Постанова № 74899466, 21.06.2018, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.06.2018
Номер справи
804/8121/17
Номер документу
74899466
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

і м е н е м У к р а ї н и

21 червня 2018 рокусправа № 804/8121/17

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючий суддя: Малиш Н.І.

судді: Баранник Н.П. Щербак А.А.

за участю секретаря судового засідання: Комар Н.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпрі апеляційну скаргу Державного професійно-технічного навчального закладу «Західно-Дніпровський центр професійно-технічної освіти» на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04 січня 2018 року (суддя 1-ї інстанції Голобутовський Р.З., дата ухвалення - 04.01.2018, місце ухвалення - м. Дніпро) в адміністративній справі №804/8121/17 за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області до Державного професійно-технічного навчального закладу «Західно-Дніпровський центр професійно-технічної освіти» про застосування заходів реагування, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Державного професійно-технічного навчального закладу «Західно-Дніпровський центр професійно-технічної освіти» про застосування заходів реагування шляхом заборони та повного зупинення експлуатації (роботи) об'єктів до повного усунення порушень.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначає, що при проведенні позапланової перевірки, з 16.11.2017 по 17.11.2017, Державного професійно-технічного навчального закладу "Західно-Дніпровський центр професійно-технічної освіти" щодо додержання (виконання) суб'єктом господарювання вимог законодавства у сферах цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, встановлено 12 порушень вимог законодавства у сферах цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, за наслідками якої складено акт від 17.11.2017 року № 87.

Також, позивач вказує, що подальша експлуатація зазначених об'єктів із порушеннями правил пожежної безпеки створює загрозу життю та здоров'ю людей, та є підставою, відповідно до статті 68 Кодексу цивільного захисту України для звернення до суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення роботи об'єкта.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04 січня 2018 року позов задоволено.

Застосовано заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації (роботи) об'єкта, а саме: а саме: будівлі учбового корпусу, будівлі побутового корпусу, будівлі гуртожитку за адресою: Дніпропетровська область, м. Жовті Води, пров. Стовби, 1 Державного професійно-технічного навчального закладу "Західно-Дніпровський центр професійно-технічної освіти" (код ЄДРПОУ - 02541846) до повного усунення порушень, шляхом заборони експлуатації та зобов'язання зупинити експлуатацію вищезазначених об'єктів.

Відповідачем на рішення суду першої інстанції подано апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення суду та прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позову.

Апеляційна скарга обґрунтована зокрема тим, що навчальним закладом фактично усунено всі порушення вимог техногенної та пожежної безпеки, а застосування заходів реагування до порушень, що не були виправлені та знаходяться на стадії виконання, не спів мірні із кількістю порушень, які треба виправити. Також, зазначили, що повне зупинення експлуатації будівель закладу унеможливить подальшу роботу щодо надання освітніх послуг та призведе до закриття закладу.

В судовому засіданні представники Відповідача апеляційну скаргу підтримали, просили її задовольнити. Зазначили, що порушення яке не усунуто - потребує значних фінансів, які можуть бути виділені із обласного бюджету та це питання вирішується.

Представник Позивача щодо задоволення апеляційної скарги заперечив, оскільки порушення, що не є усунутим було одним з основних, що послугувало зверненню до суду з відповідним позовом.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та знайшло підтвердження під час розгляду апеляційної скарги, що наказом Жовтоводського міського відділу ГУ ДСНС України у Дніпропетровській області № 8 від 29.09.2017 встановлено терміни проведення позапланових перевірок стану техногенної і пожежної безпеки, зокрема, Державного професійно-технічного навчального закладу "Західно-Дніпровський центр професійно-технічної освіти" та у період з 16.11.2017 по 17.11.2017, на підставі відповідного посвідчення, посадовою особою Жовтоводського міського відділу ГУ ДСНС України у Дніпропетровській області проведена позапланова перевірка стану дотримання законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки за наслідками якої складено акт №87.

В акті зафіксовано 12 порушень вимог Кодексу цивільного захисту України (далі - КЦЗУ), Правил пожежної безпеки України (далі - ППБУ), Державних будівельних норм України (далі - ДБН), зокрема:

- будівлі учбового корпусу, будівлі побутового корпусу, будівлі гуртожитку за адресою: Дніпропетровська область, м. Жовті Води, пров. Стовби, 1 не обладнані системою пожежної сигналізації та системою оповіщення про пожежу та управління евакуюванням людей 3-го типу, що є порушенням розділу V п.1.2 ППБУ та ДБН В.2.5.-56-2014 року);

- не забезпечено працівників закладу засобами індивідуального захисту, що є порушенням п.2, ч.1 ст. 20 КЦЗУ;

- не пройдено функціональне навчання з питань цивільного захисту на територіальних курсах цивільної оборони з отриманням посвідчення встановленого зразка керівнику або відповідальній особі за цивільний захист, що є порушенням постанови Кабінету Міністрів України від 26 червня 2013 року № 444 "Про затвердження Порядку здійснення навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях" (далі ПКМУ №444);

- не проведено ідентифікацію об'єкта господарської діяльності та не узгоджено її з ГУ ДСНС України у Дніпропетровській області, що є порушенням ст. 69 КЦЗУ, п 7 наказу МНС України № 338 від 18.12.2000 року;

- черговий персонал гуртожитку не забезпечено засобами індивідуального захисту органів дихання для самоврятування людей під час пожежі для організації евакуації людей у разі виникнення пожежі з розрахунку на максимальну кількість дітей та окремо для обслуговуючого персоналу, що є порушенням розділу VІ п 1.3 ППБУ;

- не забезпечено проведення навчань, тренувань з питань цивільного захисту, що є порушенням ст. 20 п.11 КЦЗУ та ПКМУ №444 від 26 червня 2013 року;

- не розроблено та не затверджено графік проведення спеціальних об'єктових навчань і тренувань з питань цивільного захисту, що є порушенням п.17 ПКМУ №444 від 26 червня 2013 року.

Разом з тим, відповідно до акту комісії з перевірки та усунення порушень законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки у складі: голова комісії - заступник директора з НВР - Плохий М.О., члени комісії: завідувач відділення - ОСОБА_2, старший майстер - ОСОБА_3, голова профспілки - ОСОБА_4, комендант гуртожитку - ОСОБА_5, інженер з охорони праці, начальник штабу ЦО - ОСОБА_6, інженер з охорони праці, начальник штабу ЦО - ОСОБА_7, б/н від 23.11.2017 року проведено службову перевірку виявлених порушень.

За результатами проведеної службової перевірки комісією встановлено:

- факт наявності засобів індивідуального захисту, про що комісією складено акт наявності засобів індивідуального захисту від 23.11.2017;

- на 2018 рік заплановано проходження навчань з питань цивільного захисту для осіб відповідальних за цивільний захист згідно графіку;

- з метою встановлення факту наявності або відсутності джерел небезпеки, а також визначення рівнів можливих надзвичайних ситуацій, проведено ідентифікацію об'єкта господарської діяльності та надано матеріали для узгодження її з ГУ ДСНС України у Дніпропетровській області;

- відповідно до графіка проведення в ДПТНЗ "Західно-Дніпровський центр професійно-технічної освіти" спеціальних об'єктових навчань і тренувань з питань цивільного захисту у 2017 році, затвердженого директором центру - Циганом В.В., погодженого з міським головою - Абрамовим В.В. та начальником Жовтоводського МВ ГУ ДСНС України у Дніпропетровській області - Чорним О.О. - 11 08.12.2017, та згідно наказу директора № 42-Аг від 10.05.2017, 17.05.2017 року було проведено об'єктове навчання (протипожежне тренування), на тему: "Відпрацювання організаційних та практичних навичок щодо ліквідації умовної пожежі та евакуації працівників і учнів у разі загрози виникнення пожежі", що підтверджується Планом підготовки та проведення навчання (протипожежного тренування) від 17.05.2017 і Звітом про організацію проведення протипожежних тренувань від 18.05.2017.

Таким чином, всі порушення, зазначені в акті №87, крім обладнання будівель учбового корпусу, побутового корпусу, гуртожитку "Системами протипожежного захисту" усунуті.

24.11.2017 адміністрація ДПТНЗ «Західно-Дніпровський центр професійно-технічної освіти» звернувся листом № 1-16/265 до начальника Жовтоводського МВ ГУ ДСНС України у Дніпропетровській області Чорного О.О. з проханням здійснити повторну позапланову перевірку щодо усунення виявлених порушень в акті № 87 від 17.11.2017, з наданням копії акта проведення службової перевірки від 23.11.2017.

Судом першої інстанції встановлено, що відповідачем усунуто частину порушень, зазначених в акті №87, крім обладнання будівель учбового корпусу, побутового корпусу та гуртожитку "Системами протипожежного захисту", про що свідчить наданий відповідачем акт проведення внутрішньої перевірки від 23.11.2017.

Згідно з правовими нормами, які містяться у пункті 12 частини першої статті 67, частині другій статті 68 Кодексу цивільного захисту України, вбачається, що передумовою звернення суб'єкта владних повноважень до адміністративного суду щодо застосування або підтвердження обґрунтованості застосування заходів реагування є встановлення такого порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей.

Тобто, наявність загрози саме безпосередньо життю та здоров'ю людей є обов'язковою умовою для застосування заходів реагування.

Вирішуючи спірні відносини між сторонами та задовольняючи позов повністю, суд першої інстанції дійшов висновку про необхідність застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення експлуатації (роботи) об'єктів відповідача, оскільки відповідач, не зважаючи на встановлені перевіркою порушення, про наявність яких підприємству достеменно відомо, свідомо експлуатує будівлі із цими порушеннями правил і норм пожежної та техногенної безпеки, чим створює загрозу життю та здоров'ю людей.

Колегія суддів, погоджується з висновками суду першої інстанції про задоволення позову з наступних підстав.

Положеннями статті 3 Конституції України встановлено, що людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Відповідно до пунктів 1, 2 ч.1, ч. 2 ст. 70 Кодексу цивільного захисту України підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зокрема, є недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами.

Повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.

Згідно п.7 ст.7 Закону №877-V, на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Згідно з ч.1 ст.47 Кодексу цивільного захисту України державний нагляд (контроль) з питань цивільного захисту здійснюється за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах техногенної та пожежної безпеки, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій природного і техногенного характеру, за діяльністю аварійно-рятувальних служб, а також у сфері промислової безпеки та гірничого нагляду, поводження з радіоактивними відходами відповідно до Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", цього Кодексу та інших законодавчих актів.

Згідно з частиною 2 ст. 68 Кодексу цивільного захисту України у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Відповідно до ч.1, 2 ст.64 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб. Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення.

Відповідно до п.1 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого Указом Президента України від 16.12.2015 р. №1052 Державна служба України з надзвичайних ситуацій є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра оборони України. ДСНС України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, профілактики травматизму невиробничого характеру, а також гідрометеорологічної діяльності.

Відповідно до п.7 вказаного Положення ДСНС України здійснює свої повноваження безпосередньо та через територіальні органи.

Згідно пп. 27, 35 п. 4 Положення про Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області, затвердженого наказом ДСНС України від 04.02.2013 р. №3 (у редакції наказу ДНЗС України від 01.11.2016 року № 560) Головне управління відповідно до покладених на нього завдань організовує і здійснює безпосередньо та через підпорядковані підрозділи державний нагляд (контроль) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування та суб'єктами господарювання; складає акти перевірок, видає приписи, постанови, розпорядження про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки, а в разі встановлення порушень, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, звертається до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, окремих приміщень, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту.

При цьому згідно з п.1, 2 ч.1 ст.70 Кодексу цивільного захисту України підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є: недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення.

Відповідно до ч.2 ст.70 Кодексу цивільного захисту України повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.

Згідно з абз.1 ч.5 ст.4 Закону №877-V виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути призупинені виключно за рішенням суду.

Отже, підставою для застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) з техногенної та пожежної безпеки у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг, є встановлення фактів недотримання (порушення) вимог пожежної безпеки, визначених Кодексом цивільного захисту України, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами, якщо такі порушення створюють загрозу життю та здоров'ю людей.

На підставі ч.1 ст.55 Кодексу цивільного захисту України забезпечення пожежної безпеки на території України, регулювання відносин у цій сфері органів державної влади, органів місцевого самоврядування та суб'єктів господарювання і громадян здійснюються відповідно до цього Кодексу, законів та інших нормативно-правових актів.

Згідно з п.1, 2 Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30.12.2014 р. №1417, ці Правила встановлюють загальні вимоги з пожежної безпеки до будівель, споруд різного призначення та прилеглих до них територій, іншого нерухомого майна, обладнання, устаткування, що експлуатуються, будівельних майданчиків, а також під час проведення робіт з будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту, технічного переоснащення будівель та споруд. Ці Правила є обов'язковими для виконання суб'єктами господарювання, органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування (далі - підприємства), громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах.

Тобто, існуючі у Державному професійно-технічному навчальному закладі «Західно-Дніпровський центр професійно-технічної освіти» не виправлені порушення щодо забезпечення будівель учбового корпусу, побутового корпусу та гуртожитку "Системами протипожежного захисту", що зафіксовані в акті перевірки від 17.11.2017 року № 87 в їх сукупності можуть кваліфікуватись як такі, що створюють реальну загрозу життю і здоров'ю людей, а отже експлуатація таких об'єкт із цими порушеннями правил і норм пожежної та техногенної безпеки, чим створює загрозу життю та здоров'ю людей.

Слід зазначити про помилковість тверджень відповідача відносно того, що виявлені недоліки усунено частково, оскільки незабезпечення будівель учбового корпусу, побутового корпусу та гуртожитку "Системами протипожежного захисту", створює реальну загрозу життю і здоров'ю людей.

Враховуючи зазначене, колегія суддів зазначає, що застосування заходів реагування у вигляді зупинення експлуатації приміщень підприємства, є тимчасовим заходом, який направлений на попередження настання негативних наслідків, викликаних наявністю на підприємстві порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей.

На підставі зазначеного, суд апеляційної інстанції вважає, що суд першої інстанції прийняв рішення без порушень норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, тому рішення суду першої інстанції у цій справі необхідно залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.

Керуючись ст. ст. 139, 315, 317, 321, 322 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Державного професійно-технічного навчального закладу «Західно-Дніпровський центр професійно-технічної освіти» - залишити без задоволення.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04 січня 2018 року в адміністративній справі № 804/8121/17 за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області до Державного професійно-технічного навчального закладу «Західно-Дніпровський центр професійно-технічної освіти» про застосування заходів реагування, - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає оскарженню.

Повний текст постанови складено 23 червня 2018року.

Головуючий суддя: Н.І. Малиш

Суддя: Н.П. Баранник

Суддя: А.А. Щербак