
Справа № 822/1564/18
РІШЕННЯ
іменем України
18 червня 2018 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Гнап Д.Д.,
за участі:секретаря судового засідання Горбатюк І.С. позивача - ОСОБА_1 представника відповідача - Роюк В. Ю. розглянув адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН
1. ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1, позивач) звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (далі - ГУ Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, відповідач), в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії з донарахування стажу трудової діяльності періоду з 1974 по 1978 роки з дня звернення за призначенням пенсії (19.03.2012) та відмову у виплаті заборгованості;
- зобов'язати ГУ Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести нарахування та виплату перерахунку пенсії з донарахуванням стажу трудової діяльності періоду 1974 - 1978 роки з 19.03.2012.
2. Свій позов позивач мотивує тим, що всупереч вимог пунктів 1.7, 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Правління Пенсійного Фонду України від 25.11.2005 №22-1 (далі - Порядок), пенсійний орган, що призначає пенсію при перевірці документів та, виявивши подання не всіх необхідних документів, письмово не повідомив його про необхідність подання довідки про стаж. Зазначеними діями відповідач позбавив його права на пенсію, в належному розмірі.
3. 14.05.2018 до суду надійшов відзив, в якому відповідач просить відмовити в задоволенні позову в повному обсязі. Вказав, що в діях відповідача відсутня будь-яка неправомірність. Зазначив, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Про необхідність надання протягом трьох місяців додаткових документів про стаж ОСОБА_1 було повідомлено при зверненні, про що в заяві про призначення пенсії від 19.03.2012 було внесено відповідний запис. Відповідно до частини 4 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням довідок від 20.12.2017 №89/26 та №91/26, виданих трудовим архівом Кіцманського району Чернівецької області про періоди роботи з серпня 1973 року по жовтень 1978 року в ТОВ "Буковина" с. Борівці, управлінням проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018.
4. 23.05.2018 до суду надійшли відповіді на відзив. Позивач зазначив, що в грудні 2017 року під час звернення до Ізяславського відділення Пенсійного фонду в Хмельницькій області, в усній формі йому повідомили, що йому зараховано 43 роки стажу, хоча станом на 31.03.2016 його стаж становив 48 років 1 місяць 13 днів, а на час написання відповіді - 50 років. Під час звернення йому не повідомили скільки зарахували стажу ні в усній формі, ні в письмовій.
5. 04.06.2018 до суду надійшли заперечення на відповідь на відзив. Відповідач зазначив, що відповідно до абзацу 3 пункту 4.1 Порядку особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі. Відповідно до розписки-повідомлення, яка формується за участі особи, що звертається за призначенням пенсії, та є 2 аркушем заяви про призначення пенсії, згідно додатку 2 Порядку, 19.03.2012 було прийнято перелік документів про призначення пенсії та повідомлено позивача про необхідність надання протягом трьох місяців додаткових документів про стаж, та зроблено необхідний запис. Оскільки заява про призначення пенсії позивачем була підписана 19.03.2012, йому на час звернення за призначенням пенсії було відомо про необхідність подання додаткових документів протягом встановленого законом терміну.
6. Позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.
7. Представник відповідача у судовому засіданні просив відмовити в задоволенні позовних вимог з підстав зазначених в відзиві та запереченні.
ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ
8. Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 27.04.2018 відкрито провадження в даній справі. Вирішено розглянути справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
9. Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 23.05.2018 вирішено розглянути справу за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін. Призначено судове засідання на 18.06.2018.
10. Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 19.06.2018 адміністративний позов ОСОБА_1 до ГУ Пенсійного фонду України в Хмельницькій області залишено без розгляду в частині позовних вимог щодо зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести нарахування та виплату перерахунку пенсії з донарахуванням стажу трудової діяльності періоду 1974 - 1978 роки з 19.03.2012 року по 23.10.2017 року.
ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
11. З 16.03.2012 ОСОБА_1 отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
12. 19.03.2012 позивач звернувся до Ізяславського районного управління Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії за віком. До заяви були надані наступні документи:
- трудова книжка НОМЕР_2, в якій зазначено дані про періоди трудової діяльності з 01.11.1978 по дату звернення (19.03.2012);
- трудова книжка колгоспника НОМЕР_3 з відомостями про роботу за 1971-1973 роки;
- копія диплому про період навчання в Кіцманському ветеринарному технікумі з 01.09.1967 по 27.02.1971;
- копія військового квитка про період проходження строкової військової служби з 29.05.1971 по 01.12.1973.
13. Згідно архівної довідки трудового архіву Кіцманського району Чернівецької області від 20.12.2017 №89/26 ОСОБА_1 працював в колишньому колгоспі "800-річчя Москви", який в 1975 році реорганізовано в колгосп "30-річчя Перемоги" з серпня 1973 року по жовтень 1978 року.
14. Згідно архівної довідки трудового архіву Кіцманського району Чернівецької області від 20.12.2017 №91/26 ОСОБА_1 працював в колишньому колгоспі "800-річчя Москви", який в 1975 році реорганізовано в колгосп "30-річчя Перемоги" та виробив виходні в 1973 та 1978 роках. Зазначену довідку позивач при зверненні за призначенням пенсії не подавав.
15. 04.01.2018 ОСОБА_1 звернувся до Білогірського об'єднаного управління Пенсійного фонду України із заявою щодо проведення перерахунку пенсії за віком із врахуванням стажу.
16. 21.02.2018 позивач звернувся до відповідача з заявою щодо перерахунку пенсії із зарахуванням 5 років стажу (1974-1978 роки) і її виплати.
17. Листом від 28.02.2018 №12/Ц-9 повідомлено позивача про те, що пенсію обчислено відповідно до чинного пенсійного законодавства. Зазначено, що інших документів, окрім вказаних вище при зверненні 19.03.2012 щодо наявного страхового стажу, а також заява на запит довідки про підтвердження періоду роботи з 1974 по 1978 роки не надавались. Згідно наданої 04.01.2018 заяви та отриманих на запит довідок від 20.12.2017 №89/26 та №91/26, виданих трудовим архівом Кіцманського району Чернівецької області про період роботи з серпня 1973 року по жовтень 1978 року в ТОВ "Буковина" с. Борівці проведено перерахунок пенсійної виплати з 01.01.2018.
IV. ОЦІНКА СУДУ
18. Частиною 2 статті 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
19. Відповідно до статті 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
20. Згідно з пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637 (далі - Порядок №637), основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
21. Пунктом 3 Порядку №637 визначено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
22. Згідно з пунктом 1.7 Порядку днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.
23. Якщо поданих документів для призначення пенсії достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону.
24. Згідно з частиною 4 статті 45 Закону перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
25. Пунктом 4.1 Порядку, визначено, що заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.
26. Системний аналіз вказаних нормативно-правових актів дає підстави дійти висновку про те, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка, оригінал якої повинен бути наданий до заяви про призначення пенсії за віком, а у випадку її відсутності - інші документи про стаж, що визначені Порядком № 637. Порядком також передбачено, що для призначення та перерахунку пенсії особа повинна звернутися із заявою до органу Пенсійного фонду.
27. ОСОБА_1, звертаючись 19.03.2012 до Ізяславського районного управління Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії за віком, не надав довідки про стаж. Зазначена обставина відображена в копії розписки-повідомленні. Надана позивачем копія трудової книжки не містила відомостей щодо трудової діяльності позивача в період з 1974 року по 1978 рік.
28. Позивач, тільки 04.01.2018 звернувся з заявою про перерахунок пенсії та надав відповідні довідки про стаж роботи від 20.12.2017 №89/26 та №91/26, видані трудовим архівом Кіцманського району Чернівецької області про періоди роботи з серпня 1973 року по жовтень 1978 року в ТОВ "Буковина" с. Борівці. З 01.01.2018 відповідачем проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1
29. Таким чином, відсутні підстави для визнання протиправною бездіяльність щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії з донарахування стажу трудової діяльності періоду з 1974 по 1978 роки з дня звернення за призначенням пенсії (19.03.2012) та відмову у виплаті заборгованості.
30. Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
31. Із частини 3 статті 23 Загальної Декларації прав людини, пункту 4 частини 1 Європейської Соціальної хартії та статті 46 Конституції України випливає, що кожна особа має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист, за роки праці, яка є основним джерелом існування для неї самої та її сім'ї.
32. Відповідно до положень статті 9 Конституції України, статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України та статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди та органи державної влади повинні дотримуватись положень Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод і протоколів до неї; застосовувати в своїй діяльності рішення Європейського суду з прав людини з питань застосування окремих положень цієї Конвенції.
33. Європейський суд з прав людини неодноразово у своїх рішеннях зазначав, що предмет і мета Конвенції як інструменту захисту прав людини потребують такого тлумачення і застосування її положень, завдяки яким гарантовані нею права були б не теоретичними чи ілюзорними, а практичними та ефективними (пункт 53 рішення у справі "Ковач проти України" від 07.02.2008, пункт 59 рішення у справі "Мельниченко проти України" від 19.10.2004, пункт 54 рішення у справі "Швидка проти України" від 30.10.2014).
34. Це, звичайно, не означає, що суд має приймати рішення на користь людини кожного разу, коли вона про це просить, але суд повинен оцінювати фактичні обставини справи з урахуванням того, що права, гарантовані Конституцією України та Конвенцією про захист прав людини та основоположних свобод, мають залишатися ефективними, іншими словами, людину не можна ставити в ситуацію, коли вона завідомо не може реалізувати своїх прав навіть теоретично.
35. Суд вважає, що відповідач, самостійно провівши відповідний перерахунок пенсії позивача з донарахуванням стажу трудової діяльності періоду з 1974 по 1978, фактично визнав у позивача право на проведення перерахунку пенсії.
36. Таким чином, зважаючи на фактичну наявність у позивача стажу трудової діяльності періоду з 1974 по 1978, час подання відповідних підтверджуючих документів та час звернення до суду, наявні підстави для зобов'язання ГУ Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести нарахування та виплату перерахунку пенсії позивачу з донарахуванням стажу трудової діяльності періоду 1974 - 1978 роки з 24.10.2017, з урахуванням строків звернення до суду, по 31.12.2017.
37. Згідно частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
38. Враховуючи зазначене адміністративний позов необхідно задовольнити частково.
39. Оскільки, адміністративний позов задоволенню не підлягає, позивач звільнений від сплати судового збору, судові витрати позивачу не відшкодовуються. Доказів понесення судових витрат відповідачем суду не надано.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, Ізяслав, Хмельницька область, 30300, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, Хмельницький, Хмельницька область, 29000, код ЄДРПОУ 21318350) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести нарахування та виплату перерахунку пенсії з донарахуванням стажу трудової діяльності періоду 1974 - 1978 роки з 24.10.2017 по 31.12.2017.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 23 червня 2018 року
Головуючий суддя Д.Д. Гнап