
Справа № 127/25329/17
Провадження № 2-а/127/999/17
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21.06.2018 Вінницький міський суд Вінницької області
в складі головуючого судді Антонюка В.В.
при секретарі Гончаруку І.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Вінниці адміністративний позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції Вінницької області про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до ОСОБА_2 міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції Вінницької області про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії. Позовна заява мотивована тим, що 26.05.2017 року заявником отримано висновок про відмову у внесенні змін до актового запису цивільного стану ОСОБА_2 міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції Вінницької області, згідно якого на її звернення, було відмовлено у внесенні змін щодо актових записів: - про шлюб батьків заявниці №1131 від 25.10.1960 року, складеного на ОСОБА_3 та ОСОБА_4 ОСОБА_2 міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області, а саме виправити національність нареченої з «українка» на «німкеня»; - про смерть матері заявниці №1343 від 18.05.1994 року, складеного на ОСОБА_5 ОСОБА_6 міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області, а саме виправити національність померлої з «українка» на «німкеня»; - про народження заявниці №1162 від 23.06.1966 року, складеного на ОСОБА_1 ОСОБА_7 міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області, а саме виправити національність матері з «українка» на «німкеня».
Відмову відповідач мотивував розбіжностями у документах, вказана відмова відповідача не дає позивачу можливості реалізувати право на вибір національності, передбачене ст. 11 Закону України «Про національні меншини в Україні», згідно з якою громадяни України мають право вільно обирати та відновлювати національність. Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, оскільки її бабуся та дідусь були німцями, що підтверджується відповідними документами. На даний час родина позивача підтримує дух німецької національності, віросповідуючи успадковану католицьку віру, живучи традиціями німецької культури.
Відновлення даного запису у відповідних актових записах позивачу необхідно для отримання паспорта громадянина ОСОБА_8, щоб їздити без ускладнень на свою історичну батьківщину до родичів у ОСОБА_8.
Зазначений факт ніким не оспорюється і має юридичне значення для позивача. Враховуючи вищевикладене позивач звернулась до суду з даним позовом в якому просила: визнати протиправними дії ОСОБА_7 міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану ГТУЮ Вінницької області щодо відмови у внесенні змін у актові записи; зобов’язати ОСОБА_7 міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану ГТУЮ Вінницької області внести запис до актових записів, а саме: про шлюб батьків ОСОБА_1, № 1131 від 25.10.1960 року, складеного на ОСОБА_3 та ОСОБА_4 ОСОБА_7 міський відділом држаної реєстрації актів цивільного стану ГТУЮ у Вінницькій області, а саме виправити національність нареченої з «українка» на «німкеня»; про смерть матері ОСОБА_1, № 1343 від 18.05.1994 року, складеного на ОСОБА_5 ОСОБА_6 міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану ГТУЮ у Вінницькій області, а саме виправити національність померлої з «українка» на «німкеня», про народження ОСОБА_1, №1162 від 23.06.1966 року, складеного на ОСОБА_1 ОСОБА_6 міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану ГТУЮ у Вінницькій області, а саме виправити національність з «українка» на «німкеня». 19.06.2018 року від представника позивача ОСОБА_9 надійшла заява про уточнення позовних вимог, в якій він просив перший пункт позовної заяви залишити без розгляду. В судове засідання представник позивача ОСОБА_10 не з'явився, подав до суду заяву про розгляд справи у його відсутність, уточнені позовні вимоги підтримує та просить задоволити.
Представник відповідача в судове засідання не з’явився, надав до суду заяву про розгляд справи у відсутність представника відповідача, при вирішення справи покладаються на розсуд суду. Суд дослідивши матеріали справи всебічно та повно з'ясувавши обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи, давши їм оцінку у сукупності з оголошеними та дослідженими матеріалами справи, приходить до наступного висновку. Відповідно до ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення. Судом достовірно встановлено, що згідно висновку про відмову у внесенні змін до актового запису цивільного стану ОСОБА_6 міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану ГТУЮ Вінницької області від 25.05.2017 року відмовлено позивачу у внесенні змін до актових записів, а саме: - про шлюб матері заявниці №1131 від 25.10.1960 року, складеного ОСОБА_6 міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області, а саме виправити національність нареченої з «українка» на «німкеня»; - про смерть матері заявниці №1343 від 18.05.1994 року, складений ОСОБА_6 міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області, а саме виправити національність померлої з «українка» на «німкеня»; - про народження заявниці №1162 від 23.06.1966 року, складений ОСОБА_6 міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області, а саме виправити національність матері з «українка» на «німкеня» (а.с. 5)
Рішенням Вінницького міського суду Вінницької області від 08.05.2018 року, встановлено факт, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 є дочкою ОСОБА_1 (він же ОСОБА_5) ОСОБА_11 (він же Титович), 1930 р. н. та ОСОБА_5 (вона ж Карлівна), ІНФОРМАЦІЯ_2, що померла 15 травня 1994 року. Встановлено факт, що ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2, що померла 15 травня 1994 року є дочкою – ОСОБА_12, ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_13, ІНФОРМАЦІЯ_4. Рішення набрало законної сили 12.06.2018 року. Згідно ч. 4 ст.78 КАС України обставини встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі , що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом. Судом достовірно встановлено, що згідно архівної довідки Державного архіву Житомирської області від 25.01.2016 року №Ф/4053-1 ОСОБА_14 народився 17.05.1901 року в колонії Генрихівка. (батько: ОСОБА_15, мати: ОСОБА_16, уродженка Розенталь, обоє лютеранського віросповідання) (а.с. 14).
Відповідно до архівної довідки Державного архіву Житомирської області від 25.01.2016 року №Ф/4053-2 ОСОБА_17 народилась 08.04.1924 року. (Батько: ОСОБА_18 ОСОБА_15, мати: ОСОБА_19, лютерани) (а. с. 15). В архівній довідці Державного архіву Вінницької області від 08.09.2016 року №07-133/4 зазначається, що в документах ОСОБА_6 міської управи за період окупації Вінницької області німецько-румунськими загарбниками (1941-1944 р.р.), в особових картках на фольксдойче за 1942-1943 рр., значаться: ОСОБА_20, 1901 р. н., німець за національністю; ОСОБА_21, ІНФОРМАЦІЯ_5, німкеня за національністю; ОСОБА_22, 1904 р. н., німкеня за національністю; ОСОБА_23, 1928 р. н., німкеня за національністю. Також надають відповідні особисті картки на громадянина німецького походження, де відображується та інформація що вищевказані особи є німцями (а. с. 16). Судом встановлено, що згідно архівної довідки по кримінальній справі № 3469 оф, відносно ОСОБА_20, 1901 р. н., за національністю німець. Склад сім’ї на час арешту: дружина ОСОБА_13, дочки ОСОБА_24, ОСОБА_25 (а. с. 22).
Відповідно до архівної довідки Державного архіву Вінницької області від 21.04.2016 року №07-37/2 в документах ОСОБА_6 міської управи за період окупації Вінницької області (1941-1944 р. р.) німецько-румунськими загарбниками в адресних листах громадян м. Вінниці значаться: ОСОБА_26, 1904 р. н., німкеня за національністю; ОСОБА_27, 1924 р. н., німкеня за національністю (а.с.23). Таким чином, з вищевказаних документів вбачається, що ОСОБА_12 та ОСОБА_13 є німцями за національністю.
Спірні правовідносини регулюються Конституцією України, Цивільним кодексом України, Кодексом адміністративного судочинства України, Законом України від 01.07.2010 №2398-VI "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" (далі - Закон №2398), Законом України "Про національні меншини в Україні", Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затвердженими наказом Міністерства юстиції України № 96/5 від 12.01.2011р. (далі по тексту - Правила). Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органі місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Приписами статті 3 Конституції України передбачено, що кожна особа, яка належить до національної меншини, має право вільно вирішувати, вважатися їй, чи не вважатися такою, і таке рішення або здійснення прав у зв'язку з ним не повинно зашкоджувати такій особі. Згідно з ст. 300 Цивільного кодексу України фізична особа має право на збереження своєї національної, культурної, релігійної, мовної самобутності, а також право на вільний вибір форм та способів прояву своєї індивідуальності, якщо вони не заборонені законом та не суперечать моральним засадам суспільства. За змістом ст. ст. 11, 18 Закону України "Про національні меншини в Україні" громадяни України мають право вільно обирати та відновлювати національність. Примушення громадян у будь-якій формі до відмови від своєї національності не допускається. Будь-яке пряме чи непряме обмеження прав і свобод громадян за національною ознакою забороняється й карається законом. Відповідно до ст. 3 Рамкової конвенції про захист національних меншин, ратифікованої Законом України від 09 грудня 1997 р. № 703/97-ВР, кожна особа, яка належить до національної меншини, має право вільно вирішувати, вважатися їй, чи не вважатися такою, і таке рішення або здійснення прав у зв'язку з ним не повинно зашкоджувати такій особі. Відносини, пов'язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, визначення засад діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану врегульовані Законом України від 01.07.2010 №2398-VI "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" (далі - Закон №2398) та Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 №96/5, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 за №55/18793 (далі - Правила). Згідно із ч. 1 ст. 6 Закону «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» до компетенції відділів державної реєстрації актів цивільного стану віднесено проведення державної реєстрації народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, внесення змін до актових записів цивільного стану, поновлення та анулювання їх; формування Державного реєстру актів цивільного стану громадян, ведення його, збереження архівного фонду; здійснення відповідно до законодавства інших повноважень. Частиною 1 ст. 22 даного закону передбачено, що внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку. Аналогічна норма закріплена у п. 2.12 Правил. Згідно з п. 2.29 Правил зміни до паперових носіїв актових записів цивільного стану проводяться шляхом внесення додаткових відомостей у відповідні графи актових записів або закреслення даних у цих записах та внесення нових. Закреслення здійснюється таким чином, щоб можна було прочитати закреслені слова. На першому та другому примірниках паперового носія актового запису цивільного стану робиться відмітка або проставляється штамп. При цьому, наявними в матеріалах справи доказами підтверджено, що бабуся та дідусь позивача є за національністю «німцями». Зважаючи на викладене, суд вважає, що позивач має право на збереження своєї національної самобутності та відновлення своєї національності шляхом внесення відповідних змін у актовий запис. Як визначено у пп. 2.13.2 п. 2.13 Правил, постанова адміністративного суду є підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану. За п. 3 постанови Пленуму Верховного Суду України від 07.07.1995 року №12 «Про практику розгляду судами справ про встановлення неправильності запису в актах громадянського стану», в тому числі внесення змін про національність, заяви з цього приводу підлягають розгляду в судовому порядку. Питання щодо національності батьків суд вирішує на підставі письмових та інших доказів. Така правова позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 06.08.2015 року № К/800/8590/15. Також, слід зазначити, що у рішенні Європейського суду з прав людини від 16.05.2013 у справі «Гарнага проти України» (№20390/07) наголошено на необхідності дотримання державою справедливого балансу, який потрібно встановити між конкуруючими інтересами особи та суспільства в цілому. Тобто, при обмеженні права позивача приймати рішення щодо визначення власної національної приналежності, державним органом не було надано жодного обґрунтування, що є недопустимим. При цьому, зміна актового запису про шлюб в частині національності батьків позивача, в свідоцтві про смерть матері позивача, а також у свідоцтві про народження позивача жодним чином не впливає ані на інтереси держави, ані на інтереси суспільства в цілому. Згідно з ч.1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. За клопотанням позивача судові витрати підлягають залишенню за позивачем ОСОБА_1 Керуючись Конституцією України, ст.ст. 72-77, 139, 242-243, 245-246, 250, КАС України, «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», 18 Закону України "Про національні меншини в Україні" суд , –
В И Р І Ш И В:
Позов задоволити. Зобов’язати ОСОБА_6 міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану ГТУЮ у Вінницькій області внести запис до актових записів, а саме: про шлюб батьків ОСОБА_1 № 1131 від 25.10.1960 року, складеного на ОСОБА_3 та ОСОБА_4 ОСОБА_6 міський відділом држаної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області, а саме виправити національність нареченої з «українка» на «німкеня»; про смерть матері ОСОБА_1 № 1343 від 18.05.1994 року, складеного на ОСОБА_5 ОСОБА_6 міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області, а саме виправити національність померлої з «українка» на «німкеня»; про народження ОСОБА_1 №1162 від 23.06.1966 року, складеного на ОСОБА_1 ОСОБА_7 міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області, а саме виправити національність з «українка» на «німкеня». Рішення може бути оскаржено до ОСОБА_7 апеляційного адміністративного суду через Вінницький міський суд Вінницької області протягом тридцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений текст обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1, адреса реєстрації: АДРЕСА_1.
Відповідач: ОСОБА_7 міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області, юридична адреса: вул. Замостянська, 26, м. Вінниця.
Повний текст рішення складено 21.06.2018 року.
Суддя: