
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
25 червня 2018 р. Справа № 802/1361/18-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Альчука Максима Петровича,
розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом: Керівника Вінницької місцевої прокуратури (пров. Цегельний, 8, м. Вінниця, 21020), третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ОСОБА_1 Уктрансбезпеки у Житомирській області (10014, м. Житомир, майдан ім. С.П.Корольова, 12)
до: товариства з обмеженою відповідальністю "Вінницьке автотранспортне підприємство 10556" (вул. Сергєєва-Ценського, 14, м. Вінниця, 21034)
про: стягнення плати за проїзд
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького окружного адміністративного суду звернувся Керівник Вінницької місцевої прокуратури, третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ОСОБА_1 Уктрансбезпеки у Житомирській області до з адміністративним позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "Вінницьке автотранспортне підприємство 10556" про стягнення плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування.
Позовні вимоги мотивовані тим, що в ході проведення габаритно-вагового контролю посадовими особами ОСОБА_1 Укртрансбезпеки у Житомирській області встановлено факт перевезення автомобілем ТОВ "Вінницьке АТП 10556" вантажу із перевищенням вагових обмежень, визначених Правилами дорожнього руху, без дозволу, або документа про внесення плати за проїзд великовагових транспортних засобів та нараховано плату за проїзд великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування на загальну суму 156,60євро, що еквівалентно 5404,52 грн.
Оскільки ТОВ "Вінницьке АТП 10556" у добровільному порядку не сплатив плату за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом, що призводить до ненадходження коштів у державний бюджет, Вінницька місцева прокуратура в інтересах держави в особі ОСОБА_1 Укртрансбезпеки у Житомирській області звернулась із даним позовом про стягнення вищезазначеної суми в судовому порядку.
Представники прокуратури та третьої особи в судове засідання не з'явились, про дату, час і місце розгляду справи повідомлені належним чином, проте надали заяву про розгляд справи без їх участі в письмовому провадженні.
Представник відповідача в судове засідання також не з'явився, хоча про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином та завчасно, проте надав заяву про розгляд справи без його участі в письмовому провадженні.
Згідно ч. 3 ст. 194 КАС України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.
Враховуючи відсутність перешкод для розгляду справи, з урахуванням встановлених обставин, суд дійшов висновку про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази в їх сукупності, суд дійшов висновку про задоволення позову, з наступних підстав.
Судом встановлено, що товариство з обмеженою відповідальністю "Вінницьке автотранспортне підприємство 10556" зареєстровано виконавчим комітетом Вінницької міської ради, вид економічної діяльності: 49.41 Вантажний автомобільний транспорт, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с. 34-43).
06.02.2018 посадовими особами ОСОБА_1 Укртрансбезпеки у Житомирській області у пункті габаритно-вагового контролю на а/д м-07 Київ-Ковель 161 км проведено документальний габаритно-ваговий контроль транспортного засобу SCANIA, реєстраційний номер AB 5337 СЕ, із причепом HTF, реєстраційний номер AB 0561 ХР, що належать TOB «Вінницьке АТП-10556».
Відповідно до товарно-транспортної накладної № 60218-1 від 06.02.2018 транспортні послуги надавалися автомобільним перевізником TOB «Вінницьке АТП-10556».
За результатами габаритно-вагового контролю вказаного транспортного засобу працівниками ОСОБА_1 Укртрансбезпеки у Житомирській області на підставі товарно-транспортної накладної № 60218-1 від 06.02.2018 встановлено, що повна маса транспортного засобу становить 44,88 т (при нормативно допустимих 40 т), про що складено довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 06.02.2018 № 0015651 та акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів № 0020075 від 06.02.2018.
Посадовими особами ОСОБА_1 Укртрансбезпеки у Житомирській області на підставі довідки та акту від 06.02.2018 сформовано розрахунок № 036407 від 06.02.2018 року, яким TOB «Вінницьке АТП-10556» визначена плата за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільним дорогами загального користування в розмірі 156,60 євро, що еквівалентно 5404,52 грн.
Визначаючись стосовно позовних вимог, суд виходив з наступного.
Згідно з п. 3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 30 від 18.01.2011 року, транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 р. № 1306.
Відповідно до п. 22.5 Правил дорожнього руху України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 1306 від 10.10.2001 року, за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.
Статтею 33 Закону України "Про автомобільні дороги" передбачено, що рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч. 3 ст. 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.
Згідно з п. 16 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 198 від 30.03.1994 року, перевезення небезпечних, великогабаритних і великовагових вантажів автомобільним транспортом по дорожніх об'єктах допускається за окремим дозволом в порядку і за плату, що визначені окремими актами законодавства.
В силу положень пункту 4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 30 від 18.01.2001 року, рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.
Згідно з п. 28 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 879 від 27.06.2007 року (далі – Порядок № 879), плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень.
Відповідно до п. 31.1 Порядку № 879 якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру: до 10 відсотків - у подвійному розмірі; на 10-40 відсотків - у потрійному розмірі; більше як на 40 відсотків - у п’ятикратному розмірі. Перевізник зобов’язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки.
Як свідчать матеріали справи, акт перевірки від 06.02.2018 року складений в присутності водія транспортного засобу SCANIA, реєстраційний номер AB 5337 СЕ, із причепом HTF, реєстраційний номер AB 0561 ХР, що належать TOB «Вінницьке АТП-10556», розрахунок плати за проїзд в сумі 156,60 євро № 036407 від 06.02.2018 року відповідачем не оскаржувався, а також не надано заперечень з приводу заявленого позову.
Пунктом 26 Порядку № 879 передбачено, що кошти, стягнені за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів, спрямовуються в установленому порядку до державного бюджету.
В силу положень п. 41 Порядку № 879 дії або бездіяльність учасників відносин у сфері габаритно-вагового контролю можуть бути оскаржені в установленому порядку.
Аналіз викладених норм законодавства, а також інших підзаконних нормативно-правових актів про автомобільний транспорт, дає підстави вважати, що право на стягнення Уктрансбезпекою та її територіальними підрозділами плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автодорогами загального користування випливає з покладених на неї завдань щодо державного контролю за додержанням вимог законодавства про автомобільний транспорт, а несплата суб'єктами господарювання таких коштів у добровільному порядку тягне за собою ненадходження коштів до Державного бюджету України, що суттєво порушує інтереси держави.
Відтак, суд дійшов висновку, що Вінницька місцева прокуратура правомірно звернулась до суду в інтересах держави з позовом про стягнення з відповідача ТОВ "Вінницьке АТП-10556" плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом в сумі 5404,52 грн., що еквівалентно 156,60 євро відповідно до офіційного курсу, встановленого Національним банком України на день проведення розрахунку, а саме станом на 06.02.2018 року.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (ч. 2 ст. 19 Конституції України).
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З огляду на викладене і враховуючи те, що заявлені прокурором вимоги відповідають фактичним обставинам справи, підтверджуються належними доказами та не спростовані відповідачем, суд доходить висновку, що адміністративний позов слід задовольнити.
Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Згідно ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб’єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб’єкта владних повноважень, пов’язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Враховуючи відсутність понесених витрат суб'єкта владних повноважень, пов’язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, судові витрати стягненню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
Задовольнити адміністративний позов Керівника Вінницької місцевої прокуратури (пров. Цегельний, 8, м. Вінниця, 21020), третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ОСОБА_1 Уктрансбезпеки у Житомирській області (10014, м. Житомир, майдан ім. С.П.Корольова, 12, код ЄДРПОУ 39816845) до товариства з обмеженою відповідальністю "Вінницьке автотранспортне підприємство 10556" (вул. Сергєєва-Ценського, 14, м. Вінниця, 21034, код ЄДРПОУ 05482268) про стягнення плати за проїзд.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Вінницьке автотранспортне підприємство - 10556» в дохід Державного бюджету України (одержувач: УДКСУ у м. Житомирі Житомирської області, р/р 31210216700002, МФО 811039, код ЄДРПОУ 38035726, код бюджетної класифікації: 22160100 - плата за проїзд великовагових та великогабаритних транспортних засобів) плату за проїзд в сумі 5404,52 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається через Вінницький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Альчук Максим Петрович