільської ради Сосницького району Чернігівської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

Заступник керівника Менської місцевої прокуратури (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Сосницької сільської ради Чернігівської області (далі - відповідач), в якому просить визнати протиправною бездіяльність Спаської сільської ради Сосницького району Чернігівської області з питання надання знижки у розмірі 50 відсотків за харчування дітей з багатодітних сімей ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 у дошкільному навчальному закладі “Зернятко” на 2018 рік, зобов’язавши Спаську сільську раду на черговій сесії розглянути питання щодо надання знижки у розмірі 50 відсотків за харчування дітей з багатодітних сімей ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 у дошкільному навчальному закладу “Зернятко” с. Спаське, Сосницького району відповідно до ч. 5 ст. 35 Закону України “Про дошкільну освіту”.

Позов обґрунтовано тим, що дев’ятнадцятою сесією сьомого скликання Спаської сільської ради Сосницького району Чернігівської області 20.03.2018 прийнято рішення «Про встановлення розміру батьківської плати за перебування дітей в дитячому садку «Зернятко». Вказаним рішенням встановлено, що з 01.04.2018 вартість харчування однієї дитини за день в розмірі 14.00 грн. Встановлено, батьківську плату за перебування дітей в дитячому садку «Зернятко», в розмірі 6 грн., за рахунок Спаської сільської ради в розмірі 8 грн. від вартості харчування з день. Проте, рішенням Спаської сільської ради від 20.03.2018 не передбачено пільг для дітей із багатодітних сімей та не зменшено розмір плати за їх харчування, що суперечить вимогам ст. 35 Закону України «Про дошкільну освіту», а саме : абзацу 2 ч. 5 ст. 35 Закону України «Про дошкільну освіту», яким передбачено надання пільгових умов оплати харчування дітей у дошкільних навчальних закладах для багатодітних та малозабезпечених сімей та інших категорій, які потребують соціальної підтримки. Вказані порушення свідчать про бездіяльність з боку Спаської сільської ради.

Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 18.05.2018 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Призначено справу до розгляду за правилами загального позовного провадження під головуванням судді Д'якова В.І. у підготовчому засіданні в приміщенні Чернігівського окружного адміністративного суду за адресою: м. Чернігів, вул. Кирпоноса, 16 на 14 червня 2018 року о 13:30 год.

У судове засідання 14.06.2018 позивач чи його представник не з’явились, до суду подано заяву про розгляд справи без участі представника позивача, в якій зазначено, що позовні вимоги підтримує, не заперечує проти заяви відповідача про визнання позову та просить про повернення 50 % судового збору у зв’язку з визнанням позову відповідачем.

Представник відповідача у судове засідання не з’явився, належним чином повідомлений про дату час та місце розгляду справи. Надав до суду заяву про визнання позову та про розгляд справи без його участі.

У відповідності до частини 3 статті 183 КАС України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення суду у випадку визнання позову відповідачем.

Згідно з частиною 1 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Відповідно до частини 4 статті 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Розглянувши подані документи і матеріали, з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню повністю з наступних підстав.

Судом встановлено, що Менською місцевою прокуратурою вивчено стан дотримання вимог законодавства при організації навчального та виховного процесу у закладах освіти Сосницького району, відповідність вимогам чинного законодавства України рішень органів місцевого самоврядування з вказаних питань.

На балансі Спаської сільської ради знаходиться дошкільний навчальний заклад «Зернятко», який відвідує 19 дітей.

Згідно статуту дошкільного навчального закладу «Зернятко» Спаської сільської ради Сосницького району Чернігівської області він є дошкільним навчальним закладом, створений на підставі рішення вісімнадцятої сесії IV скликання Спаської сільської ради Сосницького району Чернігівської області від 28.01.2006, який перебуває у комунальній власності сільської ради. Засновником дошкільного навчального закладу «Зернятко» є Спаська сільська рада.

Дев’ятнадцятою сесією сьомого скликання Спаської сільської ради Сосницького району Чернігівської області 20.03.2018 прийнято рішення «Про встановлення розміру батьківської плати за перебування дітей в дитячому садку «Зернятко». Вказаним рішенням встановлено, що з 01.04.2018 вартість харчування однієї дитини за день в розмірі 14.00 грн. Встановлено, батьківську плату за перебування дітей в дитячому садку «Зернятко», в розмірі 6 грн., за рахунок Спаської сільської ради в розмірі 8 грн. від вартості харчування з день.

Вказаним рішенням повністю звільнено від плати за харчування дітей пільгових категорій, які відвідують дитячий садок «Зернятко», а саме: діти-сироти та діти учасників АТО.

Відповідно до інформацій Спаської сільської ради на території сільської ради у дошкільному навчальному закладі навчається 19 дітей, з них 3 дитини з багатодітних сімей, а саме: ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3.

Також відповідно до інформації від 11.04.2018, наданої Управлінням соціального захисту населення Сосницької РДА, вказані діти станом на 11.04.2018 мають право на пільги, як діти з багатодітних сімей.

Проте, рішенням Спаської сільської ради від 20.03.2018 не передбачено пільг для дітей із багатодітних сімей та не зменшено розмір плати за їх харчування, що суперечить вимогам ст. 35 Закону України «Про дошкільну освіту», а саме : абзацу 2 ч. 5 ст. 35 Закону України «Про дошкільну освіту», яким передбачено надання пільгових умов оплати харчування дітей у дошкільних навчальних закладах для багатодітних та малозабезпечених сімей та інших категорій, які потребують соціальної підтримки.

Вважаючи, що вказані порушення свідчать про бездіяльність з боку Спаської сільської ради позивач звернувся до суду з відповідним позовом.

Суд бере до уваги, що в силу положень статті 131-1 Конституції України прокуратура здійснює представництво інтересів держави у виключних випадках і в порядку, що визначений законом.

Згідно зі ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» прокурор здійснює представництво в суді інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб’єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Згідно ч. 4 ст. 53 КАС України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

Враховуючи положення ст. 32 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. 5 Закону України «Про охорону дитинства», ст. 19 Закону України «Про дошкільну освіту», органи місцевого самоврядування забезпечують реалізацію державної політики у сфері дошкільної освіти на відповідній території та встановлюють розмір плати за харчування дітей у відповідних навчальних закладах. Тобто, органом, уповноваженим державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах, є відповідач по справі - Спаська сільська рада.

У даному випадку прокурором визначено та встановлено поважні причини, необхідні й достатні дані для представництва інтересів держави, оскільки Спаська сільська рада відповідно до ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» покликана захищати права територіальної громади, а останні порушуються внаслідок неприйняття законного рішення вказаним органом місцевого самоврядування.

З огляду на викладене, прокурор набуває статусу позивача та звертається у даному випадку на захист інтересів держави.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зважає на таке.

Згідно з п. 1 ст. 3 Конвенції про права дитини в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага має приділятися якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.

Статтею 53 Конституції України визначено, що кожен громадянин має право на освіту. Відповідно до ст. 6 Закону України «Про дошкільну освіту» ;пним із принципів реалізації дошкільної освіти є доступність для кожного громадянина освітніх послуг, що надаються системою дошкільної освіти. Статтею 33 Закону України «Про дошкільну освіту» передбачено, що держава забезпечує соціальний захист, підтримку дітей дошкільного віку, особливо дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей, які потребують корекції фізичного та (або) розумового розвитку, тривалого лікування та реабілітації, а також дітей із малозабезпечених та багатодітних сімей.

Статтею 2 Закону України «Про дошкільну освіту» передбачено забезпечення права дитини на доступність і безоплатність здобуття дошкільної освіти.

У свою чергу, ч. 5 ст. 35 Закону України «Про дошкільну освіту» визначено, що батьки або особи, які їх замінюють, вносять плату за харчування дітей у державному та комунальному дошкільному навчальному закладі у розмірах, визначених органами місцевого самоврядування або відповідними органами управління.

Пільгові умови оплати харчування дітей у дошкільних навчальних закладах для багатодітних та малозабезпечених сімей та інших категорій, які потребують соціальної підтримки, надаються за рішенням органу місцевого самоврядування за рахунок коштів місцевого бюджету.

Частиною 6 вказаної норми Закону визначено, що порядок встановлення плати за харчування дитини у державному та комунальному дошкільному навчальному закладі визначається Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 26.08.2002 № 1243 Про невідкладні питання діяльності дошкільних та інтернатних навчальних закладів» (зі змінами від 18.01.2016) установлено, що сім'ям, які мають трьох дітей і більше, за харчування дітей у державних і комунальних дошкільних навчальних закладах надається знижка у розмірі 50 відсотків.

У пункті 2.1. Порядку встановлення плати для батьків за перебування дітей у державних і комунальних дошкільних та інтернатних навчальних закладах, затвердженого наказом МОН України № 667 від 21.11.2002, зазначено, що відповідно до статті 35 Закону України "Про дошкільну освіту" батьки або особи, які їх замінюють, вносять плату за харчування дітей у державному та комунальному дошкільному навчальному закладі в розмірах, визначених місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування або підприємствами, організаціями та установами, які перебувають у державній (комунальній) власності і мають у своєму підпорядкуванні дошкільні навчальні заклади.

Пунктом 2.3. Порядку встановлення плати для батьків за перебування дітей у державних і комунальних дошкільних та інтернатних навчальних закладах визначено, що розмір плати зменшується на 50 відсотків для батьків, у сім'ях яких троє і більше дітей.

Отже, рішенням сесії Спаської сільської ради від 20.03.2018 «Про встановлення розміру батьківської плати за перебування дітей в дитячому садку Зернятко» пільгові умови оплати харчування вказаних дітей відповідно до вимог законодавства не надано та відповідно до зазначеного рішення плата з батьків за харчування цих дітей в ДНЗ «Зернятко» стягується у повному обсязі, що підтверджується листом Спаської сільської ради від 12.04.2018.

Не надання органом місцевого самоврядування знижки за харчування дітей із багатодітних сімей суперечить вимогам ч. 5 ст. 35 Закону України «Про дошкільну освіту».

Відповідно, така бездіяльність є протиправною, а Спаська сільська рада зобов’язана на черговій сесії сільської ради розглянути питання про надання знижки батькам дітей ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 за харчування дітей у дитячому садку «Зернятко» на 2018 рік відповідно до ч. 5 ст. 35 ЗУ «Про дошкільну освіту».

Відповідно до ст. 24 Конституції України громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом.

Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.

Згідно з п. 1 ст. 3 Конвенції про права дитини в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питанням соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага має приділятися якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про дошкільну освіту», яка передбачає «забезпечення права дитини на доступність і безоплатність здобуття дошкільної освіти».

Статтею 9 Закону України «Про дошкільну освіту», якою зазначено, що «громадяни України незалежно від раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мовних або інших ознак мають рівні права на здобуття дошкільної освіти у дошкільних навчальних закладах незалежно від підпорядкування, типів і форми власності».

За приписами статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Також, суд зазначає, що відповідач визнав адміністративний позов в повному обсязі та не заперечив проти його задоволення.

Відповідно до положень частини 3 статті 183 Кодексу адміністративного судочинства України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення суду у випадку визнання позову відповідачем.

Частиною 4 статті 183 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі відмови від позову, визнання позову, примирення сторін проводиться в порядку, встановленому статтями 189, 190 цього Кодексу.

Положеннями частини 4 статті 189 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у разі визнання позову відповідачем повністю або частково суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову повністю або у відповідній частині вимог.

Враховуючи те, що судом встановлено наявність законних підстав для визнання протиправною бездіяльності Спаської сільської ради Сосницького району Чернігівської області, а також визнання в повній мірі позову відповідачем, суд дійшов висновку про задоволення адміністративного позову в повному обсязі.

Щодо клопотання позивача про повернення 50 % сплаченого судового у зв’язку з визнанням позову відповідачем, суд зазначає наступне.

Згідно з ч. 1 ст. 142 Кодексу адміністративного судочинства України у разі вирішення справи шляхом примирення, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу п'ятдесяти відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.

Враховуючи те, що даний адміністративний позов повністю визнано відповідачем та відмову прийнято судом, суд дійшов висновку про повернення прокуратурі Чернігівської області 50 % відсотків судового збору в розмірі 881 (вісімсот вісімдесят одна) грн. 00 коп., сплаченого відповідно до платіжного доручення № 857 від 19.04.2018.

Керуючись статями 142, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Спаської сільської ради Сосницького району Чернігівської області (вул. Придеснянська, буд.53, с.Спаське, Сосницький район, Чернігівська область,16142, код ЄДРПОУ 04416364) з питання надання знижки у розмірі 50 відсотків за харчування дітей з багатодітних сімей ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 у дошкільному навчальному закладі “Зернятко” на 2018 рік.

Зобов’язати Спаську сільську раду Сосницького району Чернігівської області (вул. Придеснянська, буд.53, с.Спаське, Сосницький район, Чернігівська область,16142, код ЄДРПОУ 04416364) на черговій сесії розглянути питання щодо надання знижки у розмірі 50 відсотків за харчування дітей з багатодітних сімей ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 у дошкільному навчальному закладі “Зернятко” с. Спаське, Сосницького району відповідно до ч. 5 ст. 35 Закону України “Про дошкільну освіту”.

Повернути прокуратурі Чернігівської області (код ЄДРПОУ 02910114, вул. Князя Чорного, 9, м. Чернігів, 14000) п’ятдесят відсотків судового збору в розмірі 881 (вісімсот вісімдесят одна) грн. 00 коп. з рахунку Головного управління Державної казначейської служби України у Чернігівській області (31216206784002, УК у м. Чернігові/м.Чернігів/22030101, код 38054398, код банку 853592) відповідно до платіжного доручення № 857 від 19.04.2018.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Повне рішення суду складене 25 червня 2018 року.

Суддя В.І. Д'яков