
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м Харків
25 червня 2018 р. Справа № 820/4023/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сагайдак В.В. , ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) до Головного управління Державної фіскальної служби у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків, 61057) про скасування податкового повідомлення-рішення ,-
В С Т А Н О В И В :
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у Харківській області, в якому просить суд скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Харківській області від 14.02.2017 №9-2040-тр.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що податкове повідомлення-рішення від 14.02.2017 № 9-2040-тр. винесено із порушенням норм податкового законодавства та підлягає скасуванню.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 25.05.2018 відкрито спрощене провадження.
Представник відповідача надав до суду відзив, в якому вказав, що підстав для скасування податкового-повідомлення рішення не немає, оскільки остання прийнято на підставі та у спосіб визначений Податковим кодексом України.
Згідно ч. 5 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
З огляду на вказане вище, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Судом встановлено, що позивач є власником транспортного засобу марки Mercedes-Benz модель GL 350, об'єм двигуна 2987 куб. см., рік випуску 2014, ДНЗ НОМЕР_4, що підтверджується наявною у матеріалах справи копією свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу.
Головним управлінням ДФС у Харківській області винесено податкове повідомлення-рішення від 14.02.2017 № 9-2040-тр., стосовно автомобіля марки Mercedes-Benz модель GLK 350 4 MATIC, ДНЗ НОМЕР_5, яким відповідно до пункту 267.2 статті 267 Податкового кодексу України, визначено суму податкового зобов'язання за платежем транспортний податок в розмірі 25000,00 грн.
В матеріалах справи наявна копія витягу з бази ДАІ МВС України, з якої встановлено:
01.11.2014 здійснено первинну реєстрацію автомобіля - Mercedes-Benz модель GLK 350 4 MATIC, ДНЗ НОМЕР_5; VIN НОМЕР_6; номер кузова НОМЕР_1; номер двигуна НОМЕР_2; V двигуна 2987, рік випуску 2014, колір білий; ОСОБА_1 (код НОМЕР_3);
10.04.2018 здійснено перереєстрацію автомобіля Mercedes-Benz модель GL 350, ДНЗ НОМЕР_5; VIN НОМЕР_6; номер кузова НОМЕР_1; номер двигуна НОМЕР_2; V двигуна 2987, рік випуску 2014, колір білий; ОСОБА_1 (код НОМЕР_3);
24.04.2018 здійснено перереєстрацію автомобіля Mercedes-Benz модель GL 350, ДНЗ НОМЕР_4; VIN НОМЕР_6; номер кузова НОМЕР_1; номер двигуна НОМЕР_2; V двигуна 2987, рік випуску 2014, колір білий; ОСОБА_1 (код НОМЕР_3);
05.05.2018 знято з обліку для реалізації автомобіль Mercedes-Benz модель GL 350, ДНЗ НОМЕР_4; VIN НОМЕР_6; номер кузова НОМЕР_1; номер двигуна НОМЕР_2; V двигуна 2987, рік випуску 2014, колір білий; ОСОБА_1 (код НОМЕР_3).
Судом встановлено, автомобіль на який винесено ППР (Mercedes-Benz модель GLK 350 4 MATIC, ДНЗ НОМЕР_5) та автомобіль який зазначений у технічному паспорті (Mercedes-Benz модель GL 350, об'єм двигуна 2987 куб. см., рік випуску 2014, ДНЗ НОМЕР_4) є одним й ти ж самим автомобілем.
По суті спірних правовідносин, суд зазначає наступне.
Законом України від 21.12.2016 №1797-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2017 році" до Податкового кодексу України були внесені зміни, зокрема, у частині справляння транспортного податку, які набрали чинності з 01.01.2017.
Як передбачено підпунктом 267.1.1 пункту 267.1 статті 267 Податкового кодексу України, платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті є об'єктами оподаткування.
Відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 статті 267 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньо ринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року. Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, станом на 1 січня податкового (звітного) року виходячи з марки, моделі, року випуску, об'єму циліндрів двигуна, типу пального. Щороку до 1 лютого податкового (звітного) року центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, на своєму офіційному веб-сайті розміщується перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо цих автомобілів: марка, модель, рік випуску, об'єм циліндрів двигуна, тип пального.
Згідно з підпунктом 267.3.1 пункту 267.3 статті 267 Податкового кодексу України базою оподаткування є легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.
У пункті 267.4 статті 267 Податкового кодексу України зазначено, що ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.
Як передбачено підпунктом 267.5.1 пунктом 267.5 статті 267 Податкового кодексу України, базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.
Відповідно до підпункту 267.3.1 пункту 267.3 статті 267 Податкового кодексу України базою оподаткування є легковий автомобіль, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.
Станом на 1 січня 2017 року мінімальна заробітна плата встановлена в розмірі 3 200,00 грн (стаття 8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік»).
Отже, об'єктом оподаткування у 2017 році є легкові автомобілі, середньоринкова вартість яких становить понад 1 200 000,00 грн та з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно).
Згідно з пунктом 267.4 цієї ж статті ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25 000,00 грн за кожен легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування. Механізм визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів для цілей їх віднесення до об'єктів оподаткування транспортним податком встановлений "Методикою визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів", затвердженою 18.02.2016 постановою Кабінету Міністрів України № 66 (надалі "Методика визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів").
Відповідно до пункту 2 "Методики визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів" середньоринкова вартість автомобіля розраховується за методом аналогії цін ідентичних автомобілів за такою формулою: Сср = Цн х (Г / 100), де Цн - ціна нового транспортного засобу в Україні з урахуванням марки, моделі, об'єму циліндрів двигуна, типу пального; Г - коефіцієнт коригування ринкової ціни транспортних засобів з урахуванням строку експлуатації транспортних засобів у роках згідно з додатком 1 до "Порядку визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.04.2013 за №403 (Офіційний вісник України, 2013 рік, №44, ст.1576).
Як передбачено пунктом 13 "Методики визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів", Мінекономрозвитку відповідно до цієї Методики розраховує середньоринкову вартість автомобіля та щороку до 1 лютого податкового (звітного) року розміщує на своєму офіційному веб-сайті перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо зазначених автомобілів: марка, модель, рік випуску, об'єм циліндрів двигуна, тип пального. У разі відсутності на офіційному веб-сайті Мінекономрозвитку інформації про марку, модель легкового автомобіля, що має ознаки об'єкта оподаткування транспортним податком, Мінекономрозвитку за зверненням ДФС та/або власника зазначеного легкового автомобіля визначає його середньоринкову вартість, доповнює перелік, зазначений в абзаці першому цього пункту, такою інформацією та розміщує її на своєму офіційному веб-сайті.
Мінекономрозвитку забезпечує роботу офіційного веб-сайту в режимі, який дає змогу отримати інформацію про середньоринкову вартість автомобіля шляхом введення даних про їх марку, модель, рік випуску, об'єм циліндрів двигуна та тип пального (п.14 "Методики визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів").
З урахування того, що автомобіль, який належить позивачу, а саме марки Mercedes-Benz модель після перейменування GL 350 (до GLS), відсутній у переліку автомобілів марки Mercedes-Benz на веб-сайті Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, судом досліджено аналогічні автомобілі, які за своїми характеристиками співпадають з характеристиками автомобіля позивача:
марки Mercedes-Benz модель GL об'єм двигуна 2987 куб. см., дизель, рік випуску 2014 складає 1 051 331,82 грн, тобто менше ніж 375 розмірів мінімальної заробітної плати;
марки Mercedes-Benz модель GLE об'єм двигуна 2987 куб. см., дизель, рік випуску 2014 складає 822 249, 54 грн
марки Mercedes-Benz модель GLС, об'єм двигуна 2987 куб. см., дизель, рік випуску 2014 складає 856 021, 74 грн.
Таким чином, середньоринкова вартість автомобіля позивача є нижчою ніж 1200 000 грн, а отже не може бути об'єктом оподаткування, відповідно до чинного законодавства України.
Враховуючи викладене, суд вважає, що відповідачем не правомірно прийнято податкове повідомлення-рішення від 14.02.2017 №9-2040-тр. про нарахування транспортного податку на суму 25000,00 грн.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до приписів ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд,
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1,код НОМЕР_3) до Головного управління Державної фіскальної служби у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків, 61057) про скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Харківській області від 14.02.2017 №9-2040-тр.
Стягнути на ОСОБА_1 (АДРЕСА_1,код НОМЕР_3) сплачену суму судового збору в розмірі 704,80 грн. (сімсот чотири гривні) 80 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної фіскальної служби у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків, 61057).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Повний текст рішення виготовлено 25.06.2018.
Суддя В.В. Сагайдак