
номер провадження справи 14/45/17
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
25.06.2018 Справа № 908/1889/17
Господарський суд Запорізької області у складі судді Сушко Л.М., розглянувши матеріали справи №908/1889/17
кредитори - 1. Публічне акціонерне товариство "Запоріжжяобленерго", 69035, м. Запоріжжя, вул. Сталеварів, 14
2. Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", 01001, м. Київ, вул. Б.Хмельницького, 6
3. Дочірня компанія "Газ України" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України", 04116, м. Київ, вул. Полуденка, 1
4. Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Запорізькій області, 69600, м. Запоріжжя, вул. Сєдова, 12
бакрут - Комунальне підприємство "Житлосервіс-Авіа" Мелітопольської міської ради Запорізької області, м. Мелітополь Запорізької області, 72307, вул. Гвардійська, 38 - юридична адреса; м. Мелітополь Запорізької області, 72319, а/с 335 - поштова адреса, код ЄДРПОУ 31802290
банки, здійснюючі розрахунково-касове обслуговування боржника - АТ "Райффайзен Банк Аваль" у м. Києві
ліквідатор - Сорока Наталія Володимирівна, АДРЕСА_1
За участю представників сторін:
Від кредиторів - не з'явилися
Ліквідатор - Сорока Н.В.
ВСТАНОВИВ:
Постановою господарського суду Запорізької області від 12.10.2017. в порядку ст. 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" Комунальне підприємство "Житлосервіс-Авіа" Мелітопольської міської ради Запорізької області визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру, ліквідатором призначено голову ліквідаційної комісії - Сороку Наталію Володимирівну.
07.11.2017. на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України оприлюднено відповідне повідомленя.
Ухвалою суду від 12.12.2017. затверджений реєстр вимог кредиторів Комунального підприємства "Житлосервіс-Авіа" Мелітопольської міської ради Запорізької області до якого включені: 1. Публічне акціонерне товариство "Запоріжжяобленерго" з грошовими вимогами до банкрута у сумі 601 921,97 грн., з яких: 3200,00 грн. - віднесені до 1-ї черги задоволення, 598 721,97 грн. - віднесені до 4-ї черги задоволення; 2. Національну акціонерну компанію "Нафтогаз України" з грошовими вимогами до банкрута у сумі 69 879,58 грн., з яких: 3200,00 грн. - віднесні до 1-ї черги задоволення, 14 100,46 грн. - віднесені до 4-ї черги задоволення, 52 579,12 грн. - віднесені до 6-ї черги задоволення; 3. Дочірню компанію "Газ України" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" з грошовими вимогами до банкрута у сумі 766 647,15 грн., з яких: 3200,00 грн. - віднесені до 1-ї черги задоволення, 691 889,80 грн. - віднесені до 4-ї черги задоволення, 71 557,35 грн. - віднесені до 6-ї черги задоволення; 4. Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Запорізькій області з грошовими вимогами до банкрута у сумі 149 738,85 грн. - віднесені до 2-ї черги задоволення;
05.06.2018. до господарського суду Запорізької області від ліквідатора надійшов звіт та ліквідаційний баланс Комунального підприємства "Житлосервіс-Авіа" Мелітопольської міської ради Запорізької області.
Ухвалою суду від 11.06.2018. звіт ліквідатора та ліквідаційний баланс Комунального підприємства "Житлосервіс-Авіа" Мелітопольської міської ради Запорізької області прийняті до розгляду, призначено судове засідання на 19.06.2018.
10.04.2018. до господарського суду Запорізької області від Головного управління ДФС у Запорізькій області надійшли клопотання з проханням до проведення перевірки працівниками ГУ ДФС у Запорізькій області не затверджувати ліквідаційний баланс банкрута та не приймати рішення про припинення провадження у справі №908/1889/17.
Так, 18.01.2018. заступником начальника ГУ ДФС у Запорізькій області винесений наказ №117 про проведення документальної позапланової виїзної перевірки Комунального підприємства "Житлосервіс-Авіа" Мелітопольської міської ради Запорізької області.
Ухвалою суду від 19.06.2018. розгляд справи відкладено на 25.06.2018. Зобов'язано Головне управління Державної фіскальної служби у Запорізькій області надати суду у строк до 25.06.2018. матеріали документальної позапланової перевірки КП "Житлосервіс-Авіа" Мелітопольської міської ради Запорізької області, код ЄДРПОУ 31802290; довідку щодо податкової заборгованості підприємства-банкрута; нормативно-обгрунтоване пояснення щодо дій посадових осіб контролюючого органу у разі ненадання платником податків документів необхідних для проведення перевірки.
Представники кредиторів та ГУ ДФС у Запорізькій області у судове засідання 25.06.2018. не з'явилися, про час та місце розгляду справи повідомлені своєчасно та належним чином.
ГУ ДФС у Запорізькій області вимог викладених в ухвалі суду від 19.06.2018. не виконано, витребуваних документів не надано.
Розглянувши клопотання ГУ ДФС у Запорізькій області, суд зазначає наступне:
У відповідності до п. 68.1 ст. 68 Податкового кодексу України орган державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань у день державної реєстрації такої особи, державної реєстрації припинення юридичної особи чи підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, внесення будь-яких інших записів до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань повинен передати відповідному контролюючому органу відомості з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань про вчинення реєстраційних дій, передбачених законом.
Дані про прийняття рішення щодо припинення юридичної особи та припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця, відомості щодо яких містяться в Єдиному державному реєстрі, контролюючі органи отримують від державних реєстраторів у порядку взаємного обміну інформацією з реєстрів Державної реєстраційної служби України та Центрального контролюючого органу.
Як вбачається з матеріалів справи, рішення про ліквідацію боржника було прийнято 27.05.2016. і 10.10.2016. до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено відомості про прийняття власником КП "Житлосервіс-Авіа" рішення про припинення підприємства, відомості про голову ліквідаційної комісії та про визначений строк для заявлення вимог кредиторів.
Крім того, головою ліквідаційної комісії 26.10.2016. на адресу контролюючого органу за обліком - Мелітопольської ОДПІ ГУ ДФС у Запорізькій області було направлено повідомлення про припинення господарської діяльності КП "Житлосервіс-Авіа".
Ухвали господарського суду Запорізької області про прийняття заяви КП "Житлосервіс-Авіа" до розгляду, порушення провадження у справі, постанова про визнання боржника банкрутом направлялися на адресу ГУ ДФС у Запорізькій області.
Листом №б/н від 03.10.2017. ГУ ДФС у Запорізькій області повідомило суд про відсутність у КП "Житлосервіс-Авіа" станом на 03.10.2017. податкового боргу.
Порядок проведення документальних перевірок податковим органом визначений главою 8 Податкового кодексу України. Зокрема, відповідно до пункту 78.1.7 п. 78.1 статті 78 Податкового кодексу України документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких обставин: розпочато процедуру реорганізації юридичної особи (крім перетворення), припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, порушено провадження у справі про визнання банкрутом платника податків або подано заяву про зняття з обліку.
Пунктом 78.4 статті 78 Податкового кодексу України встановлено, що про проведення документальної позапланової перевірки керівник контролюючого органу приймає рішення, яке оформлюється наказом. Право на проведення позапланової документальної перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому до початку проведення зазначеної перевірки вручено під розписку копію наказу про проведення документальної позапланової перевірки.
Пунктом 82.2 статті 82 Податкового кодексу України встановлено, що тривалість перевірок, визначених у статті 78 цього Кодексу, не повинна перевищувати 15 робочих днів для великих платників податків, щодо суб'єктів малого підприємництва - 5 робочих днів, для фізичних осіб - підприємців, які не мають найманих працівників, за наявності умов, визначених в абзацах третьому - восьмому цього пункту, - 3 робочі дні, інших платників податків - 10 робочих днів. Продовження строків проведення перевірок, визначених у статті 78 цього Кодексу, можливе за рішенням керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу не більш як на 10 робочих днів для великих платників податків, щодо суб'єктів малого підприємництва - не більш як на 2 робочих дні, інших платників податків - не більш як на 5 робочих днів.
Пунктом 79.2 статті 79 Податкової кодексу України закріплено, що документальна позапланова перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу виключно на підставі рішення керівника контролюючого органу, оформленого наказом, та за умови надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки. Виконання умов цієї статті надає посадовим особам контролюючого органу право розпочати проведення документальної перевірки.
Так, 18.01.2018. заступником начальника ГУ ДФС у Запорізькій області винесений наказ №117 про проведення документальної позапланової виїзної перевірки Комунального підприємства "Житлосервіс-Авіа" Мелітопольської міської ради Запорізької області.
Таким чином, станом на 25.06.2018. строки проведення документальної позапланової виїзної перевірки Комунального підприємства "Житлосервіс-Авіа", встановлені статтею 82 Податкового кодексу України - спливли.
Ухвалою суду від 11.05.2018. було зобов'язано Головне управління Державної фіскальної служби у Запорізькій області надати суду у строк до до 25.06.2018. матеріали документальної позапланової перевірки КП "Житлосервіс-Авіа" Мелітопольської міської ради Запорізької області, код ЄДРПОУ 31802290; довідку щодо податкової заборгованості підприємства-банкрута; нормативно-обгрунтоване пояснення щодо дій посадових осіб контролюючого органу у разі ненадання платником податків документів необхідних для проведення перевірки, чого зроблено не було.
Окрім того, суд звертає увагу Головного управління ДФС у Запорізькій області, що документи, які податкова просить суд витребувати у ліквідатора містяться зокрема у звіті ліквідатора та в матеріалах справи №908/1889/17, з якими Головне управління ДФС у Запорізькій області могло ознайомитись на підставі ГПК України, чого також зроблено не було.
При цьому, також зазначається, що проведення процедури банкрутства суб'єкта підприємницької діяльності згідно з приписами законодавства про банкрутство не залежить від факту можливості або неможливості провести перевірку банкрута податковим органом. Взаємовідносини між податковим органом як органом державного контролю та платником податків урегульовані спеціальними нормами Податкового кодексу України, які не залежать від норм Закону України "Про відновлення платоспроможності..", якщо інше прямо не зазначено у самому законі. Ані норми Закону України "Про відновлення платоспроможності…", ані норми Податкового кодексу України не містять положень про те, що підприємство - банкрут не може бути ліквідоване за рішенням суду чи ліквідаційна процедура має бути продовжена у зв'язку з неможливістю проведення перевірки банкрута податковим органом.
Обставини, пов'язані з виконанням податковим органом своїх повноважень, не можуть бути підставами для зупинення процесу ліквідації господарюючого суб'єкта, а також бути перешкодою для завершення провадження у справі про банкрутство за наявності передбачених законодавством про банкрутство підстав для того.
Враховуючи вищевикладене, клопотання ГУ ДФС у Запорізькій області, суд залишає без задоволення.
Крім того, 25.06.2018. до господарського суду Запорізької області від Публічного акціонерного товариства "Запоріжжяобленерго" надійшло клопотання про відкладення розгляду справи. Подане клопотання кредитор обґрунтовує тим, що процедура ліквідації боржника здійснюється у порядку ст. 95 Закону про банкрутство, тому комітет кредиторів у справі не обирався, а отже у даній справі кредитори самостійно захищають свої інтереси. Ліквідатором не було надіслано кредиторам для ознайомлення звіт по справі та ліквідаційний баланс. Отже ПАТ "Запоріжжяобленерго", що є конкурсним кредитором у справі, не мало можливості ознайомитися зі звітом ліквідатора до дня судового засідання та сформувати власну позицію щодо його відповідності законодавству та інтересам кредиторів.
Відповідно до ч. 2 ст. 202 ГПК України суд відкладає розгляд справи в судовому засіданні в межах встановленого цим Кодексом строку з таких підстав: 1) неявка в судове засідання учасника справи, щодо якого немає відомостей про направлення йому ухвали з повідомленням про дату, час і місце судового засідання; 2) перша неявка в судове засідання учасника справи, якого повідомлено про дату, час і місце судового засідання, якщо він повідомив про причини неявки, які судом визнано поважними; 3) виникнення технічних проблем, що унеможливлюють участь особи у судовому засіданні в режимі відеоконференції, крім випадків, коли відповідно до цього Кодексу судове засідання може відбутися без участі такої особи; 4) необхідність витребування нових доказів, у випадку коли учасник справи обґрунтував неможливість заявлення відповідного клопотання в межах підготовчого провадження.
У зв'язку з неявкою учасників справи, необхідністю витребування нових доказів, суд вирішив розгляд справи відкласти.
Керуючись ст. ст. 2, 46 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ст. ст. 202, 216, 234 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
Клопотання ГУ ДФС у Запорізькій області залишити без задоволення.
Клопотання ПАТ "Запоріжжяобленерго" про відкладення розгляду справи - задовольнити.
Відкласти судове засідання на 12.07.2018. об 11-00.
Засідання відбудеться в приміщенні господарського суду Запорізької області за адресою: 69001, м. Запоріжжя, вул. Гетьманська, 4., корп. 1.
Зобов'язати ліквідатора - направити звіт та ліквідаційний баланс підприємства-банкрута кредиторам по справі; докази направлення надати суду.
Запропонувати кредиторам - надати заперечення щодо не відповідності звіту ліквідатора діючому законодавству (за наявності).
Копію ухвали направити кредиторам, ліквідатору, ГУ ДФС у Запорізькій області.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та підлягає оскарженню в апеляційному порядку у строк, встановлений статтею 256 Господарського процесуального кодексу України.
Суддя Л.М. Сушко