
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 червня 2018 р. Справа№805/2465/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Мозговая Н.А., розглянувши у приміщенні суду за адресою: м. Слов’янськ, вул. Добровольського, 1, в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін позовну заяву ОСОБА_1 до Красноармійського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправними дії та зобов’язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
05 квітня 2018 року позивач, ОСОБА_1 (місце проживання: 85302, Донецька область, м.Покровськ, вул. Центральна, буд. 144), звернувся до суду з позовною заявою до Красноармійського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (місцезнаходження: 85300, Донецька область, м.Покровськ, вул. Центральна, 154) про визнання дій щодо відмови в перерахунку пенсії протиправними, зобов’язання здійснити перерахунок пенсії відповідно до ст. 24 Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність» з урахуванням розміру заробітної плати за період з 01.07.2013 року по 31.10.2014 року, зазначеному в індивідуальних відомостях про застраховану особу форма ОК-5 з дня звернення із заявою, з 14.11.2017 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ним було здійснено звернення до пенсійного фонду з заявою про перерахунок пенсії згідно положень ст. 24 Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність», з урахуванням стажу наукової роботи після призначення пенсії із зарахуванням стажу та заробітної плати за період роботи з 01.07.2013 року по 31.10.2017 року. За наслідком розгляду заяви пенсійним фондом прийнято спірне рішення про відмову в перерахунку пенсії, оскільки довідка про заробітну плату, видана ДНЗ «Донецький національних технічних університет» від 13.11.2017 року № 5 не врахована відповідачем на підставі ст.24 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» через те, що вона містить періоди нарахування заробітної плати з листопада 2014 року по жовтень 2017 року, а стаж враховано з 01.07.2013 року по 31.10.2017 року. Вважає, що відповідач таким чином порушує його право на отримання пенсії на пільгових умовах.
11 червня 2018 року представником відповідача направлений до суду відзив на позовну заяву, де зазначив, що вимоги позивача суперечать чинному законодавству та не підлягають задоволенню, оскільки позивачем надана довідка про заробітну плату від 13.11.2017 року №5, виданої ДНЗ «Донецький національних технічних університет» за період листопад 2014 року по жовтень 2017 року, а стаж роботи враховано з липня 2013 року по жовтень 2017 року, у зв’язку з чим управління не може здійснити перерахунок пенсії на підставі наданої позивачем довідки. З огляду на вказане просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
11 червня 2018 року судом отримано відповідь на відзив, мотивуючи тим, що на підставі наказу Міністерства освіти і науки України від 03 жовтня 2017 року №1129 «Про організацію освітнього процесу у Донецькому національному технічному університеті» до завершення збройного конфлікту на території міста Донецьк, Донецький національний технічних університет проводить свою освітню діяльність у м. Покровськ Донецької області та в розумінні Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо діяльності вищих навчальних закладів, наукових установ, переміщених з тимчасово окупованої території та з населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження» є тимчасово переміщеним вищім навчальним закладом. У зв’язку з продовженням збройного конфлікту на території м.Донецька у адміністрації університету на теперішній час повністю відсутній доступ до архіву навчального закладу, у тому числі до бухгалтерських документів університету минулих років, що підтверджується відповідною довідкою №01-14-84 від 19.01.2018 року Державного вищого навчального закладу «Донецький національних технічних університет». Таким чином, вважає доводи відповідача щодо надання довідки від підприємств, установ, організацій, що ліквідовані або припинили своє існування з інших причин видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій, архівними установами, є неспроможними та такими, що не відповідають обставинам страви.
Разом з тим позивач зазначає, що відповідно до відомостей, які містяться в системі персоніфікованого обліку та підтверджуються довідкою форми ОК-5 у період з 01.07.2013 року по 31.10.2014 року отримувала заробітну плату та зазначений розмір заробітної плати за кожен з місяців цього періоду спеціальний стаж обліковувався за кодом ЗНТ024А1, що відповідно Додатку З до Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (пункт 1 розділу 1 пункт 13 розділу IV), затвердженого Наказом Мінфіну України від 14.04.2015 р. №435 відповідає категорії «Науковий (науково-педагогічний) працівник».
На підставі викладеного, вважає дії відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії протиправними та просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
10 квітня 2018 року ухвалою суду позовну заяву залишено без руху та надано строк для усунення недоліків.
27 квітня 2018 року ухвалою суду продовжено строк для усунення недоліків позовної заяви.
10 травня 2018 року через відділ документообігу та архівної роботи суду позивач надав документи на виконання вимог ухвали суду про залишення позовної заяви без руху та ухвалою від 16 травня 2018 року відкрито провадження у справі та призначено її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
16.05.2018 року у судовому засіданні оголошено перерву на 25.06.2018 року.
Позивач у судове засідання не з’явився, через відділ діловодства та документообігу надав заяву про розгляд справи без його участі.
Представник відповідача у судове засідання не з’явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені в заявах по суті справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив на нього, суд встановив наступне.
Позивач, ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, місце реєстрації: Донецька область, місто Покровськ, вул. Центральна, буд. 44), громадянка України, перебуває на обліку у Красноармійському об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області, є інвалідом 3 групи, що збігається із даними пенсійного посвідчення серії АА № 978738, виданим 02.07.2002 року та є внутрішньо переміщеною особою, що підтверджується довідкою про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції від 14 листопада 2014 року №1427031080, згідно ст. 43 КАС України здатний здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки.
З трудової книжки БТ-II № 6823622 вбачається, що ОСОБА_1 з 05 квітня 1999 року по теперішній час працює в Донецького технічному університету.
Судом встановлено, що позивач звернувся до Красноармійського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області із заявою про перерахунок пенсії згідно положень ст. 24 Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність».
Рішенням Красноармійського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 05.12.2017 року ОСОБА_1 відмовлено в перерахунку пенсії, оскільки позивачем надана довідка про заробітну плату від 13.11.2017 року №5, видана ДНЗ «Донецький національних технічних університет» за період листопад 2014 року по жовтень 2017 року, а стаж роботи враховано з липня 2013 року по жовтень 2017 року, у зв’язку з чим управління не може здійснити перерахунок пенсії на підставі наданої позивачем довідки.
Державний вищий навчальний заклад «Донецький національний технічний університет» (ДВНЗ ДОННТУ), код ЄДРПОУ 02070826, місцезнаходження: 85300, Донецька область, місто Покровськ, площа Шибанкова, 2, відповідно до виписки з Державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців має види діяльності - код КВЕД 85.32 професійно-технічна освіта; код КВЕД 85.42 вища освіта (основний); код КВЕД 85.59 інші види освіти, н.в.і.у.; код КВЕД 46.90 неспеціалізована оптова торгівля; код КВЕД 55.20 діяльність засобів розміщування на період відпустки та іншого тимчасового проживання; код КВЕД 41.20 будівництво житлових і нежитлових будівель.
У відповідності до ч. 1 ст. 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Згідно ч.1 та ч. 2 ст. 7 КАС України суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 3 Конституції України права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав людини є головним обов'язком держави.
За ст. 24 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» в редакції, що діяла станом на 01.07.2013 року, держава встановлює для наукових (науково-педагогічних) працівників, які мають необхідний стаж наукової роботи, пенсії на рівні, що забезпечує престижність наукової праці та стимулює систематичне оновлення наукових кадрів.
Пенсія науковому (науково-педагогічному) працівнику призначається за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" ( 1058-15 ), після досягнення чоловіками віку 62 роки за наявності стажу наукової роботи не менш як 20 років, жінками - пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" ( 1058-15 ), за наявності стажу наукової роботи не менш як 15 років.
Пенсії науковим (науково-педагогічним) працівникам призначаються в розмірі 80 відсотків від сум заробітної плати наукового (науково-педагогічного) працівника, яка визначається відповідно до статті 23 цього Закону та частини другої статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (1058-15) та на яку відповідно до законодавства нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування (внески).
Для обчислення пенсії враховується заробітна плата наукового (науково-педагогічного) працівника за основним місцем роботи за весь період страхового стажу на посадах наукового (науково-педагогічного) працівника, починаючи з 1 липня 2000 року.
За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 1 січня 2016 року або в разі якщо період страхового стажу на посадах наукового (науково-педагогічного) працівника, починаючи з 1 липня 2000 року, становить менш як 60 календарних місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата за основним місцем роботи за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу на посадах наукового (науково-педагогічного) працівника підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв.
За вибором особи, яка звернулася за пенсією, з періоду, за який враховується заробітна плата для обчислення пенсії, виключається період до 60 календарних місяців підряд за умови, що зазначений період становить не більше ніж 10 відсотків тривалості наукового стажу.
У всіх випадках період, за який враховується заробітна плата, з урахуванням виключення, передбаченого цим Законом, не може бути меншим ніж 60 календарних місяців.
Перелік посад наукових (науково-педагогічних) працівників підприємств, установ, організацій, вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації, перебування на яких дає право на призначення пенсії та виплату грошової допомоги у разі виходу на пенсію (257-2004-п) відповідно до цієї статті, затверджується Кабінетом Міністрів України з урахуванням положень статей 22-1, 22-2 цього Закону.
Різниця між сумою пенсії, призначеної за цим Законом, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується:
для наукових (науково-педагогічних) працівників державних бюджетних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації - за рахунок коштів державного бюджету;
для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів
державного бюджету в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. При цьому за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам оплачується з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної за цим Законом;
для наукових (науково-педагогічних) працівників недержавних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих установ, організацій та закладів.
Для обчислення заробітку під час призначення пенсії науковому (науково педагогічному) працівнику застосовується середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, у тому числі в сільському господарстві, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, у тому числі в сільському господарстві, визначається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики.
При цьому заробіток для обчислення пенсії в усіх випадках не може перевищувати граничну суму заробітку (доходу), з якої справляється збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Пенсії, призначені за цим Законом, індексуються відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення.
У разі коли величина середньої заробітної плати в Україні за даними центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики за минулий рік зросла, то з 1 березня кожного року розмір пенсії підвищується у порядку, встановленому
частиною другою статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" ( 1058-15 ).
При визначенні середньомісячного заробітку наукових (науково-педагогічних) працівників недержавних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III IV рівнів акредитації для обчислення пенсії враховується заробітна плата, яку вони отримували під час перебування на посадах, зазначених у Переліку посад наукових (науково-педагогічних) працівників підприємств, установ, організацій, вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації, перебування на яких дає право на призначення пенсії та виплату грошової допомоги у разі виходу на пенсію відповідно до цієї статті, затвердженому Кабінетом Міністрів України, розмір для керівників, заступників керівників недержавних наукових установ, організацій - максимального розміру посадового окладу (ставки) керівника, заступника керівника науково-дослідної установи Національної академії наук України з урахуванням доплати за науковий ступінь та надбавки за стаж наукової роботи згідно із законодавством, обчислених із зазначеного максимального розміру посадового окладу (ставки), а для керівників, заступників
керівників недержавних вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації - максимального розміру посадового окладу (ставки) ректора, проректора відповідного державного вищого навчального закладу III-IV рівнів акредитації з урахуванням доплати за науковий ступінь та надбавки за стаж наукової роботи згідно із законодавством, обчислених із зазначеного максимального розміру посадового окладу (ставки);
для інших наукових працівників недержавних наукових установ, організацій, закладів - максимального розміру посадового окладу (ставки) старшого наукового співробітника науково-дослідної установи Національної академії наук України з урахуванням доплати за науковий ступінь та надбавки за стаж наукової роботи згідно із законодавством, обчислених із зазначеного максимального розміру посадового окладу (ставки), а для науково-педагогічних працівників недержавних вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації - максимального розміру посадового окладу (ставки) аналогічних посад відповідного державного вищого навчального закладу III-IV рівнів акредитації з урахуванням доплати за науковий ступінь та надбавки за стаж наукової роботи згідно із законодавством, обчислених із зазначеного максимального розміру посадового окладу (ставки).
Положення цієї статті поширюються також на пенсіонерів із числа наукових працівників, яким пенсія призначена до набрання чинності цим Законом.
Пенсія науковим (науково-педагогічним) працівникам відповідно до цього Закону призначається з дня звернення за призначенням пенсії та за умов звільнення з посади наукового (науково-педагогічного) працівника, за винятком осіб, які працюють за строковим трудовим договором (контрактом), що укладений після досягнення пенсійного віку.
Пенсіонерам, які після призначення пенсії відповідно до цього Закону працювали за строковим трудовим договором (контрактом) на посадах наукових (науково-педагогічних) працівників і набули не менш як 24 місяці страхового стажу, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням стажу наукової роботи після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати наукового (науковопе дагогічного) працівника, з якої обчислена пенсія, або із заробітної плати, визначеної в порядку, передбаченому частинами третьою - сьомою цієї статті, із застосуваннямпоказника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
Право на призначення пенсії відповідно до цього Закону поширюється також і на осіб, які на момент звернення за призначенням пенсії працюють на будь-яких посадах на підприємствах, в установах, організаціях усіх форм власності та мають стаж наукової роботи, передбачений частиною другою цієї статті.
Науковим (науково-педагогічним) працівникам, які визнані інвалідами I, II і III груп, призначається пенсія по інвалідності в розмірі пенсії наукового (науково педагогічного) працівника незалежно від віку за наявності стажу наукової роботи, передбаченого частиною другою цієї статті, та страхового стажу, передбаченого статтею 32 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (1058-15), а особам із числа інвалідів з дитинства - незалежно від часу встановлення інвалідності.
Право на призначення пенсії відповідно до цього Закону поширюється на всіх осіб, які вийшли на пенсію до набрання чинності цим Законом та мають стаж наукової роботи, передбачений частиною другою цієї статті. Призначення пенсій таким працівникам здійснюється відповідно до частин третьої - сьомої цієї статті з дня звернення за призначенням пенсії та за умови звільнення з посади наукового (науково-педагогічного) працівника, за винятком осіб, які працюють за строковим трудовим договором (контрактом), що укладений після досягнення пенсійного віку.
Заява про призначення (перерахунок) пенсії та інші необхідні документи подаються до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері пенсійного забезпечення, або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально. Перелік необхідних документів та порядок їх подання визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення, за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері науки.
Згідно абз. 5 п. 1.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 року (далі Порядок № 22-1), днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, виплатою недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами.
Згідно п. 1.8 Порядку № 22-1 поновлення виплати пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюються за документами, що є в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло на дату призначення пенсії.
Згідно п. 6 постанови правління Пенсійного фонду України від 06.04.2011 року № 10-3 «Про затвердження переліку та порядку подання документів, необхідних для призначення пенсій відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» довідка про заробітну плату (дохід) за основним місцем роботи наукового (науково-педагогічного) працівника надається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій, архівними установами.
У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.
Відповідно до п. 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою КМУ від 12.08.1993 р. № 637, основним документом для визначення стажу наукової роботи є трудова книжка, а якщо із записів у трудовій книжці чітко не можна визначити правовий статус наукової установи, статус структурного підрозділу, що підтверджує науковий напрям його діяльності, або з назви посади безпосередньо не випливає її науковий напрям, додатково надається довідка. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки видаються правонаступником або державними архівними установами.
З огляду на викладене, суд зазначає, що за приписами наведеної норми уточнюючі довідки для підтвердження спеціального трудового стажу необхідно надавати лише в разі, коли відсутні відповідні відомості в трудовій книжці.
Постановою Кабінету Міністрів України № 1028 від 09.12.2015 року пункт 20 наведеного Порядку доповнено новим абзацом яким визнано, що у разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Указом Президента України № 405/2014 від 14 квітня 2014 року введено в дію рішення РНБО України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо боротьби з терористичною загрозою і збереження територіальної цілісності України» та розпочато проведення Антитерористичної операції (далі - АТО) на території Донецької і Луганської областей.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 02 вересня 2014 року № 1669-VII (надалі Закон №1669) період проведення антитерористичної операції це час між датою набрання чинності Указом Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.
Виходячи з наведених приписів, датою початку періоду проведення антитерористичної операції є 14.04.2014 року.
На виконання Закону №1669 розпорядженнями Кабінету Міністрів України №1053-р від 30 жовтня 2014 року та від 02.12.2015 року №1275-р затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалась антитерористична операція, згідно якого до зазначених населених пунктів належить, зокрема, м. Макіївка Донецької області.
В матеріалах справи наявна довідка про заробітну плату для обчислення пенсії №5 від 13.11.2017 року за листопад 2014 р. – жовтень 2017 р. Вказана довідка містить відомості про заробітну плату позивача, яку він отримував, працюючи на посадах, що дають право на призначення наукової пенсії.
Також, в матеріалах справи наявна довідка Державного вищого навчального закладу «Донецький національний технічний університет» про те, що всі документи про діяльність ДВНЗ ДонНТУ до жовтня 2014 року залишися у місті Донецьк, до яких неможливий доступ, у зв’язку з чим, довідку про заробітну плату ОСОБА_2 за період з 01.07.2013 по 30.09.2014 надати не можливо.
Суд зазначає, що стаж роботи позивача у період з 01.07.2013 року по 31.10.2014 року, підтверджений належними записами в трудовій книжці та індивідуальними відомостями про застраховану особу Форми ОК-5, з якої вбачається, що позивачу нараховувалась заробітна плата та цей період та зазначений розмір заробітної плати за кожен з місяців цього періоду спеціальний стаж обліковувався за кодом ЗНТ024А1, що відповідно Додатку 3 до Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (пункт 1 розділу 1 пункт 13 розділу IV), затвердженого Наказом Мінфіну України від 14.04.2015 р. №435 відповідає категорії «Науковий (науково-педагогічний) працівник».
При таких обставинах суд вважає, що у відповідача були наявні підстави на перерахунок пенсії позивачу відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» за його заявою і встановлення розміру такої пенсії на підставі наявних довідок, а рішення відповідача від 05.12.2012 року про відмову в перерахунку пенсії є незаконним і підлягає скасуванню.
Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Таким чином, право особи на отримання пенсії, як складова права на соціальний захист, є її конституційним правом.
Враховуючи, що рішення Красноармійського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 05.12.2012 року про відмову в перерахунку пенсії ухвалене всупереч зазначеним вище положенням, та порушує право позивача на отримання пенсії за віком згідно Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», суд визнає його неправомірним та скасовує.
З огляду на викладене, з метою поновлення порушеного права позивача на отримання пенсії як науковому працівнику згідно Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», суд дійшов до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_2 про визнання дій щодо відмови в перерахунку пенсії протиправними, зобов’язання здійснити перерахунок пенсії відповідно до ст. 24 Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність» з урахуванням розміру заробітної плати за період з 01.07.2013 року по 31.10.2014 року, зазначеному в індивідуальних відомостях про застраховану особу форма ОК-5 з дня звернення із заявою, з 14.11.2017 року.
Відповідно до п.2 ч.2 ст. 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень. Заявлені позовні вимоги про визнання дій протиправними щодо відмови в перерахунку пенсії з підстав, викладених у рішенні про відмову у перерахунку пенсії від 05.12.2017 року, не містять вимоги про визнання його протиправним та скасування.
Частиною 2 статті 9 КАС України суду надане право вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб’єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.
Зважаючи на висновки суду про задоволення позовних вимог, положення ст. 245 КАС України, суд вважає за необхідне вийти за межі заявлених позовних вимог та визнати протиправним та скасувати рішення Красноармійського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 05.12.2012 року про відмову в перерахунку пенсії.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 5-10, 72-90, 139, 242-246, 205, 250, 255, 257-263, 293-295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (місце проживання: 85302, Донецька область, м.Покровськ, вул. Центральна, буд. 144) до Красноармійського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (місцезнаходження: 85300, Донецька область, м.Покровськ, вул. Центральна, 154) про визнання дій щодо відмови в перерахунку пенсії протиправними, зобов’язання здійснити перерахунок пенсії відповідно до ст. 24 Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність» з урахуванням розміру заробітної плати за період з 01.07.2013 року по 31.10.2014 року, зазначеному в індивідуальних відомостях про застраховану особу форма ОК-5 з дня звернення із заявою, з 14.11.2017 року – задовольнити.
Визнати протиправним дії Красноармійського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови в перерахунку пенсії.
Визнати протиправним та скасувати рішення Красноармійського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 05.12.2012 року про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1.
Зобов’язати здійснити перерахунок пенсії відповідно до ст. 24 Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність» з урахуванням розміру заробітної плати за період з 01.07.2013 року по 31.10.2014 року, зазначеному в індивідуальних відомостях про застраховану особу форма ОК-5 з дня звернення із заявою, з 14.11.2017 року.
Стягнути з Красноармійського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (місцезнаходження: 85300, Донецька область, м.Покровськ, вул. Центральна, 154) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (місце проживання: 85302, Донецька область, м.Покровськ, вул. Центральна, буд. 144) судові витрати за сплату судового збору в розмірі 1409 (одна тисяча чотириста дев’ять) грн. 60 коп.
Повний текст судового рішення складено 25 червня 2018 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Донецький окружний адміністративний суд.
Суддя Мозговая Н.А.