Рішення № 74897819, 21.06.2018, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.06.2018
Номер справи
820/3581/18
Номер документу
74897819
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 червня 2018 р. № 820/3581/18

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Бабаєва А.І.

при секретарі судового засідання Боднар І.Ю.

за участі:

представника позивача ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Київського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_2 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Київського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова, в якому з урахуванням уточнень, з підстав наявності протиправних дій, просив суд:

- визнати протиправними дії Київського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії учаснику ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС першої категорії, інваліду третьої групи ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, на підставі довідки про заробітну плату від 11.12.2017 року №66-02-18/189;

- зобов'язати Київське об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Харкова здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 на підставі довідки про заробітну плату від 11.12.2017 року №66-02-18/189 з врахуванням виплачених сум починаючи з моменту подання заяви про перерахунок пенсії, тобто з 29 грудня 2017 року.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що відмова у перерахунку пенсії ОСОБА_2, на думку позивача, є такою, що порушує його право на перерахунок пенсії виходячи із заробітку фактично отриманого за роботу по ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС.

Відповідач, Київське об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Харкова, проти позову заперечувало. В обґрунтування заперечень зазначило, що відповідач у спірних правовідносинах діяв згідно чинного законодавства.

В судове засідання представник позивача прибув, позов підтримав та просив його задовольнити.

В судове засідання представник відповідача не прибув, про дату, час і місце судового розгляду справи був повідомлений належним чином.

Суд, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що у 1986 році ОСОБА_2 перебував у трудових відносинах з Національним технічним Університетом «Національний політехнічний інститут» та працював на посаді молодший науковий співробітник, з посадовим окладом 150 крб. при 6 годинному робочому дні.

Позивача призвали з Національного технічного Університету «Національний політехнічний інститут» через військкомат на військові збори.

В складі військової частини №54979 позивач у період часу з 31.05.1986 року по 27.06.1986 року виконував роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується архівною довідкою Галузевого державного архіву Міністерства оборони України.

ОСОБА_2 віднесений до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням серія НОМЕР_1.

Крім того, позивачу встановлено III групу інвалідності, захворювання пов'язано з виконанням робіт по ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, що підтверджується довідкою МСЕК серія ХАР № 026937.

Рішенням Київського районного суду м. Харкова від 22.08.2017 року по справі №640/11333/17 зобов'язано Національний технічний Університет «Харківський політехнічний інститут» здійснити перерахунок заробітної плати ОСОБА_2, а саме: збільшити на 100 % (тобто в двічі) тарифну ставку за період з 31.05.1986 року по 26.06.1986 року та нарахувати премію в розмірі 60 % тарифної ставки (посадового окладу) за весь час виконання робіт в зоні відчуження. Зобов'язано Національний технічний Університет «Національний політехнічний інститут» видати нову довідку про заробітну плату встановленого зразка за період виконання ОСОБА_2 робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС для пред'явлення в Пенсійний фонд України.

Ухвалою Апеляційного суду Харківської області від 18 грудня 2017 року по справі №640/11333/17 затверджено мирову угоду, яка укладена між ОСОБА_2 та Національним технічним Університетом «Харківський політехнічний Університет» за умовами якої: відповідач підтверджує, що ОСОБА_2, за виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у період часу з 30.05.1986 року по 27.06.1986 року була фактично нарахована заробітна плата розміром 1724,78 крб., в тому числі було збільшено на 100 % (тобто в двічі) тарифну ставку за період з 31.05.1986 року по 26.06.1986 року та нараховано премію в розмірі 60 % тарифної ставки (посадового окладу) за весь час виконання робіт в зоні відчуження.

Відповідно до ч.4 ст.78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Національним технічним Університетом «Харківський політехнічний Університет» надано ОСОБА_2 довідку про заробітну плату №66-02-18/189 від 11.12.2017 року, в якій вказана заробітна плата за роботу в зоні відчуження ОСОБА_2 у розмірі 1724,78 крб., яка була виплачена позивачеві.

26.12.2017 року позивач звернувся до Київського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова із заявою про перерахунок його пенсії на підставі довідки про заробітну плату №66-02-18/189 від 11.12.2017 року.

Відповідно до акту перевірки відповідності первинних документів змісту довідки про заробітну плату наданої для призначення (перерахунку) пенсії ОСОБА_2 №176 від 29 січня 2018 року, встановлено, що головний спеціаліст відділу контрольно-перевірочної роботи №2 управління внутрішнього аудиту та фінансового контролю головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області Павлова С.О. проведено перевірку НТУ «Харківський політехнічний інститут» відповідності первинних документів змісту довідки про заробітну плату №66-02-18/189 від 11.12.2017 року. Під час перевірки спеціалістом порушень законодавства щодо нарахування заробітної плати зазначеній у вказаній довідці з боку НТУ «Харківський політехнічний інститут» не виявлено.

Згідно витягу з Рішення Київського об'єднаного управління пенсійного фонду України м. Харкова №83 від 29.12.2017 року позивачеві відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії на підставі довідки про заробітну плату №66-02-18/189 від 11.12.2017 року, у зв'язку з тим, що ОСОБА_2 невірно нараховано заробітну плату за роботу в зоні відчуження.

Позивач, вважаючи дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії протиправними, звернувся з даним позовом до суду.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

У частині першій статті 58 Конституції України закріплено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Згідно зі статтею 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.

Як передбачено ч. 1 ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.

Відповідно до ч. 3 ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.

Згідно з ч. 4 ст. 15 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" Видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.

З 01.01.2012 року набув чинності Порядок обчислення пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений постановою Кабінету Міністрів України №1210 від 23.11.2011 року.

В силу положень п. 1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою КМУ № 1210 від 23.11.2011 року пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання і пенсії в зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.

Відповідно до п. 7 вищевказаного Порядку пенсії призваних на військові збори військовозобов'язаних, які брали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працювали у зоні відчуження в 1986-1990 роках, призначаються виходячи із заробітної плати, яку вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо такий розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки: у III зоні - 5, II - 4, I - 3). При цьому в усіх випадках заробітна плата для розрахунку пенсії не повинна бути нижчою від фактично одержаної суми у зазначений період.

Отже, учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, інвалід III групи ОСОБА_2, який виконував роботи по ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС у період часу з 31.05.1986 року по 27.06.1986 року має право на перерахунок пенсії виходячи із заробітку отриманого за роботу в зоні відчуження.

Відповідно до п. 2.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затвердженого Постановою Пенсійного фонду № 22-1 від 25.11.2005 року довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

Довідка про заробітну плату видана ОСОБА_2 на підставі первинних документів про нараховану та виплачену заробітну плату, а саме на підставі розрахунково-платіжних відомостей, які підтверджують факт нарахування позивачу заробітної плати за роботу в зоні відчуження в розмірі 1724,78 крб., що підтверджується актом перевірки №176 від 29.01.2018 року.

Згідно зі статтею 101 Закону України "Про пенсійне забезпечення" органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обгрунтованість їх видачі. Підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.

Таким чином, орган пенсійного фонду може перевірити лише обґрунтованість видачі довідки, а не її зміст.

Відповідач не надав доказів, що дані, які містяться в довідці про заробіток позивача №66-02-18/189 від 11.12.2017 року, містять неправдиві або недостовірні дані.

Під час розгляду заяви позивача від 29.12.2017 року Київським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України м. Харкова розглядалось питання правильності нарахування заробітної плати ОСОБА_2 за роботу в зоні відчуження, що не входить до компетенції даного органу владу та зроблено висновок про невірне нарахування заробітної плати за роботу в зоні відчуження, при цьому суб'єктом владних повноважень не було встановлено невідповідності розміру заробітної плати вказаної в довідці про заробітну плату первинним документам (розрахунково-платіжним відомостям) про нараховану заробітну плату позивачу.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що відповідачем вчинено протиправні дії щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії учаснику ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС першої категорії, інваліду третьої групи ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, на підставі довідки про заробітну плату від 11.12.2017 року №66-02-18/189.

З огляду на висновки суду про протиправність дій відповідача та для належного захисту прав позивача, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги щодо зобов'язання Київського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 на підставі довідки про заробітну плату від 11.12.2017 року №66-02-18/189 з врахуванням виплачених сум починаючи з моменту подання заяви про перерахунок пенсії, тобто з 29 грудня 2017 року.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на те, що відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, не доведено правомірності вчинених ним дій, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача є обгрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 243, ст. 246, ст. 255, ст. 293, ст. 295, ст. 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_2 (АДРЕСА_1) до Київського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова (61022, м. Харків, Свободи, 5, Держпром, 2 під., 3 поверх) про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Київського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії учаснику ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС першої категорії, інваліду третьої групи ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, на підставі довідки про заробітну плату від 11.12.2017 року №66-02-18/189.

Зобов'язати Київське об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Харкова здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 на підставі довідки про заробітну плату від 11.12.2017 року №66-02-18/189 з врахуванням виплачених сум починаючи з моменту подання заяви про перерахунок пенсії, тобто з 29 грудня 2017 року.

Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Бабаєв А.І.

Повний текст рішення складено 25.06.2018 року.