Рішення № 74932425, 26.06.2018, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.06.2018
Номер справи
809/897/18
Номер документу
74932425
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"26" червня 2018 р. справа № 809/897/18

м. Івано-Франківськ

Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Могила А.Б., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 (вул.Дудаєва, 30Б/43, м.Івано-Франківськ) до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (вул. С. Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання до вчинення дій, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся в суд із адміністративним позовом до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання до вчинення дій.

Позовні вимоги мотивовані тим, що ОСОБА_2 управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області протиправно не проведено перерахунку розміру пенсії позивача у розмірі 90 відсотків сум грошового забезпечення з 01.04.2018 у редакції статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, чинної станом на дату призначення пенсії, а саме 10.10.2005.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ОСОБА_2 управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області при перерахунку пенсії, неправомірно змінено відсотковий основний розмір пенсії з 90% до 70% грошового забезпечення, що як наслідок призвело до невірного визначення розміру його пенсії. Перерахунок пенсії повинен був здійснюватися із застосуванням норми, що визначає основний розмір пенсії у відсотках від грошового забезпечення, яка діяла на момент призначення пенсії.

Відповідач скористався правом на подання (11.06.2018) відзиву на позовну заяву, відповідно до якого проти позову заперечив. У відзиві зазначив, що пунктом 8 розділу II Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011, який набрав чинності з 01.10.2011, та пунктом 23 розділу II Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27.03.2014, який набрав чинності з 01.05.2014, до частини 2 статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” було внесено зміни та цифри "90" замінено цифрами "80", цифри "80" замінено цифрами "70" відповідно. Отже, на момент проведення перерахунку пенсії позивачу максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 13 вищезгаданого Закону не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення. ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії за вислугу років у відповідності до норм чинного законодавства - у розмірі 70 відсотків грошового забезпечення.

Відповідно до частини 3 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, розгляд яких проводився за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), заявами по суті справи є позов та відзив.

Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення її учасників (у письмовому провадженні), дослідивши письмові докази, зазначає наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” з 11.10.2005 (а.с. 23).

Як вбачається з протоколу ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 01.01.2007, при обчисленні пенсії відповідачем враховувалося грошове забезпечення ОСОБА_1, а саме: посадовий оклад – 150 грн., оклад за військове звання – 130 грн., процентна надбавка за вислугу років 40% - 112 грн., грошове забезпечення збільшено на 100% - 392 грн., надбавка за роботу в умовах режимних обмежень – 22,5 грн., надбавка за особливі умови служби (ПО+ВЗ+50%) 50% - 140 грн., надбавка за очік. пенсію - 400 грн., за безперервну службу 90% - 1211, 97 грн., премія 30% - 767 грн. Основний розмір пенсії становить: 90% грошового забезпечення у розмірі 2993, 56 грн. ( а.с. 14).

Аналогічні відомості зазначені у висновку про призначення пенсії ОСОБА_1 за вислугу років згідно Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (а.с. 23).

В подальшому, 01.04.2009, 01.07.2009, 01.09.2009, 01.07.2012, у зв’язку із зміною сум грошового забезпечення ОСОБА_1, територіальним пенсійним органом здійснювався перерахунок пенсії позивача з врахуванням діючих на час перерахунку норм законодавства. При цьому розмір грошового забезпечення становив 90 % (а.с. 35, 36, 37, 40).

При наступному перерахунку пенсії позивача ОСОБА_2 управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області враховувалося наступні суми грошового забезпечення ОСОБА_1, а саме: посадовий оклад – 3100 грн., оклад за військове звання – 2200 грн., процентна надбавка за вислугу років 50% - 2650 грн., надбавка за роботу в умовах режимних обмежень – 465 грн., премія 1,68 % - 1,68 грн. При цьому, змінено основний розмір пенсії, який становить 70% грошового забезпечення та складає 5989, 46 грн.

У зв’язку із зменшення грошового забезпечення до 70 %, позивач 10.05.2018 звернувся з заявою до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про перерахунок та виплату пенсії з у розмірі 90 відсотків суми грошового забезпечення (а.с. 10-11).

ОСОБА_2 управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області повідомлено ОСОБА_1, що у зв’язку із внесеними змінами до статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення. На підставі довідки про розмір грошового забезпечення Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області, з урахуванням приписів пункту 3 постанови Кабінету міністрів України від 21.02.2018 за № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” основний розмір пенсії ОСОБА_1 становить 70 % сум грошового забезпечення (а.с. 12-13).

Відповідно до статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 9 квітня 1992 року № 2262-XII (в редакції чинній на час призначення позивачу пенсії) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.

Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процент.

Законом України “Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи” від 8 липня 2011 року внесено зміни до частини 2 статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 9 квітня 1992 року , яким встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Законом України “Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні” від 27 березня 2014 року № внесено зміни у частину 2 статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, згідно яких цифри “ 80” замінено цифрами “ 70”.

Суд зазначає, що оскільки призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом та механізмом процедурами їх проведення, внесені зміни до частини 2 статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 80 відсотків, а потім 70 відсотків грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, отже при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.

Аналогічна правова позиція викладена в рішенні Верховного суду від 24.04.2018 у справі за № № 686/12623/17 (провадження № К/9901/849/17).

Враховуючи, що при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, суд дійшов до висновку про визнання протиправною бездіяльність ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо відмови провести перерахунок призначеної позивачу пенсії в розмірі 90 відсотків суми грошового забезпечення.

Крім того, вирішуючи питання про застосування норм Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” у часі, суд виходить із того, що згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року №8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян які під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей.

Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно - правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.

Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства. Вищевказана правова позиція також висвітлена в рішенні Верховного Суду від 03.04.2018 у справі №175/1665/17(2-а/175/41/17).

Оскільки, перерахунок пенсії ОСОБА_1 здійснено відповідачем у квітні 2018 року, право позивача на перерахунок пенсії та її виплату в редакції статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення звільнених з військової служби та деяких інших осіб” (чинної станом на дату призначення пенсії), слід проводити саме з моменту набуття цього права - з 01.04.2018, як про це просить позивач.

Таким чином, позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання до вчинення дій підлягає до задоволення.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області, щодо непроведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії у розмірі 90 відсотків сум грошового забезпечення з 01.04.2018 у редакції статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, чинної станом на дату призначення пенсії.

Зобов’язати ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області (код ЄДРПОУ 20551088, вул. С. Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ) провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, вул.Дудаєва, 30Б/43, м.Івано-Франківськ) з 01.04.2018 у розмірі 90 відсотків сум грошового забезпечення у редакції статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, чинної станом на дату призначення пенсії, а саме 11.10.2005.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складання повного рішення суду.

Апеляційна скарга подається через Івано-Франківський окружний адміністративний суд або безпосередньо до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною 2 статті 299 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя /підпис/ ОСОБА_3