
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
вул. Герасима Кондратьєва, 159, м. Суми, 40021, E-mail inbox@adm.su.court.gov.ua
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 червня 2018 р. Справа №818/1922/18
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Савицької Н.В.,
за участю секретаря судового засідання - Веріч А.І.,
позивача - ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу №818/1922/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Сумського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі - відповідач), в якій просить:
1) визнати протиправною бездіяльність ГУ Пенсійного фонду України в Сумській області щодо невключення до грошового забезпечення ОСОБА_1, з якого обчислюється призначена пенсія за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а також щодо неврахування при обчисленні пенсії наступних видів грошового обчислення:
- індексації заробітної плати (грошових доходів населення), передбачену ст.1 Закону україни "Про індексацію грошових доходів населення" та п.2 Постанови Кабінету Міністрів України №1078 від 17.07.2003 "Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення";
- матеріальної допомоги на оздоровлення і на вирішення соціально-побутових питань, передбачену п.2 Постанови КМУ №268 від 09.03.2006 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, орагнів прокуратури, судів та інших органів";
2) зобов'язати ГУ ПФУ в Сумській області включити з 01.01.2011 до грошового забезпечення ОСОБА_1, з якого обчислюється пенсія за вислугу років, раніше призначена йому відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та врахувати при обчисленні пенсії:
- індексацію заробітної плати (грошових доходів населення), передбачену ст.1 Закону україни "Про індексацію грошових доходів населення" та п.2 Постанови Кабінету Міністрів України №1078 від 17.07.2003 "Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення", в загальній сумі 3 851,23грн, згідно уточненої довідки про додаткові види грошового забезпечення за 2009-2010 роки №46/05-19 від 21.03.2018;
- матеріальну допомогу на оздоровлення і на вирішення соціально-побутових питань, передбачену п.2 Постанови КМУ №268 від 09.03.2006 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, орагнів прокуратури, судів та інших органів", в загальній сумі 13 328,45грн, згідно уточненої довідки про додаткові види грошового забезпечення за 2009-2010 роки №46/05-19 від 21.03.2018;
- зобов'язати відповідача здійснювати нарахування і виплату пенсії з урахуванням вказаних додаткових видів грошового забезпечення та фактично проведених виплат, починаючи з 01.01.2011.
Позовні вимоги обгрунтовуються тим, що при обчисленні його пенсії відповідач не врахував фактично отримані ним у складі грошового забезпечення матеріальну допомогу на оздоровлення і на вирішення соціально-побутових питань за 2009-2010 роки, індексацію заробітної плати за 2009-2010 роки, з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, чим порушив його право на отримання пенсії у розмірі визначеному законом.
Ухвалою суду від 29.05.2018 позовну заяву було прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
У судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив суд їх задовольнити.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином (а.с. 36). Надав суду відзив на позовну заяву, в якому заперечував проти позовних вимог та просив відмовити в їх задоволенні, зазначивши, що грошове забезпечення військовослужбовців та прирівняних до них осіб складається з основних видів (окладу за штатною посадою, окладу за військове або спеціальне звання та процентної надбавки за вислугу років) і додаткових, що надаються щомісяця, а також премії. Тобто, згадані виплати мають носити постійний характер та виплачуватись щомісяця. Допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація, додаткові преміі не носять постійний характер, а тому не можуть включатися до розміру грошового забезпечення, з якого обраховується пенсія (а.с. 40-41).
Суд, заслухавши позивача, перевіривши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, з огляду на наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області як отримувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
У судовому засіданні позивач вказував на те, що у лютому 2018 року під час ознайомлення зі своєю пенсійною справою, виявив, що довідка про додаткові види грошового забезпечення №132 від 28.12.2010, подана у січні 2011 року податковим органом до ГУ Пенсійного фонду України в Сумській області, на підставі якої і відбулось призначення та нарахування розміру пенсії позивачеві за вислугу років, містить неповні дані стосовно грошового забезпечення останнього за період часу з січня 2009 року по грудень 2010 року. У зв'язку з цим, ОСОБА_1 подав заяву до ГУ ДФС в Сумській області про надання нової довідки про усі додаткові види грошового забезпечення, які він отримував під час проходження служби (за останні 24 календарні місяці служби підряд перед звільненням).
За результатом розгляду заяви позивача, ГУ ДФС у Сумській області видано нову (уточнену) довідку про додаткові види грошового забезпечення за №43/05-19 від 21.03.2018, до якої додатково було включено:
- індексацію заробітної плати на загальну суму - 3 851,23грн;
- матеріальну допомогу на оздоровлення і на вирішення соціально-побутових питань за 2009-2010 роки - 13 328,45грн.
Також в указаній довідці вказано, що з усіх цих виплат сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у повному обсязі (а.с. 20).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суду зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно до ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей» пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:
- відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;
- щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
З аналізу зазначених норм, суд вбачає, що матеріальна допомога на оздоровлення, допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців.
Відтак, суд зазначає, що матеріальна допомога на оздоровлення, допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
Аналогічна позиція зазначена у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду 20.02.2018 по справі № 344/10887/17 (провадження К/9901/5497/17), від 10.04.2018 по справі № 205/4584/16-а (2а/205/3/17) (провадження К/9901/21851/18).
З огляду на викладене, суд вважає, що відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», позивач має право на перерахунок пенсії, з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати. А відтак позовні вимоги щодо визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Сумський області щодо невключення до грошового забезпечення ОСОБА_1, з якого обчислюється призначена пенсія за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а також щодо неврахування при обчисленні пенсії наступних видів грошового обчислення: індексації заробітної плати та матеріальної допомоги на оздоровлення і допомоги на вирішення соціально-побутових питань, передбачену п.2 Постанови КМУ №268 від 09.03.2006 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів", є обгрунтованими та підлягають задоволенню.
Задовольняючи позовні вимоги частково суд враховує ті обставини, що позивач просив провести йому перерахунок пенсії з дня її призначення, тобто з 01.01.2011, а відтак останній пропустив строк звернення до суду, оскільки звернувся з позовом лише 22.05.2018 і не надав суду доказів того, що ним був пропущений строк для звернення до суду з поважних причин, тому, з огляду на наведене, позовні вимоги за період з 01.01.2011 по 22.11.2017 включно слід залишити без розгляду у відповідності до положень ч.3 ст.123 КАС.
Крім того, суд зазначає, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відповідно до квитанції від 22.05.2018 року № 10 позивачем було сплачено судовий збір у розмірі 704,80 грн. (а.с. 5).
Враховуючи положення вказаних норм, суд вважає за необхідне стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області суму судового збору у розмірі 704,80 грн.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, код НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо невключення до грошового забезпечення ОСОБА_1, з якого обчислюється пенсія за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" матеріальної допомоги на оздоровлення і на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Сумський області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) перерахувати пенсію ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, код НОМЕР_1) згідно довідки від 21.03.2018 № 46/05-19, врахувавши матеріальну допомогу на оздоровлення, допомогу для вирішення соціально-побутових питань та індексацію заробітної плати та здійснити виплату ОСОБА_1 суми недоплаченої частини основного розміру пенсії з 23.11.2017.
У частині позовних вимог щодо зобов'язання Головного управління Пенсійного Фонду України в Сумський області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення і на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, починаючи з 01.01.2011 по 22.11.2017 включно позов залишити без розгляду.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, код НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) суму судового збору в розмірі 704,80 грн (сімсот чотири гривні 80 коп.).
Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено та підписано 25.06.2018.
Суддя Н.В. Савицька