
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 червня 2018 року м. Житомир справа № 806/857/18
категорія 8.3.3
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Єфіменко О.В.,
секретаря судового засідання Коваля О.В.,
за участю представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "МЖК-Інжиніринг" до Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0004085112 від 16.01.2018, -
встановив:
19.02.2018 до Житомирського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "МЖК-Інжиніринг" (далі – ТОВ «МЖК-Інжинірінг»), у якому воно просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 16.01.2018, видане Головним управлінням Державної фіскальної служби у Житомирській області.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що працівниками контролюючого органу під час проведення перевірки ТОВ «МЖК-Інжинірінг» встановлено, що підприємство порушило граничні терміни реєстрації податкової накладної № 48 від 31.10.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних на один день, на підставі чого до ТОВ «МЖК-Інжинірінг» застосовано штраф у сумі 141834,69 грн. Позивач не погоджується з такими висновками акта перевірки, оскільки 15.11.2017 о 20 год. 47 хв. за допомогою програмного забезпечення електронного документообігу «М.Е.Doc» до Єдиного реєстру податкових накладних була подана на реєстрацію податкова накладна № 48 від 31.10.2017 із зазначеною сумою податку на додану вартість у розмірі 1386680,17 грн, що підтверджено електронним повідомленням. Операційний день для реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних триває з 0 до 23-ї години. У зв’язку із чим позивач вважає, що податкова накладна № 48 від 31.10.2017 на суму 8320680,17 грн, у т.ч. ПДВ 1386680,17 грн була відправлена на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних без порушень часу операційного дня, визначеного пунктом 3 «Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 № 341) (далі – Порядок № 1246) та відповідно до статті 200-1 Податкового Кодексу України щодо електронного адміністрування податку на додану вартість. 15.11.2017 о 23 год. 04 хв. було отримано квитанцію про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних з повідомленням про те, що податкова накладна ТОВ «МЖК-Інжинірінг» № 48 від 31.10.2017 не прийнята Державною фіскальною службою України у зв’язку з її поданням, після завершення операційного дня для реєстрації документів відповідно до п. 3 Порядку № 1246, внаслідок чого до ТОВ «МЖК-Інжинірінг» застосовано штрафну санкцію у розмірі 138668,02 грн. Однак позивач стверджує, що ним вже після завершення операційного часу отримано квитанцію про неприйняття ДФС України податкової накладної № 48 від 31.10.2017, у зв’язку з її поданням нібито після завершення операційного дня для реєстрації документів. Отже, податкове повідомлення-рішення від 16.01.2018 № НОМЕР_1 про стягнення штрафних санкцій за порушення строків реєстрації податкової накладної є неправомірним і підлягає скасуванню.
Після усунення позивачем недоліків позовної заяви, ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 15.03.2018 відкрите провадження у даній справі та призначено справу до судового розгляду за правилами загального позовного провадження з призначенням підготовчого засідання на 11.04.2018 на 14 год. 00 хв.
30.03.2018 на адресу суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву (а.с. 38-39).
10.04.2018 на адресу суду надійшла заява про доповнення позовних вимог (а.с. 43-46).
У підготовчому засіданні 11.04.2018 оголошено перерву до 08.05.2018 до 10 год. 00 хв. у зв’язку із необхідністю надання представнику позивача часу для підготовки заяви про уточнення позовних вимог (а.с. 55).
08.05.2018 судове засідання, призначене на 10:00, перенесено на 13.06.2018 на 10:00 у зв’язку з перебуванням судді Єфіменко О.В. у відпустці (а.с. 58).
07.06.2018 на адресу суду від представника позивача надійшла заява про уточнення позовних вимог, згідно з якою просив:
- Визнати неправомірними дії Головного управління ДФС у Житомирській області з прийняття податкової накладної № 48 від 31.10.2017 для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних;
- Вважати податкову накладну № 48 від 31.10.2017 прийнятою та зареєстрованою протягом операційного дня, коли її було надіслано до Головного управління ДФС у Житомирській області на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних - з 15.11.2017;
- Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 16.01.2018, виданого Головним управлінням ДФС у Житомирській області в частині накладенні штрафу у сумі 141834,69 грн за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування податкових накладних, визначених статтею 201, та згідно з статтею 120-1-1 Податкового кодексу України за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ 1418346,94 грн (а.с. 61-65).
13.06.2018 у підготовчому засіданні оголошено перерву до 19.06.2018 до 14 год. 00 хв. для оплати судового збору за подання заяви про уточнення позовних вимог та виправлення помилки в сумі представником позивача (а.с. 77).
Представник позивача у судовому засіданні 19.06.2018 подав заяву про уточнення п.3 позовних вимог (а.с. 85), згідно з якою просив: визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 16.01.2018 у частині накладення штрафу у сумі 138668,02 грн за порушення граничних термінів реєстрації податкової накладної/розрахунків коригування податкових накладних, визначених ст. 201 ПК України та згідно з ст. 120-1-1 ПК України за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ 1386680,17 грн (а.с. 85). Уточнені позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив їх задовольнити, з підстав зазначених в уточненій позовній заяві та заяві про додаткові уточнення (а.с. 61-65, 85).
Представник відповідача у судовому засіданні 19.06.2018 позов не визнав, просив відмовити у задоволенні позовних вимог з підстав, що зазначені у відзиві на позовну заяву (а.с. 38-39). В обґрунтування заперечень пояснила, що під час камеральної перевірки було встановлено, що ТОВ «МЖК-Інжинірінг» допущено порушення граничних термінів реєстрації податкової накладної у ЄРПН, чим порушено п. 201.10 ст. 201 ПК України. Згідно з даними Інформаційної системи ЄРПН, податкові накладні № 62 від 20.04.2017, № 73 від 30.08.2017 та № 48 від 31.10.2017, виписані ТОВ «МЖК-Інжинірінг» за квітень, серпень, жовтень 2017 року, зареєстровані в ЄРПН з порушенням законодавчо встановлених термінів, а саме: порушено терміни реєстрації податкових накладних № 62 (7 днів) та № 48 (1 день). У зв’язку з чим складено податкове повідомлення-рішення від 16.01.2018 № НОМЕР_1 та застосовано до позивача штрафні санкції у сумі 141834,72 грн.
Також представник відповідача пояснила, що у позовній заяві позивач просить скасувати податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 16.01.2018 у повному обсязі, як вбачається із розрахунку штрафних санкцій по вищезазначеному податковому повідомленню-рішенню ДФС не були зареєстровані податкові накладні № 62 від 20.04.2017, № 73 від 30.08.2017 та № 48 від 31.10.2017. Таким чином, позивачем, у порушення вимог п. 5 ч. 5 ст. 160 КАС України не зазначено жодних обставин, якими він обґрунтовує свої вимоги щодо податкових накладних № 62 від 20.04.2017 та № 73 від 30.08.2017, у зв’язку з чим представник відповідача вважає їх безпідставними.
Крім того, представник відповідача зазначила, що датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції. Тобто, дата та час, вказані у квитанції про реєстрацію податкової накладної № 48 і отриманої позивачем є 15.11.2017 о 23:04:39, яка була надана до позовної заяви. Таким чином, податкова накладна не була прийнята так як відповідно до п. 3 Порядку № 1246 операційний день для реєстрації документів триває щодня з 0 до 23-ї години (а.с. 99-100). Представник відповідача вважає, що ГУ ДФС у Житомирській області правомірно винесено оскаржуване податкове повідомлення-рішення.
Вислухавши представника позивача та представника відповідача, перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд дійшов висновку про те, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, що на підставі п.п. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20 розділу І, п. 57.2 ст. 57 розділу ІІ, п. 200.10 ст. 200 розділу V ПК України, у порядку п.п. 75.1.1 п. 75.1 ст. 75, ст. 76 глави 8 розділу ІІ ПК України відповідачем проведено камеральну перевірку ТОВ «МЖК-Інжинірінг».
За результатами перевірки складено акт від 12.01.2018 № 235/06-30-51-12/40369550 «Про результати перевірки термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям-платникам податку на додану вартість та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних ТОВ «МЖК-Інжинірінг» за квітень, серпень, жовтень 2017 року, за висновками якого ТОВ «МЖК-Інжинірінг» порушило граничні терміни реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с. 11-12).
Не погодившись із висновками акту камеральної перевірки від 12.01.2018 № 235/06-30-51-12/40369550 позивач подав до ГУ ДФС у Житомирській області заперечення на вказаний акт (а.с. 18-20), за результатами розгляду якого висновки, зроблені в акті перевірки, відповідачем залишено без змін листом від 31.01.2018 № 685/6/06-30-51-12 (а.с. 21-22).
На підставі акта перевірки від 12.01.2018 № 235/06-30-51-12/40369550 відповідачем прийняте податкове повідомлення-рішення від 16.01.2018 № НОМЕР_1, яким до ТОВ «МЖК-Інжинірінг» застосовано штраф у розмірі 10% за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних у розмірі 141834,69 грн (а.с. 9).
Не погодившись із податковим повідомленням-рішенням ТОВ «МЖК-Інжинірінг» звернулось до суду з даним адміністративним позовом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює ПК України.
Згідно з п. 201.1 ст. 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Відповідно до п.п. 201.10 п. 201 ст. 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами, (далі - Реєстр), (п.п. 14.1.60 п. 14.1 ст. 14 ПК України).
Відповідно до абзацу чотирнадцятого п. 201.10 ст. 201 ПК України граничним днем реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця у Єдиному реєстрі податкових накладних є останній день календарного місяця, в якому вони складені.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня (абзац п'ятий п. 201.10 ст.201 ПК України).
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції (абзац дев'ятий п. 201.10 ст. 201 ПК України).
Якщо надіслані податкові накладні та/або розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених відповідно пунктом 201.1 статті 201 та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, протягом операційного дня продавцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді із зазначенням причин (абзац десятий п. 201.10 ст. 201 ПК України).
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних (абзац тринадцятий п. 201.10 ст. 201 ПК України).
Відповідно до п. 201.10 ст.201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних має бути здійснена протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов'язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування. У разі порушення цього терміну застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Згідно з положеннями ст. 120-1.1 ПК України порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 цього Кодексу, тягнуть за собою накладення на платників податку на додану вартість, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі: 10 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів.
Механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї (далі - податкова накладна та/або розрахунок коригування), до Єдиного реєстру податкових накладних, звіряння даних, що містяться у виданих платникам податку на додану вартість - отримувачам (покупцям) товарів (послуг) податковій накладній та/або розрахунку коригування, з відомостями, які містяться у Реєстрі визначає Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246 (далі - Порядок № 1246).
Пунктом 2 Порядку № 1246 визначено, що внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування, до Реєстру (далі - реєстрація) здійснюється шляхом подання протягом операційного дня зазначених документів в електронній формі ДФС з використанням електронного цифрового підпису та внесення відповідних відомостей до Реєстру. Операційний день триває з 0 до 23-ї години.
Після складення податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі та накладення електронного цифрового підпису платник податку здійснює шифрування податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі та надсилає їх ДФС за допомогою засобів інформаційних, телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем з урахуванням вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", «Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Примірник податкової накладної та/ або розрахунку коригування в електронній формі зберігається у платника податку (п. 11 Порядку № 1246).
Після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі до ДФС здійснюється їх розшифрування, перевіряється електронний цифровий підпис, визначається відповідність електронного документа формату (стандарту), затвердженому в установленому порядку, та у разі відсутності причин для відмови проводиться їх реєстрація (п. 12 Порядку № 1246).
Відповідно до п.13 Порядку № 1246 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/ або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС (п. 14 Порядку № 1246).
Отже, законодавством чітко визначено порядок оформлення, подачі, прийняття та реєстрації податкових накладних.
18.04.2016 з метою спрощення надання податкової звітності з використанням телекомунікаційних каналів зв’язку, відповідно до ПК України, Цивільного кодексу України, Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронний цифровий підпис», «Про інформацію», «Про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах», «Про телекомунікації», між позивачем та відповідачем укладено договір № 180420161 про визнання електронних документів (надалі - Договір), який відповідно до квитанції № 2 від 20.04.2016 (копія додається), реєстраційний помер документу НОМЕР_2, податковим органом «Прийнято» (а.с. 66-69).
Відповідно до п. 1 Договору предметом договору є визнання податкових документів, поданих платником податків в електронному вигляді із застосуванням електронного цифрового підпису до органі ДФС засобами телекомунікаційного зв’язку або на електронних носіях, як оригіналу.
Пунктом 3.1 Договору передбачено, що орган ДФС зобов’язаний забезпечити приймання податкових документів в електронному вигляді платника податків у терміни, визначені законодавством для податкових документів в паперовому вигляді, та їх комп’ютерну обробку.
Станом на 20 год. 46 хв. 15.11.2017 ТОВ «МЖК-Інжинірінг» мало право здійснити реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної із сумою податку 1798903,14 грн, що підтверджується Витягом щодо суми податку, на яку платник податку на додану вартість має право зареєструвати податкові накладні з системи електронного адміністрування ПДВ № 1512543, отримана на запит ТОВ «МЖК-Інжинірінг» від 15.11.2017 № 1512543 за допомогою програмного забезпечення електронного документообігу «M.E.Doc» (а.с. 13).
Послуги з постачання комп’ютерної програми «M.E.Doc», оновлень до неї, супроводження обслуговування та забезпечення здійснення електронного документообігу для позивача надає ТОВ «Зелена Бухгалтерія», що підтверджується актом прийому-передачі № 12113 від 07.03.2017 року (а.с. 72).
Податкові зобов’язання ТОВ «МЖК-Інжинірінг» за податковою накладною № 48 від 31.10.2017 сформовано за рахунок наданих послуг для ТОВ «Гранд ЛУОЛ» по виконанню робіт з будівництва житлово-офісного комплексу з центром дозвілля та торгівлі, спортивно-оздоровчими приміщеннями та паркінгом у пров. Кленовому, 7 ,7-А, 7-Б, на вул. Кіквідзе, 1А, 41-43, у Печерському районі м. Києва на загальну суму 8320081,00 грн.
15.11.2017 о 20 год. 47 хв. ТОВ «МЖК-Інжинірінг» за допомогою спеціалізованого програмного забезпечення у вигляді електронного файлу 06080040369550J1201009100000005811020170608.XML, згідно з витягом з системної програми формування та подання до органів ДФС засобами телекомунікаційного зв’язку податкової звітності, податкових накладних та реєстрів податкових накладних в електронному вигляді (а.с. 70-71) направив відповідачу на реєстрацію у Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладу № 48 від 31.10.2017 із зазначеною сумою податку на додану вартість у розмірі 1386680,17 грн (а.с. 14), що підтверджується електронним повідомленням (а.с. 15).
Згідно з приписами п. 201.10 ст. 201 ПК України датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції - тобто 20 год. 47 хв. 15.11.2017.
Як вже зазначалось у п. 2 Порядку № 1246 визначено, що внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування, до Реєстру (далі - реєстрація) здійснюється шляхом подання протягом операційного дня зазначених документів в електронній формі ДФС з використанням електронного цифрового підпису та внесення відповідних відомостей до Реєстру. Операційний день триває з 0 до 23-ї години.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до податкової накладної до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Наведене вказує, що податкова накладна № 48 від 31.10.2017 на суму 8320680,17 грн у т.ч. ПДВ 1386680,17 грн була відправлена на реєстрацію в ЄРПН без порушень часу операційного дня, визначеного пунктом 3 Порядку № 1246 та відповідно до ст. 201 ПК України щодо електронного адміністрування податку на додану вартість.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених п. 201.1 ст. 201 та/або п. 192.1 ст. 192 ПК України, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПК України протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Крім того, ст. 201.10 ПК України визначено, що якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Вже після закінчення операційного часу, а саме 15.11.2017 о 23 год. 04 хв., ТОВ «МЖК-Інжинірінг» отримало квитанцію від ДФС про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі Додаткових накладних, з позначенням про те, що податкова накладна ТОВ «МЖК-Інжинірінг» № 48 від 31.10.2017 не прийнята ДФС України у зв’язку з її поданням після завершення операційного дня для реєстрації документів.
З огляду на те, що ТОВ «МЖК-Інжинірінг» своєчасно подано податкову накладну для проведення її реєстрації, тобто виконані обов'язки, передбачені вищевказаними положеннями ПК України та Порядку № 1246, підстави для висновків про порушення термінів реєстрації накладної та застосування штрафних санкцій відсутні.
Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що ТОВ «МЖК-Інжинірінг» направило до відповідача податкову накладну № 48 від 31.10.2017 в останній день граничного терміну - 15.11.2017 о 20 год. 47 хв., що підтверджується доказами в матеріалах справи (а.с. 15-16, 84), у зв'язку з чим відповідачем неправомірно застосовано штраф у розмірі 138668,17 грн.
Отже, саме внаслідок дій контролюючого органу, що виразились у надісланні позивачу квитанції про неприйняття податкової накладної після завершення операційного дня (15.11.2017 о 23 год. 04 хв.), позивач був позбавлений можливості зареєструвати податкову накладну 15.11.2017 до 23 год. 00 хв.
Крім того, фактично реєстрація податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, це результат дій двох сторін - платника та контролюючого органу.
При цьому, згідно з положеннями Порядку № 1246 фактично сама реєстрація - це дії з боку ДФС - у вигляді надсилання квитанції, що підтверджує реєстрацію.
Обов'язками платника, згідно цього ж Порядку, фактично є правильне оформлення та своєчасне надіслання накладних.
Отже, платник не може нести відповідальність за ті дії, обов'язку з проведення яких законодавством на нього не покладено.
Відповідно до п. 42-1.10 ст. 42-1 ПК України платник податків звільняється від відповідальності у разі, коли у роботі електронного кабінету виявлена технічна та/або методологічна помилка і така помилка визнана технічним адміністратором та/або методологом електронного кабінету або її існування підтверджено рішенням суду. У такому разі штрафні санкції та пеня, передбачені цим Кодексом, за порушення податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган, що спричинені технічною та/або методологічною помилкою у роботі електронного кабінету, не застосовуються, підстави для притягнення платника податків та/ або його посадових осіб до адміністративної, кримінальної відповідальності відсутні.
Неналежне виконання позивачем вимог податкового законодавства стосовно своєчасності реєстрації податкових накладних відбулось з вини відповідача, що виключає протиправність дій платника податків, та як наслідок, притягнення його до відповідальності. Відсутність вини платника податків, як необхідної складової податкового правопорушення, обумовила протиправність застосування штрафних (фінансових) санкцій спірним податковим повідомленням-рішенням.
Як видно із встановлених обставин справи, відсутні підстави для притягнення позивача до відповідальності у вигляді штрафу згідно з п. 120-1.1 ст. 120-1 розділу ІІ ПК України.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 16.01.2018 № НОМЕР_1 в частині накладенні штрафу у сумі 138668,02 грн є незаконним.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач не довів правомірність податкового повідомлення-рішення від 16.01.2018 № НОМЕР_1 про стягнення штрафних санкцій за порушення граничних строків реєстрації податкової накладної в оскаржуваній частині, а тому суд задовольняє позовні вимоги ТОВ «МЖК-Інжинірінг».
Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При зверненні до суду з адміністративним позовом позивачем сплачений судовий збір у розмірі 3889,52 грн. У зв'язку із задоволенням позовних вимог суд дійшов висновку, що судові витрати, понесені позивачем, належать відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача у сумі 3889,52 грн.
Керуючись статтями 77, 90, 139, 242-246, 250-251 КАС України, -
вирішив:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "МЖК-Інжиніринг" (вул. Покровська, 16 "В", с. Вереси, Житомирський район, Житомирська область, 12401, код ЄДРПОУ 40369550) до Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області (вул. Юрка Тютюнника, 7, м. Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 39459195) про визнання неправомірними дій, визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 16.01.2018 - задовольнити.
Визнати неправомірними дії Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області з прийняття податкової накладної № 48 від 31.10.2017 для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Вважати податкову накладну № 48 від 31.10.2017 прийнятою та зареєстрованою у Єдиному реєстрі податкових накладних з 15.11.2017.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 16.01.2018 в частині накладенні штрафу у сумі 138668,02 грн за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних та за затримку реєстрації податкової накладної на суму ПДВ 1386680,17 грн.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "МЖК-Інжиніринг" за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області судові витрати зі сплати судового збору у сумі 3889,52 грн.
Рішення набирає законної сили згідно з статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя О.В. Єфіменко
Повне судове рішення складене 26 червня 2018 року