ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ
справа № 20-2/182
ПОСТАНОВА
і м е н е м У к р а ї н и
"04" червня 2007 р. 15:15 м. Севастополь
04 червня 2007 року м. Севастополь
о 15 год. 15 хв.
Господарський суд міста Севастополя у складі:
судді Шевчук Н.Г.,
при секретарі: Єрмолаєвої О.Ю.,
за участю:
представників:
позивача – Шевченко К.О., довіреність б/н від 08.05.2007;
відповідача –Сарахман С.О., довіреність №б/н від 14.05.2007;
третьої особа –не з’явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом малого приватного підприємства „Євгеній плюс” до Фонду комунального майна Севастопольської міської ради, Комунального підприємства „Бюро технічної інвентаризації та державної реєстрації об’єктів нерухомого майна” Севастопольської міської Ради про визнання неправомірним рішення та спонукання ФКМ СМР та КП „БТІ та ДРОНМ” СМР оформити право власності на нерухоме майно, видати Свідоцтво про право власності та реєстрацію права власності на нерухоме майно,
встановив:
Позивач звернувся в суд з адміністративним позовом до Фонду комунального майна Севастопольської міської ради (далі ФКМ СМР) та Комунального підприємства „Бюро технічної інвентаризації та державної реєстрації об’єктів нерухомого майна” Севастопольської міської Ради (далі КП „БТІ та ДРОНМ” СМР) про визнання дій ФКМ СМР з оформлення права власності на нерухоме майно неправомірними та спонуканні ФКМ СМР та КП „БТІ та ДРОНМ” СМР оформити право власності на нерухоме майно, видати Свідоцтво про право власності та реєстрацію права власності на нерухоме майно.
Позовні вимоги мотивовані тим, що ФКМ СМР неправомірно відмовив в оформленні права власності на нерухоме майно, збудоване позивачем по проспекту Героїв Сталінграду, 39-Д в місті Севастополі, що істотнj порушує права позивача.
Ухвалою від 16.05.2007 позовні вимоги до КП „БТІ та ДРОНМ” СМР були виділені в окреме провадження. У зв’язку з чим позивач своєю заявою уточнив позовні вимоги до ФКМ СМР та просив суд:
- визнати дії Фонду комунального майна Севастопольської міської ради по оформленню права власності на нерухоме майно –магазин, розташований по проспекту Героїв Сталінграда, 39-д в місті Севастополі, неправомірними;
- зобов’язати Фонд комунального майна Севастопольської міської ради оформити право власності на нерухоме майно –магазин, розташований по проспекту Героїв Сталінграда, 39-д в місті Севастополі.
Представник ФКМ СМР відзив не надав, в судовому засіданні заявив, що заперечує проти позовних вимог, та також вказує, що фахівцями БТІ та ДРОНМ була допущена помилка при підрахуванні загальної площі об’єкту нерухомості.
КП „БТІ та ДРОНМ” СМР у поясненнях по справі вважає, що позовні вимоги не стосуються його компетенції та просить розглянути справу за його відсутністю (вих. № 18727 від 0.06.2007).
Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, та дослідивши інші докази в межах позовних вимог, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з таких підстав.
Рішенням Севастопольської міської ради від 20.04.2004 за №1930/1 малому приватному підприємству «Євгеній плюс»була передана в оренду земельна ділянка площею 58 кв.м. з цільовим призначенням –для будівництва і обслуговування магазина «Хліб». На підставі вказаного рішення 24.12.2004 між МПП «Євгеній плюс»і Севастопольською міською радою був підписаний Договір оренди земельної ділянки по пр. Героїв Сталінграду, 39-Д.
З вересня по січень 2006 року позивачем велися будівельно-монтажні роботи, внаслідок чого в березні 2006 року був зданий в експлуатацію об'єкт нерухомості - магазин «Хліб»по пр. Героїв Сталінграду, 39-Д. Прийом в експлуатацію підтверджується Актом державної приймальної комісії про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкту від 14.03.2006 і Розпорядженням міської державної адміністрації «Про затвердження Акту державної приймальної комісії про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкту»від 22.03.2006.
Як вказує Позивач, при здачі об'єкту в експлуатацію Позивачем були надані документи, які підтверджують правомірність користування земельною ділянкою, а саме: рішення міськради і Договір оренди земельної ділянки, яким підтверджується право оренди земельної ділянки загальною площею 58 кв.м. Розглянувши надані документи, державна приймальна комісія прийняла об'єкт площею забудови 60 кв.м. в експлуатацію. Згідно даним, вказаним в Технічному висновку архітектурно-будівельної інспекції про готовність об'єкту до пред'явлення Державній приймальній комісії від 01.02.2006 р. і в Акті державної приймальної комісії про прийняття об'єкту в експлуатацію, загальна площа об'єкту по внутрішнім обмірам складає 43,5 кв.м., 16,5 кв.м. доводяться на навіси і крильце.
Після прийняття об'єкту в експлуатацію Позивачем були надані документи в БТІ і ДРОНМ міста Севастополя для оформлення Свідоцтва про право власності. 02.08.2006 за вих. № 1476 на адресу МПП „Євгеній плюс” була направлена відмова Фонду комунального майна СМР в оформленні права власності на об'єкт у зв'язку з тим, що при будівництві об'єкту МПП «Євгеній плюс»вийшло за межі наданої земельної ділянки.
Згідно з пунктом 1.4 Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України від 28.01.2003 за № 6/5, реєстрація прав власності на нерухоме майно (далі - реєстрація прав) –це внесення запису до Реєстру прав власності на нерухоме майно у зв'язку з виникненням, існуванням або припиненням права власності на нерухоме майно, що здійснюється БТІ за місцезнаходженням об'єктів нерухомого майна на підставі правовстановлювальних документів, коштом особи, що звернулася до БТІ.
Пунктом 1.6 вказаного Положення встановлено, що реєстрації підлягають права власності тільки на об'єкти нерухомого майна, будівництво яких закінчено та які прийняті в експлуатацію у встановленому порядку, за наявності матеріалів технічної інвентаризації, підготовлених тим БТІ, яке проводить реєстрацію права власності на ці об'єкти.
Згідно з пунктом 6.1 Положення оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна провадиться з видачею свідоцтва про право власності місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, зокрема, фізичним особам та юридичним особам на новозбудовані, перебудовані або реконструйовані об'єкти нерухомого майна за наявності акта про право власності на землю або рішення про відведення земельної ділянки для цієї мети та за наявності акта комісії про прийняття об'єкта і введення його в експлуатацію.
Зі змісту цієї норми випливає, що саме Фонд комунального майна Севастопольської міської ради є органом, який здійснює функції щодо оформлення права власності на новозбудовані об’єкти нерухомості.
Судом встановлено, що позивач з дотримання норм чинного законодавства України звернувся до ФКМ СМР через БТІ та ДРОНМ із заявою про оформлення права власності на об’єкт нерухомості –магазин, що розташований по пр. Героїв Сталинграду, 39-Д в місті Севастополі.
ФКМ СМР своїм листом від 02.08.2006 за вих. № 1476 на адресу позивача була направлена відмова в оформленні права власності на об'єкт у зв'язку з тим, що при будівництві об'єкту МПП «Євгеній плюс»вийшло за межі наданої земельної ділянки, оскільки за даними БТІ та ДРОНМ площа об’єкта по наріжним обмірам складає 69,2 кв.м.
Згідно Додатку 9 до Інструкції про порядок проведення технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна „Правила розрахунку загальної, корисної та розрахункової площі, будівельного об'єму, площі забудови та поверховості громадських будинків” (ДБН В2.2-9-99 "Громадські будинки і споруди"), затвердженою наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 24.05.2001 за № 127, загальна площа громадського будинку визначається як сума площ усіх поверхів (включаючи технічний, мансардний, цокольний та підвальний). Площу поверхів будинків слід вимірювати в межах внутрішніх поверхонь зовнішніх стін.
Пунктом Д.7 вказаної Інструкції визнано поняття площі забудови будинку, як площа горизонтального перерізу по зовнішньому обводу будинку на рівні цоколя, включаючи виступні частини. Площа під будинком, розташованим на опорах, а також проїздів під будинками включається до площі забудови.
Згідно даних технічної інвентаризації, проведеної БТІ та ДРОНМ міста Севастополя, площа об’єкту –торгового павільйону складає 52,7 кв.м., інші 16,5 кв.м. приходяться на навіси та ганок, які за нормами вказаної Інструкції включаються в площу забудови будинку, а не в загальну площу, яка вказується в Свідоцтві про право власності на об’єкт нерухомості.
Згідно до частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
У відповідності до статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про противоправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
У матеріалах справи відсутні докази правомірності дій відповідача та безпідставності позовних вимог.
Враховуючи вищевикладене, суд задовольняє позов в повному обсязі.
Відповідно до пункту 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету).
Беручи до уваги викладене та керуючись статтями 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України суд
П О С Т А Н О В И В :
1. Позов задовольнити в повному обсязі.
2. Визнати дії Фонду комунального майна Севастопольської міської ради щодо відмови в оформленні права власності на нерухоме майно –магазин, розташований по проспекту Героїв Сталінграда, 39-д в місті Севастополі, за Малим приватним підприємством „Євгеній плюс” - неправомірними;
3. Зобов’язати Фонд комунального майна Севастопольської міської ради оформити за Малим приватним підприємством „Євгеній плюс” право власності на нерухоме майно – магазин загальною площею 52,7 кв.м., розташованого за адресою: місті Севастополь, проспект Героїв Сталінграда, 39-Д.
4. Стягнути з Державного бюджету України (п/р №31216259700007 в УДК м. Севастополя, МФО 824509, ОКПО 24035598) на користь Малого приватного підприємства „Євгеній плюс” (вул. Косарева, 12, місто Севастополь, 99006, ідентифікаційний 20737412) судовий збір в розмірі 3,40 грн.
5. Роз’яснити сторонам та третім особам, що:
Відповідно до частин другої та третьої статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Севастопольського апеляційного господарського суду через суд першої інстанції шляхом подачі протягом 10 днів з дня проголошення постанови ,а в разі складання постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу –з дня складання, і поданням після цього протягом 10 днів апеляційної скарги з подачею її копії до апеляційної інстанції, або в порядку частини п’ятої цієї статті шляхом подачі апеляційної скарги без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом,