
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
18 червня 2018 р. Справа № 802/1069/18-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Дмитришеної Р.М., розглянувши у письмовому провадженні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом: ОСОБА_1 до: Бершадського об"єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області про: визнання дій неправомірними та зобов"язання вчинити дії
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Бершадського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії.
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач перебуває на обліку в органах пенсійного фонду з 1995 року та отримує пенсію, як військовий пенсіонер. В подальшому, ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про перехід із військової пенсії на пенсію за віком та надав довідку №408 про заробітну плату, яка видана Центральною міською клінічною лікарнею №1 м. Донецька від 23.09.2014 року.
Однак, Бершадське об'єднане управління Пенсійного фонду України Вінницької області листом №585/09-39/02-3 від 01.03.2018 повідомило позивача, що довідка №408 про заробітну плату не може бути взята до уваги при нарахуванні пенсії, оскільки неможливо здійснити зустрічну перевірку зазначених відомостей, в зв'язку із тим, що вказана установа знаходиться в зоні АТО.
Позивач не погоджується із діями відповідача, звернувся до суду та просить:
- визнати неправомірними дії Бершадського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області щодо неврахування довідки №408 про заробітну плату видану Центральною міською клінічною лікарнею №1 м. Донецька 23.09.2014 при переході з одного виду пенсії на інший;
- зобов'язати Бершадське об'єднане управління Пенсійного фонду України Вінницької області обчислити ОСОБА_1 пенсію за віком з урахуванням довідки №408 від 23.09.2014 про заробітну плату, видану Центральною міською клінічною лікарнею №1 м. Донецька з 01.01.2018 року.
Ухвалою суду від 10.04.2018 року відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження.
В силу положень КАС України стороною відповідача подано до суду відзив щодо позовних вимог ОСОБА_1 про заперечення щодо позовних вимог, посилаючись на наступне.
Згідно наданих позивачем документів, станом на 01.03.2018 року його загальний стаж врахований по 30.11.2017 року та становить 42 роки 09 місяців та 16 днів, а розмір пенсії складає 3162,63 грн.
Позивачу призначено пенсію за наявними документами, які ним надавались з заявою про призначення пенсії , що знаходяться в його пенсійній справі, повністю у відповідності до чинного законодавства.
18 грудня 2017 року позивач звернувся до управління з питання перерахунку призначеної пенсії та надав довідку про заробітну плату № 408 від 23.09.2014 року за період з серпня 1995 по червень 2000 років, яку видано «Центральною міською клінічною лікарнею №1 м. Донецька».
Відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне страхування» для обчислення пенсії враховується заробітна плата за весь період страхового стажу починаючи з 01.07.2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 незалежно без перерв.
Тобто, звертає увагу суду відповідач, основною умовою прийняття довідки про заробітну плату вище вказаного періоду необхідне її підтвердження первинними документами.
Заробітна плата за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату, виданих у порядку встановленому законодавством за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Згідно з абзацом 3 пункту 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 25.11.2005 року №22-1, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 року за №1566/11846 (далі - Порядок подання документів), за бажанням пенсіонера може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
Згідно викладеного вище, управлінням 12.01.2018 року надіслано до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області реєстр замовлень на проведення зустрічних перевірок з метою подальшого його переадресування до відповідного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області.
20 лютого 2018 року на адресу відповідача надійшов лист Красноармійського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області про неможливість здійснення вище визначеної перевірки довідки про заробітну плату №408 від 23.09.2014 року за період з серпня 1995 року по червень 2000 років, видану «Центральною міською клінічною лікарнею №1 м. Донецька», оскільки дана установа знаходиться в зоні проведення антитерористичної операції та зв'язок з ними відсутній.
Відтак, пенсія за таких обставин виплачується позивачу у відповідності з нормами пенсійного законодавства та за наявними в пенсійній справі документами, тому у задоволенні адміністративного позову слід відмовити.
25.04.2018 року позивачем подано до суду відповідь на відзив, з якого слідує, що ОСОБА_1 підтримує заявлені позовні вимоги та зазначає, що пунктом 2.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення пенсії згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року за №22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за №1566/11846 передбачено, що довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за призначенням пенсії. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.
Тобто, виходячи зі змісту зазначеного нормативного акту, довідка про заробітну плату, яка була надана відповідачу, відповідає усім вимогам, встановленим діючим законодавством.
Також, позивач зазначає, що згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 05.07.2006 р. за №919 «Про затвердження Порядку визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії у разі втрати документів про її нарахування та виплату» заробітна плата (дохід) для призначення пенсії за період страхового стажу застрахованої особи за кожний місяць страхового стажу починаючи з 1 січня 1998 р. визначається за даними Державного реєстру фізичних осіб - платників податків і Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Крім того, згідно з пунктом 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення пенсії орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб до оформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі. Однак, в порушення зазначених вимог діючого законодавства відповідач не надсилав відповідні запити до Державного реєстру фізичних осіб - платників податків і Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, з метою перевірки, викладених в довідці даних.
Згідно зі ст.62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
В копії трудової книжки, яка була надана позивачем відповідачеві, періоди трудового стажу, зазначені в невизнаній відповідачем довідці, повністю підтверджені відповідними записами.
Разом з тим, пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого Постановою КМУ №637 від 12.08.1993 року (з наступними доповненнями та змінами) передбачено, що у разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Оскільки відсутній окремий нормативно-правовий акт, який регулює підтвердження довідки про складові заробітної плати, виданої підприємством, яке залишилося в районі проведення АТО, позивач вважає, що у відповідності з ч. 6 ст.7 Кодексу адміністративного судочинства України, у цьому випадку слід застосувати аналогію права і застосувати вимоги діючого законодавства, яке регулює питання підтвердження стажу роботи. Однак, відповідач не здійснив цього і не перевірив наявні в Державних реєстрах відповідних відомостей.
Поряд з цим, відповідно до частини першої статті 18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим тимчасово окупованій території України» №1207-VII громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.
Пунктом 4 Закону №1207-VII передбачено, що встановлення зв'язків та взаємодія органів державної влади України, їх посадових осіб, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб з незаконними органами (посадовими особами), створеними на тимчасово окупованій території, допускається виключно з метою забезпечення національних інтересів України, захисту прав і свобод громадян України, виконання міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, сприяння відновленню в межах тимчасово окупованої території конституційного ладу України.
Ухвалою суду від 05.06.2018 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті в порядку письмового провадження на 18.06.2018.
Дослідивши матеріали справи, надані сторонами докази, суд встанови наступні обставини.
З 18.12.2017 року ОСОБА_1 перебуває на обліку в Бершадському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Вінницької області та отримує пенсію по віку відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Станом на 01.03.2018 року загальний стаж врахований по 30.11.2017 року та становить 42 роки 09 місяців 16 днів.
18.12.2017 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача про перерахунок пенсії з урахуванням довідки про заробітну плату №408 від 23.09.2014 року за період 1995 по червень 2000 років, яку видано Центральною міською клінічною лікарнею №1 м. Донецька.
Листом №585/09-39/02-3 від 01.03.2018 Бершадське об'єднане управління Пенсійного фонду України Вінницької області повідомило ОСОБА_1 про те, що заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 01 липня 2000 року даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
На виконання вищезазначених умов законодавства, управлінням 12.01.2018 року надіслано до головного управління Пенсійного фонду України Вінницькій області реєстр замовлень на проведення зустрічних перевірок №102/09-37/02-3 з метою подальшого його переадресування до відповідного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області. 20.02.2018 року надійшов лист Красноармійського об'єднаного управління пенсійного фонду України Донецької області №4504/02/25 від 12.02.2018 року про неможливість здійснення перевірки довідки про заробітну плату №408 від 23.09.2014 року за період з серпня 1995 року по червень 2000 року, яку видано "Центральною міською клінічною лікарнею №1 м. Донецька", оскільки дана установа знаходиться в зоні проведення антитерористичних операцій, зв'язок із ними відсутній.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Положеннями пункту 6 статті 92 Конституції України визначено, що виключно законами України визначаються, зокрема основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
Частиною 1 статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.
Відповідно до частини першої статті 40 Закону №1058-IV, для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 01 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 01 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Відповідно до п. 2.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення пенсії згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року за №22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за №1566/11846 передбачено, що довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за призначенням пенсії. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровано виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.
В силу положень ст. 64 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» виконавча дирекція Пенсійного фонду та її територіальні органи мають право: отримувати безоплатно від органів державної влади, підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання і від фізичних осіб - підприємців відомості, пов'язані з нарахуванням, обчисленням та сплатою страхових внесків, а також інші відомості, необхідні для виконання ними функцій, передбачених цим Законом та іншими законами України; проводити планові та позапланові перевірки документів для оформлення пенсії, виданих підприємствами, установами та організаціями, а також поданих відомостей про застрахованих осіб, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсійні виплати.
Згідно матеріалів справи, позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки про заробітну плату № 408 від 23.09.2014 року за період з серпня 1995 по червень 2000 років, яку видано «Центральною міською клінічною лікарнею №1 м. Донецька». Однак, відповідач відмовив у здійсненні перерахунку в зв'язку із неможливістю здійснення перевірки вказаної довідки, оскільки Центральна міська клінічна лікарня №1 м. Донецька знаходиться в зоні антитерористичної операції.
Відповідно до положень Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» №1669-VIII від 02.09.2014 року, із змінами і доповненнями, внесеними Законом України від 12.02.2015 року №189-VIII, період проведення антитерористичної операції це час між датою набрання чинності Указом Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України» від 13 квітня 2014 року, «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» №405/2014 від 14 квітня 2014 року та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України. Територія проведення антитерористичної операції - це територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України» від 13 квітня 2014 року, «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» №405/2014 від 14 квітня 2014 року.
Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» період проведення АТО час між датою набрання чинності Указом Президента України від 14 квітня 2014 року та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення АТО або військових дій на території України.
Згідно розпорядження Кабінету Міністрів України №1053-р від 30 жовтня 2014 року «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція», дію якого зупинено згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України №1079-р від 05.11.2014 року, м. Донецьк відноситься до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція.
Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України №1085-р від 07.11.2014 року, м. Донецьк відноситься до населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження.
Частиною другою ст.14 Закону України «Про боротьбу з тероризмом» передбачено, що у районі проведення антитерористичної операції можуть вводитися тимчасово обмеження прав і свобод громадян.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
На підставі ст. 2 вищевказаного Закону, Україна вживає всіх можливих заходів, передбачених Конституцією та законами України, міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, щодо запобігання виникненню передумов вимушеного внутрішнього переміщення осіб, захисту та дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб, створення умов для добровільного повернення таких осіб до покинутого місця проживання або інтеграції за новим місцем проживання в Україні.
Як слідує із пенсійної справи та доданих доказів до адміністративної справи, зокрема трудової книжки ОСОБА_1, останній у період з 1995 року по 2000 рік працював в Центральній міській клінічній лікарні №1 м. Донецьк.
Відповідно до положень ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, який підтверджує стаж роботи є трудова книжка.
Відтак, суд відзначає, що позивачем були надані відповідачу документи щодо підтвердження його трудового стажу в зазначені періоди, а тому не можливо ставити під сумнів отримання в цей період заробітної плати. Також, слід відзначити, що в даній ситуації вимога щодо підтвердження наданої позивачем довідки про заробітну плату в установі, що знаходиться в зоні антитерористичної операції становить дискримінаційне поводження стосовно позивача, оскільки ОСОБА_1 має трудовий стаж у вказаній установі.
Положеннями ст.64 Конституції України закріплено, що конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
За наведених вище обставин, враховуючи, що позивач внаслідок тимчасової окупації частини території України позбавлений відповідно до положень чинного законодавства можливості підтвердити своє грошове забезпечення, що є необхідним для виплати йому призначеної пенсії за віком, однак, за наявності відповідних записів у його трудовій книжці, з метою забезпечення його конституційних прав, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог.
Згідно з нормами частин першої, другої статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Відповідно до ч. 1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати неправомірними дії Бершадського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області щодо неврахування довідки №408 про заробітну плату, видану Центральною міською клінічною лікарнею №1 м. Донецька від 23.09.2014 при переході ОСОБА_1 з одного виду пенсії на інший.
Зобов'язати Бершадське об'єднане управління Пенсійного фонду України Вінницької області обчислити з 01.01.2018 року ОСОБА_1 пенсію за віком з урахуванням довідки №408 від 23.09.2014 про заробітну плату, видану Центральною міською клінічною лікарнею №1 м. Донецька від 23.09.2014.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) сплачений при зверненні до суду судовий збір в розмірі 704 (сімсот чотири) гривень 80 копійок, за рахунок бюджетних асигнувань Бершадського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області (код ЄДРПОУ 40382655).
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
ОСОБА_1 (24321, Вінницька область, м. Ладижин, вул. Будівельників, б. 67 кім. 405, ідентифікаційний номер НОМЕР_1), Бершадське об'єднане управління Пенсійного фонду України Вінницької області (24400, Вінницька область, м. Бершадь, вул. Героїв України, 23, код ЄДРПОУ 40382655)
Повний текст рішення складено: 25.06.2018
Суддя /підпис/ ОСОБА_2
Згідно з оригіналом.
Суддя:
Помічник судді: