Рішення № 74933354, 23.06.2018, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.06.2018
Номер справи
129/2478/17
Номер документу
74933354
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

23 червня 2018 р. Справа № 129/2478/17

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Мультян М.Б. розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (місце проживання: 23700, Вінницька область, Гайсинський район, с. Мелешки, вул. Дмитрука, 10) до Гайсинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області (місце знаходження: 23700 Вінницька область, м. Гайсин, вул. Волонтерів, 17), Головного управління Пенсійного фонду України Вінницької області (місцезнаходження: м. Вінниця, вул. Хмельницьке шосе, 7) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

07 вересня 2017 року ОСОБА_1 звернулась до Гайсинського районного суду Вінницької області з адміністративним позовом до Гайсинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області (місце знаходження: 23700 Вінницька область, м. Гайсин, вул. Волонтерів, 17), Головного управління Пенсійного фонду України Вінницької області (місцезнаходження: м. Вінниця, вул. Хмельницьке шосе, 7) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначила, що 04 травня 2017 року звернулася до Гайсинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. "д" Закону України "Про пенсійне забезпечення" та розділу XV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Листом № 892/09-31/02 від 08 серпня 2017 року Гайсинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Вінницької області направило на адресу ОСОБА_1 копію протоколу № 722 від 01 серпня 2017 року про відмову у призначенні пенсії.

Ухвалою Гайсинського районного суду Вінницької області від 11 вересня 2017 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено судове засідання на 06 жовтня 2017 року.

Ухвалою Гайсинського районного суду Вінницької області від 13 лютого 2018 року адміністративну справу № 129/2478/17 за позовом ОСОБА_1 до Гайсинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області, Головного управління Пенсійного фонду України Вінницької області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії передано до Вінницького окружного адміністративного суду.

24 квітня 2018 року адміністративна справа № 129/2478/17 надійшла до Вінницького окружного адміністративного суду.

Згідно з вимогами частини другої статті 30 КАС України адміністративна справа, передана з одного адміністративного суду до іншого в порядку, встановленому статтею 29 цього Кодексу, повинна бути прийнята до провадження адміністративним судом, до якого вона надіслана.

Відповідно до статті 31 КАС України проведено автоматичний розподіл, за результатами якого визначений головуючий суддя у справі ОСОБА_2.

Ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 27 квітня 2018 року прийнято адміністративну справу № 129/2478/17 до свого провадження та призначено судове засідання на 14 травня 2018 року.

14 травня 2018 року на адресу Вінницького окружного адміністративного суду від Гайсинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області надійшов відзив на адміністративний позов у якому зазначено, що відповідно до п. "д" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" право на пенсію за віком на пільгових умовах, не залежно від місця останньої роботи мають жінки, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 55 років і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років за умови виконання встановлених норм обслуговування. Норми обслуговування для цих цілей встановлюються в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України.

Під нормою обслуговування розуміється кількість голів корів, закріплених за робітницею, яких зобов'язана обслужити на протязі встановленого робочого дня (зміни) у визначених організаційно - технічних умовах. При призначенні зазначеним робітницям пенсії на пільгових умовах враховується виконання норм обслуговування, які встановлені на рівні не нижче технічно обґрунтованих норм. На підставі абзацу 3 п. "д" ст. 13 вищевказаного Закону право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки ІНФОРМАЦІЯ_1 і старші після досягнення ними такого віку - 50 років - по 31 березня 1965 року включно. Виконання встановлених норм обслуговування за період роботи починаючи з 1992 року повинно підтверджуватися даними первинного обліку.

Роз’яснення міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року № 7 "Про порядок призначення пенсій на пільгових умовах жінкам, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками - операторами в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства” зазначає, що для підтвердження стажу роботи на пільгових умовах особа подає до Пенсійного фонду України трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, а також уточнюючу довідку про стаж роботи, яка дає право на пільгове пенсійне забезпечення, встановленого зразка. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Згідно рішенням Комісії, від 19.04.2017 року ОСОБА_1 період роботи в колгоспі ім. Леніна с. Кіблич з 01.02.1982 року по 31.12.1991 року зараховано до пільгового стажу роботи, період роботи з 01.01.1992 року по 31.03.2006 року не зараховано до пільгового стажу, оскільки відсутні підтверджуючі документи про встановлення в даному господарстві норм обслуговування та їх виконання. Загальний трудовий стаж ОСОБА_1 становить 37 років 11 місяців та 14 днів, із них 16 років 2 місяці 14 днів - робота дояркою (оператором машинного доїння), що не дає їй право на оформлення пенсії за віком на пільгових умовах.

14 травня 2018 року відкладено судове засідання на 11 червня 2018 року для виклику позивача.

Ухвалою суду від 11 червня 2018 року витребувано належним чином завірену копію трудової книжки та матеріали пенсійної справи ОСОБА_1, у зв'язку з чим судове засідання відкладено на 18 червня 2018 року.

Позивач у судове засідання не з'явилась, однак надала заяву про розгляд справи без її участі в порядку письмового провадження. Позовні вимоги просить задовольнити у повному обсязі.

Представники відповідачів у судове засідання не з'явились, однак, надали заяви про розгляд справи без їх участі в порядку письмового провадження. Проти задоволення позовних вимог заперечують.

Відповідно до ч. 3 ст. 194 КАС України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.

У п. 10 ч. 1 ст. 4 КАС України зазначено, що письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.

Згідно з ч. 4 ст. 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

З огляду на наведене вище, враховуючи відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, а також достатність письмових доказів, що містяться в матеріалах справи, суд дійшов висновку про розгляд та вирішення справу у письмовому провадженні.

Відповідно до ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази в їх сукупності, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні адміністративного позову з огляду на наступне.

ОСОБА_1 з 1982 року по 01 квітня 2006 року працювала в колгоспі ім. Леніна с. Мелешків дояркою.

В період з 01 квітня 2006 року по 31 березня 2017 року працювала дояркою в ТОВ "Продовольча компанія "Зоря Поділля".

Листом ГУ ПФУ у Вінницькій області № 974/09-35/02 від 24 квітня 2017 року повідомлено ОСОБА_1, що комісією зараховано період роботи з 01.02.1982 року по 31.12.1991 рік до стажу роботи, який дає право пільгового пенсійного забезпечення відповідно до п"д" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення". Період роботи з 01.01.1992 року по 31.03.2006 року зарахувати до пільгового стажу неможливо, оскільки відсутні підтверджуючі документи про встановлення в даному господарстві норм обслуговування та їх виконання заявницею.

04 травня 2017 року ОСОБА_1 звернулася до Гайсинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. "д" Закону України "Про пенсійне забезпечення" та розділу XV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Протоколом Гайсинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області № 722 від 01 серпня 2017 року розглянуто заяву позивача від 04 травня 2017 року та зазначено, що відповідно до п. "д" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" право на пенсію за віком на пільгових умовах, не залежно від місця останньої роботи мають жінки, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 55 років і при стажі зазначеної роботи не меньше 20 років за умови виконання встановлених норм обслуговування.

Норми обслуговування для цих цілей встановлюються в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України. Під нормою обслуговування розуміється кількість голів корів, закріплених за робітницею, яких зобов'язана обслужити на протязі встановленого робочого дня (зміни) у визначених організаційно - технічних умовах. При призначенні зазначеним робітницям пенсії на пільгових умовах враховується виконання норм обслуговування, які встановлені на рівні не нижче технічно обґрунтованих норм.

Відповідно п. 20 постанови КМУ № 637 від 12.08.1993 року для підтвердження спеціального стажу та у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств або організацій. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. Довідка видається підприємством, або його правонаступником. В разі ліквідації підприємства без визначення правонаступника, періоди роботи, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах підтверджуються Комісією з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах при головному управлінні Пенсійного Фонду України у Вінницькій області діяльність якої врегульована на підставі Порядку затвердженого постановою правління ПФУ №18-1 від 10.11.2016 року та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 24.11.2006 року за №1231/13105. Згідно рішенням Комісії від 19.04.2017 року період роботи в колгоспі ім. Леніна с. Кіблич з 01.02.1982 року по 31.12.1991 року зараховано до пільгового стажу роботи, період роботи з 01.01.1992 року по 31.03.2006 року не зараховано до пільгового стажу, оскільки відсутні підтверджуючі документи про встановлення в даному господарстві норм обслуговування та їх виконання.

Листом № 892/09-31/02 від 08 серпня 2017 року Гайсинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Вінницької області направило на адресу ОСОБА_1 копію протоколу № 722 від 01 серпня 2017 року про відмову у призначенні пенсії.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Згідно з пунктом "д" частини першої статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (далі – Закон №1788-XII), право на пенсію за вислугу років мають: жінки, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 55 років і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років за умови виконання встановлених норм обслуговування.

Норми обслуговування для цих цілей встановлюються в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України.

До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки ІНФОРМАЦІЯ_1 і старші після досягнення ними віку, встановленого абзацами третім - тринадцятим пункту "б" частини першої цієї статті.

Так, абзацами третім - тринадцятим пункту "б" частини першої статті 13 Закону №1788-XII визначено, що до досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки ІНФОРМАЦІЯ_1 і старші після досягнення ними такого віку: 50 років - по 31 березня 1965 року включно;50 років 6 місяців - з 1 квітня 1965 року по 30 вересня 1965 року;51 рік - з 1 жовтня 1965 року по 31 березня 1966 року;51 рік 6 місяців - з 1 квітня 1966 року по 30 вересня 1966 року;52 роки - з 1 жовтня 1966 року по 31 березня 1967 року;52 роки 6 місяців - з 1 квітня 1967 року по 30 вересня 1967 року;53 роки - з 1 жовтня 1967 року по 31 березня 1968 року;53 роки 6 місяців - з 1 квітня 1968 року по 30 вересня 1968 року;54 роки - з 1 жовтня 1968 року по 31 березня 1969 року;54 роки 6 місяців - з 1 квітня 1969 року по 30 вересня 1969 року;55 років - з 1 жовтня 1969 року по 31 грудня 1970 року.

Водночас, процедура подання документів для оформлення пенсій визначається, Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 року № 22-1 (далі – Порядок №22-1).

Відповідно до пункту 1 Порядку 22-1, заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім’ї у зв’язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об’єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).

Згідно пункту 2.1 Порядку 22-1, до заяви про призначення пенсії за віком додаються, серед іншого, такі документи: документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган і мають відмітку у паспорті) або свідоцтво про загальнообов’язкове державне соціальне страхування та документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу). За період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, структурний підрозділ, відповідальний за ведення персоніфікованого обліку, надає структурному підрозділу, відповідальному за призначення пенсії, довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 1 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення.

Положеннями пунктів 4.1, 4.2, 4.3 Порядку № 22-1 визначено, що орган, який призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2).

Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.

При прийманні документів орган, що призначає пенсію:

1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;

2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;

3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).

4) видає пам’ятку пенсіонеру (додаток 3), копія якої зберігається у пенсійній справі.

Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об’єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію. Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження (п.4.7 Порядку №22-1).

Комплексний аналіз норм Закону № 1788-ХІІ та Порядку №22-1 дає підстави для висновку, що необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах відповідно до пункту "д" статті 13 Закону № 1788-ХІІ є, у досліджуваному випадку, встановлення факту перебування на посаді доярки (оператора машинного доїння) не менше 20 років та виконання встановлених норм обслуговування.

Оцінюючи правомірність відмови в призначенні пенсії, суд зазначає про наступне.

Як зазначалась вище, разом із заявою про призначення пенсії подаються документи про підтвердження стажу, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 р. № 637 (далі – Порядок №637).

Так, пунктами 1, 3 Порядку №637, визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

За відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Із положень пунктів 20, 23, 24 Порядку №637 випливає, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Додатково в довідці наводяться такі відомості: стосовно жінок, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами на підприємствах сільського господарства (в тому числі в колгоспах) - про виконання встановлених норм обслуговування.

Документи, що подаються для підтвердження трудової діяльності, повинні бути підписані посадовими особами і засвідчені печаткою (у разі наявності).

Для підтвердження трудового стажу приймаються лише ті відомості про період роботи, які внесені в довідки на підставі документів.

З аналізу наведеного видно, що у разі відсутності у трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсії на пільгових умовах, які установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. При цьому, стосовно жінок, які працювали доярками в довідці має бути вказано виконання встановлених норм обслуговування.

Так, судом встановлено, що відповідно до записів в трудовій книжці позивача, остання 08.12.1979 року прийнята в колгосп ім. Леніна с. Кіблич Гайсинського району; з 01.02.1982 року прийнята на роботу дояркою; 13.03.1993 року переведена на роботу дояркою в КСП ім. О. Дмитрука в зв'язку з реорганізацією колгоспу; 15.02.2000 року переведена на роботу дояркою в СК ім. Дмитрука; 31.03.2006 року звільнена з роботи за згодою сторін п. 1 ст. 36 КЗпП України; 01.04.2006 року прийнята дояркою г/відділу № 3 Мелешківська; 22.07.2013 року переведена оператором машинного доїння, філія "Мелешківська" с. Мелешків; 31.03.2017 року звільнена за власним бажанням ст. 38 КЗпП України.

В архівній довідці № 94 від 17 березня 2017 року зазначено, що рішенням загальних зборів членів колгоспу ім. Леніна с. Кіблич ОСОБА_1 прийнято в члени колгоспу і рахувати її членом колгоспом з 02.04.1980 року. В архівні й довідці від 18.01.2017 року № 15 зазначено, що рішенням загальних зборів колгоспу, колгосп ім. Леніна с. Кіблич реорганізовано в КСП "Кіблицький", КСП реорганізовано в СВК "Кіблицький". В архівній довідці № 16 від 18.01.2017 року зазначено, що рішенням загальних зборів с. Мелешків відокремились від колгоспу ім. Леніна с. Кіблич і утворився колгосп ім. О. Дмитрука с. Мелешків, колгосп реорганізовано в КСП ім. О. Дмитрука, КСП реорганізовано в СК ім. О. Дмитрука. В архівній довідці № 14 від 18.02.2017 року зазначено, що рішенням загальних зборів членів колгоспу ім. Леніна с. Кіблич ОСОБА_1 зараховано до трудового стажу невироблений мінімум виходнів за 1987-1988 роки.

Відповідно до витягів з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань випливає, що підприємства СВК "Кіблицький" та СК ім. О. Дмитрука ліквідовані. З архівної довідки виданої КУ "Гайсинським трудовим архівом" № 52 від 19 січня 2017 року випливає, що у документах з особового складу колгоспу ім. Леніна с. Мелешківка Гайсинського району, у книгах обліку трудового стажу та розрахунків з членами колгоспу значиться ОСОБА_1, яка в період з 1982 року по березень 2006 року працювала дояркою. Крім того, зазначено встановлений мінімум відпрацьованих людино-днів з 1982 року по 2004 рік. За період роботи у 2005 -2006 роках - мінімум не встановлений. В архівній довідці виданої КУ "Гайсинським трудовим архівом" від 19.01.2017 року № 51 зазначено, що у документах з особового складу колгоспу ім. Леніна с. Мелешків Гайсинського району у книгах нарахування заробітної плати значиться ОСОБА_1, де відображено заробітну плату заявниці помісячно з квітня 1980 року по лютий 1981 року, з лютого 1092 року по травень 1983 року, грудень 1983 року, з червня 1984 року по березень 1987 року, з вересня 1988 року по грудень 1999 року. У даних персоніфікованого обліку ОК 5 зазначена заробітна плата заявниці у СК ім. О. Дмитрука с. Мелешків з січня 2000 року по червень 2003 року та з серпня 2003 року по березень 2006 року.

КУ "Гайсинський районний трудовий архів" від 19.01.2017 року повідомляє про те, що документи з особового складу про переведення на іншу роботу, роботу з неповним робочим днем, надання відпусток без збереження заробітної плати колгоспу ім. Леніна с. Мелешків Гайсинського району, в архів на зберігання не надходили.

Також суд вважає за необхідне вказати й на наступне.

Норма обслуговування тварин - це кількість худоби або птиці, яку повинен обслуговувати робітник або група виконавців за робочий день (зміну) за даних умов виробництва. Норма обслуговування тварин вимірюється в головах за статево групам того чи іншого худоби та птиці на всіх операціях - по догляду за тваринами та їх годівлі, напування, чищенні тварин і приміщень, збору продукції і на інших роботах.

Первинними документами, що підтверджують факт встановлення та виконання норм обслуговування, є колективний договір, положення про оплату праці, наряди обліку об’єму виконаних робіт, табель обліку відпрацьованого часу, відомості нарахування заробітної плати.

Суд звертає увагу, що в трудовій книжці, відсутні відомості про виконання ОСОБА_1 встановлених норм обслуговування на підприємствах.

Окремо слід вказати й на те, що в архівних довідках також відсутні відомості щодо виконання встановлених норм обслуговування. Окрім того, даних про виконання ОСОБА_1 встановлених норм обслуговування тварин за періоди роботи починаючи з 1992 року не зазначено та останньою не надано.

Окремо суд акцентує увагу й на тому, що як вже зазначалось вище, саме орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою, за наслідком чого приймає відповідне рішення (про призначення або про відмову у призначені пенсії), яке може бути оскаржено.

За сукупністю наведених обставин, враховуючи, що позивачем не надано документів які б підтверджували виконання позивачем встановлених норм обслуговування, позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Окрім того, щодо довідок ТОВ "Продовольча компанія "Зоря Поділля" № 148 від 14 березня 2017 року та № 149 від 14 березня 2017 року, останні судом до уваги не беруться, оскільки, позивач оскаржує незарахування періоду роботи, що дає право на призначення пенсії за пунктом "д" За кону України "Про пенсійне забезпечення" на посаді доярки з 01.01.1992 року по 31.03.2006 року в колгоспі ім. Леніна в той час як зазначені довідки відносяться до періоду роботи на посаді доярки з 01.04.2006 року по 31.03.2017року у ТОВ "Продовольча компанія "Зоря Поділля".

Відтак, з урахуванням зазначеного, суд дійшов висновку, що відповідачі відмовляючи ОСОБА_1 в зарахуванні періоду з 01.01.1992 року по 31.03.2006 року до пільгового стажу у зв'язку з відсутністю підтверджуючих документів про встановлення в колгоспі ім. Леніна норм обслуговування та їх виконання заявницею діяли на підставі та в межах визначених законом.

Щодо позовної вимоги про зобов’язання відповідача призначити пенсію за віком на пільгових умовах на підставі пункту "д" статті13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" починаючи з 04.05.2017 року, то суд не вбачає підстав для її задоволення, виходячи з наступних міркувань.

Як встановлено, судом саме до повноважень органу віднесено вирішення питання щодо призначення пенсії. Відтак, такі повноваження є дискреційними, тобто такими, які дають можливість на власний розсуд суб'єкту владних повноважень визначити повністю або частково зміст рішення або вибрати один з кількох варіантів прийняття рішень, передбачених нормативно-правовим актом.

Дискреційні повноваження, насамперед, це сукупність прав і обов'язків державних органів, їх посадових та службових осіб, що дають можливість на власний розсуд визначити повністю або частково зміст рішення або вибрати один з кількох варіантів прийняття рішень, передбачених проектом акта.

Обмежуючим фактором для рішень представників влади згідно з визначенням дискреційних повноважень є закон і справедливість.

За таких обставин, враховуючи, що законодавець чітко визначив порядок розгляду питань про призначення пенсій, суд вважає, що відсутні підстави без дотримання такої процедури зобов'язувати суб'єкта владних повноважень призначити ОСОБА_1 пенсію на віком на пільгових умовах та фактично підміняти державний орган.

Згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Враховуючи викладене вище, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог, що є підставою для відмови в задоволенні адміністративного позову.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

ОСОБА_1 (місце проживання: 23700, Вінницька область, Гайсинський район, с. Мелешки, вул. Дмитрука, 10);

Гайсинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Вінницької області (місце знаходження: 23700 Вінницька область, м. Гайсин, вул. Волонтерів, 17, код ЄДРПОУ 13322403);

Головне управління Пенсійного фонду України Вінницької області (місцезнаходження: м. Вінниця, вул. Хмельницьке шосе, 7, код ЄДРПОУ 13322403).

Копію рішення у повному обсязі сторони можуть одержати: 23.06.2018

Суддя Мультян Марина Бондівна