Рішення № 74932339, 20.06.2018, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.06.2018
Номер справи
808/228/18
Номер документу
74932339
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

20 червня 2018 року о/об 16 год. 31 хв.Справа № 808/228/18 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Агаєві Р.А., за участю представника позивача ОСОБА_1, представника відповідача ОСОБА_2, розглянувши у місті Запоріжжі у відкритому судовому засіданні у порядку загального позовного провадження адміністративну справу

за позовною заявою: Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 (70600, Запорізька область, м.Пологи, вул.Толстого, буд.126; ідентифікаційний номер НОМЕР_1)

до: Державної фіскальної служби України (04053, м.Київ, Львівська площа, буд.8; код ЄДРПОУ 39292197), Комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації (04053, м.Київ, Львівська площа, буд.8)

про: визнання протиправним та скасування рішення суб’єкта владних повноважень, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Фізична особа-підприємець ОСОБА_3 (надалі – позивач, ФОП ОСОБА_3В.) звернувся до суду з адміністративним позовом до 1.Держаної фіскальної служби України (надалі – відповідач-1, ДФС України), Комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації (надалі – відповідач-2, Комісія), в якому позивач просить суд: 1) скасувати рішення відповідача-2 від 11.12.2017 за №392028/НОМЕР_1 про відмову у реєстрації податкової накладної від 31.10.2017 за №80, оформленої позивачем на суму 220993 грн. 91 коп., у тому числі ПДВ 36832 грн. 32 коп.; 2) зобов'язати відповідача-1 зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 31.10.2017 за №80 (на суму 220993 грн. 91 коп., у тому числі ПДВ 36832 грн. 32 коп.), яка складена позивачем, датою її фактичного отримання відповідачем-1 31.10.2017.

У позові (а.с.4-12) зазначено, що 16.10.2017 позивач уклав із ТОВ «ПРОФІТ-ЗЕРНО» договір №9/10-17 про надання транспортних перевезень. Згідно умов договору позивач як перевізник зобов'язаний здійснити перевезення належних замовнику сільськогосподарських культур. Відповідно до умов Договору та Додатку №1 від 16.10.2017 до Договору позивач взяв на себе зобов'язання перевезти вантаж - Пшениця з місць завантаження: с.Калинівське - 50,980т. с.Владівка-49,920т. с.Новоукраїнка - 49,520т. с. Банівка - 48,600т. смт. Кушугум -23,690т. смт.Комишуваха - 50,760т. с.Комишуватка - 50,360т. с.Довге - 48,980т. с.Басань-48,940т. до місця розвантаження у м.Бердянськ. Відповідно до умов Договору та Додатку №1а від 31.10.2017 до Договору позивач зобов'язувався перевезти вантаж - Кукурудза з місць завантаження: с.Новотроїцьке - 48,990т. с.Костянтинівка - 100,300т. смт.Більмак - 99,380т. с.Степанівка - 98,980т. с.П'ятихатки - 49,320т. до місця розвантаження в м.Бердянськ. Відповідно до умов Договору та Додатку №1Б від 31.10.2017 до Договору позивач зобов'язувався перевезти вантаж - Сорго з місць завантаження: смт.Якимівка - 49,540т. до місця розвантаження в м.Бердянськ. На виконання умов Договору та додатків до Договору №1 від 16.30.2017; №1А від 31.10.2017; №1Б від 31.10.2017 позивачем виконані всі зобов'язання за Договором, що підтверджується товарно-транспортними накладними. Сторонами Договору проведено калькуляцію виконаних робіт за Договором, яка підписана сторонами 31.10.2017. Між позивачем та ТОВ «ПРОФІТ-ЗЕРНО» 31.10.2017 було підписано Акт №80 здачі-прийняття робіт (надання послуг). Того ж дня ТОВ «ПРОФІТ-ЗЕРНО» отримало від позивача рахунок на оплату послуг перевезення за Договором. На виконання умов договору та положень ст.201 Податкового кодексу України ФОП ОСОБА_3 31.10.2017 склав податкову накладну №80 від 31.10.2017, яка була підписана ним та направлена 10.11.2017 для реєстрації в Єдиному державному реєстрі податкових накладних. Отримана позивачем ОСОБА_4 №1 від 13.11.2017 містила інформацію, що податкову накладну №80 від 31.10.2017 прийнято, але реєстрацію зупинено, та зазначено підстави зупинення, зокрема вказано, що «відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України реєстрація ПН/РК зупинена ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом МФУ від 13.06.2017 №567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТЗЕД: 49.41.15-00.00». Та запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК. На виконання пп.201.16.2 п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України позивачем направлено в електронному вигляді до ДФС: пояснення щодо реальності здійснення операцій по ПН/РК №80 від 31.10.2017 за №1, де зазначено, що ФОП ОСОБА_3, згідно видів діяльності здійснює послуги перевезення вантажів вантажним автомобільним транспортом (код КВЕД 49.41), а тому відповідно надана послуга надана особисто ФОП ОСОБА_3 власним транспортом, відповідно не може бути придбана у третіх осіб; документи довільного формату із зазначеним переліком документів, що підтверджують реальність здійснення операцій, а саме: договір №9/10-17 про надання транспортних перевезень від 16.10.2017 з усіма додатками; копії товарно-транспортних накладних; акт приймання-передачі наданих послуг від 31.10.2017; копію рахунку від 31.10.2017; калькуляцію ціни договору від 31.10.2017; видаткову накладну №РН-610 від 23.10.2017 (за якою ФОП ОСОБА_3 придбав паливно-мастильні матеріали в кількості 5020л.); видаткову накладну №РН-596 від 24.10.2017 (за якою ФОП ОСОБА_3 придбав паливно-мастильні матеріали в кількості 4740л.). Отже, було надало усі необхідні документи, які беззаперечно підтверджують реальність здійснення операцій по податковій накладній №80 від 31.10.2017. Однак, рішенням Комісії ДФС України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації №392028/НОМЕР_1 від 11.12.2017 про відмову в реєстрації податкової накладної №80 від 31.10.2017 відмовлено у реєстрації податкової накладної №80 від 31.10.2017. Підставою відмови в реєстрації податкової накладної №80 від 31.10.2017 у Рішенні Комісії ДФС України №392028/НОМЕР_1 від 11.12.2017 зазначено: «надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування». Позивач вважає дане рішення Комісії ДФС України №392028/НОМЕР_1 від 11.12.2017 про відмову в реєстрації податкової накладної №80 від 31.10.2017 за своїм характером незаконним, необґрунтованим як нормативно, так і документально.

Представник позивача підтримав позовні вимоги, просив позов задовольнити.

Відповідачем подано до суду відзив на адміністративний позов (а.с.136-137), в якому він з посиланням на приписи ст.201 Податкового кодексу України, Наказу Міністерства фінансів України №567, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 16.06.2017 за №754/30622, постанови Кабінету Міністрів України №190 від 29.03.2017 «Про встановлення підстав для прийняття рішення комісією Державної фіскальної служби про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації», «Порядку роботи комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації», затвердженого 13.06.2017 Наказом Міністерства фінансів України №566, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 16.06.2017 за №752/30620, «Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних», затвердженого 29.12.2010 постановою Кабінету Міністрів України №1246 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 №341), зазначає, що згідно інформації зазначеній у ОСОБА_4 реєстрації податкової накладної виписаної ОСОБА_3 31.10.2017 №80 на загальну суму 220993,91 грн., в т.ч. ПДВ 36832,32 грн. щодо надання автотранспортних послуг, перевезення вантажу на адресу ТОВ "ПРОФІТ-ЗЕРНО" була зупинена відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України. Зазначена податкова накладна відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом МФУ від 13.06.2017 №567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТЗЕД: 49.41.15-00.00. по податковій накладній №80 від 31.10.2017 та запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН відповідно до пункту «в» п.п.201.16.1 п. 201.16 ст.201 Податкового кодексу України, вичерпний перелік яких встановлено наказом МФУ від 13.06.2017 №567. Згідно п.2 Наказу №567 письмове пояснення та копії документів, зазначені у Переліку, платник податку подає до ДФС в електронному вигляді засобами електронного зв'язку, визначеними ДФС, з урахуванням вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документ та електронний документообіг" та нормативно-правового акта щодо порядку обміну електронними документами з контролюючими органами. Проаналізувавши пакет документів, наданих ОСОБА_3 в електронному вигляді, щодо прийняття рішення про відмову комісією ДФС України згідно постанови Кабінету Міністрів України від 29.03.2017 №190 можливими підставами для відмови може бути відсутність даних щодо наявності виробничих потужностей (вантажний транспорт) відсутні договори на придбання палива та на надання послуг вантажного автотранспорту з ТОВ "ПРОФІТ-ЗЕРНО".

Представник відповідача проти позову заперечував, просив у задоволенні позову відмовити.

Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з’ясував наступне.

У абз.1 п.201.1 ст.201 Податкового кодексу України (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) зазначено, що на дату виникнення податкових зобов’язань платник податку зобов’язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Згідно з абз.1-2 п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов’язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Як зазначено у п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

В той же час п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України (на день виникнення спірних правовідносин мав іншу редакцію) реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної/розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до пункту 74.2 статті 74 цього Кодексу.

Судом досліджено приписи ст.201 Податкового кодексу України (у редакції яка була чинною на момент виникнення спірних правовідносин).

Пунктом 1 «Вичерпного переліку документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», затвердженого 13.06.2017 Наказом Міністерства фінансів України №567, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 16.06.2017 за №754/30622 (який 25.05.2018 втратив чинність на підставі Наказу Міністерства фінансів України від 06.04.2018 №409 (зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 27.04.2018 за №536/31988), але діяв під час виникнення спірних правовідносин), визначено вичерпний перелік документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Перелік), у розрізі Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13 червня 2017 року №567 (далі - ОСОБА_2): 1) для критерію, зазначеного у підпункті 1 пункту 6 Критеріїв: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством; 2) для критерію, зазначеного в підпункті 2 пункту 6 Критеріїв: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.

Відповідно до п.6 «Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», затверджених 13.06.2017 Наказом Міністерства фінансів України №567, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 16.06.2017 за №753/30621 (які 25.05.2018 втратили чинність на підставі Наказу Міністерства фінансів України від 06.04.2018 №409 (зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 27.04.2018 за №536/31988) але діяли під час виникнення спірних правовідносин), моніторинг податкової накладної/розрахунку коригування здійснюється ДФС за такими критеріями: 1) обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, у 1,5 разу більший за величину, що дорівнює залишку різниці обсягу придбання на митній території України такого товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 01 січня 2017 року в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих в Реєстрі, і митних деклараціях, та обсягу постачання відповідного товару/послуги, зазначеного у податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 01 січня 2017 року в Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 75% загального такого залишку) товарів з кодами згідно з УКТ ЗЕД, які визначаються ДФС, та відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, в інформації, поданій платником податку за встановленою формою, як товару/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється); 2) відсутність (анулювання, призупинення) ліцензій, виданих органами ліцензування, які засвідчують право суб’єкта господарювання на виробництво, експорт, імпорт, оптову і роздрібну торгівлю підакцизними товарами (продукцією), визначеними підпунктами 215.3.1 та 215.3.2 пункту 215.3 статті 215 розділу VI Податкового кодексу України (далі - Кодекс), стосовно товарів, які зазначені платником податку у податковій накладній, поданій на реєстрацію в Реєстрі. У разі якщо за результатами Моніторингу визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідає вимогам підпункту 1 цього пункту та сума податку на додану вартість, зазначена в податкових накладних, зареєстрованих платником податку в Реєстрі у звітному (податковому) періоді з урахуванням податкової накладної/розрахунку коригування, поданої на реєстрацію в Реєстрі, які відповідають вимогам підпункту 1 цього пункту, більша за середньомісячну суму сплачених за останні 12 місяців єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та податків і зборів (крім суми податку на додану вартість, сплаченої при ввезенні товарів на митну територію України) платником податку та його відокремленими підрозділами, реєстрація такої податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється відповідно до вимог пункту 201.16 статті 201 розділу V Кодексу. У разі якщо за результатами Моніторингу визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідає одній з умов, зазначених у підпункті 2 цього пункту, - реєстрація такої податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється відповідно до вимог пункту 201.16 статті 201 розділу V Кодексу.

Постановою №190 від 29.03.2017 «Про встановлення підстав для прийняття рішення комісією Державної фіскальної служби про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації» (яка 22.03.2018 втратила чинність на підставі постанови Кабінету Міністрів України №117 від 21.02.2018) Кабінет Міністрів України постановив: «Установити, що комісія Державної фіскальної служби (далі - комісія ДФС) приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації на підставі отриманих від платника податку на додану вартість відповідно до підпункту "в" підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) письмових пояснень щодо підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, та/або копій документів, які платник податку має право подати до органу Державної фіскальної служби протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов’язання, відображеного у податковій накладній/розрахунку коригування. Підставами для прийняття комісією ДФС рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, до якої/якого застосована процедура зупинення реєстрації згідно з пунктом 201.16 статті 201 Кодексу; ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту "в" підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Кодексу; надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування. Комісія ДФС не може відмовити платнику податків у розгляді додаткових письмових пояснень та/або копій документів щодо підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, якщо такі пояснення та/або копії документів подано платником податку до органу Державної фіскальної служби за основним місцем обліку не пізніше строку, визначеного підпунктом 201.16.2 пункту 201.16 статті 201 Кодексу …».

Згідно з п.2 «Порядку роботи комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації», затвердженого 13.06.2017 наказом Міністерства фінансів України №566, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 16.06.2017 за №752/30620, комісія є постійно діючим колегіальним органом при ДФС, що діє в межах повноважень, визначених пунктом 201.16 статті 201 розділу V Податкового кодексу України та постановою Кабінету Міністрів України від 29 березня 2017 року №190 «Про встановлення підстав для прийняття рішення комісією Державної фіскальної служби про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації».

Комісією розглядаються письмові пояснення та/або копії документів, подані платником податків до контролюючого органу відповідно до підпункту 201.16.2 пункту 201.16 статті 201 розділу V Податкового кодексу України (далі - Кодекс), а також висновок контролюючого органу з пропозицією щодо реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації (п.16 «Порядку роботи комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації»).

Як зазначено у п.18 «Порядку роботи комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації» Комісія може перевірити подані платником податку копії документів щодо їх достовірності шляхом звірки даних, які містяться в таких копіях документів, з даними, що надходять або можуть бути отриманні з інших джерел інформації (реєстри, що ведуться державними органами, документи, в тому числі електронні, одержані від інших платників податків, засобів масової інформації тощо).

Відповідачем, його представником не надано до суду доказів додержання приписів п.18 «Порядку роботи комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації», результатів проведених звірок/перевірок інформаційних джерел та наданих позивачем документів.

Згідно абз.2 п.19 «Порядку роботи комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації» протокол засідання Комісії повинен містити перелік осіб, присутніх на засіданні, порядок денний засідання, питання, що розглядались на засіданні, перелік осіб, які виступали під час засідання, результати голосування, прийняті Комісією рішення.

Відповідачем не надано до суду копію протоколу засідання Комісії під час прийняття Рішення №392028/НОМЕР_1 від 11.12.2017 про відмову у реєстрації податкової накладної №80 від 31.10.2017.

Відтак, відповідачем документально не доведено додержання процедури розгляду матеріалів.

Не доведено відповідачем і наявність підстав для прийняття комісією ДФС рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, встановлених постановою Кабінету Міністрів України №190 від 29.03.2017: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, до якої/якого застосована процедура зупинення реєстрації згідно з пунктом 201.16 статті 201 Кодексу; ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту "в" підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Кодексу; надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.

Відповідно до п.19 «Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних», затвердженого 29.12.2010 постановою Кабінету Міністрів України №1246 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 №341), податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструються у день: 1) прийняття комісією рішення про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; 2) набрання законної сили рішенням суду про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення суду).

В обґрунтування позовних вимог позивачем надано до суду: податкові накладні про поставку товару/послуг; ОСОБА_4; Свідоцтво про реєстрацію позивача платником податку на додану вартість №100239016 серії НБ №045874; договір №9/10-17 про надання транспортних перевезень від 16.10.2017 з усіма додатками; копії товарно-транспортних накладних; акт приймання-передачі наданих послуг від 31.10.2017; копію рахунку від 31.10.2017; калькуляцію ціни договору від 31.10.2017; видаткову накладну №РН-610 від 23.10.2017; видаткову накладну №РН-596 від 24.10.2017; копію Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку (Форма 1-ДФ) з квитанцією; копії технічних паспортів на автотранспорті засоби, задіяні при вчиненні господарських операцій; інші документи.

У Рішенні комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації №392028/НОМЕР_1 від 11.12.2017 підставою відмови у реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних зазначено: «надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування» (а.с.13).

У поясненнях довільної форми (надісланих позивачем замість Повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрація якої/го зупинено) ФОП ОСОБА_3, серед іншого, зазначено: «… Основним видом діяльності ФОП ОСОБА_3 згідно реєстраційних даних є надання послуг вантажного автомобільного транспорту (КВЕД 49.41). 16.10.2017 було укладено договір №9/10-17 про надання транспортних послуг між ФОП ОСОБА_3 та ТОВ «ПРОФІТ-ЗЕРНО» на перевезення сільськогосподарських культур. В період з 20.10.2017 по 31.10.2017 було надані послуги вантажного автотранспорту по перевезенню сільськогосподарських культур. 31.10.2017 було складено калькуляцію виконаних робіт по перевезенню вантажів на суму 220993,91 грн. з урахуванням ПДВ 20% (36832.32 грн.). Згідно вказаної калькуляції було складено акт здачі-прийняття робіт (надання) послуг між ФОП ОСОБА_3 та ТОВ «Профіт-зерно» №80 від 31.10.2017, та виписана податкова накладна №80 від 31.10.2017 на суму 184161,59 грн. та ПДВ 20% - 36832.32 грн. Загальна сума податкової накладної №80 від 31.10.2017 - 220993,91 грн., в якій для всіх рядків в колонці 3.3 було вказано код послуги згідно ДКПП «49.41.15-00.00» (Перевезення сухих вантажів насипом дорожніми транспортними засобами), що відповідає основному виду діяльності ФОП ОСОБА_3 Ця податкова накладна була відправлена 10.11.2017 на реєстрацію в ДФС, де їй було присвоєно реєстраційний номер НОМЕР_2, але її реєстрація була зупинила. В повідомленні про зупинення реєстрації податкової накладної вказано, про «невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТЗЕД: 49.41.15-00.00». Код: 49.41.15-00.00 у відповідності з ОСОБА_5 класифікатором продукції та послуг (ДК 016-2010) є послугою, яку ФОП ОСОБА_3 надає самостійно, тому її закупівлі немає. Я закуповую запчастини та пально-мастильні матеріали для вантажного автотранспорту, та надаю послуги перевезення вантажним автотранспортом. Згідно товарно-транспортних накладних, копії яких надаються, роботи по перевезенню сільськогосподарських культур виконувалися декількома транспортними засобами. Місцями початкового завантаження сільськогосподарських культур є населенні пункти в різних районах Запорізької, Дніпропетровської та Донецької областей. Хочу зазначити, що я маю в достатній кількості власні автотранспортні засоби для перевезення вантажів. …» (а.с.83).

Відповідач, представник відповідача не висловили жодних зауважень щодо поданих позивачем документів та способу їх направлення.

Відповідачем документально не доведена відповідність податкової накладної від 31.10.2017 за №80 критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним п.6 «Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».

У чому саме полягає «… ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом МФУ від 13.06.2017 №567.За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТЗЕД: 49.41.15-00.00. Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН відповідно до пункту «в» пп.201.16.1 п.201.16 ст.201 ПКУ, вичерпний перелік яких встановлено наказом МФУ від 13.06.2017 №567 та/або Таблицю даних платника податків, яка передбачена пунктом 4 цього наказу. …», відповідач, його представник документально суду не довели (а.с.16).

Звідси, пропонування відповідачем надати позивачу «пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН», як то зазначено у ОСОБА_4 на думку суду є необґрунтованим.

Судом з’ясовано, що вказані пояснення надаються платником податків у довільній формі.

Суд вважає, що контролюючий орган не може вимагати від позивача того, що не регламентовано нормою права.

Що саме повинен був зазначити у поясненнях позивач, хід викладення інформації – відповідач суду не довели.

Як свідчать матеріали справи, позивачем надано письмові пояснення, додані документи, на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній, до якої застосована процедура зупинення реєстрації згідно з п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України.

Отже, позиція відповідача щодо ненадання позивачем письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній, до якої застосована процедура зупинення реєстрації згідно з п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України – є необґрунтованою.

Контролюючим органом не висувалась вимога щодо надання позивачем конкретних документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.

У позивача, на думку суду, були наявні документи достатні для прийняття контролюючим органом рішення/рішень про реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Відповідачем не надано до суду доказів подання платником податку контролюючому органу копій документів, які складені з порушенням законодавства.

З урахуванням приписів ч.2 ст.2 КАС України суд оцінивши докази, які є у справі, в їх сукупності приходить до висновку, що Рішення №392028/НОМЕР_1 від 11.12.2017 винесено Комісією Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, не обґрунтовано, без урахування всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, не розсудливо, а отже є неправомірними.

Водночас, з метою поновлення порушених прав та інтересів позивача ОСОБА_5 фіскальна служба України повинна бути зобов’язана зареєструвати податкову накладну ФОП ОСОБА_3 від 31.10.2017 за №80 в Єдиному реєстрі податкових накладних.

У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).

Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на викладене вище, позовні вимоги ФОП ОСОБА_3 є обґрунтованими і підлягають задоволенню. Доводи відповідача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.

Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).

Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов’язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 143, 243-246 КАС України, суд, –

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити у повному обсязі.

Скасувати рішення Комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 11.12.2017 за №392028/НОМЕР_1 про відмову у реєстрації податкової накладної від 31.10.2017 за №80, оформленої Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_3 на суму 220993 грн. 91 коп., у тому числі ПДВ 36832 грн. 32 коп.

Зобов'язати ОСОБА_5 фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 31.10.2017 за №80 (на суму 220993 грн. 91 коп., у тому числі ПДВ 36832 грн. 32 коп.), яка складена Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_3, датою її фактичного отримання ОСОБА_5 фіскальною службою України – 31.10.2017.

Присудити на користь Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 (70600, Запорізька область, м.Пологи, вул.Толстого, буд.126; ідентифікаційний номер НОМЕР_1) з бюджетних асигнувань Держаної фіскальної служби України (04053, м.Київ, Львівська площа, буд.8; код ЄДРПОУ 39292197) судові витрати у сумі 1762 грн. 00 коп.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили у строк та порядок визначений ст.255 КАС України.

Рішення суду першої інстанції оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст.292, 295, 297 КАС України.

Повний текст судового рішення складено 26.06.2018.

Суддя О.О. Прасов