Постанова № 74899583, 25.06.2018, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.06.2018
Номер справи
823/2299/18
Номер документу
74899583
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 823/2299/18 Суддя (судді) першої інстанції: В.А. Гайдаш

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 червня 2018 року м. Київ

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

Судді-доповідача - Троян Н.М.,

суддів - Бужак Н.П., Костюк Л.О.,

за участю секретаря - Рейтаровської О.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Києві апеляційну скаргу ОСОБА_3 та ОСОБА_4 на ухвалу Черкаського окружного адміністративного суду від 18 червня 2018 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 та ОСОБА_4 до Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області про визнання протиправними та скасування рішень,-

В С Т А Н О В И Л А:

11 червня 2018 року позивачі звернулись до суду з адміністративним позовом, в якому просили:

1) визнати протиправними та скасувати постанови Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області №3 «Про узагальнення підсумків збору підписів на підтримку пропозиції щодо відкликання депутата Черкаської міської ради від багатомандатного виборчого округу з виборів депутата Черкаської міської ради ОСОБА_4 за народною ініціативою» від 02 травня 2018 року та №4 «Про узагальнення підсумків збору підписів на підтримку пропозиції щодо відкликання депутата Черкаської міської ради від багатомандатного виборчого округу з виборів депутата Черкаської міської ради ОСОБА_3 за народною ініціативою» від 02 травня 2018 року;

2) визнати протиправними та скасувати постанови Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області №6 «Про визнання обраним депутатом Черкаської міської ради ОСОБА_5 та визнання обраним депутатом Черкаської міської ради ОСОБА_6» від 03 травня 2018 року, №7 «Про реєстрацію депутатом Черкаської міської ради ОСОБА_5» від 03 травня 2018 року та №8 «Про реєстрацію депутатом Черкаської міської ради ОСОБА_6» від 03 травня 2018 року.

На обґрунтування своїх вимог позивачі зазначили, що оскаржувані постанови є протиправними, оскільки підстави для відкликання депутата місцевої ради згідно Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» від 11.07.2002 №93-VI є вичерпним.

Однак, відповідачем не перевірялась інформація щодо невиконання позивачами обов'язку, передбачених статтями 10 та 16 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад».

Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 18 червня 2018 року позовну заяву залишено без розгляду.

В апеляційній скарзі, позивачі, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просять суд скасувати ухвалу та направити до Черкаського окружного адміністративного суду для прийняття рішення щодо відкриття провадження у справі.

Зокрема, апелянти посилались на те, що депутат місцевої ради не є суб'єктом виборчого процесу та розгляд його позовів не регулюється статтею 273 КАС України.

Пов'язаність правовідносин з виборчим процесом полягає в тому, шоб ці правовідносини виникли в межах виборчого процесу й стосувались підготовки та проведення виборів, а спори, які виникли поза межами виборчого процесу або не стосуються виборчого процесу (проведення та підготовки виборів) не належать до виборчих прав у розумінні КАС України, а тому розгляд таких справ здійснюється в загальному порядку.

Згідно статті 122 КАС України даний позов подано в межах строку, встановленого для подачі адміністративного позову до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи.

Відзив на апеляційну скаргу відповідачем до суду апеляційної інстанції не надано.

Перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм процесуального права, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи, 02 травня 2018 року Черкаська міська виборча комісія на засіданні прийняла постанови: № 3, № 4 «Про узагальнення підсумків збору підписів на підтримку пропозиції про відкликання депутата Черкаської міської ради від багатомандатного виборчого округу з виборів депутатів Черкаської міської ради ОСОБА_4 за народною ініціативою» та «Про узагальнення підсумків збору підписів на підтримку пропозиції про відкликання депутата Черкаської міської ради від багатомандатного виборчого округу з виборів депутатів Черкаської міської ради ОСОБА_3 за народною ініціативою», якими вирішила звернутись до вищого керівного органу Партії Вільних Демократів, місцева організація якої висувала ОСОБА_4 та ОСОБА_3, щодо розгляду питання про їх відкликання за народною ініціативою та прийняття відповідного рішення (а.с. 87).

У подальшому, 03 травня 2018 року Черкаською міською виборчою комісією ухвалено наступні постанови: № 6 «Про визнання обраними депутатів Черкаської міської ради», якою ОСОБА_5 та ОСОБА_6 визнано обраними депутатами вказаної ради у зв'язку з прийняттям вищим керівним органом Партії Вільних Демократів рішення про відкликання ОСОБА_4 та ОСОБА_3 за народною ініціативою; та № 7, № 8 «Про реєстрацію депутата Черкаської міської ради» та «Про реєстрацію депутата Черкаської міської ради», якими зареєстровано обраних депутатів зазначеної ради ОСОБА_5 та ОСОБА_6.» (а.с. 89-91).

Вважаючи порушенням своїх прав з боку відповідача та з метою їх відновлення позивачі звернулись за захистом до суду.

Залишаючи позовну заяву без розгляду, суд першої інстанції виходив з того, що строк оскарження рішень, дій чи бездіяльності виборчої комісії визначений частиною шостою статті 273 КАС України, зокрема, позовні заяви щодо рішень, дій чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму, членів цих комісій може бути подано до адміністративного суду у пятиденний строк із дня прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності.

Оскільки позивачами оскаржуються постанови Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області від 02.05.2018 №3, №4 та від 03.05.2018 № 6, №7, №8, а до суду позивачі звернулись з даним позовом 11.06.2018, тобто з порушенням п'ятиденного строку звернення до суду, відтак слід залишити таку позовну заяву без розгляду.

Колегія суддів не може погодитись з висновком суду першої інстанції, з огляду на наступні обставини.

Згідно з нормами, передбаченими у частині першій статті 19 КАС України, правосуддя в адміністративних справах здійснюється адміністративними судами, юрисдикція яких поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.

Відповідно до статті 22 КАС України місцеві адміністративні суди (місцеві загальні суди як адміністративні суди та окружні адміністративні суди) вирішують адміністративні справи як суди першої інстанції, крім випадків, визначених частинами другою - четвертою цієї статті.

Частиною першою статті 23 КАС України установлено, що апеляційні адміністративні суди переглядають судові рішення місцевих адміністративних судів (місцевих загальних судів як адміністративних судів та окружних адміністративних судів), які знаходяться у межах їхньої територіальної юрисдикції, в апеляційному порядку як суди апеляційної інстанції.

Частиною другою статті 20 КАС України визначено, що Окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частиною першою цієї статті.

Особливості провадження у справах щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій встановлено статтею 273 КАС України.

Так, відповідно до частини четвертої статті 273 КАС України рішення, дії чи бездіяльність територіальних (окружних) виборчих комісій щодо підготовки та проведення місцевих виборів, виборів Президента України, народних депутатів України; обласних комісій з референдуму і комісії Автономної Республіки Крим з всеукраїнського референдуму, а також членів зазначених комісій оскаржуються до окружного адміністративного суду за місцезнаходженням відповідної комісії.

Частиною шостою статті 273 КАС України передбачено, що позовні заяви щодо рішень, дій чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму, членів цих комісій може бути подано до адміністративного суду у п'ятиденний строк із дня прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності.

При цьому, судова колегія ураховує, що відповідно до частини першої ст. 11 Закону України «Про місцеві вибори» виборчий процес - це здійснення суб'єктами виборчого процесу відповідних місцевих виборів, визначеними у статті 12 цього Закону, виборчих процедур, передбачених цим Законом.

Згідно частини третьої наведеної статті Закону виборчий процес включає такі етапи: 1) утворення одномандатних, територіальних виборчих округів; 2) утворення (у разі необхідності), формування складу територіальних виборчих комісій, утворення дільничних виборчих комісій; 3) складання списків виборців, їх перевірка та уточнення; 4) висування та реєстрація кандидатів; 5) проведення передвиборної агітації; 6) голосування у день виборів; 7) підрахунок голосів виборців, установлення підсумків голосування і результатів місцевих виборів.

Пов'язаність правовідносин з виборчим процесом полягає в тому, щоб ці правовідносини виникли в межах виборчого процесу й стосувалися підготовки та проведення виборів.

Спори, які виникли поза межами виборчого процесу або не стосуються виборчого процесу (проведення та підготовки виборів), не належать до виборчих спорів у розумінні КАС України, а тому визначення судової юрисдикції таких спорів та їх розгляд здійснюється в загальному порядку.

Згідно з п. 2 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 01.11.2013 № 15 «Про практику застосування адміністративними судами положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду спорів щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом» спори, які виникли поза межами виборчого процесу або не стосуються виборчого процесу (проведення та підготовки виборів), не належать до виборчих спорів у розумінні КАС України, а тому визначення судової юрисдикції таких спорів та їх розгляд здійснюється в загальному порядку.

Відповідно до п. 5.1 вказаної постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 01.11.2013 року № 15 предметна і територіальна підсудність спорів, які виникли за межами виборчого процесу і не пов'язані з ним, визначається за загальними правилами глави 1 розділу ІІ КАС України (в редакції до 15.12.2017) і не може визначатися за правилами, які застосовуються до спорів щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом.

Згідно норм статті 19 Закону України «Про місцеві вибори» систему виборчих комісій, що здійснюють підготовку та проведення місцевих виборів, становлять:

1) Центральна виборча комісія, яка є виборчою комісією вищого рівня для всіх виборчих комісій з усіх місцевих виборів;

2) територіальні виборчі комісії:

а) виборча комісія Автономної Республіки Крим;

б) обласні виборчі комісії;

в) районні виборчі комісії;

г) міські виборчі комісії;

ґ) районні у містах виборчі комісії (у містах з районним поділом);

д) селищні, сільські виборчі комісії;

3) дільничні виборчі комісії.

Районні у місті виборчі комісії у містах з районним поділом, де не утворені районні у місті ради, утворюються для здійснення передбачених цим Законом повноважень у відповідному виборчому територіальному окрузі стосовно виборів депутатів міських рад та міських голів.

Повноваження виборчих комісій щодо підготовки та проведення місцевих виборів поширюються:

1) Центральної виборчої комісії - на всю територію України;

2) територіальної виборчої комісії - на територію відповідного виборчого округу або виборчого територіального округу в межах адміністративно-територіальної одиниці стосовно відповідних місцевих виборів;

3) дільничної виборчої комісії - на територію відповідної виборчої дільниці стосовно кожних місцевих виборів, які проводяться на її території.

Виборчі комісії формуються (утворюються) і зобов'язані діяти відповідно до Конституції України, цього та інших законів України.

Нормами статті 20 Закону України «Про місцеві вибори» визначено статус виборчих комісій.

Територіальна виборча комісія є постійно діючим колегіальним органом, що в межах своїх повноважень забезпечує організацію та проведення місцевих виборів. Члени територіальної виборчої комісії здійснюють свої повноваження до сформування на чергових місцевих виборах у порядку, передбаченому цим Законом, нового складу відповідної територіальної виборчої комісії.

Повноваження територіальної виборчої комісії у новосформованому складі починаються з моменту складення присяги більшістю від складу територіальної виборчої комісії, визначеного при формуванні її складу, на засіданні цієї комісії. Таке засідання скликається головою територіальної виборчої комісії і проводиться не пізніш як на другий день після дня прийняття рішення про формування її складу.

Сільська, селищна, районна в місті, міська, районна територіальна виборча комісія підпорядковується відповідній міській (міста з районним поділом або міста, до складу якого входять село, селище та/або інше місто), районній, обласній територіальній виборчій комісії, виборчій комісії Автономної Республіки Крим, яка встановлює результати місцевих виборів відповідно міської, районної, обласної ради, Верховної Ради Автономної Республіки Крим або міського голови стосовно відповідних місцевих виборів.

Територіальна виборча комісія є юридичною особою. Територіальна виборча комісія має власну печатку, зразок якої затверджується Центральною виборчою комісією.

В свою чергу межі виборчого процесу визначені положеннями статті 11, 15 Закону України «Про місцеві вибори».

Згідно з частиною другою статті 11 Закону України «Про місцеві вибори» початок виборчого процесу оголошується відповідною виборчою комісією у строки та в порядку, визначені цим Законом.

Частиною п'ятою статті 15 Закону України «Про місцеві вибори» перші місцеві вибори призначаються не пізніше ніж за 70 днів до дня виборів, а виборчий процес розпочинається за 50 днів до дня перших місцевих виборів.

Виборчий процес завершується через 15 днів після офіційного оприлюднення результатів місцевих виборів, що передбачено частиною п'ятою статті 11 Закону України «Про місцеві вибори».

Як вбачається із змісту позовної заяви та матеріалів справи, даний позов поданий поза межами виборчого процесу та не стосується його безпосередньо, оскільки згідно даних Центральної виборчої комісії та даних Інтернет ресурсу http://info-vybory.in.ua відсутній виборчий процес на території м. Черкаси, в якому задіяна чи може бути задіяна Черкська міська виборча комісія Черкаської області.

У даному випадку позивачі фактично оскаржують дії відповідача щодо відкликання депутатів Черкаської міської ради від багатомандатного виборчого округу з виборів депутата Черкаської міської ради ОСОБА_3 та ОСОБА_4 за народною ініціативою згідно постанов Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області №3 та №4 від 02.05.2018 й обрання та реєстрації депутатів Черкаської міської ради ОСОБА_5 та ОСОБА_6 згідно постанов Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області №6, №7 та №8 від 03.05.2018.

При цьому, Черкаська міська виборча комісія Черкаської області не бере участі у виборчому процесі.

Таким чином, предмет позову не стосується виборчого процесу.

Отже, рішення Черкаської міської виборчої комісіїя Черкаської області, які оскаржуються позивачами, прийняті поза межами виборчого процесу, а тому цей адміністративний позов має розглядатися окружним адміністративним судом в загальному порядку.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 23.02.2018 у справі №875/5/18.

Частиною п'ятою статті 242 КАС України встановлено, що висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.

Згідно п. 8 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 01.11.2013 № 15 «Про практику застосування адміністративними судами положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду спорів щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом» питання застосування строків звернення до адміністративного суду врегульовано статтею 99 КАС України (в редакції до 15.12.2017), яка містить загальні норми з цього питання в адміністративному судочинстві.

Однак, в разі, якщо за певною категорією справ законом або цим Кодексом передбачено інший строк звернення до суду, ніж статтею 99 КАС України (в редакції до 15.12.2017), то застосовуються строки звернення до суду, встановлені іншими законодавчими приписами.

Строк подання позовної заяви у виборчому спорі, строк розгляду такої справи, строк для подання апеляційної скарги та граничний строк розгляду справи визначається згідно з особливостями, встановленими статтями 172 - 179 КАС України (в редакції до 15.12.2017). Ці норми є спеціальними щодо інших норм КАС України, а тому мають пріоритет під час вирішення виборчих спорів.

Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що спори стосовно правовідносин, які виникли поза межами виборчого процесу не розглядаються за особливостями, встановленими статтями 273-279 Кодексу адміністративного судочинства України. До таких спорів застосовуються положення щодо строків звернення до адміністративного суду, встановлені статтею 122 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме шість місяців.

Вказане відповідає правовій позиції, висловленій у постанові Вищого адміністративного суду України від 26.11.2017 у справі №875/22/17.

Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 року кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

Згідно з частиною першою статті 25 КАС України, адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.

Позивачі, скориставшись правом вибору альтернативної підсудності, подали адміністративний позов до Черкаського окружного адміністративного суду, який є судом за місцем проживання як позивачів так і місцезнаходженням відповідача.

Оскільки спірні правовідносини виникли поза межами виборчого процесу, на них не поширюються вимоги статті 273 КАС України, така справа має розглядатися за загальними правилами, встановленими КАС України, у данному випадку Черкаським окружним адміністративним судом.

Згідно з частинами першою-третьою ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

За правилами статті 320 Кодексу адміністративного судочинства України підставами для скасування ухвали суду, яка перешкоджає подальшому провадженню у справі, і направлення справи для продовження розгляду до суду першої інстанції є: 1) неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; 3) невідповідність висновків суду обставинам справи; 4) неправильне застосування норм матеріального права чи порушення норм процесуального права, які призвели до неправильного вирішення питання.

Оскільки, судом першої інстанції порушено норми процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, в зв'язку з цим виникає необхідність у задоволенні апеляційної скарги та відповідно у скасуванні ухвали Черкаського окружного адміністративного суду від 18 червня 2018 року.

Керуючись ст.ст. 19, 20, 25, 241, 242, 243, 308, 310, 312, 320, 321, 322, 325 КАС України, колегія суддів,-

П О С Т А Н О В И Л А :

Апеляційну скаргу ОСОБА_3 та ОСОБА_4 - задовольнити.

Ухвалу Черкаського окружного адміністративного суду від 18 червня 2018 року - скасувати та направити справу для продовження розгляду до суду першої інстанції.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, та оскарженню не підлягає.

Суддя-доповідач: Н.М. Троян

Судді: Н.П. Бужак,

Л.О. Костюк

Повний текст виготовлено: 25 червня 2018 року.