
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 червня 2018 р.м.ОдесаСправа № 521/20992/17
Категорія: 10.2 Головуючий в 1 інстанції: Сегеда О.М.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
судді-доповідача - Стас Л.В.
суддів - Турецької І.О., Косцової І.П.,
розглянувши у письмовому провадженні апеляційну скаргу ОСОБА_2 на рішення Малиновського районного суду м. Одеси від 12 лютого 2018 року по справі за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач, ОСОБА_2 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому просив визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Також позивач просив зобов'язати відповідача перерахувати з 01 жовтня 2017 року пенсію згідно постанови КМУ №657 від 30 серпня 2017 року "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури" та довідки Військової прокуратури Південного регіону України №18-194 від 20.11.2017, а також зобов'язати відповідача подати до суду звіт про виконання рішення.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури" внесено зміни та підвищено грошове забезпечення працівників військової прокуратури, а тому, позивачу, як пенсіонеру військової прокуратури ВМС ЗСУ, має бути перерахована пенсія у відповідності до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".
Рішенням Малиновського районного суду м. Одеси від 12 лютого 2018 року у задоволенні позову ОСОБА_2 - відмовлено.
В апеляційній скарзі, ОСОБА_2, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить рішення Малиновського районного суду м. Одеси від 12 лютого 2018 року - скасувати та постановити нове - про задоволення позову в повному обсязі. Так, апелянт наголошує на тому, що судом першої інстанції не враховано, що довідка Військової прокуратури Південного регіону України від 20.11.2017 №18-194 видана на виконання Постанови КМУ №657 від 30.08.2017, є достатньою підставою для проведення перерахунку пенсії, а тому висновок суду, що подання самим позивачем такої довідки порушує процедуру проведення перерахунку пенсії відповідно до Постанови КМУ від 13.02.2008 №45 є помилковим.
Колегія суддів, заслухавши доповідача, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач, ОСОБА_2, звільнений з посади заступника військового прокурора Одеського гарнізону Південного регіону України у зв'язку з виходом на пенсію, та з 2011 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області і отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-Х1І «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
20 листопада 2017 року Військовою прокуратурою Південного регіону України видано довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, складеної відповідно до постанови КМУ від 30 серпня 2017 року №657 .
21 листопада 2017 року позивач звернувся до ГУ ПФ України в Одеській області із заявою про перерахунок пенсії з 01 жовтня 2017 року у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення за відповідною посадою.
Проте, листом ГУ ПФ України в Одеській області за вих.1971/71-11 позивачу відмовлено у здійсненні перерахунку із посиланням на те, що у відповідності до п.п. 1,2 Порядку №45, повідомлення про підстави для перерахунку колишнім військовослужбовцям військових прокуратур відповідно до Постанови КМУ від 30 серпня 2017 року «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури» №657 та про необхідність підготовки списків до головного управління не надходило, тому вони не складались, та, відповідно, відсутні підстави для проведення перерахунку за наданою позивачем довідкою.
Вважаючи протиправною відмову відповідача, ОСОБА_2 звернувся до суду з даним позовом.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що в даному випадку не дотримано встановлений порядок, що передує здійсненню перерахунку пенсії. Крім того, на думку суду, позивачем не було подано заяви, затвердженої форми, яка є підставою для проведення такого перерахунку, що у сукупності надає можливість дійти висновків про відсутність порушеного права з боку відповідача, а тому в задоволенні позову слід відмовити.
Перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи та правильність застосування норм матеріального та процесуального права, колегія суддів виходить із наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставив, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-XII(далі - Закон № 2262-XII) визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Даний Закон має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України.
Положеннями ч. ч. 1-2 ст. 63 Закону № 2262-XII визначено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
За приписами ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно до п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі - Порядок №45) Перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Пункт 4 Порядку № 45 передбачає, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-XII. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням (п. 5 Порядку №45).
Як встановлено судом Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури затверджено схеми окладів, зокрема, підвищено посадові оклади працівників прокуратур Автономної Республіки Крим, областей, м.Києва та м. Севастополя, військових прокуратур регіонів і прирівняних до них прокуратур, яка набрала законної сили 06.09.2017.
Відповідно до абз. 2 п. 2 Порядку № 45 Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
За приписами п. 3 Порядку № 45 на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Разом з цим, згідно з абз. 1 п. 2 Порядку № 45 на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Тобто, процедура видачі довідок для перерахунку пенсії, яка врегульована нормами п. 1-3 Порядку № 45 поширюється виключно на державні органи, зазначені в абз. 1 п. 2 Порядку № 45, серед яких відсутня Військова прокуратура Південного регіону України.
Таким чином, оскільки на Військову прокуратуру Південного регіону України не покладено зобов'язання повідомляти у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям, в той час як постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури" підвищено посадові оклади працівників прокуратур Автономної Республіки Крим, областей, м.Києва та м.Севастополя, військових прокуратур регіонів і прирівняних до них прокуратур, яка набрала законної сили 06.09.2017року, то саме зазначена постанова та довідка, видана на її виконання, є належною підставою для проведення перерахунку пенсії позивачу відповідно до ст. 63 Закону № 2262-XII.
Судом встановлено, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №657 від 30.08.2017 року, Військовою прокуратурою Південного регіону України видано довідку №18-194 від 20.11.2017 про розмір грошового забезпечення, для перерахунку пенсії ОСОБА_2, звільненого з органів військової прокуратури з посади заступника прокурора гарнізону Південного регіону України.
Враховуючи, що в даному випадку перерахунок пенсії, про який просить позивач, пов'язаний саме зі зміною розміру грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, то такий перерахунок пенсії позивачу повинен бути проведений з 06 вересня 2017 року, тобто з дати набрання законної сили постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657.
За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку, що доводи апелянта стосовно наявності підстав для проведення йому перерахунку пенсії відповідно до довідки від 20.11.2017 №18-194, у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення військовим прокурорам відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 знайшли своє підтвердження в ході апеляційного перегляду справи.
Разом з цим, колегія суддів не вбачає підстав для задоволення позовної вимоги про встановлення судового контролю за виконання рішення
Так, відповідно до ч. 1 ст. 382 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
В даному випадку, з метою забезпечення права особи на ефективний судовий захист в адміністративному судочинстві існує інститут судового контролю за виконанням судового рішення.
Між тим, положеннями КАС України встановлено право, а не обов'язок суду, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на корить якого ухвалено судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання такого рішення, а тому колегія суддів не вбачає підстав для задоволення даної вимоги.
Враховуючи, вищенаведене, колегія суддів вважає, що висновки суду першої інстанції не відповідають обставинам по справі, в той час як доводи апеляційної скарги спростовують позицію суду, викладену в оскаржуваному судовому рішенні, підтверджують допущення судом першої інстанції порушення норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, а тому рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню з прийняттям нового рішення про часткове задоволення позовних вимог.
Відповідно до ст. 242 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Згідно із п. 2 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
З огляду на те, що суд першої інстанції вирішив справу з помилковим застосуванням норм матеріального права, рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про часткове задоволення позову.
Керуючись ст. ст. 308, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 - задовольнити частково.
Рішення Малиновського районного суду м. Одеси від 12 лютого 2018 року - скасувати.
Прийняти нову постанову, якою позов ОСОБА_2 - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови ОСОБА_2 у проведенні перерахунку пенсії з урахуванням довідки Військової прокуратури Південного регіону України №18-194 их-17 від 20.11.2017 року, виданої на виконання постанови Кабінету Міністрів України № 657 від 30 серпня 2017 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 з 06 вересня 2017 року відповідно до довідки Військової прокуратури Південного регіону України №18-194 вих-17 від 20.11.2017 року, виданої на виконання постанови Кабінету Міністрів України № 657 від 30 серпня 2017 року.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст судового рішення складено 21.06.2018 року.
Головуючий:
Судді: