
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 643/10414/17
Провадження № 2/643/3531/18
21.06.2018 року Московський районний суд м.Харкова у складі:
головуючого судді Єрмак Н.В.
при секретарі Зубко А.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Харкові цивільну справу за позовом Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради до ОСОБА_1, третя особа: Харківська міська рада про визнання укладеним договору про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова,-
В С Т А Н О В И В:
Представник Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради звернувся до суду з позовною заявою, яку в ході розгляду справи уточнив і просив визнати укладеним договір про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова між відповідачем та позивачем, та стягнути з відповідача судові витрати.
В обґрунтування зазначених вимог посилається на наступне.
Відповідно до декларації про готовність об'єкта до експлуатації, зареєстрованої Інспекцією ДАБК у Харківській області від 05.12.2016р. № ХК 142163372370, ОСОБА_1 є замовником реконструкції нежитлової будівлі під три індивідуальні будинки по Салтівському шосе, 67-Б в м.Харкові.
Рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради від 09.11.2011 року №804 було затверджено Порядок пайової участі замовників у розвитку інфраструктури м. Харкова, який містить положення щодо механізму залучення до пайової участі, порядок укладання договорів та розрахунку розміру величини пайового внеску.
Відповідно до вказаного Порядку, пайова участь замовника полягає у перерахуванні до бюджету м. Харкова коштів на створення і розвиток інженерно - транспортної та соціальної інфраструктури м. Харкова у розмірах: 10% загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта - для нежитлових будівель та споруд та 4 % загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта - для житлових будинків.
Залучення замовників здійснюється на підставі договорів про пайову участь, які укладаються з Департаментом економіки та комунального майна. Для укладення такого договору замовник зобов'язаний звернутися з відповідною заявою до Департаменту.
Визначений Законом України „Про регулювання містобудівної діяльності" та Порядком пайової участі, обов'язок відповідачем не виконано та не укладено з Департаментом економіки та комунального майна ХМР відповідного договору про пайову участь. Листом від 23.03.2017 №-213/0/114-17 проінформовано відповідача про необхідність звернення до виконавчих органів ХМР для укладення договору про пайову участь у розвитку інфраструктури м.Харкова.
В ході розгляду зазначеної справи представником відповідача на адресу позивача направлено копії документів щодо кошторисної вартості будівельних робіт з реконструкції вищезазначеного об'єкта. За результатами розгляду наданої кошторисної документації. Департаментом економіки та комунального майна ХМР зроблено розрахунок величини пайової участі з урахуванням даних зведеного кошторисного розрахунку реконструкції нежитлової будівлі під три індивідуальні житлові будинки по Салтівському шосе, 67-Б в м.Харкові, виконаного інженером-проектувальником.
У судове засідання представник позивача не з'явилася, надала заяву, в якій уточнений позов підтримала, просила розглянути справу у її відсутності.
Представник відповідача в судове засідання не з’явився, надав суду заяву в якій уточнений позов визнав в повному обсязі.
Представник третьої особи ХМР в судове засідання не з'явився, належним чином був повідомлений про день та час розгляду справи, направив пояснення, у яких просив суд позовні вимоги задовольнити та розглянути справу за відсутністю представника.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню, виходячи з наступного:
Згідно ст. 4 Закону України «Про архітектурну діяльність» під будівництвом слід розуміти нове будівництво, реконструкцію, реставрацію, капітальний ремонт.
За змістом ст. 1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» замовником є фізична або юридична особа, що має намір щодо забудови території (однієї чи декількох земельних ділянок) і подала у встановленому законодавством порядку відповідну заяву.
Відповідно до статті 2 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» під забудовою території слід розуміти діяльність державних органів, органів місцевого самоврядування, юридичних та фізичних осіб, яка передбачає, зокрема, реконструкцію існуючої забудови та територій.
Відповідно до ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» замовник об'єкта будівництва зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту (окрім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті) та укласти договір про пайову участь з органом місцевого самоврядування до прийняття об'єкта містобудування в експлуатацію.
Пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту полягає у перерахуванні замовником до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію до відповідного місцевого бюджету коштів для створення і розвитку зазначеної інфраструктури.
За змістом положень частини 1 статті 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту встановлюють органи місцевого самоврядування відповідно до цього Закону.
Рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради від 9 листопада 2011 року № 804 затверджено Порядок пайової участі замовників у розвитку інфраструктури м. Харкова, до якого 22 травня 2013 року відповідним рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради були внесені зміни.
Згідно з пунктом 2.5 Порядку пайової участі замовників у розвитку інфраструктури м. Харкова замовник будівництва зобов'язаний не пізніше, ніж за 30 календарних днів до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію звернутися із заявою до Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради для укладення договору про пайову участь.
Відповідно до п.1.6 Порядку пайової участі замовників у розвитку інфраструктури м. Харкова, реконструкція наявної забудови визначається як окремий вид забудови території, тому замовник, який має намір щодо реконструкції наявної забудови та території, зобов'язаний укласти договір про пайову участь у створенні та розвитку інженерно - транспортної та соціальної інфраструктури міста.
Відповідно до декларації про готовність об’єкта до експлуатації, зареєстрованої Інспекцією ДАБК у Харківській області від 05.12.2016р. № ХК 142163372370, ОСОБА_1 є замовником реконструкції нежитлової будівлі під три індивідуальні будинки по Салтівському шосе, 67-Б в м.Харкові.
На дату прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об’єкту: реконструкції нежитлової будівлі під три індивідуальні будинки по Салтівському шосе, 67-Б в м.Харкові, ОСОБА_1 не виконала покладеного на неї обов'язку щодо укладення договору про пайову участь і не звернулася до Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради із заявою з приводу укладення такого договору.
Відповідно до об’єктів у п.22 Декларації про готовність до експлуатації об’єкта, який належить до І-ІІІ категорії складності (додаток 3 до Порядку) та у п.12 Акта про готовність об’єкта до експлуатації (додаток 9 до Порядку) в обов’язковому порядку замовником повинні зазначатися кошти пайової участі у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, які повинні бути сплачені в повному обсязі, із зазначенням дати укладення договору та документів, що підтверджують сплату пайової участі в повному обсязі, а для замовників, які до сплати пайової участі не залучаються, зазначається підстава для звільнення.
Відповідачем в п.22 декларації про готовність до експлуатації об’єкта, який належить до І-ІІІ категорії складності зазначено про те, що у зв'язку з реконструкцією приміщень без зміни зовнішньої конфігурації, та як наслідок, відсутності намірів забудови земельної ділянки, зазначати інформацію щодо договору про пайову участь, відповідно до ст.40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», не потрібно.
Проте, Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності» та пунктом 1.7. Порядку пайової участі замовників у розвитку інфраструктури м. Харкова не передбачено такої підстави для звільнення від пайової участі.
Відповідно до Порядку пайової участі замовників у розвитку інфраструктури м. Харкова пайова участь замовника полягає у перерахуванні до бюджету м. Харкова коштів на створення і розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Харкова у розмірах: 10% загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта - для нежитлових будівель та споруд та 4 % загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта - для житлових будинків.
Порядком пайової участі замовників у розвитку інфраструктури м. Харкова затверджено Типовий договір.
Розділом 5 Порядку пайової участі замовників у розвитку інфраструктури м. Харкова врегульоване питання залучення замовників до пайової участі у розвитку інфраструктури м. Харкова у разі ухилення від укладання договору.
Відповідно до п. 5.1. Порядку пайової участі замовників у розвитку інфраструктури м. Харкова у разі встановлення факту будівництва та введення об'єкта до експлуатації без укладення договору про пайову участь забудовника у розвитку інфраструктури м. Харкова Департамент економіки та комунального майна у десятиденний термін з дня встановлення такого факту, надсилає замовнику будівництва рекомендованим поштовим відправленням лист-повідомлення про необхідність укладення відповідного договору.
Відповідно до п. 5.3. Порядку пайової участі замовників у розвитку інфраструктури м. Харкова у разі ухилення замовника від виконання вимог, вказаних у листі-повідомленні щодо укладання договору пайової участі у розвитку інфраструктури м. Харкова у добровільному порядку, Департамент економіки та комунального майна вчиняє наступні дії:
- на підставі наявної інформації та у відповідності до цього Порядку проводить розрахунок величини пайової участі замовника у розвитку інфраструктури;
- готує два примірники договору пайової участі у розвитку інфраструктури з додатками;
- надсилає підписані два примірники договору з додатками замовнику будівництва рекомендованим поштовим відправленням.
Відповідно до п. 5.5. Порядку пайової участі замовників у розвитку інфраструктури м. Харкова у разі не укладання замовником договору про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова до введення об'єкта в експлуатацію розмір пайової участі збільшується на 10 %.
Відповідно до ст.526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства.
Відповідно до ст. 628 ЦК України зміст договору становлять умови, визначені на розсуд сторін і погодженні ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Згідно з частиною 9 ст.40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» договір про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту укладається не пізніше ніж через 15 робочих днів з дня реєстрації звернення замовника про його укладення, але до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію. Істотними умовами договору є: 1)розмір пайової участі; 2)строк (графік) сплати пайової участі; 3)відповідальність сторін. Невід'ємною частиною договору є розрахунок величини пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту. Кошти пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту сплачуються в повному обсязі до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію єдиним платежем або частинами за графіком, що визначається договором.
Відповідно до ч.5 ст.40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» величина пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається у договорі, укладеному з органом місцевого самоврядування (відповідно до встановленого органом місцевого самоврядування розміру пайової участі у розвитку інфраструктури), з урахуванням загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта, визначеної згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами. При цьому не враховуються витрати на придбання та виділення земельної ділянки, звільнення будівельного майданчика від будівель, споруд та інженерних мереж, влаштування внутрішніх і позамайданчикових інженерних мереж і споруд та транспортних комунікацій.
У разі якщо загальна кошторисна вартість будівництва об'єкта не визначена згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами, вона визначається на основі встановлених органом місцевого самоврядування нормативів для одиниці створеної потужності.
Аналогічні норми містить Порядок про пайову участь у розвитку інфраструктури Харкова.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
На виконання положень розділу 5 Порядку листом Департамент економіки та комунального майна Харківської міської ради листом від 23.01.2017 № - 56/0/114-17 проінформовано відповідача про необхідність звернення до виконавчих органів Харківської міської ради для укладення договору про пайову участі у розвитку інфраструктури м. Харкова.
Листом управління соціально-економічного розвитку, планування та обліку Департаменту економіки та комунального майна від 23.03.2017 № -213/0/114-17 направлено до відповідача для розгляду та підписання два оригінали договору про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова.
Відповіді на зазначені листи, підписаного договору або протоколу розбіжностей до нього від ОСОБА_1, а ні до Департаменту економіки та комунального майна, а ні до Харківської міської ради не надходило.
Під час розгляду зазначеної справи представником відповідача на адресу позивача направлено копії документів щодо кошторисної вартості будівельних робіт з реконструкції вищезазначеного об'єкта. За результатами розгляду наданої кошторисної документації. Департаментом економіки та комунального майна ХМР зроблено розрахунок величини пайової участі з урахуванням даних зведеного кошторисного розрахунку реконструкції нежитлової будівлі під три індивідуальні житлові будинки по Салтівському шосе, 67-Б в м.Харкові, виконаного інженером-проектувальником.
Відповідно до ч.1 ст. 206 ЦПК України позивач може відмовитись від позову, а відповідач - визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві. Згідно з ч.4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.
За таких обставин, враховуючи вище визначене, з урахуванням визнання позову відповідачем, враховую, що визнання позову відповідачем не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України на користь позивача необхідно також стягнути понесені ним судові витрати на сплату судового збору в сумі 1600 грн.
Приймаючи до уваги вищенаведене та керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 259, 263-265, 268 ЦПК України, суд,-
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити.
Визнати укладеним договір про пайову участь у розвитку інфраструктури м.Харкова між ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) та Департаментом економіки та комунального майна Харківської міської ради (61003, м. Харків, м-н Конституції, 7, код ЄДРПОУ 25610834) в наступній редакції:
ДОГОВІР №
про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова
м. Харків «___» ____201__ р.
Департамент економіки та комунального майна, іменований надалі «Департамент», в особі заступника міського голови – директора Департаменту економіки та комунального майна ОСОБА_2, що діє на підставі Положення про Департамент економіки та комунального майна, затвердженого рішенням 1 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 20.11.2015 № 7/15 «Про затвердження положень виконавчих органів Харківської міської ради 7 скликання» з однієї сторони, та з іншої сторони ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1), іменований надалі «Замовник», на виконання Порядку пайової участі замовників у розвитку інфраструктури міста Харкова, затвердженого рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради від 09.11.2011 № 804 (із змінами), уклали цей договір про наступне.
1. Предмет договору
1.1. Цей договір регулює взаємовідносини між сторонами щодо пайової участі «Замовника» у розвитку інфраструктури м. Харкова при реконструкції нежитлової будівлі під три індивідуальні будинки по Салтівському шосе, 67-Б в м. Харкові під салон краси.
2.Обов’язки сторін
2.1. «Замовник»:
2.1.1. Здійснює перерахування до бюджету м. Харкова (код платежу – 24170000, рахунок – 31518921700002, МФО – 851011, код ЄДРПОУ – 37999649, банк – ГУДКСУ у Харківській області, одержувач – УДКСУ у місті Харкові Харківської області) коштів у розмірі 145 154, 64 грн. (сто сорок п’ять тисяч сто п’ятдесят чотири гривень 64 коп.), згідно з розрахунком величини пайової участі у розвитку інфраструктури міста Харкова.
2.1.2. Сплачує пайовий внесок в повній сумі єдиним платежем або частинами протягом десяти календарних днів з дня укладання даного договору.
2.2. «Департамент»:
2.2.1. На запит «Замовника» надає лист про підтвердження факту повної сплати пайового внеску після остаточного розрахунку по укладеним договорам про пайову участь на підставі даних Департаменту бюджету і фінансів Харківської міської ради.
3. Відповідальність сторін
3.1. У разі невиконання або неналежного виконання «Замовником» обов’язків, передбачених п. 2.1. цього договору, «Замовник» сплачує до бюджету м. Харкова штраф у розмірі 25 % від суми не перерахованих коштів у визначений термін.
4. Час та дія договору
4.1. Договір набуває чинності з часу підписання сторонами або набрання чинності судового рішення щодо укладання цього договору, та діє до повного виконання сторонами
своїх обов’язків за договором.
5. Зміна та розірвання договору
5.1. Зміна та розірвання договору про пайову участь у розвитку інфраструктури в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором.
5.2. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором.
5.3. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду.
5.4. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
5.5. Якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.
6. Особливі умови
6.1. З питань, не передбачених цим договором, сторони керуються чинним законодавством України.
6.2. Умови договору можуть бути змінені або доповнені тільки з письмової згоди сторін і оформляються додатковою угодою до договору.
6.3. У випадку реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) будь-якої із сторін цього договору, права та обов’язки за цим договором переходять до правонаступників.
6.4. У разі зміни власника нерухомого майна, зазначеного в п. 1.1. договору, права та обов’язки щодо виконання умов договору переходять до нового власника.
6.5. Спори, що виникають між сторонами при виконанні, розірванні, або припиненні договору, вирішуються у судовому порядку.
6.6. Договір набирає чинності з моменту його укладання і діє до моменту остаточного виконання сторонами своїх обов’язків за договором.
6.7. Цей договір складений у 2-х примірниках, які мають силу оригіналу.
7. Адреса та реквізити сторін
Від «Департаменту» Заступник міського голови – директор Департаменту економіки та комунального майна код ЄДРПОУ 25610834 –––––––––––––––– ОСОБА_2 61003, м. Харків, м-н Конституції, 7Від «Замовника» ОСОБА_1 ––––––––––––––(підпис) ПІБ ідентифікаційний номер НОМЕР_1
Днем укладення договору вважати день набрання рішенням суду законної сили.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради (61003, м. Харків, м-н Конституції, 7, код ЄДРПОУ 25610834) ) судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 1600 грн. Платіжні реквізити для перерахування коштів:
Одержувач: Департамент економіки та комунального майна
___Харківської міської ради___
Реєстраційний рахунок:___35412042033868___
Банк:___ГУ ДКСУ у Харківській області___
МФО банку:___851011___
Код ЄДРПОУ: 25610834.
Рішення може бути оскаржено сторонами в апеляційному порядку безпосередньо до апеляційного суду Харківської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Позивач: Департамент економіки та комунального майна Харківської міської ради, місце знаходження: 61003, м.Харків, пл. Конституції, будинок 7.
Відповідач: ОСОБА_1, (ІПН: НОМЕР_1) яка зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1.
Третя особа: Харківська міська рада, місце знаходження: 61003, м.Харків, пл. Конституції, будинок 7.
Суддя Н.В. Єрмак