Рішення № 74924350, 29.05.2018, Голосіївський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
29.05.2018
Номер справи
752/8538/17
Номер документу
74924350
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа №752/8538/17

Провадження № 2/752/1062/18

Р І Ш Е Н Н Я

Іменем України

29.05.2018 року Голосіївський районний суд міста Києва в складі:

головуючого судді - Колдіної О.О.

з участю секретаря Якушко Т.А.,

представника позивача Аландаренко А.В.,

відповідача ОСОБА_2,

представника третьої особи Шпаковатої А.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Голосіївської районної в м.Києві державної адміністрації до ОСОБА_2, третя особа: Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, про стягнення надмірно виплачених коштів,

в с т а н о в и в:

позивач звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 про стягнення безпідставно виплачених коштів в розмірі 7969,79 гривень.

Свої вимоги позивач обгрунтовує тим, що відповідач перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації, як внутрішньо переміщена особа.

30.03.2015 ОСОБА_2 звернулась до Управлінні праці та соціального захисту населення Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації із заявою про надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, у т.ч. на оплату житлово-комунальних послуг.

В подальшому відповідач зверталась за продовженням грошової допомоги 30.09.2015 р. та 30.03.2016 р., в яких зазначала про відсутність у членів сім»ї у володінні житлового приміщення в регіонах інших ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення АТО.

Рішеннями від 08.04.2015 р., 09.10.2015 р., 12.04.2016 р. відповідачу призначено грошову допомогу на період з 30.03.2015 р. по 29.09.2015 р., з 30.09.2015 р. по 29.03.2016 р., з 30.03.2016 р. по 29.09.2016 р. в розмірі 442 гривні щомісячно.

В порядку контролю справа відповідача була перевірена та встановлено, що ОСОБА_2 на праві власності належить квартира АДРЕСА_1.

Позивач посилається на те, що відповідач не повідомила Управління соціального захисту населення у визначені Законом терміни про наявність обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, в зв»язку з чим на підставі положень ст. 1212 ЦК України просить стягнути з останньої суму надмірно виплачених коштів за період з 30.03.2015 р. по 29.09.2016 р. в розмірі 7969,79 гривень.

Представники позивача та третьої особи в ході судового розгляду підтримали позовні вимоги і обґрунтування позову в повному обсязі та просили суд позов задовольнити, посилаючись на те, що внаслідок неповідомлення відповідачкою відомостей про наявність у неї на праві власності житла остання безпідставно отримала соціальну допомогу та компенсацію витрат на житло та житлово-комунальні послуги в розмірі 7969,79 гривень, яку позивач просить стягнути в судовому порядку.

Відповідач в судовому засіданні заперечувала проти задоволення позову, зазначаючи про те, що квартира передана в іпотеку Банку, в зв»язку з чим вона вважала, що дане майно не належить їй на праві власності і не повідомляла про його наявність. Крім того, відповідач зазначила про непридатність даного житла для проживання, оскільки в квартирі відсутні умови для належного проживання в ній.

Вислухавши учасників судового розгляду, дослідивши матеріали цивільної справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації, як внутрішньо переміщена особа.

30.03.2015 ОСОБА_2 звернулась до Управління праці та соціального захисту населення Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації із заявою про надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, у т.ч. на оплату житлово-комунальних послуг.

В подальшому відповідач зверталась за продовженням грошової допомоги 30.09.2015 р. та 30.03.2016 р.

При зверненні до Управління відповідач зазначала про відсутність у членів сім»ї у володінні житлового приміщення в регіонах інших ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення АТО.

Рішеннями від 08.04.2015 р., 09.10.2015 р., 12.04.2016 р. відповідачу призначено грошову допомогу на період з 30.03.2015 р. по 29.09.2015 р., з 30.09.2015 р. по 29.03.2016 р., з 30.03.2016 р. по 29.09.2016 р. в розмірі 442 гривні щомісячно.

Відповідно до п.2 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 505 «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад, з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.

Пунктом 3 вказаного Порядку, грошова допомога особам, які переміщуються, призначається на сім'ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди довільної форми про виплату грошової допомоги цій особі від інших членів сім'ї у таких розмірах: для непрацездатних осіб (пенсіонери, інваліди, діти) - 884 гривні на одну особу (члена сім'ї); для працездатних осіб - 442 гривні на одну особу (члена сім'ї). Загальна сума допомоги на сім'ю розраховується як сума розмірів допомоги на кожного члена сім'ї та не може перевищувати 2 400 гривень.

Згідно п. 5 Поряду № 505 для отримання грошової допомоги уповноважений представник сім'ї звертається до уповноваженого органу за фактичним місцем проживання (перебування) з відповідною заявою та пред'являє паспорт громадянина України або інший документ, що посвідчує особу, та довідки всіх членів сім'ї про взяття на облік осіб, які переміщуються. У заяві зазначаються такі відомості про всіх членів сім'ї, які претендують на отримання грошової допомоги: прізвище, ім'я та по батькові; число, місяць, рік народження; серія, номер паспорта громадянина України, ким і коли виданий, для іноземців або осіб без громадянства - серія, номер паспортного документа та посвідки на постійне проживання; реєстраційний номер облікової картки платника податків (не зазначається фізичними особами, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному органу державної фіскальної служби і мають відмітку в паспорті); зареєстроване та фактичне місце проживання (перебування); реквізити рахунка уповноваженого представника сім'ї в уповноваженому банку, на який перераховуватиметься грошова допомога; наявність у будь-кого з членів сім»ї у володінні житлового приміщення.розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції: наявність у будь-кого з членів сім'ї на депозитному банківському рахунку коштів у розмірі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб; місце роботи осіб працездатного віку та час, з якого особа там працює.

Згідно з Пунктом 6 Порядку № 505, грошова допомога не призначається у разі, коли: будь-хто з членів сім'ї має у власності житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших, ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення; будь-хто з членів сім'ї має на депозитному банківському рахунку кошти у сумі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.

Пунктом 10 Порядку №505 передбачено, що Уповноважені органи. тобто органи праці та соціального захисту населення, мають право перевіряти обгрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення грошової допомоги, а також здійснювати запити та безоплатно отримувати відомості від підприємств, установ та організацій усіх Форм власності, необхідні для призначення грошової допомоги та контролю за правильністю її надання.

На виконання листа Міністерства соціальної політики України від 13.09.2016 № 13408/0/14-16/5 та відповідно до п.3 та п.п.4 п.4 Порядку № 365 та Порядку № 505 в порядку контролю справа ОСОБА_2 була перевірена Управлінням.

За результатами перевірки було виявлено, що згідно Інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, відповідач є власником квартири, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1

Відповідно до п. 11, уповноважений представник сім'ї, якому призначено грошову допомогу, зобов'язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин.

Згідно п. 12 Порядку № 505 виплата грошової допомоги припиняється з наступного місця у разі виявлення уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги.

06.10.2016 р. Управлінням прийнято рішення про припинення призначених соціальних виплат та закриття особистого рахунку ОСОБА_2 з 30.03.2015 р.

Відповідно до ст.1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов»язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов»язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Судом встановлено, що відповідач була повідомлена про обов»язок повідомляти органи соціального захисту про зміну обставин, які впливають на виплату державної допомоги.

Враховуючи викладене, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, оскільки відповідач отримувала вищезазначену соціальну допомогу без достатньої правової підстави і не повідомила позивача про існування обставин, які впливають на виплату допомоги.

Суд не може прийняти до уваги посилання відповідача на те, що квартира, яка зареєстрована за нею на праві власності передана в іпотеку Банку, а тому їй не належить, оскільки відповідно до положень Закону України «Про іпотеку», а також умов Іпотечного договору № 043МІ10140407001-ЗАСТ1 від 06.10.2014 р. квартира, що передана в іпотеку, залишається у власності Іпотекодавця.

Крім того, суд не може прийняти до уваги посилання відповідача на непридатність житла для проживання, оскільки зазначені обставини для вирішення питання щодо наявності або відсутності підстав для призначення соціальної допомоги повинні бути підтверджені відповідними письмовими висновками уповноважених органів.

Відповідно до Порядку обстеження стану жилих будинків з метою встановлення їх відповідності санітарним і технічним вимогам та визнання жилих будинків і жилих приміщень непридатними для проживання, затвердженого постановою Ради міністрів УРСР від 26.04.1984 р. № 189, якщо під час обстеження стану жилих будинків буде виявлено невідповідність санітарним і технічним вимогам цих будинків (жилих приміщень), яку можливо і доцільно усунути шляхом проведення капітального ремонту, житлово-експлуатаційна організація вирішує в установленому порядку питання про проведення такого ремонту.

В разі неможливості або недоцільності проведення капітального ремонту житлово-експлуатаційна організація вносить пропозицію про визнання жилого будинку таким, що не відповідає вказаним вимогам і є непридатним для проживання, що підтверджується відповідним актом обстеження, технічним паспортом , висновком проектної або науково-дослідної організації, висновком органу або закладу санітарно-епідеміологічної служби.

З огляду на викладене, оскільки відповідачем не була належним чином підтверджена непридатність житла для проживання, посилання на зазначені обставини є під підставними.

Суд також вважає за необхідне на підставі ст.141 ЦПК України стягнути з відповідача в дохід держави судові витрати в справі.

Керуючись ст.ст.4, 5, 12, 13, 76, 77, 78, 81, 259, 261, 265, 273, 354 ЦПК України, суд

в и р і ш и в:

позов Управління праці та соціального захисту населення Голосіївської районної в м.Києві державної адміністрації до ОСОБА_2, третя особа: Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, про стягнення надмірно виплачених коштів задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) на користь Управління праці та соціального захисту населення Голосіївської районної в м.Києві державної адміністрації надмірно виплачені кошти в розмірі 7969 гривень 79 копійок і перерахувати на рахунок Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат р/р 35218086054086, КПКВ 25011480, КЕКВ 2730 УДКСУ у Солом»янському районі м.Києва, код ЄДРПОУ 22886300.

Стягнути з ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) в дохід держави судовий збір в розмірі 680 гривень 40 копійок.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя