Рішення № 74926499, 10.05.2018, Шевченківський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
10.05.2018
Номер справи
761/7311/17
Номер документу
74926499
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 761/7311/17

Провадження № 2/761/305/2018

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 травня 2018 року Шевченківський районний суд м. Києва в складі головуючого судді Макаренко І.О. розглянувши в приміщенні суду, в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Комунальне підприємство «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Шевченківського району міста Києва», Комунальний концерн «Центр комунального сервісу міста Києва», Шевченківська районна в місті Києві державна адміністрація, третя особа: Київська міська державна адміністрація, Комунальне підприємство «Центр обслуговування споживачів Шевченківського району» про стягнення матеріальної шкоди,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з вищевказаним позов, в якому просив суд: стягнути з відповідачів солідарно нанесену позивачу матеріальну шкоду у розмірі 16393,79 грн.

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що 06.06.2006 р. між позивачем та Шевченківською районною у м. Києві Радою, було укладено договір міни приміщень за яким, позивач передав у власність Шевченківській районній у м. Києві Раді два приміщення за адресами: АДРЕСА_1 та АДРЕСА_2. Позивач зазначає, що відповідно до п. 13 вказаного договору міни, отримані ним приміщення були зареєстровані в БТІ м. Києва, відповідні дії щодо реєстрації отриманих приміщень в БТІ м. Києва повинна була здійснити Шевченківська районна у місті Києві Рада. З невідомих позивачу причин вимоги п. 13 Догвоору міни відносно державної реєстрації права власності з боку Шевченківської районної у місті Києві Рада, (а після утворення Шевченківської в м. Києві районної адміністрації) не виконані до цього часу, стосовно обох отриманих ними приміщень за договором міни від 06.06.2006 р. Зазначає, що вказана бездіяльність відповідачів, стосовно виконання свого обов'язку по реєстрації в БТІ м. Києва отриманого за Договором міни житлових приміщень, призвела до того, що в приміщенні за адресою: АДРЕСА_1, виникла заборгованість по житлово-комунальним платежам, які повинен був сплачувати новий власник або його орендар. 20.10.2011 р. В зв'язку з стягненням з позивача коштів за комунальні послуги, на все рухоме та нерухоме майно позивача був накладений арешт постановою ДВС Шевченківського району м. Києва від 31.08.2016 року на підставі судового наказу №2-н-2786/11 від 21.03.2012 р. Позивач був вимушений сплатити суму заборгованості за житлово-комунальні послуги у розмірі 14812,54 грн., виконавчого збору в розмірі 1481,25 грн., та витрат на проведення виконавчих дій у розмірі 100,00 грн., оскільки останній був позбавлений права на укладання будь-яких цивільно-правових договорів, стосовно свого рухомого та не рухомого майна. У зв'язку з нанесеною позивачу матеріальною шкодою діями та бездіяльністю відповідачів, позивач звернувся до суду.

В судовому засіданні, судом на обговорення було поставлено питання щодо розгляду справи в порядку спрощеного провадження без виклику сторін.

За згодою сторін у справі, суд ухвалив подальший розгляд справи проводити в спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

У своєму відзиві відповідач Комунальне підприємство «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Шевченківського району міста Києва» позовні вимоги в частині стягнення з нього матеріальної шкоди не визнало в повному обсязі, зазначивши, що вимоги є безпідставними та необґрунтованими, оскільки підприємство утворене в 2007 році, статутна діяльність якого здійснюється у відповідності з КВЕДом 81.10 та не було стороною по справі №2н-2786/11 і отримувачем сплачених коштів, не здійснювало інших юридично значимих дій, крім функцій балансоутримувача.

Комунальний концерн «Центр комунального сервісу» у своєму відзиві на позовну заяву, позовні вимоги в частині стягнення з нього матеріальної шкоди не визнало в повному обсязі, зазначивши, що вимоги є безпідставними, незаконними та необґрунтованими, оскільки КК «Центр комунального сервісу» створений рішенням КМР від 14.05.2015 року №467/1331, яким затверджено статут підприємства. Відповідно до статуту Концерн не відповідає по зобов'язаннях органів влади та учасників Концерну, як і останні не відповідають по зобов'язаннях концерну, а тому є неналежним відповідачем у справі.

Шевченківська районна в місті Києві державна адміністрація у відзиві на позовну заяву, позовні вимоги в частині стягнення з нього матеріальної шкоди не визнало в повному обсязі, зазначивши, що вимоги є безпідставними та необґрунтованими, оскільки Шевченківська районна в м. Києві державна адміністрація, не є правонаступником Шевченківської районної у м. Києві Ради, не було стороною по справі №2н-2786/11 та не було отримувачем сплачених позивачем коштів. Та розпорядженням Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації від 09.02.2011 №80, зазначені в позові будинки закріплені на праві господарського відання за КП «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Шевченківського району м. Києва».

Третя особа Комунальне підприємство «Центр обслуговування споживачів Шевченківського району» в своїх поясненнях зазначило, що позов не підлягає задоволенню, оскільки позивач не надав доказів розірвання договору про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій по спірних квартирах, через що квартири плата була стягнута правомірно.

Третя особа Київська міська державна адміністрація, своїх пояснень щодо позовної заяви до суду не надала.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті встановив.

06.06.2006 р. між ОСОБА_1 та Шевченківською районною у місті Києві Радою було укладено договір міни квартир.

Згідно із п. 1 Договору, ОСОБА_1 міняє належні йому на праві особистої приватної власності: квартиру АДРЕСА_1, та квартиру АДРЕСА_2 на квартиру АДРЕСА_5, квартиру АДРЕСА_6, та кв. АДРЕСА_7, які належать на праві власності Шевченківській районній у м. Києві Раді.

Відповідно до п. 11 Договору, сторони домовились, що звільнення обмінюваних квартири для вільного користування та погашення заборгованості по комунальних та всіх інших платежах буде здійснено сторонами в строк не пізніше першого липня дві тисячі шостого року.

Пунктом 12 Договору зазначено, що сторони користуються обмінюваними квартирами згідно правил користування приміщеннями житлових будинків, та прибудинковими територіями, затвердженими Постановою КМУ 08.10.1992 р. №572, а також їм роз'яснено п. 13 цих правил.

Згідно із п. 13 Договору, цей договір вважається вчиненим та право власності на обмінювані квартири виникає у сторін, з моменту їх державної реєстрації.

Відповідно до ч. 4 ст. 715 ЦК України право власності на обмінювані товари переходить до сторін одночасно після виконання зобов'язань щодо передання майна обома сторонами, якщо інше не встановлено договором або законом.

Позивачем, було виконанні вимоги договору у повному обсязі.

Шевченківським районним судом м. Києва, було видано судовий наказ №2н-2786/11 від 20.10.2011 року, про стягнення з ОСОБА_1, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 на користь КПУЖГ Шевченківської районної у м. Києві ради, заборгованість по квартирній платі в сумі 10726,05 грн., інфляційні втрати в сумі 3320,43 грн., 3% річних в сумі 662,52 грн., судовий збір у розмірі 73,54 грн. і 30,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи.

Згідно довідки Форми №3 від 05.08.2011 р. ОСОБА_1 не зареєстрований в АДРЕСА_1.

В провадженні ВДВС Шевченківського районного управління юстиції у м. Києві перебувало виконавче провадження №50466541, з примусового виконання судового наказу №2н-2786/11 виданого 21.03.2012 Шевченківським районним судом м. Києва, про стягнення з ОСОБА_1 на користь КПУЖГ Шевченківської районної у м. Києві ради стягнення боргу у розмірі 14812,54 грн., виконавчого збору 1481,25 грн. та витрат на проведення виконавчих дій 100,00 грн.

У вказаному виконавчому провадженні державним виконавцем була винесена постанова від 31.03.2016 р. про накладення арешту на все майно ОСОБА_1

Позивач при оформленні свого домоволодіння в липні 2016 року, дізнався про вказаний арешт, та був вимушений сплатити борг у розмірі 14812,54 грн., виконавчий збір 1481,25 грн. та витрати на проведення виконавчих дій 100,00 грн., що підтверджується копіями квитанцій, які надані позивачем.

У зв'язку зі сплатою позивачем боргу, державним виконавцем ВДВС Шевченківського районного управління юстиції у м. Києві було винесено постанову від 29.08.2016 р. про закінчення виконавчого провадження та зняття арешту з майна ОСОБА_1, накладеного постановою державного виконавця від 31.03.2016 р.

Листом №109-109/ОПП/Л-1206 від 06.10.2016 р. Шевченківська районна в місті Києві державна адміністрація на звернення представника позивача повідомило, що існуюча наразі Шевченківська районна в місті Києві державна адміністрація була утворена 31.10.2010 р. розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 30.09.2010 р. №787 та не є правонаступником Шевченківської районної у м. Києві ради. А тому, не правомочна видавати будь-які розпорядження на виконання вищевказаного договору міни, оскільки не є його стороною та не несе відповідальність за зобов'язаннями інших юридичних осіб. Також повідомило, що згідно інформації відділу обліку та розподілу житлової площі Шевченківської районної в м. Києві державної адміністрації, кв. АДРЕСА_2 розпорядженням Шевченківської районної у м. Києві державної адміністрації від 22.10.2010 р. №684 виключена із числа службових приміщень та надана. Інформація щодо квартири АДРЕСА_1 у відділі відсутня.

Листом №109-ОП/Л-19128 від 14.11.2016 р. Шевченківська районна в місті Києві державна адміністрація повідомила представника позивача, що відповідно до рішення Київської міської ради від 02.12.2010 №284/5096 «Про питання комунальної власності територіальної громади міста Києва», розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 10.12.2010 №1112 «Про питання організації управління районами в місті Києві», розпорядження Шевченківської районної в м. Києві державної адміністрації від 09.02.2011 р. №80 «Про закріплення майна за КП «Керуюча компанія», житловий будинок АДРЕСА_1 разом з нежитловими приміщеннями закріплено за комунальним підприємством «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Шевченківського району м. Києва». З 2010 р. між Шевченківською районною в м. Києві державною адміністрацією (Орендодавець) та Шевченківським районним управлінням Головного управління МВС України в м. Києві (Орендар), а також Комунальним підприємством «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Шевченківського району м. Києва» (Балансоутримувач) укладено договір про передачу майна територіальної громади м. Києва в оренду №142/1 відповідно до якого Орендарю надане в орендне користування нежитлове приміщення, а саме поверх 1, за адресою: АДРЕСА_1.

Також в листі №11/269-004/25 від 26.09.2017 р. (а.с.91) начальником відділу з питань майна комунальної власності, зазначено, що Договір оренди №142/1 від 29.08.2013 перебувало в орендному користуванні Шевченківського РУГУ ГУ МВС України в м. Києві з 29.08.2013 по 26.06.2016. Та у зв'язку з ліквідацією органів міліції, здійснюються заходи щодо надання зазначених приміщень в оренду ГУ НП у м. Києві. Інформації щодо передачі у власність та приватизації Шевченківською районною у м. Києві радою за договором міни, передачі в управління Шевченківської районної в м. Києві державної адміністрації кв. АДРЕСА_2 у відділ з питань майна комунальної власності відсутня.

Згідно листа начальника управління житлово-комунального господарства №1009 від 27.09.2017 р., відповідно до архівних даних органу приватизації квартири АДРЕСА_2 приватизована на ім'я ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, згідно розпорядження органу приватизації Шевченківської у м. Києві державної адміністрації від 19.12.2016 р. №2918;

квартира АДРЕСА_1 приватизована на ім'я ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, згідно розпорядження органу приватизації Радянського району від 06.04.1995 р. №11163.

Інформація про подальше відчуження вище вказаного житла в Управлінні відсутня.

Шевченківська районна адміністрація в місті Києві державна адміністрація у своєму відзиві та у листах зазначала, що не є правонаступником Шевченківської районної у місті Києві Ради та не правомочна видавати будь які розпорядження на виконання вищевказаного договору міни, оскільки не є його стороною та не несе відповідальності за зобов'язання інших юридичних осіб, проте в супереч своїм твердженням, розпорядженням Шевченківська районна у м. Києві державна адміністрація від 22.10.2010 року за №684 одне з двох приміщень, отриманих за договором міни, а саме квартира за адресою: АДРЕСА_2, була виключена із числа службових приміщень та було комусь надана. Інша квартира за адресою: АДРЕСА_1, яка була отримана за договором міни, між Шевченківською районною в м. Києві державною адміністрацією (Орендодавець) та Шевченківським районним управлінням Головного управління МВС України в м. Києві (Орендар), а також Комунальним підприємством «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Шевченківського району м. Києва» (Балансоутримувач) укладено договір про передачу майна територіальної громади м. Києва в оренду №142/1 від 29.08.2013 р., відповідно до якого Орендарю надане в орендне користування нежитлове приміщення, а саме поверх 1, за адресою: АДРЕСА_1, що підтверджується копією вказано договору, який мітиться в матеріалах справи.

Також слід зазначити, що відповідно до Статуту Комунального концерну «Центр комунального сервісу» метою створення концерну є: ефективне використання комунального майна територіальної громади міста Києва, врегулювання майнових питань діяльності учасників концерну та отримання прибутку.

Основними напрямками діяльності концерну є: здійснення нарахувань та виготовлення рахунків на сплату житлово-комунальних послуг для споживачів (власників, наймачів) житлових та нежитлових приміщень, забезпечення збору платежів від споживачів житлового-комунальних послуг на користь їх виконавців (виробників) відповідно до укладених договорів, забезпечення проведення претензійно-позовної роботи учасниками концерну за єдиною правовою позицією.

На концерн покладаються обов'язки щодо здійснення контролю та координації діяльності учасників концерну.

Відповідно до ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.

Таким чином, суд приходить до висновку, що діями та бездіяльністю відповідачів, позивачу було завдано матеріальну шкоду, яка виразилась у неправомірному стягненні з нього заборгованості за житлового-комунальні послуги по квартирі, яка вже не була його власністю, та перейшла у власність громади м. Києва, а відповідачами не було належним чином виконанні їх обов'язки, щодо майна.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Проте, відповідачами не надано суду беззаперечних доказів того, що матеріальна шкода була завдана позивачу не з їх вини, в той час, як позивач довід факт завдання йому шкоди належними та допустимими доказами.

Враховуючи вищевикладене, позов ОСОБА_1 до Комунальне підприємство «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Шевченківського району міста Києва», Комунальний концерн «Центр комунального сервісу міста Києва», Шевченківська районна адміністрація в місті Києві державна адміністрація, третя особа: Київська міська державна адміністрація, Комунальне підприємство «Центр обслуговування споживачів Шевченківського району» про стягнення матеріальної шкоди підлягає задоволенню.

Керуючись Конституцією України, ст.ст. 715, 1166 ЦК України, ст.ст. 12, 81, 82, 141, 258, 263-265, 274-279, 354, 355 ЦПК України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Комунальне підприємство «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Шевченківського району міста Києва», Комунальний концерн «Центр комунального сервісу міста Києва», Шевченківська районна в місті Києві державна адміністрація, третя особа: Київська міська державна адміністрація, Комунальне підприємство «Центр обслуговування споживачів Шевченківського району» про стягнення матеріальної шкоди - задовольнити.

Стягнути солідарно з Комунального підприємства «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Шевченківського району міста Києва», Комунального концерну «Центр комунального сервісу міста Києва», Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації на користь ОСОБА_1 матеріальну шкоду у розмірі 16393,79 грн.

Стягнути солідарно з Комунального підприємства «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Шевченківського району міста Києва», Комунального концерну «Центр комунального сервісу міста Києва», Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 640,00 грн.

Відповідно до п. 15.5 розділу 15 XIII «Перехідні положення» Цивільного процесуального кодексу України рішення суду може бути оскаржена до Апеляційного суду м. Києва через Шевченківський районний суд м. Києва шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.

У разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя: